Wytwórnia Makaronu Domowego POL-MAK została Liderem Innowacji 2017. Specjalne nagrody dla najlepszych przedsiębiorców rozdano podczas Europejskiego Tygodnia Innowacji.
Podczas Gali Innowacji Województwa Lubelskiego wyróżniano pionierskie projekty lubelskich firm, które uzyskały unijne wsparcie finansowe.
– Wyróżniliśmy różnorodne firmy, bo chcemy mówić głośno o ich działalności, o tym czym się zajmują. Bardzo często mieszkańcy tego regionu nie wiedzą, że obok nich pracują nowoczesne laboratoria, dzięki którym mamy zdrowszą żywność i ekologiczne uprawy. Dzięki ich pracy wprowadzane są na rynek innowacyjne rozwiązania pozwalające pacjentom na powrót do zdrowia. Powstają nowe maszyny służące innym przedsiębiorcom – podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.
Spośród 400 projektów wybrano finałową „piętnastkę”, która została nagrodzona przez Kapitułę konkursową w kategoriach odpowiadającym czterem inteligentnym specjalizacjom województwa lubelskiego: biogospodarka, medycyna i zdrowie, energetyka niskoemisyjna, informatyka i automatyka.
Została również wręczona nagroda specjalna: Lider Innowacji 2017 dla przedsiębiorcy, który w sposób szczególny przyczynił się do wzrostu innowacyjności na Lubelszczyźnie. Trafiła ona do Pol-Mak, firmy zaczynającej w 1995 roku jako jednoosobowa firma. Dziś to ponad 90 osobowa załoga i klikudziesięciosamochodowa flota. Produkty z Ludwina rozwożone są do sklepów w całej Polski, a także do Irlandii i Niemiec.
W kategorii medycyna i zdrowie doceniono także Terpa sp. z o.o. To działająca od 2008 roku sieć gabinetów różnych specjalizacji, w tym m.in. ginekologii z położnictwem, dermatologii z medycyną estetyczną, endokrynologii, chirurgii. Firma wypracowała własny, wielomodułowy program terapii pacjentek z bólem ginekologicznym.
W kategorii biogospodarka wygrał Agroplast Marcin Łopąg – producent części do maszyn rolniczych z ponad 30-letnim stażem. Najlepszą firmą w kategorii informatyka i automatyka zostało „Roztocze” Zakład Usługowo-Produkcyjny Roman Rak (producent zamków, zawiasów i zacisków śrubowych oraz innych specjalizowanych elementów dla branży energetycznej, telekomunikacyjnej, klimatyzacyjnej, kolejnictwa, przemysłu motoryzacyjnego oraz przemysłu maszynowego). W kategorii energia niskoemisyjna wygrało natomiast Laboratorium Badań Materiałowych „Lab Test” sp. z o.o. kontynuującego tradycje działalności badawczej Centralnego Laboratorium Fabryki Samochodów powstałego w roku 1955.
– Cieszymy się widząc tempo rozwijania się lubelskich firm oraz ich zdolność wdrażania nowych technologii dzięki dotacjom unijnym. Ten rozwój wymaga ciągłej wymiany myśli technicznej i badawczej, właściwego zaplecza i licznych badań. Współpraca na linii biznes-nauka stała się siłą napędową innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki lubelskiej, której mocnym fundamentem jest zastrzyk finansowy z unijnego budżetu, czego najlepszym przykładem są dzisiejsi laureaci – mówi Marceli Niezgoda dyrektor LAWP w Lublinie.