Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

27 listopada 2020 r.
21:29

Terespol w końcu nie jest zalewowy. Samorząd walczył kilka lat o zmianę kuriozalnych mapek

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Mapy powodziowe sporządzone w 2015 roku – ponad 80 proc. terenu Terespola była „zalewowa”
Mapy powodziowe sporządzone w 2015 roku – ponad 80 proc. terenu Terespola była „zalewowa” (fot. Archiwum)

– W końcu wróciła normalność – tak o aktualizacji map zagrożenia powodziowego mówi Jacek Danieluk, burmistrz Terespola. Wcześniej znaczna część miasta została zakwalifikowana jako teren zalewowy. Zdaniem lokalnych władz, był to „bubel prawny, który utrudniał rozwój”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lubię niebieski, ale w tym przypadku  ten kolor na mapie Terespola mi się nie podobał – przyznaje burmistrz przygranicznego miasta w powiecie bialskim.

Kiedy w 2015 roku podległy Ministerstwu Środowiska Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przygotował nową wersję map zagrożenia powodziowego, terespolscy urzędnicy przecierali oczy ze zdumienia. – Wynikało z nich, że 80 proc. powierzchni miasta zagrożona jest powodzią. Nie wzięto pod uwagę ani naszych wałów przeciwpowodziowych ani przepompowni – przypomina Danieluk.

Samorząd zwrócił się wówczas o pomoc m.in. do senatora Grzegorza Biereckiego (PiS). – Od początku uznawał, że mamy w tej kwestii zupełną słuszność. Interweniowaliśmy też w kilku ministerstwach, w Wodach Polskich, bo te mapki ktoś malował chyba na kolanie. Świadczy o tym choćby fakt, że w granice Terespola wcielono 70-hektarową białoruską wyspę – oburza się burmistrz.

Ale nie tylko o kolor niebieski tutaj chodziło. Uznanie miasta jako teren zalewowy utrudniało m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę. – Nastąpił krach inwestycyjny na dwa lata. Za każdym razem przy budowie choćby domu potrzebna był indywidualna zgoda Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – tłumaczy Danieluk. To odstraszało inwestorów. A do urzędu ustawiały się kolejki zdezorientowanych mieszkańców, którzy chcieli budować dom, a nie mogli przebić się przez gąszcz formalności. – W końcu nie chcieli kupować działek objętych takimi restrykcjamin – uważa samorządowiec.  

Ale pod koniec października mapy powodziowe zaktualizowano. – Wróciła normalność. Mapki odpowiadają rzeczywistości. Wielkich powodzi w Terespolu nigdy nie było – podkreśla Jacek Danieluk.

Zgodnie z przepisami, takie mapy podlegają przeglądom co 6 lat lub częściej w razie potrzeb. W uzgodnieniu z wojewodami, przygotowują je Wody Polskie. – Gmina przekazywała wnioski o aktualizację map oraz uwagi do ich wykonania – potwierdza Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. – Uwagi te zostały uwzględnione w ramach przeglądu i aktualizacji map – dodaje rzecznik resortu.

– Obszary zagrożenia powodziowego uległy ograniczeniu na podstawie specjalistycznych analiz, które uwzględniły m.in. działanie przepompowni w mieście Terespol – przyznaje z kolei Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Wód Polskich.

Ale ministerstwo podaje więcej szczegółów. – Na zmiany wpłynęły m.in.: uwzględnienie zrealizowanych inwestycji, wprowadzenie dokładniejszych danych dotyczących ukształtowania terenu oraz zmiany metodyczne dotyczące przepływów wód – precyzuje Huptyś. – Zmiany w modelowaniu pozwoliły na dokładniejsze odwzorowanie warunków przepływu wód powodziowych, a w efekcie spowodowały zmiany w zasięgu obszarów zagrożenia powodziowego – zaznacza rzecznik.

Skuteczność w działaniu decydentów dostrzegają też władze Terespola. – W końcu doczekałem się, że mądrzy ludzie poszli po rozum do głowy – stwierdza burmistrz. – Cieszymy się, że do miasta wraca normalność.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium