Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 maja 2016 r.
17:51

"Sława przysparza miastu sławy". Jubileusz artystki w Międzyrzecu Podlaskim

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
W niedzielę w holu międzyrzeckiego MOK odsłonięto popiersie Sławy Przybylskiej. Wcześniej piosenkarka dała ponad 2-godzinny koncert (fot. Ewelina Burda)
W niedzielę w holu międzyrzeckiego MOK odsłonięto popiersie Sławy Przybylskiej. Wcześniej piosenkarka dała ponad 2-godzinny koncert (fot. Ewelina Burda)

Miasto ma już kino nazwane jej imieniem. Teraz doszło jeszcze jej popiersie. Sława Przybylska urodziła się 83 lata temu w Międzyrzecu Podlaskim. W tym roku, ta znana polska piosenkarka obchodzi 60-lecie swojej kariery.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z tej okazji w niedzielę w jej rodzinnym mieście odbył się jubileuszowy koncert. Blisko 400 osób przez cztery godziny słuchało najpierw zespołu Czerwony Tulipan, który przygotował 10 utworów z repertuaru Przybylskiej. Później, na scenie pojawiła się główna bohaterka. – 60 lat pracy artystycznej, to poważna sprawa. Jak do tego doszło, sama nie wiem – żartowała artystka.

W wypełnionej po brzegi sali nie zabrakło jej fanów, przyjaciół z dalekiej Ameryki i członków rodziny. – Obie kochamy to miasto. Obie jesteśmy jego honorowymi obywatelkami – mówi Elżbieta Dzikowska, znana podróżniczka, która również pochodzi z Międzyrzeca. Była też przewodniczącą Przyjacielskiego Komitetu, który zawiązał się z okazji jubileuszu. Komitet zbierał m.in. środki na popiersie Sławy Przybylskiej, które w niedzielę stanęło w holu Miejskiego Ośrodka Kultury. – Nie miałam na to żadnego wpływu. To się działo poza mną. Nie wiedziałam, że planowane jest to odsłonięcie – przyznaje 83-letnia piosenkarka. – Nie zajmuję się organizacją. Nie dbam o to aby ktoś mnie jakoś wywyższał. Wręcz przeciwnie, najważniejsze jest dla mnie szukanie, czytanie nowej poezji, którą później włączam do repertuaru. Sprawy tzw. zewnętrzne rozkręca mój mąż – opowiada Przybylska.

I to jej mąż, reżyser Jan Krzyżanowski prowadził niedzielną uroczystość. – Uroczystość jubileuszowa bez ceremonii jest jak zabawa wiejska bez sztachety – zabawiał publiczność swoimi żartami Krzyżanowski. Ale nie było tak słodko. – Przydałaby się tu większa sala. Bo nastąpiła sprzeczność pomiędzy ilością miejsc a liczbą chętnych. Rozwiązanie to budowa hali sportowo-widowiskowej, która zaspokoiłaby potrzeby – radził władzom miasta mąż Przybylskiej.  Niektórym, zwłaszcza zagranicznym gościom było tak gorąco, że wychodzili w trakcie koncertów.

– Potrzebowalibyśmy chyba tysiąca miejsc, aby sprostać wyzwaniu. Bo pani Sława przyciąga tyle osób – mówi burmistrz Zbigniew Kot. – Cieszymy się, że ta jubileuszowa uroczystość mogła wydarzyć się również w Międzyrzecu. Wiemy jak dużą sympatią Polacy darzą panią Sławę. Pieniądze na rzeźbę płynęły z całego kraju – dodaje burmistrz. – Zastanawiamy sie także nad nazwaniem Miejskiego Ośrodka Kultury imieniem Sławy Przybylskiej. Ale to nastąpi dopiero wtedy gdy przeniesiemy się do Pałacu Potockich. Obecnie próbujemy pozyskiwać środki na jego remont – podkreśla z kolei Andrzej Marciniuk, dyrektor MOK.

– Sława przysparza miastu wiele sławy – śmieje się Dzikowska. – Miasto bardzo się zmienia, pięknieje. Przede wszystkim łatwiej do niego dojechać. Mieszkam w Warszawie i ta droga znacznie się skróciła. Poza tym, przejaśniały fasady kamienic, jest dużo młodych ludzi, którzy mam nadzieję, nie będą stąd uciekać. Tylko zadbają o kulturę w mieście – dodaje podróżniczka.

Wstęp na jubileuszowy koncert był bezpłatny. Występy Czerwonego Tulipana i Sławy Przybylskiej sfinansowało miasto (35 tys. zł.).

Sława Przybylska

Urodziła się w 1932 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Skończyła Liceum Sztuk Plastycznych (1950 r.) i Szkołę Główną Służby Zagranicznej w Warszawie (1954 r.). W czasie studiów zorganizowała tercet żeński Syrenki, a jako solistka debiutowała w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków. Uczyła się śpiewu u prof. Wandy Wermińskiej. Później ukończyła Studium Estradowe Polskiego Radia pod opieką prof. Aleksandra Bardiniego. Śpiewała w warszawskiej Stodole, teatrzykach Czarna Kaczka i Tingel-Tangel (z zespołem jazzowym Krzysztofa Komedy) oraz w telewizyjnym Teatrze Piosenki. Jako pierwsza polska wokalistka wystąpiła z własnym recitalem,  zdobywając Złoty Medal na Festiwalu Piosenki we włoskim Pesaro. Nagrała kilkanaście płyt, ostatnią "Mój Okudżawa" w 2015 roku. Obecnie, mieszka w Otwocku.

Pozostałe informacje

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium