Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

1 sierpnia 2007 r.
18:53
Edytuj ten wpis

Jak robić pieniadze na portfelach

0 0 A A

Prywatny biznes nie zawsze jest wypadkową własnego pomysłu i dążenia do usamodzielnienia się. Czasem do prowadzenia własnej firmy jest się zmuszonym przez różne okoliczności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Skończyłem ogrodnictwo na Akademii Rolniczej - wspomina Andrzej Toruń, właściciel firmy TOR i sklepu "Anakonda”. - Myślałem - to dobry zawód, będę miał pewny chleb. Niestety, przyszły takie czasy, że gaz drożał, właściciele szklarni plajtowali i okazało się, że z pracą wcale nie jest tak dobrze, jak się zapowiadało. Stanowisko żony w biurze projektowym zostało zlikwidowane i trzeba było coś postanowić.
Ojciec pana Andrzeja prowadził na ulicy Przechodniej w Lublinie sklep z torebkami. Jeden z najstarszych i najbardziej znanych w Lublinie. Była to alternatywa, z której należało skorzystać. Wtedy przyszły złe czasy dla badylarzy, ale dobre dla torebek. Pan Andrzej schował dyplom do szuflady i z konieczności stał się kontynuatorem rodzinnej tradycji.
- Czy zaspokaja to moją ambicję? - zastanawia się pan Andrzej. - Myślę, że to czasem nie człowiek wybiera biznes, lecz odwrotnie. I nie ma co się buntować, skoro trzeba utrzymać rodzinę.

Portfele, a nie rajstopy

Otworzył sklep z torebkami. Najpierw przy ulicy Kościuszki. Jednak wkrótce trzeba było zmienić lokal.
- Nie powiem, właściciel zachował się porządnie i nawet oddał mi część pieniędzy za remont - wspomina Andrzej Toruń. - To oczywiste, że tego typu sklep musi mieć dobry adres. Dziś klient torebkę może kupić prawie na każdej ulicy, więc nie będzie jechał po nią na koniec miasta.
Ostatecznie znalazł niewielki lokalik w podwórku na lubelskim deptaku.
Jednak torebki nie są towarem, który kupuje się często tak, jak, na przykład, rajstopy.
- Wiem, że tak jest, ale ja stawiam na co innego. Chcę być najlepszy w branży - stwierdza.

Najlepszy w branży

Niestety, z roku na rok jest gorzej. Pytany o to, czy z tego biznesu można żyć bardzo dobrze, czy jako tako, odpowiada, że kiedyś żyło się dostatnio. Dziś jest gorzej niemal z dnia na dzień.
Między innymi dlatego postanowił nieco zmienić asortyment.
- Chcę mieć największy wybór portfeli - mówi Andrzej Toruń. - Chcę być w tym najlepszy, a nawet powiem, że już jestem najlepszy. Mam portfele najtańsze - może właśnie w cenie rajstop - śmieje się. - Ale mam także te najbardziej renomowanych firm światowych.
Portfel zawsze trzeba kupić. Sobie - bo stary się zniszczył, komuś - na prezent. Dziś rośnie zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju etui - na wizytówki, karty płatnicze, klucze etc. Jednym słowem - przynajmniej raz na jakiś czas do takiego sklepu trzeba zajrzeć.

Stawiam na uczciwość

- Co jest najważniejsze? Być uczciwym i trafić w gust klienta - mówi. - Sądzę, że już wiem, kto czego oczekuje. Właściwie na pierwszy rzut oka mogę to ocenić. Starsze osoby lubią portfeliki z zatrzaskiwaną przegródką na bilon. Są tradycjonalistami i do dziś pytają o podkówki, które są w moim sklepie. Młodzi nie lubią portfeli ciężkich. Młodzi biznesmeni kupują droższe, markowe portfele i etui na wizytówki. Dziewczyny wybierają raczej portfele kolorowe, starsze osoby brąz, czerń, granat. A ceny? Od 15 do 200 zł.
Mówi, że w tej branży też zmienia się moda. Karty płatnicze, wizytówki, bilety są coraz mniejsze i dziś tzw. grube, wypchane portfele odeszły do lamusa.
Ma swoich stałych kilku dostawców.
- Najważniejsze żeby mieć do siebie zaufanie. Jeśli dostawca by mnie oszukał, to tylko raz. A później już nie miałby po co do mnie przychodzić. I do innych też nie, bo to branża dość hermetyczna i wszyscy o wszystkich wiedzą.

Dzieciom nie radzi

Ta praca też daje satysfakcję. Jeśli przychodzi klient raz i drugi, to znaczy, że tu znajduje to, czego szukał, że przekonał się do firmy.
- Nie ukrywam, że są takie chwile, kiedy jest zastój i wtedy przychodzi zwątpienie. Ale w handlu tak jest - raz jesteś w dole, raz nabierasz rozpędu. Tu nie ma nic stałego, szczególnie w obecnej rzeczywistości.
A rzeczywistość nie dla wszystkich jest jednakowa. Pan Andrzej nie ukrywa rozgoryczenia na nierówne traktowanie tzw. podmiotów gospodarczych.
- Właśnie skończyła się pamięć w mojej kasie fiskalnej. Muszę kupić nową. Ktoś, kto dopiero zaczyna biznes, dostanie zwrot pieniędzy za kasę. Dostanie też środki na założenie firmy. Po dwóch latach może ją spokojnie zamknąć, bez konsekwencji. A ci, którzy kilka lat temu zaczynali, na takie ulgi nie mogą liczyć.
Dodaje, że dzieci wykształcił bardzo dobrze, znają języki i ma nadzieję, że... nie zechcą prowadzić własnego sklepu. To niełatwy i niepewny kawałek chleba.
Chyba ma gorszy dzień...

Pozostałe informacje

Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.
Biłgoraj
film

To była pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. Jutro świętuje jubileusz

Mija 40 lat odkąd w Polsce swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. A pierwsza taka placówka powstała w Biłgoraju i to tam odbędzie się jutro jubileuszowa feta.

Trudno uwierzyć, że 36-latka wyszła z tego wypadku bez większych obrażeń

Rogóźno/Zofiówka. Koszmar w deszczu

Dwa groźne wypadki pod Łęczną. Oba wydarzyły się na prostej drodze wczoraj, podczas ulewnego deszczu

AW-149

W Świdniku ruszyła linia produkcyjna AW149

Za 250 mln zł koncern Leonardo uruchomił w PZL Świdnik linię produkcyjną śmigłowców AW-149. Dokładnie 32 takie maszyny do 2029 roku trafią do polskiej armii.

Zbigniew Jakubas podziękował kibicom za sezon 23/24

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Jesteście najlepszymi kibicami, jakich mogłem sobie wymarzyć

Od poniedziałku praca w Motorze wre. Prezes Zbigniew Jakubas przyznał, że trzeba wzmocnić skład, żeby beniaminek z Lublina nie podzielił losu swoich poprzedników i powalczył o miejsce w środku tabeli PKO BP Ekstraklasy. Szef klubu znalazł jednak czas, żeby podziękować kibicom za ich wsparcie w sezonie 23/24.

Maciej Gostomski to jeden z najważniejszych piłkarzy Górnika, któremu 30 czerwca wygasa kontrakt w Łęcznej

Długa lista zawodników Górnika Łęczna z wygasającymi kontraktami

Górnik Łęczna zakończył sezon 2023/2024 w półfinale baraży o PKO BP Ekstraklasę. Zielono-czarni dopiero po rzutach karnych Motorowi Lublin, który finalnie jako ostatni awansował na najwyższy szczebel. Lato przed kolejnymi rozgrywkami w Łęcznej zapowiada się na bardzo pracowite, bo wielu piłkarzom wraz z końcem czerwca wygasają kontrakty

Przystanki na ulicy Armii Krajowej

Nowa ulica, nowa linia autobusowa. Literka L na Armii Krajowej

Nie tylko nowa ulica, ale również nowa linia autobusowa. Przez Armii Krajowej pojedzie autobus z literką „L”.

Ulewa w Zamościu. Policjant uratował kobietę z zalanego auta
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Ulewa w Zamościu. Policjant uratował kobietę z zalanego auta

Nie tylko strażacy interweniowali po wtorkowej ulewie w Zamościu. Z pomocą mieszkańcom podtopionego miasta przyszli też policjanci. Jeden z nich pomógł wydostać się z zalanego auta przerażonej kobiecie.

Justyna Budzyńska w trakcie pierwszej sesji Rady Miasta IX kadencji. Na zdjęciu odbiera zaświadczenie o wyborze na radnego.
Lublin

Radna PiS w zarządzie CSK. Wcześniej pracowała w fabryce cukierków

Radna miejska Prawa i Sprawiedliwości Justyna Budzyńska objęła funkcję wicedyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Odpowiadać tam będzie za sprawy administracyjne. Zastąpiła Barbarę Wróbel, która pozostaje w strukturach instytucji jako wicedyrektor ds. Wojewódzkiego Ośrodka Kultury.

Kryta Pływalnia w Biłgoraju jest najstarszym tego typu obiektem w danym województwie zamojskim. Powstała w 1988 roku. Dopiero wiele lat później basenu doczekał się Zamość, następnie Tomaszów Lubelski, a przed rokiem Hrubieszów
Biłgoraj
galeria

Basen do modernizacji. Starosta zadowolony po otwarciu ofert

Bez kredytu się nie obędzie, ale jest szansa, że wystarczy zaciągnąć znacznie niższy niż zakładano. Trzy firmy złożyły swoje oferty w przetargu na modernizację starego basenu w Biłgoraju.

Rodzaje nadwozia: Przewodnik dla początkujących

Rodzaje nadwozia: Przewodnik dla początkujących

Zakup samochodu to ważna decyzja. Auto powinno być nie tylko w zasięgu finansowym właściciela, ale przede wszystkim spełniać jego oczekiwania dotyczące komfortu jazdy, posiadanych funkcji oraz systemów bezpieczeństwa. Poszukując właściwego modelu samochodu dla siebie, warto w pierwszej kolejności zastanowić się jaki wariant nadwozia nas interesuje. Czym różni się hatchback od sedana i czy SUV sprawdzi się jako samochód rodzinny?

Czego potrzebujesz, aby sterować inteligentnym oświetleniem?

Czego potrzebujesz, aby sterować inteligentnym oświetleniem?

Marzysz o rozpoczęciu przygody ze smart home? Zacznij od inteligentnego oświetlenia! Przekonaj się, jak dzięki technologii bezprzewodowej możesz w łatwy sposób wprowadzić taki system do swojego domu.

leksandra Zięmborska (z piłką) w tym sezonie reprezentowała barwy Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Aleksandra Zięmborska wystąpiła w reprezentacji Polski w turnieju w azerskiej w Gabali

Jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin w minionym sezonie już na stałe zadomowiła się w składzie reprezentacji Polski w koszykówce 3x3. Niestety, ale sezonu kadrowego nie będzie wspominać zbyt dobrze, ponieważ Biało-Czerwonym nie udało się zakwalifikować do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Kiedy wykonać przeprowadzkę? Najlepsze sezony na zmianę mieszkania czy domu

Kiedy wykonać przeprowadzkę? Najlepsze sezony na zmianę mieszkania czy domu

Osoby planujące przeprowadzkę często zadają sobie pytanie: kiedy się przeprowadzić do nowego miejsca? Najlepiej zaplanować przeprowadzkę z góry, tak, aby wprowadzić się do nowego mieszkania lub domu bez zbędnych nerwów. Wybierz więc termin przeprowadzki odpowiedni do Twoich potrzeb i zaplanuj ten dzień tak, by wszystko poszło sprawnie! Kiedy warto się przeprowadzić? Czy przeprowadzka zimą ma sens? Jakie przesądy o przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania są powszechnie znane? Odpowiadamy!

Odzież skórzana polskiej marki LA FENICE: Synonim ponadczasowej jakości i luksusu

Odzież skórzana polskiej marki LA FENICE: Synonim ponadczasowej jakości i luksusu

W dzisiejszym świecie, gdzie trendy zmieniają się z zawrotną prędkością, coraz większą wartość zyskuje ponadczasowa jakość i klasyka. Marka LA FENICE od ponad 30 lat oferuje swoim klientom odzież skórzaną, która łączy w sobie te cechy, tworząc synonim luksusu i elegancji.

BALANS - Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem w Lublinie
6 czerwca 2024, 10:00

BALANS - Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem w Lublinie

Już w najbliższy czwartek, 6 czerwca 2024 roku odbędzie się „BALANS - Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem w Lublinie”. Organizatorami wydarzenia jest Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” i Centrum Kultury w Lublinie, zaś Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostało partnerem wydarzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium