Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

17 lipca 2019 r.
18:48

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy

Autor: Zdjęcie autora agdy
11 11 A A

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mimo przygotowań do przeprowadzki biblioteki do budynku dawnego gimnazjum a nawet w jej trakcie, placówka będzie działała.

– Mam już wszystko zaplanowane, trzeba będzie pakować książki w skrzynie opróżniając regał, przewożąc go i zapełniając już w nowym miejscu. Nie można zdjąć z półek wszystkich książek jednocześnie, bo ich później nie ułożymy – tłumaczy Joanna Puchacz, szefowa tarnogrodzkiej biblioteki, z którą jest związana od lat 70. ubiegłego wieku.

– To nie jest moja pierwsza przeprowadzka. Biblioteka w zabytkowej synagodze jest od 1990 roku, wcześniej była w malutkich pomieszczeniach w domu kultury – dodaje.

Księgozbiór był o wiele mniejszy niż teraz, a i tak bibliotekarka wspomina jak brała z domowego gospodarstwa traktor i tym traktorem jechały książki do synagogi. Teraz trzeba na czas wielkiego remontu przeprowadzić 24 tysiące książek, sprzęt komputerowy i wszystkie archiwalia.

– Tych książek się już nie wypożycza, ale nie wyobrażam sobie, żeby ich nie było. Są dla mnie jak cenne dokumenty. Orzeszkowa, Prus, Kraszewski. Wydane na szarym papierze, w tekturowych okładkach. To one tworzyły księgozbiór w 1948 roku, gdy została założona biblioteka w Tarnogrodzie. Mamy je do dziś – dodaje Puchacz.

Bardzo potrzebna rewitalizacja pochodzącej z 1686 roku synagogi i modernizacja placówki to efekt dotacji, jakie dostał Tarnogród. Tak się zbiegło, że samorząd ma pieniądze z różnych źródeł, a projekty się uzupełnią. Kwoty są spore, bo tylko z Instytutu Książki w Krakowie biblioteka ma blisko 2 miliony zł wsparcia. Drugie źródło to program „Rewitalizacja w Gminie Tarnogród”. W efekcie na prace i zakupy jest więcej niż wynosi roczny budżet inwestycyjny całego miasteczka. Na dodatek pieniądze są nie tylko na bibliotekę ale także na Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

Szefowa biblioteki jest spokojna o całą operację logistyczną, która potrwa przez całe wakacje, choć oprócz niej pracują jeszcze dwie panie.

– Będą ludzie skierowani do pracy z gminy ale też wolontariusze. Z ofertą pomocy nawet przychodzą czytelnicy, którzy w Tarnogrodzie spędzają wakacje u babci. Korzystają latem z książek a teraz chcą pakować, segregować, sprzątać. Jestem dumna, że takich czytelników wychowałam – uśmiecha się Joanna Puchacz.

Oprócz biblioteki w dawnej synagodze działa Regionalna Izba Pamięci i absolutnie unikatowe Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek - nawiązujące do gryfa z herbu, który trzyma w łapie nożyczki. 300 par nożyczek już w pudełkach.

Zbiory izby już wiedzą, że na czas remontu trafią do remizy strażackiej w Woli Różanieckiej.

– Szukaliśmy pomieszczeń ogrzewanych i bezpiecznych, żeby nic się nie poniszczyło. Głównie wykorzystamy te zwolnione przez wygaszone placówki oświatowe. Ale część rzeczy trafi do pomieszczeń straży. Wcześniej na swoje miejsce wrócą pracownicy i korzystający z oferty ośrodka kultury niż biblioteka – ocenia Tomasz Legieć, zastępca burmistrza Tarnogrodu.

Zgodnie z wytycznymi programów z jakich pochodzą pieniądze modernizacja, zgodnie z wymogami XXI wieku, Miejskiej Biblioteki Publicznej musi się zakończyć do 31 grudnia przyszłego roku.

e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Neo / 17 lipca 2019 o 20:58
+9
Kolego odstaw tanie piwo i przestań klepać w klawiaturę. Nic nie rozumiesz z tego artykułu to po co w ogóle wysilasz swoje pół komórki mózgowej. Tak się składa za znam dyrektora tej biblioteki. Pojedź tam, zobacz księgozbiór, muzeum, izbę pamięci a potem na kolanach przeproś za swoją bezdenną głupotę. I już nie  epatuj więcej  na forum bo to niesmaczne. 
Avatar
Neo / 17 lipca 2019 o 21:00
+7
Gratulacje. Biblioteka i Pani Dyrektor to wizytówki Tarnogrodu.
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 22:13
+6
To jeszcze ktoś w dzisiejszych czasach czyta książki?
Dzięki takim  bibliotekom i bibliotekarkom jak tak. 
Avatar
gość / 17 lipca 2019 o 21:10
+4
książki z komunistycznych czasów i oni się cieszą? Już nie ma komuny w kraju a książek nikt nie wywalił na makulatury zysk? Oczywiście Millery i inne PZPR owcy by się cieszyli ale podnóżki Moskwy wysłali ich do Brukseli co to by pluć na ojczyznę! A tak na marginesie czy tam ktoś chodzi po te książki czy tylko wywalanie pieniędzy na kolesiow i innych co to nie zalapali się do koryta bo ich narod pogonil? Nie ma już komu mydlic oczy?0
Im głupszy jesteś tym bardziej uważasz że poszerzasz swoje horyzonty. Piszesz idiotyzmy na temat tematu na który nie masz zielonego pojęcia. 
Im głupszy jesteś tym bardziej uważasz że poszerzasz swoje horyzonty. Piszesz idiotyzmy na temat tematu na który nie masz zielonego pojęcia.  rozwiń
Avatar
Kto czyta - nie błądzi / 19 lipca 2019 o 07:44
+3
Z głupim i żałosnym tekstem nie ma sensu polemizować. Dobra rada: zacznij czytać książki! Być może trochę więcej zrozumiesz bo poziom, który przedstawiasz na forum jest na poziomie "filozofów" spod butki z piwem! 
Avatar
Wisła / 18 lipca 2019 o 10:29
+3
Odnośnie Osoby która napisała pierwszy komentaż... No cóż.... Cieżko z Taką osobą polemizowac ponieważ pewnienie zna pojęcia "polemizować". W bibliotece są różne książki. Są książki tak 1948 jak i pisane za czasów Gebelsa, Bismarcka czy Napoleona. Są też książki z czasów " Targowicy" Chociaż ty nawet nie wiesz co to Targowica i kojarzy Ci się z kupnem kurcząt.... Są też książki Wiesławy Szymborskiej która dostała nobla w 96 roku za rządów nawet nie Millera a Oleksego. Jeżeli chciałbyś to wszystko spalić to pozostała by spóścizna tak jak jest to obecnie w Twojej głowie. Zakładam że jedyną rzecz którą przeglądnąłeś od deski do deski ( nie przeczytałeś... zaznaczam ) był "Twój Weekend" a jedyny bibliozbiór w Twoim domu to gazetki z Kauflanda.  Jak napisał NEO... Masz jedną szara komórke która pozwala Ci pisać na klawiaturze i założe się że jakbyś przeczytał "Latarnika" który ma 16 stron to ta komórka by eksplodowała i się roztrzaskała... 
Odnośnie Osoby która napisała pierwszy komentaż... No cóż.... Cieżko z Taką osobą polemizowac ponieważ pewnienie zna pojęcia "polemizować". W bibliotece są różne książki. Są książki tak 1948 jak i pisane za czasów Gebelsa, Bismarcka czy Napoleona. Są też książki z czasów " Targowicy" Chociaż ty nawet nie wiesz co to Targowica i kojarzy Ci się z kupnem kurcząt.... Są też książki Wiesławy Szymborskiej która dostała nobla w 96 roku za rządów nawet nie Millera a Oleksego. Jeżeli chciałbyś to wszystko spalić to pozostała ... rozwiń
Avatar
Wisła / 18 lipca 2019 o 10:14
+3
Wyrazy uznania dla Pani Dyrektor za utrzymanie biblioteki od wielu lat w znakomitym stanie, a obecną rewitalizację moża uznać za wisienkę na torcie całoksztłtu Pani Pracy. 
Avatar
Wisła / 18 lipca 2019 o 10:29
+1
Odnośnie Osoby która napisała pierwszy komentarz... No cóż.... Cieżko z Taką osobą polemizowac ponieważ pewnienie zna pojęcia "polemizować". W bibliotece są różne książki. Są książki tak 1948 jak i pisane za czasów Gebelsa, Bismarcka czy Napoleona. Są też książki z czasów " Targowicy" Chociaż ty nawet nie wiesz co to Targowica i kojarzy Ci się z kupnem kurcząt.... Są też książki Wiesławy Szymborskiej która dostała nobla w 96 roku za rządów nawet nie Millera a Oleksego. Jeżeli chciałbyś to wszystko spalić to pozostała by spóścizna tak jak jest to obecnie w Twojej głowie. Zakładam że jedyną rzecz którą przeglądnąłeś od deski do deski ( nie przeczytałeś... zaznaczam ) był "Twój Weekend" a jedyny bibliozbiór w Twoim domu to gazetki z Kauflanda.  Jak napisał NEO... Masz jedną szara komórke która pozwala Ci pisać na klawiaturze i założe się że jakbyś przeczytał "Latarnika" który ma 16 stron to ta komórka by eksplodowała i się roztrzaskała...
 
  rozwiń
Avatar
Henio / 19 lipca 2019 o 08:49
-1
"Butka z piwem", dobre!
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 21:44
-6
To jeszcze ktoś w dzisiejszych czasach czyta książki?
Avatar
Henio / 19 lipca 2019 o 08:49
-1
"Butka z piwem", dobre!
Avatar
Kto czyta - nie błądzi / 19 lipca 2019 o 07:44
+3
Z głupim i żałosnym tekstem nie ma sensu polemizować. Dobra rada: zacznij czytać książki! Być może trochę więcej zrozumiesz bo poziom, który przedstawiasz na forum jest na poziomie "filozofów" spod butki z piwem! 
Avatar
Wisła / 18 lipca 2019 o 10:29
+1
Odnośnie Osoby która napisała pierwszy komentarz... No cóż.... Cieżko z Taką osobą polemizowac ponieważ pewnienie zna pojęcia "polemizować". W bibliotece są różne książki. Są książki tak 1948 jak i pisane za czasów Gebelsa, Bismarcka czy Napoleona. Są też książki z czasów " Targowicy" Chociaż ty nawet nie wiesz co to Targowica i kojarzy Ci się z kupnem kurcząt.... Są też książki Wiesławy Szymborskiej która dostała nobla w 96 roku za rządów nawet nie Millera a Oleksego. Jeżeli chciałbyś to wszystko spalić to pozostała by spóścizna tak jak jest to obecnie w Twojej głowie. Zakładam że jedyną rzecz którą przeglądnąłeś od deski do deski ( nie przeczytałeś... zaznaczam ) był "Twój Weekend" a jedyny bibliozbiór w Twoim domu to gazetki z Kauflanda.  Jak napisał NEO... Masz jedną szara komórke która pozwala Ci pisać na klawiaturze i założe się że jakbyś przeczytał "Latarnika" który ma 16 stron to ta komórka by eksplodowała i się roztrzaskała...
 
  rozwiń
Avatar
Wisła / 18 lipca 2019 o 10:29
+3
Odnośnie Osoby która napisała pierwszy komentaż... No cóż.... Cieżko z Taką osobą polemizowac ponieważ pewnienie zna pojęcia "polemizować". W bibliotece są różne książki. Są książki tak 1948 jak i pisane za czasów Gebelsa, Bismarcka czy Napoleona. Są też książki z czasów " Targowicy" Chociaż ty nawet nie wiesz co to Targowica i kojarzy Ci się z kupnem kurcząt.... Są też książki Wiesławy Szymborskiej która dostała nobla w 96 roku za rządów nawet nie Millera a Oleksego. Jeżeli chciałbyś to wszystko spalić to pozostała by spóścizna tak jak jest to obecnie w Twojej głowie. Zakładam że jedyną rzecz którą przeglądnąłeś od deski do deski ( nie przeczytałeś... zaznaczam ) był "Twój Weekend" a jedyny bibliozbiór w Twoim domu to gazetki z Kauflanda.  Jak napisał NEO... Masz jedną szara komórke która pozwala Ci pisać na klawiaturze i założe się że jakbyś przeczytał "Latarnika" który ma 16 stron to ta komórka by eksplodowała i się roztrzaskała... 
Odnośnie Osoby która napisała pierwszy komentaż... No cóż.... Cieżko z Taką osobą polemizowac ponieważ pewnienie zna pojęcia "polemizować". W bibliotece są różne książki. Są książki tak 1948 jak i pisane za czasów Gebelsa, Bismarcka czy Napoleona. Są też książki z czasów " Targowicy" Chociaż ty nawet nie wiesz co to Targowica i kojarzy Ci się z kupnem kurcząt.... Są też książki Wiesławy Szymborskiej która dostała nobla w 96 roku za rządów nawet nie Millera a Oleksego. Jeżeli chciałbyś to wszystko spalić to pozostała ... rozwiń
Avatar
Wisła / 18 lipca 2019 o 10:14
+3
Wyrazy uznania dla Pani Dyrektor za utrzymanie biblioteki od wielu lat w znakomitym stanie, a obecną rewitalizację moża uznać za wisienkę na torcie całoksztłtu Pani Pracy. 
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 22:13
+6
To jeszcze ktoś w dzisiejszych czasach czyta książki?
Dzięki takim  bibliotekom i bibliotekarkom jak tak. 
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 21:44
-6
To jeszcze ktoś w dzisiejszych czasach czyta książki?
Avatar
gość / 17 lipca 2019 o 21:10
+4
książki z komunistycznych czasów i oni się cieszą? Już nie ma komuny w kraju a książek nikt nie wywalił na makulatury zysk? Oczywiście Millery i inne PZPR owcy by się cieszyli ale podnóżki Moskwy wysłali ich do Brukseli co to by pluć na ojczyznę! A tak na marginesie czy tam ktoś chodzi po te książki czy tylko wywalanie pieniędzy na kolesiow i innych co to nie zalapali się do koryta bo ich narod pogonil? Nie ma już komu mydlic oczy?0
Im głupszy jesteś tym bardziej uważasz że poszerzasz swoje horyzonty. Piszesz idiotyzmy na temat tematu na który nie masz zielonego pojęcia. 
Im głupszy jesteś tym bardziej uważasz że poszerzasz swoje horyzonty. Piszesz idiotyzmy na temat tematu na który nie masz zielonego pojęcia.  rozwiń
Avatar
Neo / 17 lipca 2019 o 21:00
+7
Gratulacje. Biblioteka i Pani Dyrektor to wizytówki Tarnogrodu.
Avatar
Neo / 17 lipca 2019 o 20:58
+9
Kolego odstaw tanie piwo i przestań klepać w klawiaturę. Nic nie rozumiesz z tego artykułu to po co w ogóle wysilasz swoje pół komórki mózgowej. Tak się składa za znam dyrektora tej biblioteki. Pojedź tam, zobacz księgozbiór, muzeum, izbę pamięci a potem na kolanach przeproś za swoją bezdenną głupotę. I już nie  epatuj więcej  na forum bo to niesmaczne. 
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prawica: "Jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem". Miasto odpowiada, że stworzyło nowe wydarzenie

Prawica: "Jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem". Miasto odpowiada, że stworzyło nowe wydarzenie 1 2

Radni Zjednoczonej Prawicy krytykują zmienioną formułę Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W ubiegłym roku trwał on tydzień, a tegoroczna edycja zamknie się w jeden wieczór. Jednak, miasto tłumaczy, że tegoroczny festiwal nie jest kontynuacją tego ubiegłorocznego.

Historycznie na Arenie Lublin. Legiony rzymskie walczyły z barbarzyńcami [ZDJĘCIA]
galeria

Historycznie na Arenie Lublin. Legiony rzymskie walczyły z barbarzyńcami [ZDJĘCIA] 9 3

Były nie tylko obrady i dyskusje, przegląd filmowy i targi książki. Wczoraj, na zakończenie XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie na miejskim stadionie został wystawiony spektakl historyczny "Bogowie Wojny". To największy w Polsce Spektakl Rekonstrukcji Historycznych.

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny 0 7

W rozegranym w 40-rocznicę założenia klubu z Łęcznej  Górnik pokonał u siebie Gryfa Wejherowo 1:0. Mecz z outsiderem tabeli nie był dla „zielono-czarnych” łatwym spotkaniem tym bardziej, że Leandro i spółka przez ponad 30 minut grali w osłabieniu

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję
film

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję 4 3

Tylko do końca września Dariusz Oleński kieruje szpitalem w Białej Podlaskiej. Już jakiś czas temu było wiadomo, że złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora. W placówce jednak zostanie. W piątek żegnał się z załogą, a ta składała mu podziękowania.

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym
22 września 2019, 10:00

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym 0 4

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zapraszają na XXI Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę, 22 września o godz. 10 przy oddziale Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54).

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat
Magazyn

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat 0 0

Jean Bos ugotował dla 300 historyków 3 dania z czasów renesansu. Receptury opracował prof. Jarosław Dumanowski, znawca literatury staropolskiej. Rekonstrukcja stołu z czasów Jadwigi i Jagiełły uświetniła jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zwołany do Lublina w 450 rocznicę Unii Polsko-Litewskiej.

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło
film

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło 4 10

Nie da się odzyskać danych z uszkodzonej płyty będącej dowodem w sprawie wypadku rządowej kolumny Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu - poinformowali sąd eksperci z Biura Ekspertyz Sądowych z Lublina, którzy zbadali płytę.

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim
Alarm 24

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim 8 4

W Szpitalu Powiatowym w Lubartowie wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Neurologiczny. Na tym oddziale oraz na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym obowiązuje też zakaz odwiedzin. Na pozostałych oddziałach odwiedziny należy ograniczyć do minimum.

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym
22 września 2019, 11:00

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym 0 0

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu "Wokół zdrowia z Botanikiem". 22 września o godz. 11 w Ogrodzie Botanicznym UMCS rozpocznie się wydarzenie promujące wykorzystanie naturalnych produktów w poprawie kondycji ciała i ducha.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia]
galeria
film

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia] 43 22

Międzynarodowy "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" nie ominął Puław. Przed Urzędem Miasta zebrała się kilkunastoosobowa grupa uczniów, którzy nawoływali m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i całkowitego zrezygnowania z węgla, jako paliwa energetycznego.

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna 23 6

Rowerzysta został potrącony w czwartek w miejscowości Radwanówka. Z obrażeniami został zabrany do szpitala.

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej 5 10

Terenowe, szkoleniowe i zaskakujące - studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali nietypowe pojazdy.

Rocznica walk pod Świnkami

Rocznica walk pod Świnkami 0 1

73 lata temu oddział majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” starł się z siłami UB-KBW pod Świnkami w Lasach Janowskich. Na sobotę zaplanowano tam uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia]
galeria

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia] 2 3

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie świętuje rocznicę 75-lecia powstania.

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia] 0 2

Małgorzata Dybowska, muzyk, pedagog to nowa sława w alei. Uroczysta gala XII edycji „Alei Sław” w ulicy Grodzkiej odbyła się w piątek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!