Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 grudnia 2019 r.
12:13

Jerzy Owsiak staje w obronie Riada Haidara. "Czy nie igra Pan życiem i zdrowiem najmłodszych pacjentów?"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
130 252 A A
(fot. Riad Haidar/Facebook)

Znany lekarz Riad Haidar stracił stanowisko ordynatora oddziału neonatologicznego w bialskim szpitalu. Umowy nie przedłużył mu nowy dyrektor placówki Adam Chodziński, związany ze środowiskiem prawicy. – Decyzja ma podtekst polityczny – uważa Haidar, który od niedawna jest także posłem Koalicji Obywatelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Riad Haidar, z pochodzenia Syryjczyk, od blisko 30 lat kierował oddziałem zajmującym się noworodkami, a w sumie ponad 40 lat pracuje w zawodzie. Z kolei, Adam Chodziński, który jest jednocześnie radnym Zjednoczonej Prawicy, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego został w połowie listopada, po tym jak z funkcji zrezygnował wieloletni szef placówki Dariusz Oleński.

– Z końcem roku wygasa mi umowa i gdy umówiłem się na rozmowę z dyrektorem, usłyszałem, że pan dyrektor widzi mnie na oddziale, ale nie jako ordynatora – relacjonuje lekarz. – Odpowiedziałem, że nie jestem tym zainteresowany, napisałem podanie o przedłużenie umowy aneksem, jednak w odpowiedzi dyrektor nie zmienił swojego zdania. Te warunki są dla mnie nie do przyjęcia – zaznacza Haidar.

Od dyrekcji nie usłyszał też żadnych wyjaśnień. – Zarzutów do mojej pracy nie było. Pan dyrektor wykazał się troską, czy pogodzę to z pracą w sejmie. To jest kpina – uważa znany lekarz.

Od 17 lat łączył on funkcję ordynatora z pracą w samorządzie. Wcześniej był m.in. radnym sejmiku województwa lubelskiego z ramienia SLD. – I ten oddział jest przecież na wysokim światowym poziomie. Stworzyłem tu warunki lepsze niż idealne – podkreśla Haidar. Od lat współpracował z Jurkiem Owsiakiem. Jego oddział nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie bez powodu, bo w ponad 90 proc. jest wyposażony sprzętem od WOŚP. – Jestem zasmucony, bo odbierają mi opiekę nad moim dzieckiem. To jest niesłuszne i niesprawiedliwe. W moim odczuciu decyzja ma podtekst polityczny – zaznacza lekarz.

Ale dyrektor Adam Chodziński dementuje te zarzuty. – Ja pana Haidara ani nie zwalniam, ani nie odwołuję. Powód jest prozaiczny, pan Haidar miał umowę do 31 grudnia i ona po prostu wygasa – tłumaczy Chodziński, w przeszłości zastępca prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS).

Dlaczego zatem umowy nie przedłużono? – Wyczerpaliśmy możliwość aneksowania ze względu na kwotę. Teraz musi być ogłoszony konkurs na ordynatora – podkreśla dyrektor i zaznacza, że ceni dotychczasowego ordynatora jako "lekarza i wybitnego specjalistę".

– To jest kłamstwo. O pieniądzach nie rozmawialiśmy – odpowiada lekarz.

– 24 grudnia przedstawiłem panu Haidarowi umowę o dalszej współpracy, aby pracował na oddziale i w poradni, na dogodnych dla niego warunkach – dodaje z kolei Chodziński.

Przypomina też, że znany lekarz jest już emerytem i pobiera emeryturę. – W rozmowie pan Haidar powiedział, że jest stworzony, żeby zarządzać i nie będzie pod nikim pracować. To jest smutne, bo chyba chodzi tutaj o bycie ordynatorem. Wierzę, że podpisze umowę, jeżeli zależy mu na swoich pacjentach – podkreśla Chodziński.  Na razie szpital nie wyznaczył nikogo do pełnienia obowiązków do dyrektora, do czasu rozpisania konkursu. 

Riad Haidar ma jeszcze swój prywatny gabinet w Białej Podlaskiej. – Nadal będę chciał udzielać pomocy. Mój telefon na pewno nie zamilknie dla pacjentów – zapewnia.

Po tym, jak lekarz podzielił się publicznie informacją o końcu swojej kariery w szpitalu, w sieci zawrzało. Głos zabrał nawet Jerzy Owsiak z WOŚP. – Raid Haidar to jeden z najbardziej cenionych neonatologów w Polsce! Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, kształci kolejne pokolenia młodych lekarzy, jego pracy i zaangażowaniu setki tysięcy najmłodszych pacjentów zawdzięcza życie i zdrowie – podkreśla. – Oddział, którym tak długo kierował, to absolutna perła w świecie polskiej neonatologii! Trafiają tam noworodki z najcięższymi schorzeniami, często podejmowana jest tam walka o życie tych maluchów. Oddział pracuje i leczy na najwyższym światowym poziomie, co było wielokrotnie doceniane, zresztą nie tylko w Polsce – dodaje szef Orkiestry i jednocześnie pyta dyrektora szpitala: - Czy naprawę stać pana na to, by w taki sposób potraktować jednego z najbardziej docenianych lekarzy neonatologów w Polsce? Czy nie igra Pan życiem i zdrowiem najmłodszych pacjentów? Decyzji nie mogą też zrozumieć setki tysięcy ludzi, którzy dają temu wyraz w Internecie, ale nie tylko.

– Znakomity lekarz. My coś wiemy na ten temat. Dzięki panu doktorowi i znakomitej załodze nasz syn żyje. Dla bialskiego szpitala to będzie ogromna strata – uważa pani Katarzyna.

Na 2 stycznia zaplanowano pikietę pod szpitalem pod hasłem "Murem za Haidarem". Już teraz ponad 2 tys. osób zadeklarowało uczestnictwo.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 252

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 13:05
+38
POWAŻNY LEKARZ nie zajmuje się P0lityką i leczeniem jednocześnie.
Avatar
precz / 30 grudnia 2019 r. o 13:08
+27
zasłyszane w rmf: "POKO, okręg chełmski: - Jestem ZA małżeństwami homoseksualistów, oczywiście! Z prawem do adopcji dzieci, co to komu przeszkadza? "
Avatar
lekarz / 30 grudnia 2019 r. o 13:06
+25
W Holandii od zeszłego roku zabroniono lekarzom specjalistom praktyk w różnych szpitalach.Specjalista musi wybrać jeden szpital bo pacjenci się skarżyli na niewłaściwą opiekę.Niby jak można dobrze leczyć i znać swoich pacjentów skakając z jednej placówki do drugiej.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 12:24
+25
Haidar powiedz jak to tak się się pracować w dwóch miastach jednocześnie ? Bo logicznie myśląc któraś posadę traktowałbym olewczo więc albo gruszki albo maliny Ty wybrałeś koalicję obłudników
Avatar
C0GIT0 / 30 grudnia 2019 r. o 13:12
+23
jureczku ... jak każdego roku małe dzieciaczki na mrozie zbiorą Ci siano, zbuduj swój szpital i zatrudnij tam tego ordynatora!
Avatar
Stefan Szczaw / 30 grudnia 2019 r. o 12:34
+22
Haidar powiedz jak to tak się się pracować w dwóch miastach jednocześnie ? Bo logicznie myśląc któraś posadę traktowałbym olewczo więc albo gruszki albo maliny Ty wybrałeś koalicję obłudników
 W dwoch miastach I na trzech posadach szpital ,prywatny gabinet,posel a potem placza ze sa przemeczeni. Jak mu tak zalezy niech zrezygnuje z posla I po problemie,przeciez tam nikogo nie uleczy
Avatar
Ggg / 30 grudnia 2019 r. o 12:23
+22
Posł sejmu pracuje w Warszawie ?
Avatar
milicyjny pupilek / 30 grudnia 2019 r. o 13:07
+21
Mrówka cała.Złoty melon.Tabasco.Jasna sprawa. Tylko dzieci szkoda.
Avatar
Wodnik Szuwarek / 30 grudnia 2019 r. o 12:19
+21
Broni faceta pracującego metodą teleportacji.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 12:49
+20
Bez przesady. Wielu ordynatorom wygasały umowy i nikt tak nie szalał. Może pracować w Orkiestrze Owsiaka i pracować z dziećmi do tego prywatny gabinet i sejm. Zastanówcie się kto ma taki komfort To jest dopiero chore.Nie ma ludzi nie zastąpionych a w wieku 68 lat szczególnie.
Avatar
nie / 6 stycznia 2020 r. o 22:38
0
Czy to wypada , żeby padału takie słowa z ust Owsiaka ?  [/quote] Jerzy Owsiak fałszywy kraj... fałszywa rzeczywistość. [quote] ***s://***youtube.com/watch?v=YYmaAr1AEtQ&feature=share&fbclid=IwAR3eSn7BoyizQtScqEiL3nhQz5v3KKnL86WTHLkI2653HjijQtpmrhDEAEc
Avatar
xx / 2 stycznia 2020 r. o 21:35
0
dzieci wojny w Syrii czekaja na pomoc  !
Avatar
na 2 etatach / 1 stycznia 2020 r. o 23:37
+3
Na tle Haidara wielu straciło opamiętanie. Platforma aż tak angażując się w tą sprawę przy swoich problemach strzela sobie w kolano. Tutaj oddział będzie funkcjonował dalej bez problemów. Dlaczego POwcy nie podnoszą aż takiego larum gdzie są zamykane całe oddziały i tam faktycznie są problemy gdzie się udać. POwcy zachowują się jakby zostało popełnione przestępstwo. To dyrektor odpowiada za szpital i skoro podjął taką decyzję to wie jak zorganizować pracę oddział. Problemem nie  są pacjenci tylko wybujała ambicja sędziwego doktora i aż dziw , że tylu dało się na to nabrać. Doszukiwanie się naruszenia praw obywatelskich (włączenie w to Rzecznika) jest nie pojęte. Panowie ani PiS ani ten dyrektor nie są z mojej bajki ale przesadziliście i to wam się odbije czkawką. Stworzyliście sytuację w której jakoby największym problemem polskiej służby zdrowia jest nie przedłużenie umowy ordynatorskiej emerytowanemu lekarzowi. Zachowajcie umiar przy wspieraniu Haidara.
 a gdyby polak pracował jako lekarz w innym to mógłby kandydować do sejmu tego kraju ? jak ktoś leczy , dobrze leczy to się nie bierze za politykę. Z leczenia  "w g oświadczenia majątkowego radnego województwa lubelskiego w 2018 r. W samym szpitalu zarobił ponad 340tys zł. "  Wszystko dostepne w necie.  Powiat pisze osiadczenia za przywróceniem posła, na stanowisko ordynatora  a co z młodymi lekarzami wykształconymi, niech uciekaja za granicę ? a co zrobi ze swoim miedzyrzeckim kulejącym szpitalem , bedzie dokładał pieniądze czy zamknie nierentowne  odziały.    Czy to bedzie decyzja polityczna ?
 a gdyby polak pracował jako lekarz w innym to mógłby kandydować do sejmu tego kraju ? jak ktoś leczy , dobrze leczy to się nie bierze za politykę. Z leczenia  "w g oświadczenia majątkowego radnego województwa lubelskiego w 2018 r. W samym szpitalu zarobił ponad 340tys zł. "  Wszystko dostepne w necie.  Powiat pisze osiadczenia za przywróceniem posła, na stanowisko ordynatora  a co z młodymi lekarzami wykształconymi, niech uciekaja za granicę ? a co zrobi ze swoim miedzyrzeckim kulejącym szpitalem , bedzie dokład... rozwiń
Avatar
śmieszne to wszystko. / 1 stycznia 2020 r. o 22:27
+1
Murem za murem!!! A co na to tych dwóch Panów co ich aresztowano za ubieranie pomników?
Avatar
bialczanin / 1 stycznia 2020 r. o 19:41
+5
Na tle Haidara wielu straciło opamiętanie. Platforma aż tak angażując się w tą sprawę przy swoich problemach strzela sobie w kolano. Tutaj oddział będzie funkcjonował dalej bez problemów. Dlaczego POwcy nie podnoszą aż takiego larum gdzie są zamykane całe oddziały i tam faktycznie są problemy gdzie się udać. POwcy zachowują się jakby zostało popełnione przestępstwo. To dyrektor odpowiada za szpital i skoro podjął taką decyzję to wie jak zorganizować pracę oddział. Problemem nie  są pacjenci tylko wybujała ambicja sędziwego doktora i aż dziw , że tylu dało się na to nabrać. Doszukiwanie się naruszenia praw obywatelskich (włączenie w to Rzecznika) jest nie pojęte. Panowie ani PiS ani ten dyrektor nie są z mojej bajki ale przesadziliście i to wam się odbije czkawką. Stworzyliście sytuację w której jakoby największym problemem polskiej służby zdrowia jest nie przedłużenie umowy ordynatorskiej emerytowanemu lekarzowi. Zachowajcie umiar przy wspieraniu Haidara.
Na tle Haidara wielu straciło opamiętanie. Platforma aż tak angażując się w tą sprawę przy swoich problemach strzela sobie w kolano. Tutaj oddział będzie funkcjonował dalej bez problemów. Dlaczego POwcy nie podnoszą aż takiego larum gdzie są zamykane całe oddziały i tam faktycznie są problemy gdzie się udać. POwcy zachowują się jakby zostało popełnione przestępstwo. To dyrektor odpowiada za szpital i skoro podjął taką decyzję to wie jak zorganizować pracę oddział. Problemem nie  są pacjenci tylko wybujała ambicja sędziwego doktora i aż dziw ... rozwiń
Avatar
Ilona / 1 stycznia 2020 r. o 17:35
+4
Jeśli Marszałek Województwa Lubelskiego w podległych sobie instytucjach pozwala na bunty i harce opozycji , gdzie sytuacja już wymyka się lub już wymknęła się spod kontroli, to odwołać Marszałka . I jeszcze poseł PiS Duszek wbija szpilę dyrektorowi i po części Marszałkowi . Totalne rozprężenie w strukturach i brak właściwych decyzji.
Avatar
Do Stefaniuka / 1 stycznia 2020 r. o 17:26
+1
No to referendum w sprawie odwołania Litwiniuka poszło się j.....ć . Gratuluję pisowcom , gratuluję... . Wasze struktury powinno się w trybie pilnym rozwiązać. Kompletni nieudacznicy.
Avatar
emeryt / 1 stycznia 2020 r. o 17:26
0
dlatego PO jak wygra, podniesie wiek emerytalny do 70 lat dla kobiet i 72 dla męzczyzn, popierajcie ! w wieku 68 lat mozna pracować na kilka etatów, polityka, ordynatora, lekarza, posła a kiedy spać ? 
Avatar
. / 1 stycznia 2020 r. o 17:13
+3
 Ma 68 lat - emeryt.                  NIKT GO Z PRACY NIE ZWOLNIŁ, MOŻE PRACOWAĆ JAKO LEKARZ SPECJALISTA DALEJ !!!  
Avatar
. / 1 stycznia 2020 r. o 17:11
0
   [/quote]
[quote]   No to stracił jak ma być jednocześnie posłem i ordynatorem to możliwe? Nie jest normalne fizycznie dzielić stanowisko ordynatora i posła, bo była to fikcja, przecież pensje ma tą samą i jest lekarzem specjalistą dalej, zwolniony nie został.          Ma 68 lat - emeryt.                 NIKT GO Z PRACY NIE ZWOLNIŁ, MOŻE PRACOWAĆ JAKO LEKARZ SPECJALISTA DALEJ !!!  
  NIKT GO Z PRACY NIE ZWOLNIŁ, MOŻE PRACOWAĆ JAKO LEKARZ SPECJALISTA DALEJ !!!  
 
ote>   rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 252

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 15 czerwca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 15 czerwca 2021 r.

Dzikie cmentarzysko zwierząt pod Lublinem
zdjęcia
galeria

Dzikie cmentarzysko zwierząt pod Lublinem

Odór nie do zniesienia, a pod wiatą wywieszonych kilkaset martwych zwierząt bez głów i skór. – Widok rodem z filmów Hitchcocka – obrońcy zwierząt tak opisują wizytę na terenie jednego z pól w Stasinie pod Lublinem.

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych
Zdjęcia ze Strefy Kibica w Lublinie
galeria

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych

Reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu na Euro 2020 przegrała ze Słowacją i mocno skomplikowała sobie szansę na wyjście z grupy

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace
galeria

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace

To jedne z najbardziej ulotnych działań w miejskiej przestrzeni. Tym razem studentów Architektury Krajobrazu KUL można spotkać na lubelskim osiedlu Błonie. Część prac już jest, kolejne w środę

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Za cztery lata kierowcy ominą Chełm nową obwodnicą. Podpisano umowę na realizację inwestycji. W ciągu kilku najbliższych dni kierowcy powinni też pojechać nowym odcinkiem S19 od Janowa Lubelskiego do Lasów Janowskich. Ta droga zostanie przekazana kierowcom na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu.

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje
zdjęcia
galeria

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje

We wtorek ruszają baseny na świeżym powietrzu. Park Avia w Świdniku szykuje też kolejną atrakcję – park linowy. Prawdopodobnie ruszy z początkiem lata. – Zaczyny drugi sezon i serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2
film

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2

Reprezentacja Czech niczym wytrawny bokser pokonała w Glasgow Szkotów po dwóch golach swojego snajpera Patricka Shicka. A drugą bramkę z tego spotkania czescy kibice będą wspominać latami

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody
wideo
film

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody

Ponad 2-metrowy sum w lubelskim zalewie? Tak, wędkarze udowodnili, że takie połowy są możliwe.

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Prokuratura zapowiada apelację w sprawie Artura P. Mężczyzna zamordował swojego ojca, zadając mu serię ciosów nożem. Sąd skazał go za to na 18 lat więzienia.

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

Do 9 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm. Po ich zweryfikowaniu i zaopiniowaniu zostaną poddane głosowaniu w dniach 6-10 września.

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Rozmowa z Piotrem Roszkowskim, zwycięzcą Pucharu Polski w pumptracku

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Jest wyrok w sprawie zabójstwa młodego mężczyzny na lubelskim Czechowie. Piotr B. został pobity i wypchnięty z okna na 10 piętrze przez kolegów, z którymi pił alkohol. Chciał spać, a oni spieszyli się do pracy.

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada
18 czerwca 2021, 21:00

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada

W miniony weekend została zainaugurowana tegoroczna odsłona plenerowego Kina Berła (ul. Bernardyńska 15). Przed nami kolejne czerwcowe projekcje. 18 czerwca ok. godz. 21 zobaczymy film "Greenland".

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)
film

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)

Nowa wyprawa i lekcja historii o IX-wiecznej Norwegii i Anglii, czyli najbliższe dodatki do gry Assassin's Creed: Valhalla.

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Wuwuzele, flagi oraz wspólne kibicowanie reprezentacji Polski – za taką atmosferą kibice tęsknili długich kilka lat. Niestety w niewielu miejscach w regionie będzie można poczuć choć trochę atmosferę mistrzostw Europy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!