Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

17 czerwca 2008 r.
20:02
Edytuj ten wpis

Jak biznesmen z naukowcem

0 0 A A

Jeżeli chcemy się rozwijać, musimy postawić na współpracę z gospodarką - stwierdzili zgodnie szefowie uczelni z naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I w 2007 roku właśnie tak zrobili. Pierwsze efekty już są. I wszystko wskazuje na to, że mariaż przedsiębiorców z akademikami obu stronom wyjdzie
na dobre.

Prof. Jan Kolano z Politechniki Lubelskiej konstruuje najnowocześniejsze w tej części Europy sterowniki do wind. Prof. Mirosław Wendeker, też z PL, prowadzi badania nad supernowoczesnymi silnikami. A niedawny student tej uczelni Mariusz Kozak stworzył osprzęt używany w najszybszych i najdroższych rowerach.

Wszystkie takie pomysły znajdą się w Centrum Transferu Technologii, które politechnika właśnie uruchamia na terenie swojego kampusu. To pierwsze takie miejsce w naszym regionie. Ruszy jeszcze w tym roku. A przygotowania do jego uruchomienia trwały przez cały zeszły rok.

- Znajdą się tam wszystkie osiągnięcia naszych naukowców. W ten sposób staną się dostępne dla przedsiębiorców z całego świata - wyjaśnia prof. Witold Stępniewski, prorektor PL ds. nauki. - Ale pojawi się tam też możliwość poznania, a nawet zamówienia, konstrukcji wymyślonych przez badaczy w innych regionach świata. Lubelski przedsiębiorca wybierze tę, która będzie mu najbardziej odpowiadała.

Zamów sobie wynalazek

- Tak samo, jak u nas - dodaje Henryk Bichta, kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Ta uczelnia zamierza z kolei zbudować Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej. Rektor UP prof. Zdzisław Targoński podpisał niedawno z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości preumowę dotyczącą inwestycji.

Cel jest identyczny, jak w przypadku politechniki. - Mało kto chce zlecić uczelni opracowanie jakiegoś wynalazku, bo to może zająć nawet kilka lat - podkreśla Bichta. - Łatwiej kupić gotowy pomysł czy rozwiązanie. I właśnie takie znajdą się w naszym centrum - dodaje. Kompleks ma być gotowy w ciągu 4-5 lat.

Najnowocześniejsze badania

Wcześniej gotowe będzie wiwarium Uniwersytetu Przyrodniczego - najnowocześniejszy w kraju kompleks naukowy, w których prowadzone będą eksperymenty i specjalistyczne zabiegi na zwierzętach.

Trzykondygnacyjny budynek wiwarium na terenie klinik weterynaryjnych UP przy ul. Głębokiej w Lublinie został oddany w ub. roku. W tym roku pora na wyposażenie, na które uczelnia wyda prawie 2,5 miliona zł.

W ambulatorium, sali sekcyjnej i na trakcie operacyjnym pracownicy uniwersytetu będą mogli wspólnie z naukowcami z innych uczelni, na przykład medycznych, przeprowadzać skomplikowane zabiegi.

Wiwarium pozwoli też lubelskiej uczelni konkurować z uczelniami z Europy Zachodniej o intratne kontrakty od przemysłu farmaceutycznego na testowanie na zwierzętach nowych leków. - Bez takich testów żaden lek nie może być wprowadzony na rynek - tłumaczą w akademii. - U nas te analizy będą mogły być przeprowadzane w znakomitych warunkach. Bez niepotrzebnego zadawania cierpienia zwierzętom.

Żeby nie zawiało...

Cierpienia nam wszystkim chcą zaoszczędzić naukowcy z kilkunastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy zamierzają opracować wielką mapę miejsc zagrożonych kataklizmami pogodowymi i przygotować system ostrzegawczy.

Pomysłodawcą projektu jest lubelski UMCS. To tu znajdzie się centrum dowodzenia "pogodowego” konsorcjum. A pod koniec 2007 r. do Lublina przyjechali naukowcy, żeby zacząć prace.

- Do tej pory kataklizmami pogodowymi i ich skutkami zajmowały się poszczególne uczelnie albo kraje - wyjaśnia prof. Marian Harasimiuk, kierownik Zakładu Geologii i Ochrony Litosfery UMCS. - Po raz pierwszy postanowiliśmy połączyć siły. I zbadać ten temat w kontekście całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Efektem mają być cyfrowe mapy podatności terenu na pojawianie się tych zjawisk wraz z określeniem skali zagrożeń. Dla obszarów szczególnie zagrożonych zostanie przygotowany system ostrzegania. - Dzięki temu wielu skutków kataklizmów będziemy mogli uniknąć - mówi prof. Marek Degórski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. - A to pozwoli uniknąć wielkich strat, także przemysłowych.

...i się nie zawaliło

W uniknięciu kataklizmów architektonicznych może z kolei pomóc Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej. W połowie ub. roku rektor tej uczelni powołał zespół koordynujący przygotowanie centrum.

- Chcemy stworzyć jedną z najnowocześniejszych w Polsce jednostek naukowych zajmujących się architekturą. W naszej części kraju nie ma takiego centrum - mówi prof. Elżbieta Przesmycka, kierownik Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PL, która stanęła na czele zespołu. - Będziemy mogli wykonywać bardzo szczegółowe badania i ekspertyzy architektoniczne, przy pomocy supernowoczesnego sprzętu.

Na wyposażeniu lubelskich architektów już jest m.in. superskaner, który pozwoli prześwietlić dosłownie każde wzgórze, co z kolei ułatwi wiele inwestycji budowlanych.

Student pomoże

Politechnika chce też ułatwić pracę przedsiębiorcom z naszego regionu. Naukowcy z tej uczelni chcą, żeby zakłady przemysłowe korzystały z prac dyplomowych lubelskich studentów.

- Chcemy pokazać, że politechnika jest na miejscu, a oni mogą korzystać z jej możliwości - mówi prof. Henryk Komsta, dziekan Wydziału Mechanicznego. To właśnie ten wydział jako pierwszy chce wyjść do firm z pomysłami… studentów.

- Tylko w naszym regionie jest wielu przedsiębiorców, którzy mają problem z jakimś urządzeniem albo podzespołem. Wystarczy, że nam o tym powiedzą, a nasi studenci im pomogą - wyjaśnia dziekan. - Przedsiębiorca zleca nam taki projekt, student podejmuje się jego opracowania. Po kilku miesiącach firma dostaje gotowy projekt, a student ma zaliczoną pracę.

Na takich zasadach Wydział Mechaniczny PL współpracuje już z PZL Świdnik. - I bardzo chwalimy sobie tę współpracę - podkreśla Jan Mazur, rzecznik PZL. - Potrzebujemy fachowców po dobrych studiach, ich umiejętności i pomysłów. Politechnika Lubelska nam takich zapewnia.

Z kolejnymi zakładami dziekan Wydziału Mechanicznego już negocjuje. Tak, żeby na nowy rok akademicki studenci dostali konkretne tematy do wykonania.

Załóż własną firmę

Studenci i absolwenci, którzy sami mają dobre pomysły, mogą się zgłaszać do Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który w 2007 roku ruszył przy lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

- Chcemy pomagać młodym ludziom, którzy mają dobre pomysły i chcą je wdrożyć w życie - zapowiada Michał Przepiórka, dyrektor lubelskiego inkubatora. - My zapewnimy obsługę finansową i księgową nowo zakładanej firmy, porady prawne, a nawet pomoc w uzyskaniu dotacji i pożyczki na działalność.

Z pomysłami własnego biznesu mogą się zgłaszać osoby, które nie ukończyły 30 roku życia, ze wszystkich uczelni. Pierwsi chętni już się zgłosili, a teraz prowadzą własne mini-firmy. Dwie studentki bibliotekoznawstwa UMCS założyły firmę archiwizującą dane. Studenci Politechniki Lubelskiej postawili na biznes informatyczny. A ich koledzy - na studio nagrań.

Idzie nowe

Żeby studentom łatwiej było wejść na rynek pracy, lubelskie uczelnie coraz śmielej stawiają na studia, które im to umożliwią.

W ub. roku np. Politechnika Lubelska uruchomiła fizykę techniczną o specjalności konwersja energii. - Będziemy kształcili fachowców od alternatywnych źródeł energii, m.in. energii uzyskiwanej ze słońca - wyjaśnia prof. Jan Olchowik, kierownik Instytutu Fizyki PL. - Niewielu jest w Polsce specjalistów z tej dziedziny.

W tym roku politechnika szykuje matematykę inżynierską, o dwóch specjalnościach: matematyka w finansach i ubezpieczeniach oraz matematyka techniczna. - Chcemy przygotować fachowców, którzy wiedzę matematyczną będą mogli od razu po studiach wykorzystać z biznesie czy gospodarce - podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL.

Z kolei Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji z Zamościa uruchamia budownictwo. - Kierunki techniczne wracają do łask, coraz więcej osób chce je studiować - wyjaśnia Małgorzata Bzówka z WSZiA. - A my chcemy wyjść im naprzeciw.

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium