Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

17 czerwca 2008 r.
20:02
Edytuj ten wpis

Jak biznesmen z naukowcem

Jeżeli chcemy się rozwijać, musimy postawić na współpracę z gospodarką - stwierdzili zgodnie szefowie uczelni z naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I w 2007 roku właśnie tak zrobili. Pierwsze efekty już są. I wszystko wskazuje na to, że mariaż przedsiębiorców z akademikami obu stronom wyjdzie
na dobre.

Prof. Jan Kolano z Politechniki Lubelskiej konstruuje najnowocześniejsze w tej części Europy sterowniki do wind. Prof. Mirosław Wendeker, też z PL, prowadzi badania nad supernowoczesnymi silnikami. A niedawny student tej uczelni Mariusz Kozak stworzył osprzęt używany w najszybszych i najdroższych rowerach.

Wszystkie takie pomysły znajdą się w Centrum Transferu Technologii, które politechnika właśnie uruchamia na terenie swojego kampusu. To pierwsze takie miejsce w naszym regionie. Ruszy jeszcze w tym roku. A przygotowania do jego uruchomienia trwały przez cały zeszły rok.

- Znajdą się tam wszystkie osiągnięcia naszych naukowców. W ten sposób staną się dostępne dla przedsiębiorców z całego świata - wyjaśnia prof. Witold Stępniewski, prorektor PL ds. nauki. - Ale pojawi się tam też możliwość poznania, a nawet zamówienia, konstrukcji wymyślonych przez badaczy w innych regionach świata. Lubelski przedsiębiorca wybierze tę, która będzie mu najbardziej odpowiadała.

Zamów sobie wynalazek

- Tak samo, jak u nas - dodaje Henryk Bichta, kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Ta uczelnia zamierza z kolei zbudować Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej. Rektor UP prof. Zdzisław Targoński podpisał niedawno z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości preumowę dotyczącą inwestycji.

Cel jest identyczny, jak w przypadku politechniki. - Mało kto chce zlecić uczelni opracowanie jakiegoś wynalazku, bo to może zająć nawet kilka lat - podkreśla Bichta. - Łatwiej kupić gotowy pomysł czy rozwiązanie. I właśnie takie znajdą się w naszym centrum - dodaje. Kompleks ma być gotowy w ciągu 4-5 lat.

Najnowocześniejsze badania

Wcześniej gotowe będzie wiwarium Uniwersytetu Przyrodniczego - najnowocześniejszy w kraju kompleks naukowy, w których prowadzone będą eksperymenty i specjalistyczne zabiegi na zwierzętach.

Trzykondygnacyjny budynek wiwarium na terenie klinik weterynaryjnych UP przy ul. Głębokiej w Lublinie został oddany w ub. roku. W tym roku pora na wyposażenie, na które uczelnia wyda prawie 2,5 miliona zł.

W ambulatorium, sali sekcyjnej i na trakcie operacyjnym pracownicy uniwersytetu będą mogli wspólnie z naukowcami z innych uczelni, na przykład medycznych, przeprowadzać skomplikowane zabiegi.

Wiwarium pozwoli też lubelskiej uczelni konkurować z uczelniami z Europy Zachodniej o intratne kontrakty od przemysłu farmaceutycznego na testowanie na zwierzętach nowych leków. - Bez takich testów żaden lek nie może być wprowadzony na rynek - tłumaczą w akademii. - U nas te analizy będą mogły być przeprowadzane w znakomitych warunkach. Bez niepotrzebnego zadawania cierpienia zwierzętom.

Żeby nie zawiało...

Cierpienia nam wszystkim chcą zaoszczędzić naukowcy z kilkunastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy zamierzają opracować wielką mapę miejsc zagrożonych kataklizmami pogodowymi i przygotować system ostrzegawczy.

Pomysłodawcą projektu jest lubelski UMCS. To tu znajdzie się centrum dowodzenia "pogodowego” konsorcjum. A pod koniec 2007 r. do Lublina przyjechali naukowcy, żeby zacząć prace.

- Do tej pory kataklizmami pogodowymi i ich skutkami zajmowały się poszczególne uczelnie albo kraje - wyjaśnia prof. Marian Harasimiuk, kierownik Zakładu Geologii i Ochrony Litosfery UMCS. - Po raz pierwszy postanowiliśmy połączyć siły. I zbadać ten temat w kontekście całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Efektem mają być cyfrowe mapy podatności terenu na pojawianie się tych zjawisk wraz z określeniem skali zagrożeń. Dla obszarów szczególnie zagrożonych zostanie przygotowany system ostrzegania. - Dzięki temu wielu skutków kataklizmów będziemy mogli uniknąć - mówi prof. Marek Degórski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. - A to pozwoli uniknąć wielkich strat, także przemysłowych.

...i się nie zawaliło

W uniknięciu kataklizmów architektonicznych może z kolei pomóc Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej. W połowie ub. roku rektor tej uczelni powołał zespół koordynujący przygotowanie centrum.

- Chcemy stworzyć jedną z najnowocześniejszych w Polsce jednostek naukowych zajmujących się architekturą. W naszej części kraju nie ma takiego centrum - mówi prof. Elżbieta Przesmycka, kierownik Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PL, która stanęła na czele zespołu. - Będziemy mogli wykonywać bardzo szczegółowe badania i ekspertyzy architektoniczne, przy pomocy supernowoczesnego sprzętu.

Na wyposażeniu lubelskich architektów już jest m.in. superskaner, który pozwoli prześwietlić dosłownie każde wzgórze, co z kolei ułatwi wiele inwestycji budowlanych.

Student pomoże

Politechnika chce też ułatwić pracę przedsiębiorcom z naszego regionu. Naukowcy z tej uczelni chcą, żeby zakłady przemysłowe korzystały z prac dyplomowych lubelskich studentów.

- Chcemy pokazać, że politechnika jest na miejscu, a oni mogą korzystać z jej możliwości - mówi prof. Henryk Komsta, dziekan Wydziału Mechanicznego. To właśnie ten wydział jako pierwszy chce wyjść do firm z pomysłami… studentów.

- Tylko w naszym regionie jest wielu przedsiębiorców, którzy mają problem z jakimś urządzeniem albo podzespołem. Wystarczy, że nam o tym powiedzą, a nasi studenci im pomogą - wyjaśnia dziekan. - Przedsiębiorca zleca nam taki projekt, student podejmuje się jego opracowania. Po kilku miesiącach firma dostaje gotowy projekt, a student ma zaliczoną pracę.

Na takich zasadach Wydział Mechaniczny PL współpracuje już z PZL Świdnik. - I bardzo chwalimy sobie tę współpracę - podkreśla Jan Mazur, rzecznik PZL. - Potrzebujemy fachowców po dobrych studiach, ich umiejętności i pomysłów. Politechnika Lubelska nam takich zapewnia.

Z kolejnymi zakładami dziekan Wydziału Mechanicznego już negocjuje. Tak, żeby na nowy rok akademicki studenci dostali konkretne tematy do wykonania.

Załóż własną firmę

Studenci i absolwenci, którzy sami mają dobre pomysły, mogą się zgłaszać do Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który w 2007 roku ruszył przy lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

- Chcemy pomagać młodym ludziom, którzy mają dobre pomysły i chcą je wdrożyć w życie - zapowiada Michał Przepiórka, dyrektor lubelskiego inkubatora. - My zapewnimy obsługę finansową i księgową nowo zakładanej firmy, porady prawne, a nawet pomoc w uzyskaniu dotacji i pożyczki na działalność.

Z pomysłami własnego biznesu mogą się zgłaszać osoby, które nie ukończyły 30 roku życia, ze wszystkich uczelni. Pierwsi chętni już się zgłosili, a teraz prowadzą własne mini-firmy. Dwie studentki bibliotekoznawstwa UMCS założyły firmę archiwizującą dane. Studenci Politechniki Lubelskiej postawili na biznes informatyczny. A ich koledzy - na studio nagrań.

Idzie nowe

Żeby studentom łatwiej było wejść na rynek pracy, lubelskie uczelnie coraz śmielej stawiają na studia, które im to umożliwią.

W ub. roku np. Politechnika Lubelska uruchomiła fizykę techniczną o specjalności konwersja energii. - Będziemy kształcili fachowców od alternatywnych źródeł energii, m.in. energii uzyskiwanej ze słońca - wyjaśnia prof. Jan Olchowik, kierownik Instytutu Fizyki PL. - Niewielu jest w Polsce specjalistów z tej dziedziny.

W tym roku politechnika szykuje matematykę inżynierską, o dwóch specjalnościach: matematyka w finansach i ubezpieczeniach oraz matematyka techniczna. - Chcemy przygotować fachowców, którzy wiedzę matematyczną będą mogli od razu po studiach wykorzystać z biznesie czy gospodarce - podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL.

Z kolei Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji z Zamościa uruchamia budownictwo. - Kierunki techniczne wracają do łask, coraz więcej osób chce je studiować - wyjaśnia Małgorzata Bzówka z WSZiA. - A my chcemy wyjść im naprzeciw.

Pozostałe informacje

Bartosz Śpiączka po raz trzeci w karierze został piłkarzem Górnika Łęczna

Bartosz Śpiączka w Górniku Łęczna czyli do trzech razy sztuka

Górnik Łęczna szybko zapełnił lukę po Przemysławie Banaszaku. W środę wieczorem zielono-czarni poinformowali, że kontrakt z klubem podpisał Bartosz Śpiączka, dla którego będzie to już trzecie podejście do gry na stadionie przy Alei Jana Pawła II

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium