Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 września 2021 r.
16:51

Stan wyjątkowy już obowiązuje. "Trochę może to przypominać stan wojenny"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
40 8 A A
(fot. x-news/TVN24)

Stan wyjątkowy staje się faktem. Prezydent Andrzej Duda w czwartek złożył podpis pod rozporządzeniem. Przy granicy z Białorusią obowiązuje m.in. zakaz imprez masowych, a każdy mieszkaniec powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Co z branżą turystyczną, która najbardziej ucierpi?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 – Ten wniosek był bardzo wnikliwie analizowany – zapewnił w czwartek Błażej Spychalski, rzecznik Kancelarii Prezydenta. Teraz dokument trafi do Sejmu, który musi potwierdzić decyzję prezydenta. Posiedzenie planowane jest w poniedziałek, ale bez względu na to stan wyjątkowy obowiązuje już 183 miejscowościach, w pasie 3 kilometrów od granicy z Białorusią. Na Lubelszczyźnie dotyczy to 68 miejscowości.

– Jestem przekonany, że są to działania racjonalne i proporcjonalne do zagrożenia. Nie histeryzujemy. Sytuacja rzeczywiście jest niebezpieczna – przekonuje Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Musimy się do tego odpowiednio przygotować. To rozporządzenie daje nam instrumenty dla służb m.in. Straży Granicznej. Nie będzie zbytnio uciążliwe dla mieszkańców. W tym czasie chcemy ustabilizować sytuację na granicy z Białorusią – zaznacza szef resortu i dodaje, że od kilku tygodni „mamy tam do czynienia z głębokim kryzysem migracyjnym”.

– A wynika on z powodów czysto politycznych – podkreśla Kamiński. – Problem nie dotyczy 30 osób przebywających w pobliżu Usnarza Górnego. To czubek czubka góry lodowej, który chciałby nam zafundować Łukaszenka – stwierdza minister.

Poza tym, za wprowadzeniem stanu wyjątkowego mają też przemawiać manewry wojskowe „Zapad 2021” które 10 września rozpoczynają się na Białorusi, m.in. w rejonie Brześcia.

Jakie zasady?

Co oznacza w praktyce stan wyjątkowy? – Rozporządzenie będzie zakładać zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych czy imprez masowych. Wprowadza obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego, a dzieci uczące się powinny mieć przy sobie legitymację szkolną – wymienia Maciej Wąsik wiceszef MSWiA. – Obowiązuje zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących – dodaje.

Na tym nie koniec. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym będą mogły przebywać m.in. osoby stale go zamieszkujące, osoby posiadające na tym terenie nieruchomości, prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne, uczniowie, osoby świadczące usługi pocztowe i kurierskie. Będzie też możliwość odwiedzenia najbliższych członków rodziny. W innych przypadkach przemieszczanie osób postronnych jest niemożliwe.

200 metrów od Bugu

Obostrzenia najbardziej dotkną branże turystyczną czy weselną. – Jesteśmy położeni 200 metrów od rzeki Bug. Na cały wrzesień i październik, co tydzień mieliśmy zaplanowane wesela. Do tego, pełne obłożenie naszej bazy noclegowej, czyli 100 miejsc. Ale rząd ma wypłacić odszkodowania – podkreśla Karol Dejneka właściciel domu weselnego Dolina Bugu w Kodniu w powiecie bialskim. – Poza tym ludzie sami już odwołują rezerwacje, jak usłyszeli że stan wyjątkowy ma być wprowadzony – przyznaje.

Dejneka już szuka prawnika. – Mam umowy z klientami, na tej podstawie będę dochodził wypłaty odszkodowań - zapowiada.

Poza tym, jego biznes to również spływy kajakowe. – Wielu turystów z tego korzysta. A wiadomo, że pływanie po Bugu też będzie zakazane. Także straty będą na pewno – ocenie przedsiębiorca, jeden z większych biznesmenów w gminie Kodeń. – Podatki pewnie jedne z większych odprowadzam w gminie – przypuszcza.

Rząd ma wypłacać rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy przez stan wyjątkowy muszą zawiesić działalność.

Trochę stan wojenny

– Mam mieszane odczucia odnośnie wprowadzenia takiego stanu, ale rozumiem, że grozić nam może większa fala migrantów. To jest powód główny – komentuje z kolei wójt Krzysztof Iwaniuk. W jego gminie, Terespol, obostrzeniami dotkniętych będzie kilka miejscowości, ale nie są one typowo turystyczne czy biznesowe – Ale i tak jesteśmy zaskoczeni, bo w naszym pasie nic się nie działo – podkreśla.– Zakaz imprez obowiązuje, ale na to nie ma żadnej rady. Zresztą i tak ograniczaliśmy się z ich organizacją ze względu na pandemię, bo przecież nam to ciągle grozi – tłumaczy wójt.

Od środy w pasie przygranicznym widać już większy ruch służb. – Musieli się przygotować. Więcej jest posterunków służb, trochę może to przypominać stan wojenny– przyznaje Iwaniuk.

Co oznacza stan wyjątkowy?

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi

– obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej

– zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach

– zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących

– ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia

– ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 2 września 2021 r. o 17:56
+7
"tak że" bez przecinka w środku
 Z przecinkiem.
Avatar
___K___ / 2 września 2021 r. o 17:11
+5
Nauczcie się pisać poprawnie. We frgmencie "Wielu turystów z tego korzysta. A wiadomo, że pływanie po Bugu też będzie zakazane. Także straty będą na pewno" powinno być "tak, że", a nie także. Także, to synonim słowa "też" i tutaj nie o to chodziło.
Avatar
Askier / 2 września 2021 r. o 18:17
+3
Franek z Klaudią do p{łnocy jeszcze mogą robić swoje zabawy przy tych nieszczęśnikach z Afganistanu. W sumie może to i dobrze bo tego cyrku przy granicy już było za dużo. Ciekawa jest opinia lokalnego biznesmena. Już chce wyciągać łapy po pieniądze podatników.
Avatar
Kroll / 2 września 2021 r. o 19:11
+1
"No i widzisz, tak jak mówiłem towarzysz Winnicki wróci z urlopu i się zacznie. Te wakacje to dziwna sprawa. Jojo podobno prezesa wywozi nad jakieś jezioro, pakuje na łódkę i zostawia na środku jeziora. Podobno prezes ma wtedy wizje. I widać w tych wizjach było wojsko, stan wojenny i ... diabli wiedzą co jeszcze. Rok temu podobno zobaczył Człowieka bez Kręgosłupa z tobołkiem na rozstaju dróg i widzisz jak się to skończyło. A z tym stanem wojennym to nic się nie martw. Pogoni się pismaków i aktywistów a potem uchodźców zapakuje na ciężarówki i wywiezie gdzieś do Niemiec. Powiemy potem że się rozbiegli. No to na drugą nóżkę".
"No i widzisz, tak jak mówiłem towarzysz Winnicki wróci z urlopu i się zacznie. Te wakacje to dziwna sprawa. Jojo podobno prezesa wywozi nad jakieś jezioro, pakuje na łódkę i zostawia na środku jeziora. Podobno prezes ma wtedy wizje. I widać w tych wizjach było wojsko, stan wojenny i ... diabli wiedzą co jeszcze. Rok temu podobno zobaczył Człowieka bez Kręgosłupa z tobołkiem na rozstaju dróg i widzisz jak się to skończyło. A z tym stanem wojennym to nic się nie martw. Pogoni się pismaków i aktywistów a potem uchodźców zapakuje na cięża... rozwiń
Avatar
tadek68 / 3 września 2021 r. o 15:08
0
Jarek tu nie ma nic do gadania, siedzi pod kluczem, rządzą chłopaki z ferajny i nowy kierownik od wyszczepień i zadłużań. Jarek to może tylko w PiSie tylko pokierownikować, tyle mu wolno, Sam PiS to tylko przykrywka medialna dla wszelakich nowych interesików i nowych speców od wielkiej rzeki kasy. Stan wojenny przypomina?? Noszenie kagańców, zakaz wstępu do lasu i wychylania nosa był i jest jak planeta małp, przypominał tylko cyrk ale namiot za*** bali..
Avatar
NemezisTeam / 3 września 2021 r. o 07:57
-2
Państwo z dykty i kartonu. Stan wyjątkowy by zakaz telewizji kręcenia tego cyrku... prawdziwi myśliciele
Avatar
fiej / 2 września 2021 r. o 22:37
-2
Jarek przespał obs.rany stan wojenny, to teraz musiał pokazać jaki jest kozak na tych pismaków.
Avatar
olol / 2 września 2021 r. o 17:42
-4
"tak że" bez przecinka w środku
Avatar
tadek68 / 3 września 2021 r. o 15:08
0
Jarek tu nie ma nic do gadania, siedzi pod kluczem, rządzą chłopaki z ferajny i nowy kierownik od wyszczepień i zadłużań. Jarek to może tylko w PiSie tylko pokierownikować, tyle mu wolno, Sam PiS to tylko przykrywka medialna dla wszelakich nowych interesików i nowych speców od wielkiej rzeki kasy. Stan wojenny przypomina?? Noszenie kagańców, zakaz wstępu do lasu i wychylania nosa był i jest jak planeta małp, przypominał tylko cyrk ale namiot za*** bali..
Avatar
NemezisTeam / 3 września 2021 r. o 07:57
-2
Państwo z dykty i kartonu. Stan wyjątkowy by zakaz telewizji kręcenia tego cyrku... prawdziwi myśliciele
Avatar
fiej / 2 września 2021 r. o 22:37
-2
Jarek przespał obs.rany stan wojenny, to teraz musiał pokazać jaki jest kozak na tych pismaków.
Avatar
Kroll / 2 września 2021 r. o 19:11
+1
"No i widzisz, tak jak mówiłem towarzysz Winnicki wróci z urlopu i się zacznie. Te wakacje to dziwna sprawa. Jojo podobno prezesa wywozi nad jakieś jezioro, pakuje na łódkę i zostawia na środku jeziora. Podobno prezes ma wtedy wizje. I widać w tych wizjach było wojsko, stan wojenny i ... diabli wiedzą co jeszcze. Rok temu podobno zobaczył Człowieka bez Kręgosłupa z tobołkiem na rozstaju dróg i widzisz jak się to skończyło. A z tym stanem wojennym to nic się nie martw. Pogoni się pismaków i aktywistów a potem uchodźców zapakuje na ciężarówki i wywiezie gdzieś do Niemiec. Powiemy potem że się rozbiegli. No to na drugą nóżkę".
"No i widzisz, tak jak mówiłem towarzysz Winnicki wróci z urlopu i się zacznie. Te wakacje to dziwna sprawa. Jojo podobno prezesa wywozi nad jakieś jezioro, pakuje na łódkę i zostawia na środku jeziora. Podobno prezes ma wtedy wizje. I widać w tych wizjach było wojsko, stan wojenny i ... diabli wiedzą co jeszcze. Rok temu podobno zobaczył Człowieka bez Kręgosłupa z tobołkiem na rozstaju dróg i widzisz jak się to skończyło. A z tym stanem wojennym to nic się nie martw. Pogoni się pismaków i aktywistów a potem uchodźców zapakuje na cięża... rozwiń
Avatar
Askier / 2 września 2021 r. o 18:17
+3
Franek z Klaudią do p{łnocy jeszcze mogą robić swoje zabawy przy tych nieszczęśnikach z Afganistanu. W sumie może to i dobrze bo tego cyrku przy granicy już było za dużo. Ciekawa jest opinia lokalnego biznesmena. Już chce wyciągać łapy po pieniądze podatników.
Avatar
___K___ / 2 września 2021 r. o 17:56
+7
"tak że" bez przecinka w środku
 Z przecinkiem.
Avatar
olol / 2 września 2021 r. o 17:42
-4
"tak że" bez przecinka w środku
Avatar
___K___ / 2 września 2021 r. o 17:11
+5
Nauczcie się pisać poprawnie. We frgmencie "Wielu turystów z tego korzysta. A wiadomo, że pływanie po Bugu też będzie zakazane. Także straty będą na pewno" powinno być "tak, że", a nie także. Także, to synonim słowa "też" i tutaj nie o to chodziło.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie sie mają szkolić przyszli lekarze? Miejsca są na oddziale, który od dawna nie działa

Gdzie sie mają szkolić przyszli lekarze? Miejsca są na oddziale, który od dawna nie działa

Szpital zamknął oddział, ale oficjalnie nadal ma tam wolne miejsca dla rezydentów. A ten, który działa, nie może szkolić, mimo że są chętni. Wszystko przez nieaktualne dane.

Nine Berries w Trzecim Księżycu
22 stycznia 2022, 20:00

Nine Berries w Trzecim Księżycu

W sobotę, 22 stycznia o godz. 20 w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert duetu Nine Berries.

Niemal codziennie oszustwo. "Czułam, że coś jest nie tak"

Niemal codziennie oszustwo. "Czułam, że coś jest nie tak"

Mieszkańcy naszego województwa regularnie padają ofiarą oszustów internetowych. Informacje o kolejnych przypadkach utraty oszczędności przez sprzedających na OLX dowiadujemy się niemal każdego tygodnia. Poszkodowani podają zbyt wiele danych, a potem tracą pieniądze.

Wiceminister ujawnia pandemiczne dane. Lawinowy wzrost zachorowań

Wiceminister ujawnia pandemiczne dane. Lawinowy wzrost zachorowań

Waldemar Kraska podał najnowsze liczby dotyczące pandemii. O ile jeszcze w poniedziałek resort zdrowia informował o ponad 10,4 tys. nowych zachorowaniach, o tyle we wtorek jest ich znacznie więcej.

Takiego oszustwa jeszcze nie było. Seniorka, listonosz i fałszywe pieniądze

Takiego oszustwa jeszcze nie było. Seniorka, listonosz i fałszywe pieniądze

79-latka uwierzyła „policjantowi”, że listonosz roznosi fałszywe pieniądze. Straciła sporą gotówkę.

Pierwszy zimowy transfer Motoru Lublin

Pierwszy zimowy transfer Motoru Lublin

Nie chodzi o Jakuba Koseckiego. Na razie do drużyny Marka Saganowskiego dołączył młodzieżowiec Jakub Świeciński, który uczestniczył już w treningach Motoru. 20-latek ostatnio zakładał koszulkę trzecioligowej Elany Toruń.

Wystawa Aleksandry Liput w Galerii Labirynt 2
21 stycznia 2022, 19:00

Wystawa Aleksandry Liput w Galerii Labirynt 2

"Dzisiaj za oknem drzewa wyglądały jak żywe istoty na księżycu" to tytuł wystawy Aleksandry Liput, którą będzie można oglądać w Galerii Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) od 21 stycznia. Wernisaż zaplanowano na godz. 19.

Lublin. W miejscu apteki będzie dom. Dom kultury
galeria

Lublin. W miejscu apteki będzie dom. Dom kultury

W drugiej połowie roku uruchomiony ma być nowy dom kultury przy Herberta w pomieszczeniach po zlikwidowanej aptece. Od wczoraj wiadomo, że nie powinno być problemu z wyborem firmy do przebudowy wnętrz. Prace potrwają dłużej niż zakładano.

Szczepienia dzieci. Co w sytuacji, kiedy jeden z rodziców mówi "nie"?
wideo
film

Szczepienia dzieci. Co w sytuacji, kiedy jeden z rodziców mówi "nie"?

Lekarze i naukowcy apelują, by szczepić dzieci. A co w sytuacji, gdy dziecko chce się zaszczepić, a rodzice mu nie pozwalają? Albo jeden rodzic się zgadza, a drugi nie? Takich spraw jest w Polsce coraz więcej. I prawdopodobnie coraz częściej będą musiały rozstrzygać je sądy.

Zakrwawiona locha waliła o pręty. Co się stało z dzikami złapanymi w Lublinie

Zakrwawiona locha waliła o pręty. Co się stało z dzikami złapanymi w Lublinie

Dlaczego locha z piątką młodych złapana w pułapkę na Sławinie w Lublinie musiała cierpieć przed uśpieniem? – Dręczył mnie widok, którego byliśmy świadkami. Nie miało to nic wspólnego z humanitaryzmem – mówi świadek. Sprawą zajmuje się policja.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent muzyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium