Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

4 kwietnia 2019 r.
12:54

Butelki tylko zwrotne i automaty na szkło. Co zrobi Perła Browary Lubelskie? Jest petycja

510 39 A A
– Zielone bezzwrotne butelki po Perle to ok. 70 proc. zebranych przez nas śmieci. Tak szacujemy – tłumaczy Tomasz Futyma
– Zielone bezzwrotne butelki po Perle to ok. 70 proc. zebranych przez nas śmieci. Tak szacujemy – tłumaczy Tomasz Futyma

– 70 proc. śmieci jakie zbieramy, to bezzwrotne butelki po Perle – wyliczyli mieszkańcy Lublina, którzy w weekendy z własnej inicjatywy sprzątają najbardziej zaniedbane zakątki miasta. Czy ich argumenty przekonają browar z Lublina?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skrzykują się na Facebookowej grupie i uzbrojeni w rękawice i worki na śmieci ruszają w miasto. Lublin sprzątają od kilku tygodni. 

– Na dużych akcjach, w których bierze udział ponad 20 osób, zbieramy nawet 100-150 worków – mówi Tomasz Futyma, któremu w wspólne zbieranie śmieci udało się wciągnąć już kilkadziesiąt osób. 

Petycja do lubelskich browarów to pokłosie tych działań. – Zielone bezzwrotne butelki po Perle to ok. 70 proc. zebranych przez nas śmieci. Tak szacujemy – tłumaczy Futyma.

„Bardzo nas smuci ten widok i czujemy żal, że tyle szkła ląduje na pięknych terenach zielonych. Dodatkowo ubolewamy, że patrzymy na śmieci wyprodukowane w lubelskiej fabryce” – czytamy w petycji, która w internecie pojawiła się wczoraj.

Jej autorzy („mieszkańcy Lublina i członkowie grupy Posprzątajmy Lublin”) postulaty mają dwa. Pierwszy dotyczy ustawienia przez browar z Lublina automatów na butelki we wszystkich sklepach wielkopowierzchniowych i stacjach benzynowych. Drugi to prośba o „całkowitą rezygnację z produkcji i dystrybucji butelek niezwrotnych, tj. zielonych oraz brązowych, np. Perła Miodowa i Perła Niepasteryzowana”. – Perła jako pierwszy koncern wprowadzający tylko butelki zwrotne odniósł by wielki sukces marketingowy – argumentują.

Maciej Ładwiński, dyrektor ds. marketingu Perła Browary Lubelskie, przyznaje że podobne sygnały już do spółki trafiały. – Sporadycznie, w formie maili zwracających uwagę na ten problem. W lutym odpowiadałem na taki sygnał od konsumentki z Olsztyna – mówi Ładwiński.

Jaki procent produkcji lubelski browar leje do butelek zwrotnych? – Struktura sprzedaży stanowi dane poufne – stwierdza dyr. Ładwiński. I przekonuje, że gros klientów woli piwo w butelce bezzwrotnej. – Istnieje spora grupa miłośników piwa, dla której wygoda związana używaniem butelek bezzwrotnych stanowi istotny czynnik determinujący wybory sklepowe. Osoby te nie są zainteresowane zwracaniem do sklepów pustych opakowań szklanych. W skali kraju jest to całkiem znacząca część rynku.

Coraz silniejsze ekologiczne trendy w polskim społeczeństwie zauważyli za to specjaliści PR Grupy Żywiec. Chwalą się mniejszym zużyciem papieru na nalepki czy szkła w "odchudzonych" butelkach. Na początku 2017 roku producent takich marek jak Żywiec, Heineken, EB, Warki czy Tatr podniósł cenę kaucji z 0,35 do 0,50 zł. Niedługo później tym śladem poszły inne piwowarskie koncerny: Kampania Piwowarska (Tyskie, Lech, Żubr) i grupa Carlsberg (Okocim, Kasztelan, Harnaś). 50 gr kosztuje też butelka zwrotna Perły.

– Dzięki temu udało się odzyskać z rynku o 20 mln butelek więcej – podaje Magdalena Brzezińska, kierownik Działu Spraw Korporacyjnych w Grupie Żywiec.

Jak podkreśla, największy producent piwa w Polskie nie kierował się tylko względami ekonomicznymi. – Ekologia jest coraz ważniejsza dla naszych klientów, jesteśmy coraz bardziej świadomi, coraz więcej się o tym mówi. Robiąc zakupy chcemy mieć poczucie, że zachowujemy się odpowiedzialnie – tłumaczy.

Grupa Żywiec podaje, że w butelkach zwrotnych sprzedaje połowę produkowanego piwa (ten poziom od kilku lat się nie zmienia). Obecnie odzyskuje ok. 90 proc. opakowań zwrotnych.

– Dużym ograniczeniem dla klientów jest konieczność posiadania paragonu do zwrócenia butelek. Wynika to z tego, że sklep z każdej jednej musi się rozliczać – tłumaczy Brzezińska. – Ale na rynku pojawili się też detaliści, którzy skupowali butelki od klientów, którzy nie mieli paragonów. Płacili za nie mniej, więc im się opłacało.

Petycja do lubelskiego browaru na portalu petycjeonline.com pojawiła się wczoraj. Jej autorzy nie wykluczają, że podpisy będą zbierać nie tylko w internecie.

– Gdyby Perła nie chciała uznać podpisów zbieranych w internecie to wyjdziemy na ulice – zapowiada Futyma. – Staniemy na Krakowskim Przedmieściu, pod galeriami handlowymi. Jest nas dużo, więc nawet jeśli każdy zbierze wśród przyjaciół i rodziny po kilka podpisów, to tylko w ten sposób zbierzemy ich 3-4 tys. – szacuje.

I zaprasza w sobotę, 6 kwietnia,  na wspólne „Sprzątanie wzdłuż torów”. Zbiórka o godz. 10 na ul. Krzemionki.

POLSKIE PIWO W LICZBACH 

* Butelka zwrotna może być użyta nawet do 25 razy, czas jej życia to 5 lat

* Butelki zwrotne oddaje połowa konsumentów (z czego 1 na 3 robi to zawsze lub zazwyczaj). 

* U wielu budzi to emocje negatywne - kojarzy się z czymś kłopotliwym, a nawet wstydliwym. 

* Rocznie Polska produkuje 40 mln hektolitrów piwa. Jesteśmy jednym z trzech największych producentów w Europie. Warzeniem piwa zajmuje się dzisiaj ponad 210 browarów zlokalizowanych w całej Polsce, z których 22 największe produkują piwo w 12 województwach. 

Z badania Kantar Millward Brown

e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 20:02
+20
Dlaczego zlikwidowano to co było dobre od lat nie tylko w Polsce.DLACZEGO ZLIKWIDOWANO SKUPY SUROWCÓW WTÓRNYCH? Przecież tam nikt nie żądał paragonu.Ja dziś kupię piwo na Zemborzyckiej dlaczego muszę jechać tam z paragonem,aby odzyskać pieniądze za zastaw,mieszkam na Czechowie.Kiedyś nikt mnie nie pytał skąd mam butelkę. Niemcy taki kraj 2x tyle ludności co Polska,można zbyć nawet opakowanie po "almette" za grosze ale można.Producenci butelek niech zajmą się skupem myciem i dostarczaniem opakowań producentom. Nie zużyją tyle energii co do produkcji i będzie,lepiej,zdrowiej,taniej i z rozumem.
Dlaczego zlikwidowano to co było dobre od lat nie tylko w Polsce.DLACZEGO ZLIKWIDOWANO SKUPY SUROWCÓW WTÓRNYCH? Przecież tam nikt nie żądał paragonu.Ja dziś kupię piwo na Zemborzyckiej dlaczego muszę jechać tam z paragonem,aby odzyskać pieniądze za zastaw,mieszkam na Czechowie.Kiedyś nikt mnie nie pytał skąd mam butelkę. Niemcy taki kraj 2x tyle ludności co Polska,można zbyć nawet opakowanie po "almette" za grosze ale można.Producenci butelek niech zajmą się skupem myciem i dostarczaniem opakowań producentom. Nie zużyją tyle ener... rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 13:08
+18
Kiedyś były skupy butelek, zbierało się butelki i można było dorobić do kieszonkowego. Dlaczego teraz tego nie ma?
Avatar
aga / 4 kwietnia 2019 o 13:04
+18
Lepiej wprowadzić zmianę przepisów, które np. na sklepy wielkopowierzchniowe narzucałyby obowiązek przyjęcia butelek (o ile sprzedają dany produkt), bez względu na ilość i posiadanie paragonu.
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 15:12
+13
Należy wprowadzić ustawę, która jasno zmusi wszystkich producentów to wprowadzenia butelek zwrotnych. Koniec problemu
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 14:54
+12
Tylko pomyśleć ile tysięcy ton szkła marnuje się w Polsce z powodu 'bezzwrotnych' butelek ... A tak ludzie by mniej śmiecili odnosząc je do automatów skupujących szkło za pieniądze - to takie proste!
Avatar
Ciekawski / 4 kwietnia 2019 o 15:20
+11
Czy ten artykuł jest sponsorowany przez Żywca? Żywiec taki dla nas dobry, taki eco... Tylko że to Perła ponad 500 ludzi z Lublina zatrudnia.
Avatar
Nicker / 4 kwietnia 2019 o 15:59
+10
Chwali się inny browar, a lokalny oczernia... jak nic opłacony!
Avatar
lol / 4 kwietnia 2019 o 13:34
+10
Wszystko dlatego że nie można sprzedać butelek zwrotnych.Sklepy robią co mogą żeby ich nie przyjąć.
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 14:09
+7
Każdy producent napojów bez względu na to czy jest to szkło czy plastik powinien ustawowo odzyskiwać około 75 % butelek. Teraz łatwiej jest napisać butelka bezzwrotna niż ją odkupić. Tak jest na w Biedronce piwo jednego z browarów jest w butelce bezzwrotnej, a takie same w sklepie osiedlowym w identycznej butelce jest zwrotna.
Avatar
Frank / 4 kwietnia 2019 o 14:36
+6
Problemem są ludzie pijący nie produkujący! 
Avatar
Racjonalny / 9 kwietnia 2019 o 20:53
0
Dlaczego Perła ma odpowiadać za brak kultury spożywających? Jak by ktoś nie wiedział, to każda firma sprzedająca towar w opakowaniach jednorazowych płaci tzw. opłatę produktową i ma obowiązek płacić za recykling jeśli sama tego nie robi. Z tego co się orientuję Perła wywiązuje się z tego obowiązku.
Avatar
Koziołek / 8 kwietnia 2019 o 21:51
+2
Problem wyrzucanych i tłuczonych butelek jest ogólnopolski i chyba należałoby go rozwiązać systemowo. Ustawowy obowiązek butelek zwrotnych i znaczne podwyższenie kaucji wyrównałoby szanse dla wszystkich browarów i żadna butelka nie leżałaby gdziekolwiek, a jak już to krótko, gdyby kaucja wynosiła 1 zł czy 2 zł.
Avatar
PerelkaLover / 6 kwietnia 2019 o 15:33
+2
Pan, który pisze o postawieniu butelek przed Perla powinien prędzej zrobić wykład tym co śmiecą żeby zobaczyli co robią! Czekam na strajki pod Nałęczowianka, bo nie są bardziej nieekologiczni bo sprzedają w plastiku! Ten artykuł jest na zlecenie Grupy Żywiec moim zdaniem.
Avatar
Butelki / 5 kwietnia 2019 o 22:00
-2
Postawić wszystko zielone butelki przed Perłą może zobaczą co robią!
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 19:38
+1
Grupa na Facebooku - "Posprzątajmy Lublin"
Avatar
mieszkanka Bronowic / 5 kwietnia 2019 o 14:10
+1
Czy ktoś wie co to za grupa na FB, jak dotrzeć do tych ludzi którzy sprzątają? Jest śmieciowa tragedia na terenie pomiędzy Felinem a akademikami Uniwersytetu Przyrodniczego. Chciałabym coś z tym zrobić, bo aż przykro patrzeć, ale potrzebuję kogoś do pomocy.
Avatar
Z. / 5 kwietnia 2019 o 13:09
+3
Ja dziś kupię piwo na Zemborzyckiej dlaczego muszę jechać tam z paragonem,aby odzyskać pieniądze za zastaw,mieszkam na Czechowie.Kiedyś nikt mnie nie pytał skąd mam butelkę.  Ale przecież możesz dać na wymianę, gdziekolwiek w zasadzie. Nie musi być do zwrotu.
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 22:22
+2
a co ma piernik do wiatraka? Mi sie rozdarły portki jak siadałem to mam reklamować je w barze fast food czy u producenta spodni?
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 20:02
+20
Dlaczego zlikwidowano to co było dobre od lat nie tylko w Polsce.DLACZEGO ZLIKWIDOWANO SKUPY SUROWCÓW WTÓRNYCH? Przecież tam nikt nie żądał paragonu.Ja dziś kupię piwo na Zemborzyckiej dlaczego muszę jechać tam z paragonem,aby odzyskać pieniądze za zastaw,mieszkam na Czechowie.Kiedyś nikt mnie nie pytał skąd mam butelkę. Niemcy taki kraj 2x tyle ludności co Polska,można zbyć nawet opakowanie po "almette" za grosze ale można.Producenci butelek niech zajmą się skupem myciem i dostarczaniem opakowań producentom. Nie zużyją tyle energii co do produkcji i będzie,lepiej,zdrowiej,taniej i z rozumem.
Dlaczego zlikwidowano to co było dobre od lat nie tylko w Polsce.DLACZEGO ZLIKWIDOWANO SKUPY SUROWCÓW WTÓRNYCH? Przecież tam nikt nie żądał paragonu.Ja dziś kupię piwo na Zemborzyckiej dlaczego muszę jechać tam z paragonem,aby odzyskać pieniądze za zastaw,mieszkam na Czechowie.Kiedyś nikt mnie nie pytał skąd mam butelkę. Niemcy taki kraj 2x tyle ludności co Polska,można zbyć nawet opakowanie po "almette" za grosze ale można.Producenci butelek niech zajmą się skupem myciem i dostarczaniem opakowań producentom. Nie zużyją tyle ener... rozwiń
Avatar
Lubelak / 4 kwietnia 2019 o 19:47
0
Panie Tomasz, a jak ci zabiorą prawko za prędkość to też będzie pretensja do producenta składaka? Wara od naszego browara
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2019 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2019 roku 0 0

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać"

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać" 0 43

Strajk nauczycieli zawieszony, po weekendzie pedagodzy wrócą do klas. – Walka o lepszą szkołę wcale się nie zakończyła – grzmią związkowcy. Nie wszyscy jednak w to wierzą. – Mieliśmy gigantyczne wsparcie ze strony uczniów i ich rodziców, protest powinien trwać. Teraz wszyscy będą się z nas już tylko śmiać – komentuje jeden z nauczycieli

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio
26 kwietnia 2019, 19:00

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio 0 0

Grill, muzyka, leżaki i duuużo piwa rzemieślniczego. W piątek Browar Zakładowy Wielokran, czyli lokal firmowy browaru z Poniatowej świętuje 1. urodziny.

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT"
galeria

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT" 0 19

Sejmik województwa lubelskiego zaprotestował w sprawie „wprowadzania ideologii LGBT” do wspólnot samorządowych. Projekt PiS poparli także radni PSL

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę 0 30

Nowy tor do jazdy rowerem ma być otwarty od przyszłego tygodnia na górce Globus w miejscu stroku narciarskiego. Już w niedzielę odbędzie się tu pierwsza impreza sportowa, później trasy powinny być dostępne dla wszystkich chętnych rowerzystów – bez ograniczeń i bez opłat

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał 0 16

Rolnicy z powiatu bialskiego debatowali wczoraj o tym, jak wyjść z dramatycznej sytuacji, w której się znaleźli. Zaprosili ministra rolnictwa, ale ten nie przyjechał

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia 0 0

Wydarzeniem weekendu będzie gala KSW 48, która w sobotni wieczór odbędzie się w hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika 0 14

W Białej Podlaskiej trwa budowa ścieżek rowerowych. Jednak na ulicy Brzeskiej można się natknąć na architektoniczną przeszkodę.

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń]

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń] 0 7

Żeby w majowy weekend nudzić się w Lublinie, trzeba będzie się mocno uprzeć. Wiele darmowych atrakcji będzie czekać na mieszkańców i gości od 26 kwietnia do 5 maja. Można będzie pójść na koncert, potańcówkę lub jedną z wielu wycieczek tematycznych. Poniżej spis wydarzeń, na które można się wybrać za darmo bez wcześniejszych zapisów

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem 0 10

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwyzywał i pobił młodego mężczyznę z Bangladeszu. Wszystko dlatego, że ten przed przypadek dotknął go podczas imprezy w klubie – dowodzą śledczy. Napastnik uderzył również Polaka, który bronił obcokrajowca.

Gala KSW 48 po raz pierwszy w Lublinie. Jakie walki zobaczymy?

Gala KSW 48 po raz pierwszy w Lublinie. Jakie walki zobaczymy? 0 3

W sobotę w hali Globus odbędzie się gala KSW 48. Po raz pierwszy w historii ta federacja pojawi się w Lublinie. Walką wieczoru będzie pojedynek Romana Szymańskiego z Saladinem Parnasse. W imprezie weźmie udział też dwóch zawodników z naszego regionu: Hubert Szymajda i Cezary Kęsik. Transmisję walki można oglądać w internecie i w telewizji

Barwny korowód przeszedł ulicami Lublina. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej [wideo, zdjęcia]
galeria

Barwny korowód przeszedł ulicami Lublina. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej [wideo, zdjęcia] 0 5

W czwartek w Lublinie odbył się po raz ósmy Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Z placu przed katedrą na plac Litewski przeszedł barwny korowód.

Wypadek w centrum Puław. Ranny 17-letni motocyklista

Wypadek w centrum Puław. Ranny 17-letni motocyklista 0 8

W czwartek, ok. godz. 13:30 na skrzyżowaniu Lubelskiej z Grabskiego w Puławach doszło do wypadku.

MKS Avia Świdnik zwolniła trenerów

MKS Avia Świdnik zwolniła trenerów 0 9

Sławomir Czarnecki i Piotr Maj nie będą już prowadzić drużyny MKS Avia Świdnik

Compensa w nowej siedzibie w Lublinie
galeria

Compensa w nowej siedzibie w Lublinie 0

Od minionego wtorku klienci indywidualni i biznesowi Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group są obsługiwani w nowej siedzibie lubelskiego oddziału przy ul. Nałęczowskiej 16. W uroczystym otwarciu uczestniczyli stali klienci towarzystwa, a także agenci i brokerzy. – Utrzymujemy sieć ponad 60 placówek w całej Polsce. Chcemy być jak najbliżej klienta i to się sprawdza od wielu lat – powiedział na otwarciu placówki w Lublinie Jarosław Szwajgier, zastępca prezesa zarządu Compensy, odpowiedzialny w spółce za sprzedaż.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.