Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 maja 2019 r.
20:27

Sąd przywrócił rentę byłemu milicjantowi. To druga taka wygrana sprawa w Polsce

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
64 55 A A

Wojciech Raczuk z Białej Podlaskiej to były milicjant, który w 1982 roku podczas pościgu za zabójcą dostał sześć kul. Cudem wówczas przeżył. Sąd przywrócił mu właśnie emeryturę niesprawiedliwie zmniejszoną na podstawie ustawy dezubekizacyjnej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lipcu 2017 r. Raczuk został decyzję dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA o obniżeniu renty inwalidzkiej. Zamiast 2,8 tys. zł netto miał teraz dostawać 854 zł.

– Nie spodziewałem się że państwo PiS-owskie zabierze mi rentę. Od razu złożyłem odwołanie – mówi były milicjant.
Raczuk pracował w wydziale kryminalnym w sekcji zabójstw Komendy Wojewódzkiej MO w Białej Podlaskiej. W lutym 1982 r. w pościgu za zabójcą Józefem Koryckim został ostrzelany kulami z broni maszynowej. W jego ciało trafiło sześć kul.

– W 1983 r. komisja lekarska przyznała mi drugą grupę inwalidzką z zakazem pracy od dnia wypadku – relacjonuje. Rzecz w tym, że zanim zapadła decyzja komisji, milicja umieściła Raczuka (tylko teoretycznie) na stanowisku zastępcy kierownika ds. polityczno-wychowawczych komisariatu w Łosicach.

– Nie byłem tam ani sekundy. Walczyłem wtedy o życie. Kula podziurawiła mi wątrobę, uszkodziła kręgosłup. Mam rehabilitację do końca życia – opowiada Raczuk.

W dokumentach zapis o pięciu miesiącach pracy w komisariacie w Łosiach pozostał. To sprawiło, że w 2017 r. Raczuk znalazł się wśród 32 tys. byłych funkcjonariuszy, których objęła ustawa dezubekizacyjna. Raczuk odwołał się od tej decyzji i właśnie zapadł wyrok w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

Sąd przyznał, że nie było żadnych podstaw do obniżenia mu renty.

– Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił wysokość renty inwalidzkiej od dnia 1 października 2017 r. w wysokości obowiązującej do dnia 30 września 2017 r. wraz z przysługującymi wzrostami i dodatkami. Wyrok nie jest prawocmocny – informuje Magdalena Dobosz z biura prasowego Sądu Okręgowego.

– To była aberracja, z taką grupą inwalidzką nie mogłem przecież tam pracować. Poza tym, sąd wziął pod uwagę to, że ustawa z 2017 r. nie wymienia mojego stanowiska – dodaje Raczuk.

To druga tego typu wygrana sprawa w Polsce.

– Obudziłem się w innym świecie – nie kryje były milicjant. – Wcześniej moi sąsiedzi niby wiedzieli, że służyłem w wydziale kryminalnym, ale było myślenie, że skoro mu rentę zabrali, to coś złego musiał zrobić.

Decyzja sądu jest dla niego ważna też w powodów finansowych. – Wpadliśmy z rodziną w życie na progu ubóstwa. Same leki kosztują mnie miesięcznie ponad 300 zł.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wariat / 22 maja 2019 o 06:56
+9
panie Raczuk - proszę powiedzieć jakie renty dostały żony i dzieci żołnierzy podziemia zakatowanych przez pana kolegów z UB
 Mój sąsiad pobity przez milicję, bo był pod ręką za winę innego. Złamana szczęka , obrażenia głowy, chorował psychicznie , symboliczne grosze renty , utrzymywała go matka do końca życia.
Avatar
Maria / 22 maja 2019 o 06:54
+9
Agenci SB , pominieci w ustawie chociaz donosili do SB i krzywdzili niewinnych ludzi. Jezeli sa dokumenty powinni byc rozliczeni bo to byl ich swiadomy wybor, milicjanci dzialali na rozkaz. 
Avatar
ludzie honoru wg szechtera / 21 maja 2019 o 22:57
+9
"Załatw to, niech on nie szczeka!" – tak miał powiedzieć W.Jaruzelski do Cz.Kiszczaka o ks. Popiełuszce. Prawdziwi sprawcy i zleceniodawcy mordu na ks. Jerzym Popiełuszce pozostali bezkarni.
Avatar
Jacek / 21 maja 2019 o 21:55
+9
No własnie ! PIS dał Kościołowi miliony, a ich dalej nie stać na prostytutki...
Avatar
Gość / 21 maja 2019 o 21:45
+9
Żaden ubek, komuch i najgorsza karykatura nie dorówna pisowskiej gadzinie! P.S. Gdzie teczka karła balbiny?
Avatar
Gość / 21 maja 2019 o 21:11
+9
Sprawiedliwosc jednak jest. Dosiegnie tez pisowską swołocz
Avatar
"LUDZIE HONORU" wg SZECHTERA / 22 maja 2019 o 07:26
+8
Kiszczak : "Milicjanci strzelali SPONTANICZNIE, w obronie własnej"
Avatar
Gość / 21 maja 2019 o 20:53
+8
Gratuluję panu. Życzę dużo zdrowia.
Avatar
Gość / 22 maja 2019 o 07:08
+7
Bardzo nieprecyzyjny tytuł ponieważ chodzi nie o rentę a o dodatek uznaniowy. Sprawę rozstrzygnął sąd i z wyrokiem należy się zgodzić chyba że podejrzewamy jego złą wolę. Jest to precedens który będzie wykorzystywany przez innych. Wskazywanie że byłem zatrudniony ale mnie tam nie było bardzo źle świadczy o całym systemie który wówczas panował oraz o osobie która to wykorzystuje we własnej sprawie. Do kiedy jedne zawody będą bardziej uprzywilejowane niż inne to zawsze będzie jakaś niesprawiedliwość bo gdyby to górnik został trale okaleczony pod ziemią to o żadnych dodatkach by media nie pisały.
Bardzo nieprecyzyjny tytuł ponieważ chodzi nie o rentę a o dodatek uznaniowy. Sprawę rozstrzygnął sąd i z wyrokiem należy się zgodzić chyba że podejrzewamy jego złą wolę. Jest to precedens który będzie wykorzystywany przez innych. Wskazywanie że byłem zatrudniony ale mnie tam nie było bardzo źle świadczy o całym systemie który wówczas panował oraz o osobie która to wykorzystuje we własnej sprawie. Do kiedy jedne zawody będą bardziej uprzywilejowane niż inne to zawsze będzie jakaś niesprawiedliwość bo gdyby to górnik został trale okaleczony p... rozwiń
Avatar
Gość / 21 maja 2019 o 22:47
+7
Kiszczak : "Milicjanci strzelali SPONTANICZNIE, w obronie własnej"
Avatar
Wariat / 1 czerwca 2019 o 08:11
0
Chlopczyku srebrna przy wyludzeniach watu to pryszcz,nie dodales jeszcze amer gold,panstwa teoretycznego,no i ze lubicie ciągnąc z radkiem sikorskim amerykanom
Jak na razie Amerykanom, to PiS dobrze robi - unieważnienie przetargu na Caracale, żeby wziąć śmigłowce amerykańskie, Fort Trump, chęć zakupu F-35, baterie przeciwlotnicze i wiele innych. I na dodatek zamawianie amerykańskich śmigłowców bez przetargu. O tak, faktycznie strzał z Sikorskim był "bardzo celny"... Może przejrzyj inne media, poza TVP...
 Dla Ciebie K rada - przejrzyj inne media niż TVN i Gwno. Niekoniecznie TVP i przypomnienie że PO likwidowało wojsko i Policję, no chyba że masz krótką pamięć. 
 Dla Ciebie K rada - przejrzyj inne media niż TVN i Gwno. Niekoniecznie TVP i przypomnienie że PO likwidowało wojsko i Policję, no chyba że masz krótką pamięć.  rozwiń
Avatar
Ja / 1 czerwca 2019 o 03:56
0
Jebnij się, kretynie. Była jakaś inna Polska wtedy? Gdzie? W s z y s c y  służyli, pracowali, uczyli się w PRL - bo nic innego nie było!
Avatar
K / 23 maja 2019 o 16:27
0
Chlopczyku srebrna przy wyludzeniach watu to pryszcz,nie dodales jeszcze amer gold,panstwa teoretycznego,no i ze lubicie ciągnąc z radkiem sikorskim amerykanom
Jak na razie Amerykanom, to PiS dobrze robi - unieważnienie przetargu na Caracale, żeby wziąć śmigłowce amerykańskie, Fort Trump, chęć zakupu F-35, baterie przeciwlotnicze i wiele innych. I na dodatek zamawianie amerykańskich śmigłowców bez przetargu. O tak, faktycznie strzał z Sikorskim był "bardzo celny"... Może przejrzyj inne media, poza TVP...
Avatar
Róża won stąd / 23 maja 2019 o 07:55
0
Chlopczyku srebrna przy wyludzeniach watu to pryszcz,nie dodales jeszcze amer gold,panstwa teoretycznego,no i ze lubicie ciągnąc z radkiem sikorskim amerykanom
Avatar
aaa / 22 maja 2019 o 16:17
-1
kwicz dalej.
Avatar
antkomunista / 22 maja 2019 o 16:15
-1
Co tam swołoczy kwiczysz?
Avatar
K / 22 maja 2019 o 14:57
-1
Sluzyli? W spokoju sie uczuc? Ty zdrowy debilu jestes? Czy tylko takiego udajesz? Powiedz jeszcze ze stan wojenny przebiegl w spokojnej i milej atmosferze niedorozwoju zyciowy
Typowy PiSowiec - mam inne zdanie, więc od razu jestem niedorozwojem życiowym i debilem. Wy zawsze do wszystkich przykładacie jedną miarę, chyba, że chodzi o waszych - wtedy i prokurator Piotrowicz wam nie przeszkadza, i pedofilia wśród kleru, i Srebrna...
Mam propozycję dla ciebie i tobie podobnych: załóżcie sobie gdzieś jakąś enklawę i gnijcie tam sami ze sobą, ale nie wciągajcie w to Polaków. I nie pierdaczcie, że Polak, to od razu katolik i księdzolub.
Mam propozycję dla ciebie i tobie podobnych: załóżcie sobie gdzieś jakąś enklawę i gnijcie tam sami ze sobą, ale nie wciągajcie w to Polaków. I nie pierdaczcie, że Polak, to od razu katolik i księdzolub. rozwiń
Avatar
K / 22 maja 2019 o 14:55
0
Sluzyli? W spokoju sie uczuc? Ty zdrowy debilu jestes? Czy tylko takiego udajesz? Powiedz jeszcze ze stan wojenny przebiegl w spokojnej i milej atmosferze niedorozwoju zyciowy
Typowy PiSowiec - mam inne zdanie, więc od razu jestem niedorozwojem życiowym i debilem. Wy zawsze do wszystkich przykładacie jedną miarę, chyba, że chodzi o waszych - wtedy i prokurator Piotrowicz wam nie przeszkadza, i pedofilia wśród kleru, i Srebrna...
Avatar
Adolf tusk / 22 maja 2019 o 14:21
0
Sluzyli? W spokoju sie uczuc? Ty zdrowy debilu jestes? Czy tylko takiego udajesz? Powiedz jeszcze ze stan wojenny przebiegl w spokojnej i milej atmosferze niedorozwoju zyciowy
Avatar
NADZWYCZAJNA KASTA ? / 22 maja 2019 o 13:19
+2
"nadzwyczajna kasta" w AKCJI - 1.gość kradnie kasę staruszce na stacji benzynowej, nagrywa to kamera -roztargniony/zarobiony, nic się nie stało. 2. Za 500 PLN ekipy przejmują kamienicę od staruszki, co ma 500 lat - spoko, nic się nie stało 3. Młody tusSSynio pracuje u Plichty - luz, nic się nie stało 4. ZOMOwcy z ostrej amunicji strzelają do protestujących - oj tam ojtam 5. Morawiecki kupił ziemię i sprzedał - aj waj, giewałt skandal !!!!
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019 0 0

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół 60 16

We wsi Hanna (pow. włodawski) wprowadzono czasową prohibicję. Wszystko przez rekonsekrację miejscowego kościoła.

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami 1 8

Radni Białej Podlaskiej udzielili absolutorium prezydentowi Michałowi Litwiniukowi (PO). Wiele słów krytyki posypało się na raport o stanie miasta.

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję
galeria

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję 31 118

W środę prezydent Lublina ma ogłosić decyzję ważną m.in. dla górek czechowskich. Chodzi o projekt studium przestrzennego, które określi przeznaczenie tego terenu. Jeśli prezydent przekaże dziś projekt radnym, trafi on pod obrady już 27 czerwca. Nieoficjalnie wiadomo, że Ratusz chce umożliwić tutaj budowę blokowisk

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia]
galeria

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia] 6 0

We wtorek w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w Lublinie odbyła się Gala Lubelskich Przedszkolaków

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny
lista

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny 17 6

Fotoradary w Starej Dąbi, Kolonii Rudnik i Polichnie „upolowały” w pierwszym kwartale roku najwięcej piratów drogowych – w sumie 5700! Lada dzień rozpocznie pracę urządzenie w Anusinie na drodze krajowej Lublin–Chełm

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty
galeria

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty 11 11

Były prezes lokalnej wspólnoty gruntowej i kandydat na radnego gminy Wąwolnica z ramienia PSL-u jest podejrzany o sobotni atak koparką na zakład kamieniarski. Za zniszczenie mienia grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Otrzymał policyjny dozór i zakaz zbliżania się do poszkodowanych.

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku 72 10

Jest ekologiczny i pozwala zwiększyć plony nawet o 40 proc. Innowacyjny bionawóz opracowany przez naukowców z UMCS obecnie zbiera nagrody, a niedługo pojawi się na rynku.

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje 5 0

25 czerwca szykuje się mała rewolucja w Panek CarSharing. Firma wprowadzi pakiet zniżek. Będzie dostępny po aktualizacji aplikacji w zakładce „Koszyk Korzyści”.

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa 1 0

DJ Embe, Czarne Lwy z Przedmieścia i Junior Stres z zespołem D'Roots Brothers – zagrają w środę na Święcie Dzielnicy Czuby Południowe.

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy?

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy? 0 11

Szykuje się sporo zmian w Avii Świdnik. Z klubem żegna się trener Tomasz Bednaruk. Nie wiadomo także, czy w zespole zostanie najlepszy strzelec Wojciech Białek

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie 2 6

W martwym punkcie utknął plan budowy miejskich mieszkań przy ul. Składowej (boczna Łęczyńskiej). Spółka, która miała postawić tutaj dwa bloki nie dostała jeszcze decyzji o przyznaniu pieniędzy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Bez takiego finansowania nie ma szans na szybkie rozpoczęcie inwestycji.

Wege Festiwal w Lublinie
22 czerwca 2019, 0:00

Wege Festiwal w Lublinie 0 0

Już po raz drugi w Lublinie zagości Wege Festiwal, podczas którego można spróbować dań wegańskich i wegetariańskich restauracji z całej Polski. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15).

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła
film

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła 0 0

Dave Mustaine ma raka gardła. Lider zespołu Megadeth i były gitarzysta Metalliki wydał oświadczenie. - Blisko współpracuję z lekarzami. Opracowaliśmy plan leczenia, który ich zdaniem ma 90% szans na powodzenie - napisał. Wszystkie koncerty zespołu zostały odwołane.

W aptekach brakuje popularnego leku. Pacjenci z Polski jeszcze poczekają

W aptekach brakuje popularnego leku. Pacjenci z Polski jeszcze poczekają 7 12

W aptekach brakuje popularnego leku stosowanego m.in. u pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Nowa dostawa ma trafić na polski rynek dopiero pod koniec czerwca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!