Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 września 2021 r.
16:51

Stan wyjątkowy już obowiązuje. "Trochę może to przypominać stan wojenny"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
40 8 A A
(fot. x-news/TVN24)

Stan wyjątkowy staje się faktem. Prezydent Andrzej Duda w czwartek złożył podpis pod rozporządzeniem. Przy granicy z Białorusią obowiązuje m.in. zakaz imprez masowych, a każdy mieszkaniec powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Co z branżą turystyczną, która najbardziej ucierpi?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 – Ten wniosek był bardzo wnikliwie analizowany – zapewnił w czwartek Błażej Spychalski, rzecznik Kancelarii Prezydenta. Teraz dokument trafi do Sejmu, który musi potwierdzić decyzję prezydenta. Posiedzenie planowane jest w poniedziałek, ale bez względu na to stan wyjątkowy obowiązuje już 183 miejscowościach, w pasie 3 kilometrów od granicy z Białorusią. Na Lubelszczyźnie dotyczy to 68 miejscowości.

– Jestem przekonany, że są to działania racjonalne i proporcjonalne do zagrożenia. Nie histeryzujemy. Sytuacja rzeczywiście jest niebezpieczna – przekonuje Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Musimy się do tego odpowiednio przygotować. To rozporządzenie daje nam instrumenty dla służb m.in. Straży Granicznej. Nie będzie zbytnio uciążliwe dla mieszkańców. W tym czasie chcemy ustabilizować sytuację na granicy z Białorusią – zaznacza szef resortu i dodaje, że od kilku tygodni „mamy tam do czynienia z głębokim kryzysem migracyjnym”.

– A wynika on z powodów czysto politycznych – podkreśla Kamiński. – Problem nie dotyczy 30 osób przebywających w pobliżu Usnarza Górnego. To czubek czubka góry lodowej, który chciałby nam zafundować Łukaszenka – stwierdza minister.

Poza tym, za wprowadzeniem stanu wyjątkowego mają też przemawiać manewry wojskowe „Zapad 2021” które 10 września rozpoczynają się na Białorusi, m.in. w rejonie Brześcia.

Jakie zasady?

Co oznacza w praktyce stan wyjątkowy? – Rozporządzenie będzie zakładać zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych czy imprez masowych. Wprowadza obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego, a dzieci uczące się powinny mieć przy sobie legitymację szkolną – wymienia Maciej Wąsik wiceszef MSWiA. – Obowiązuje zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących – dodaje.

Na tym nie koniec. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym będą mogły przebywać m.in. osoby stale go zamieszkujące, osoby posiadające na tym terenie nieruchomości, prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne, uczniowie, osoby świadczące usługi pocztowe i kurierskie. Będzie też możliwość odwiedzenia najbliższych członków rodziny. W innych przypadkach przemieszczanie osób postronnych jest niemożliwe.

200 metrów od Bugu

Obostrzenia najbardziej dotkną branże turystyczną czy weselną. – Jesteśmy położeni 200 metrów od rzeki Bug. Na cały wrzesień i październik, co tydzień mieliśmy zaplanowane wesela. Do tego, pełne obłożenie naszej bazy noclegowej, czyli 100 miejsc. Ale rząd ma wypłacić odszkodowania – podkreśla Karol Dejneka właściciel domu weselnego Dolina Bugu w Kodniu w powiecie bialskim. – Poza tym ludzie sami już odwołują rezerwacje, jak usłyszeli że stan wyjątkowy ma być wprowadzony – przyznaje.

Dejneka już szuka prawnika. – Mam umowy z klientami, na tej podstawie będę dochodził wypłaty odszkodowań - zapowiada.

Poza tym, jego biznes to również spływy kajakowe. – Wielu turystów z tego korzysta. A wiadomo, że pływanie po Bugu też będzie zakazane. Także straty będą na pewno – ocenie przedsiębiorca, jeden z większych biznesmenów w gminie Kodeń. – Podatki pewnie jedne z większych odprowadzam w gminie – przypuszcza.

Rząd ma wypłacać rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy przez stan wyjątkowy muszą zawiesić działalność.

Trochę stan wojenny

– Mam mieszane odczucia odnośnie wprowadzenia takiego stanu, ale rozumiem, że grozić nam może większa fala migrantów. To jest powód główny – komentuje z kolei wójt Krzysztof Iwaniuk. W jego gminie, Terespol, obostrzeniami dotkniętych będzie kilka miejscowości, ale nie są one typowo turystyczne czy biznesowe – Ale i tak jesteśmy zaskoczeni, bo w naszym pasie nic się nie działo – podkreśla.– Zakaz imprez obowiązuje, ale na to nie ma żadnej rady. Zresztą i tak ograniczaliśmy się z ich organizacją ze względu na pandemię, bo przecież nam to ciągle grozi – tłumaczy wójt.

Od środy w pasie przygranicznym widać już większy ruch służb. – Musieli się przygotować. Więcej jest posterunków służb, trochę może to przypominać stan wojenny– przyznaje Iwaniuk.

Co oznacza stan wyjątkowy?

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń

– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi

– obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej

– zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach

– zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących

– ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia

– ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 2 września 2021 r. o 17:56
"tak że" bez przecinka w środku
 Z przecinkiem.
Avatar
___K___ / 2 września 2021 r. o 17:11
Nauczcie się pisać poprawnie. We frgmencie "Wielu turystów z tego korzysta. A wiadomo, że pływanie po Bugu też będzie zakazane. Także straty będą na pewno" powinno być "tak, że", a nie także. Także, to synonim słowa "też" i tutaj nie o to chodziło.
Avatar
Askier / 2 września 2021 r. o 18:17
Franek z Klaudią do p{łnocy jeszcze mogą robić swoje zabawy przy tych nieszczęśnikach z Afganistanu. W sumie może to i dobrze bo tego cyrku przy granicy już było za dużo. Ciekawa jest opinia lokalnego biznesmena. Już chce wyciągać łapy po pieniądze podatników.
Avatar
Kroll / 2 września 2021 r. o 19:11
"No i widzisz, tak jak mówiłem towarzysz Winnicki wróci z urlopu i się zacznie. Te wakacje to dziwna sprawa. Jojo podobno prezesa wywozi nad jakieś jezioro, pakuje na łódkę i zostawia na środku jeziora. Podobno prezes ma wtedy wizje. I widać w tych wizjach było wojsko, stan wojenny i ... diabli wiedzą co jeszcze. Rok temu podobno zobaczył Człowieka bez Kręgosłupa z tobołkiem na rozstaju dróg i widzisz jak się to skończyło. A z tym stanem wojennym to nic się nie martw. Pogoni się pismaków i aktywistów a potem uchodźców zapakuje na ciężarówki i wywiezie gdzieś do Niemiec. Powiemy potem że się rozbiegli. No to na drugą nóżkę".
"No i widzisz, tak jak mówiłem towarzysz Winnicki wróci z urlopu i się zacznie. Te wakacje to dziwna sprawa. Jojo podobno prezesa wywozi nad jakieś jezioro, pakuje na łódkę i zostawia na środku jeziora. Podobno prezes ma wtedy wizje. I widać w tych wizjach było wojsko, stan wojenny i ... diabli wiedzą co jeszcze. Rok temu podobno zobaczył Człowieka bez Kręgosłupa z tobołkiem na rozstaju dróg i widzisz jak się to skończyło. A z tym stanem wojennym to nic się nie martw. Pogoni się pismaków i aktywistów a potem uchodźców zapakuje na cięża... rozwiń
Avatar
tadek68 / 3 września 2021 r. o 15:08
Jarek tu nie ma nic do gadania, siedzi pod kluczem, rządzą chłopaki z ferajny i nowy kierownik od wyszczepień i zadłużań. Jarek to może tylko w PiSie tylko pokierownikować, tyle mu wolno, Sam PiS to tylko przykrywka medialna dla wszelakich nowych interesików i nowych speców od wielkiej rzeki kasy. Stan wojenny przypomina?? Noszenie kagańców, zakaz wstępu do lasu i wychylania nosa był i jest jak planeta małp, przypominał tylko cyrk ale namiot za*** bali..
Avatar
NemezisTeam / 3 września 2021 r. o 07:57
Państwo z dykty i kartonu. Stan wyjątkowy by zakaz telewizji kręcenia tego cyrku... prawdziwi myśliciele
Avatar
fiej / 2 września 2021 r. o 22:37
Jarek przespał obs.rany stan wojenny, to teraz musiał pokazać jaki jest kozak na tych pismaków.
Avatar
olol / 2 września 2021 r. o 17:42
"tak że" bez przecinka w środku
Avatar
tadek68 / 3 września 2021 r. o 15:08
Jarek tu nie ma nic do gadania, siedzi pod kluczem, rządzą chłopaki z ferajny i nowy kierownik od wyszczepień i zadłużań. Jarek to może tylko w PiSie tylko pokierownikować, tyle mu wolno, Sam PiS to tylko przykrywka medialna dla wszelakich nowych interesików i nowych speców od wielkiej rzeki kasy. Stan wojenny przypomina?? Noszenie kagańców, zakaz wstępu do lasu i wychylania nosa był i jest jak planeta małp, przypominał tylko cyrk ale namiot za*** bali..
Avatar
NemezisTeam / 3 września 2021 r. o 07:57
Państwo z dykty i kartonu. Stan wyjątkowy by zakaz telewizji kręcenia tego cyrku... prawdziwi myśliciele
Avatar
fiej / 2 września 2021 r. o 22:37
Jarek przespał obs.rany stan wojenny, to teraz musiał pokazać jaki jest kozak na tych pismaków.
Avatar
Kroll / 2 września 2021 r. o 19:11
"No i widzisz, tak jak mówiłem towarzysz Winnicki wróci z urlopu i się zacznie. Te wakacje to dziwna sprawa. Jojo podobno prezesa wywozi nad jakieś jezioro, pakuje na łódkę i zostawia na środku jeziora. Podobno prezes ma wtedy wizje. I widać w tych wizjach było wojsko, stan wojenny i ... diabli wiedzą co jeszcze. Rok temu podobno zobaczył Człowieka bez Kręgosłupa z tobołkiem na rozstaju dróg i widzisz jak się to skończyło. A z tym stanem wojennym to nic się nie martw. Pogoni się pismaków i aktywistów a potem uchodźców zapakuje na ciężarówki i wywiezie gdzieś do Niemiec. Powiemy potem że się rozbiegli. No to na drugą nóżkę".
"No i widzisz, tak jak mówiłem towarzysz Winnicki wróci z urlopu i się zacznie. Te wakacje to dziwna sprawa. Jojo podobno prezesa wywozi nad jakieś jezioro, pakuje na łódkę i zostawia na środku jeziora. Podobno prezes ma wtedy wizje. I widać w tych wizjach było wojsko, stan wojenny i ... diabli wiedzą co jeszcze. Rok temu podobno zobaczył Człowieka bez Kręgosłupa z tobołkiem na rozstaju dróg i widzisz jak się to skończyło. A z tym stanem wojennym to nic się nie martw. Pogoni się pismaków i aktywistów a potem uchodźców zapakuje na cięża... rozwiń
Avatar
Askier / 2 września 2021 r. o 18:17
Franek z Klaudią do p{łnocy jeszcze mogą robić swoje zabawy przy tych nieszczęśnikach z Afganistanu. W sumie może to i dobrze bo tego cyrku przy granicy już było za dużo. Ciekawa jest opinia lokalnego biznesmena. Już chce wyciągać łapy po pieniądze podatników.
Avatar
___K___ / 2 września 2021 r. o 17:56
"tak że" bez przecinka w środku
 Z przecinkiem.
Avatar
olol / 2 września 2021 r. o 17:42
"tak że" bez przecinka w środku
Avatar
___K___ / 2 września 2021 r. o 17:11
Nauczcie się pisać poprawnie. We frgmencie "Wielu turystów z tego korzysta. A wiadomo, że pływanie po Bugu też będzie zakazane. Także straty będą na pewno" powinno być "tak, że", a nie także. Także, to synonim słowa "też" i tutaj nie o to chodziło.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pluszowy żółw i pies Pluto dla dzieci. To Światowy Dzień Chorego w szpitalu w Lublinie
galeria

Pluszowy żółw i pies Pluto dla dzieci. To Światowy Dzień Chorego w szpitalu w Lublinie

W środę, 8 lutego, obchodziliśmy XXXI Światowy Dzień Chorego. Widać to było w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Nocne nasłuchiwanie sów już jutro. „Noc sów” z ogniskiem i kiełbaskami

Nocne nasłuchiwanie sów już jutro. „Noc sów” z ogniskiem i kiełbaskami

Zwyczaje mało znanych ptaków drapieżnych poznają uczestnicy „Nocy sów” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie (powiat rycki). Otwarte spotkanie rozpocznie się w czwartek o godz. 19.

Czy grzyby mogą zamienić w zombie? Naukowo o „The Last of Us”

Czy grzyby mogą zamienić w zombie? Naukowo o „The Last of Us”

Choroby powodowane przez grzyby są trudne do leczenia, bo grzyby komunikując się między sobą, mogą przekazywać m.in. informację o oporności na leki. Jednak pasożytem człowieka nie stanie się Cordyceps, grzyb tworzący „mrówki zombie” – mówi mykolożka dr hab. Anna Biedunkiewicz.

Poważny wypadek busa na S12 w pobliżu Puław. Zablokowana droga do Lublina. Objazdy

Poważny wypadek busa na S12 w pobliżu Puław. Zablokowana droga do Lublina. Objazdy

Na miejscu jest policja i kieruje, jadące w stronę Lublina, samochody na objazdy.

Lublin. Kongres Rad Dzielnic i temat przewodni: spalarnia śmieci
film

Lublin. Kongres Rad Dzielnic i temat przewodni: spalarnia śmieci

W Lublinie odbywa się druga edycja Kongresu Rad Dzielnic. To spotkanie organizowane przez senatora Polski 2050 Jacka Burego.

Górki czechowskie. Znamy uzasadnienie ostatniego wyroku sądu

Górki czechowskie. Znamy uzasadnienie ostatniego wyroku sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po stronie miasta i dewelopera decydując o przyszłości górek czechowskich. Teraz poznaliśmy uzasadnienie wyroku.

Wystawa "Akwarele i rysunek" Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej
17 lutego 2023, 17:00

Wystawa "Akwarele i rysunek" Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej

W piątek, 17 lutego o godz. 17 w Galerii OKNA MBP (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się wernisaż wystawy Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej "Akwarele i rysunek".

II liga koszykarzy: Lublinianka gorsza od Probasket Mińsk Mazowiecki

II liga koszykarzy: Lublinianka gorsza od Probasket Mińsk Mazowiecki

Lublinianka dzielnie walczyła z Superis UKS Probasket, ale ostatecznie musiała uznać wyższość podopiecznych Rafała Króla.

Do biedronki przyszedł żuk... Wicewojewoda tak chwali przyznanie pieniędzy na drogi

Do biedronki przyszedł żuk... Wicewojewoda tak chwali przyznanie pieniędzy na drogi

Ponad 300 mln zł trafiło do województwa lubelskiego w ramach ostatniego rozdania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wicewojewoda Robert Gmitruczuk (PiS) zapewnia, że pieniądze były przyznawane samorządom bez klucza partyjnego.

Azoty Puławy znowu bez kapitana

Azoty Puławy znowu bez kapitana

Kiepska wiadomość dla trenera Roberta Lisa, a także kibiców Azotów Puławy. Michał Jurecki w najbliższych tygodniach nie pomoże drużynie na parkiecie.

 Liceum chce kształcić przyszłych żołnierzy pod patronatem MON

Liceum chce kształcić przyszłych żołnierzy pod patronatem MON

Platerka zamierza kształcić uczniów w swoich klasach mundurowych pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. – Zainteresowanie tym profilem jest duże – przyznaje Przemysław Olesiejuk, dyrektor II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej.

Na czym polega praca stomatologa?

Na czym polega praca stomatologa?

Każdy z nas mniej więcej wie, na czym polega praca dentysty. Lekarz stomatolog to jednak bardzo obszerne pojęcie, dlatego też chcielibyśmy przyjrzeć się mu nieco bliżej. Odpowiemy sobie również na pytanie odnośnie tego, jak często powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny.

Grzegorz Turnau w Centrum Spotkania Kultur
17 lutego 2023, 19:00

Grzegorz Turnau w Centrum Spotkania Kultur

W piątek, 17 lutego o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) wystąpi Grzegorz Turnau z koncertem w ramach trasy "Znów wędrujemy".

Hiszpańskie rytmy w Zamościu

Hiszpańskie rytmy w Zamościu

Jako solistka wystąpi sopranistka Anna Barska. Orkiestrą dyrygować zaś będzie Juan Jose Navarro. Koncert zatytułowany „Hiszpański karnawał” już w ten piątek na scenie Zamojskiego Domu Kultury.

Bez ślubu, bez dzieci i nie w Ulhówku. Tak wygląda woj. lubelskie w statystyce

Bez ślubu, bez dzieci i nie w Ulhówku. Tak wygląda woj. lubelskie w statystyce

Mieszkańcy województwa lubelskiego coraz rzadziej decydują się na ślub. Mają coraz mniej dzieci. Opuszczają też domy, w których byli wcześniej zameldowani. W ten sposób pustoszeje zwłaszcza południowa część regionu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium