Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białej Podlaskiej zapowiada kontrole punktów ze sprzedażą alkoholu. Radzi też, by w mieście nie zwiększano liczby koncesji na jego sprzedaż.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Powód? Wyniki raportu przygotowanego na potrzeby Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Z ankiet wyszło nam, że zdaniem mieszkańców spożywanie alkoholu to w mieście istotny problem – mówi Anna Stolarczuk, przewodnicząca 12-osobowej komisji.
Ostatni raz taki raport opracowano pięć lat temu. W tym roku w anonimowych ankietach przepytano 222 uczniów szkół podstawowych, 167 gimnazjalistów, 257 dorosłych i grupę sprzedawców. Blisko połowa uczniów podstawówek deklaruje, że ich rówieśnicy spożywają alkohol.
W przypadku gimnazjalistów, aż 90 proc. przyznaje, że rówieśnicy piją napoje z procentami. 40 proc. gimnazjalistów przyznało, że nieletni sami mogą sobie kupić alkohol. Poza tym 60 proc. badanych odpowiedziało, że na terenie Białej Podlaskiej są miejsca gdzie alkohol sprzedaje się osobom poniżej 18. roku życia. Dla 25 proc. ankietowanych uczniów gimnazjów piwo to nie alkohol. Jeżeli chodzi o sprzedawców alkoholu, to blisko połowa respondentów odpowiedziała w ankiecie, że miała sytuacje, kiedy nieletni chcieli kupić napoje z procentami. Tylko 6 proc. sprzedawców przyznało, że zdarzyło im się sprzedać nieletnim takie napoje. 60 proc. ankietowanych zapewnia, że w przypadku wątpliwości co do wieku klienta, prosi o dowód osobisty.
– Nie możemy dzisiaj zwiększać w mieście limitu zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Nasz raport pokazuje, że jest z tym problem. Zwiększając liczbę, łamiemy przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zresztą w naszym kraju tendencja jest raczej taka, aby zmniejszać limit – stwierdza Stolarczuk. W 2016 roku komisja będzie też kontrolować sklepy. – To będą akcje typu „tajemniczy klient”. Sprawdzimy, w których punktach sprzedaje się alkohol nieletnim. Nawiążemy współpracę z policją. Nie będziemy pobłażliwi – podkreśla przewodnicząca komisji. – Nawet za jednorazową sprzedaż alkoholu nieletniemu grozi kara 5 tys. zł i utrata zezwolenia na 3 lata.
Obecnie na terenie Białej Podlaskiej działa 169 punktów ze sprzedażą napojów alkoholowych, w tym 58 to lokale gastronomiczne.
Działania profilaktyczne skierowane będą do młodzieży, rodziców i sprzedawców. – Sprzedawcy dostaną od nas autorskie ulotki, które już opracowaliśmy – dodaje Stolarczuk.
Członkowie komisji już od tego tygodnia rozpoczynają cykl szkoleń dla rodziców gimnazjalistów m.in. na temat substancji psychoaktywnych.
W 2016 roku na realizację Gminnego Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych miasto planuje przeznaczyć 1,1 mln zł.