Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

14 marca 2019 r.
6:21

Krzyk rozpaczy małych sklepików. Petycja do premiera Morawieckiego

Autor: Zdjęcie autora ask
2 21 A A

Petycja z głosami ponad 500 właścicieli małych sklepików proszących o cofnięcie zakazu handlu w niedzielę trafiła na biurko premiera Morawieckiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Niejednokrotnie jak prezentowaliśmy twarde dane statystyczne, jasno pokazujące że zakaz handlu w niedziele przynosi dla małych sklepów fatalne skutki, spotykaliśmy się z argumentacją na zasadzie dowodu anegdotycznego – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Przywoływano szwagrów, kuzynów i sąsiadów, którzy rzekomo prowadzą małe sklepy i chwalą zakaz handlu. To miał być kontrargument wobec miażdżących tę regulację statystyk.

Skoro zatem powszechnie dostępne dane wciąż niektórych nie przekonują, postanowiliśmy zebrać podpisy pod petycją do premiera, w której apelujemy o uchylenie tej szkodliwej ustawy. Jest ich ponad pięćset – a więc solidna, reprezentatywna grupa właścicieli najmniejszych sklepów.

Sklepikarze podkreślają, że w ciągu pierwszego roku od zamknięcia sklepów w niedzielę, zbankrutowało aż 16 tysięcy małych rodzinnych sklepów, którym nowe przepisy miały przecież pomóc. Rośnie też fala niezadowolonych klientów, którzy chcieliby swobodnie móc odwiedzać sklepy w siódmy dzień tygodnia.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Kupców i Producentów oraz ponad pięciuset właścicieli małych, rodzinnych sklepików apelują o zniesienie zakazu. Zamiast niego chcieliby zagwarantowania pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Rozwiązanie takie objąć miałoby wszystkich pracowników, nie tylko tych zatrudnionych w handlu.

– My naprawdę widzimy i czujemy, że zakaz handlu w niedziele jest dla właścicieli małych sklepików szalenie szkodliwy – tłumaczy Jerzy Romański, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów – Ta petycja to krzyk rozpaczy.

Najdrobniejsi przedsiębiorcy z sektora handlowego apelują do premiera, by wycofał się z regulacji, które doprowadzają do ich bankructw. Mam głęboką nadzieję, że zostaną wysłuchani.

e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Robert / 14 marca 2019 o 10:41
+10
Po co? Samemu za ladą stać się nie chce, lepiej postawić za nią pracownika, a samemu w tym czasie spożywać z rodziną niedzielny obiad.
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 09:39
+9
5oo-- właścicieli , którym nie chce się stać za ladą , niech przekonają się jak to jest na własne oczy ,jak wysługują się swoimi pracownikami , u mnie pod blokiem stoi właścicielka w swoim sklepiku i nie narzeka mówi że w niehandlowe niedziele ma 8-9 razy większy utarg niż w niedziele handlowe bo kupujący nie jeżdżą po marketach tylko przychodzą do niej bo zawsze czegoś się zapomniało
Avatar
xor / 14 marca 2019 o 08:09
+7
Skoro mowa o małych, rodzinnych sklepikach, to proszę mi wyjaśnić dlaczego w niedzielę nie może stanąć za ladą właściciel, jego żona czy ktoś inny z tej jego rodziny? Nikt właścicielowi w niedzielę nie broni otwierać sklepu i samemu obsługiwać klientów. Jaka obłuda! Larum, bo rodzinne biznesy im padają, ale postać za ladą jaśnie państwu jeden dzień w tygodniu to się nie chce.
Avatar
Ggg / 14 marca 2019 o 09:32
+6
Ale woogle nie rozumiem tej petycji małych sklepików. Dostali możliwość aby za lada stał właściciel lub ktoś z rodziny. Wiec dlaczego nie otworzą sobie biznesu aby nadrobić cały tydzień, przez który są otwarte duże sklepy. Jak dla mnie to jedna wielka ściema, że dzieje im się krzywda, poprostu są na tyle leniwi aby samemu nie stać za lada. Wiec do roboty niech się wezmą, a nie tylko od czarnej roboty maja pracownika który też chcę pobyć w niedzielę z rodziną. Mam nadzieję że premier nie pozwoli na powrót handlu w niedzielę.
Avatar
Adam / 14 marca 2019 o 07:11
+6
Właścicielom znudziła się praca w niedzielę lepiej żeby tyrał pracownik za najniższą krajową
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 23:41
+5
Koło mojego mieszkania w centrum dwa sklepy otwarte. Śmigają z cenami że portfel boli. Mimo to mają klientów . Nie wiem skąd te marudy co ta petycje wystosowały . Zapewne jak tu piszą na forum nie chce się stać za lada. Najlepiej Ukraińca postawić a samemu piankę spijać.
Avatar
obietywny / 14 marca 2019 o 08:16
+5
Włascielowi nie wypada. .... lepiej się kimś wysłużyć rzucić parę groszy i niewolnik pracuje
Avatar
Alina / 14 marca 2019 o 08:47
+4
U mnie pod blokiem jest żabka i w niedzielę nie handlową kupę ludzi jakas masakra nie wierze że prywatne male sklepy padają tylko właswłaścielom niechce się robic
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 07:45
+3
Przecież to fake news. Było już o tym.
Avatar
HI / 14 marca 2019 o 11:04
+2
Zakaz Handlu powinien dotyczyć wszystkich bez wyjątków. A tak jedni zyskują, a inni tracą. I ciągle będą niezadowoleni.
 "Zakaz Handlu powinien dotyczyć wszystkich bez wyjątków."+++ A dlaczego tylko zakaz handlu? Jak szaleć, to szaleć!!! Komunikacja miejska i pozamiejska, lotniska - bez opamiętania działają w niedziele (taxi - też). Energetycy nic sobie nie robią z niedzieli, uporczywie dostarczając nam prąd, gaz i ciepło. Stacje benzynowe - bezwstydnie kuszą możliwością zakupu paliwa w niedziele! Telewizja, radio, Internet - wszystko bezczelnie działa!!! Kina, teatry, filharmonie - grają aż miło! Sportowcy - zawodowcy także pracują, strzelając gole, skacząc, pływając i co tam jeszcze potrafią. Na dodatek przeróżne służby: Straż Pożarna, różne inne Straże, Pogotowie Ratunkowe, Policja, z uporem i pasją gotowe są gasić, ratować, ścigać pomagać itd. O wojsku nie wspomnę. I wszędzie tam pracują ludzie! Dość tego!!!  Wolne niedziele dla wszyskich!!! :)
 "Zakaz Handlu powinien dotyczyć wszystkich bez wyjątków."+++ A dlaczego tylko zakaz handlu? Jak szaleć, to szaleć!!! Komunikacja miejska i pozamiejska, lotniska - bez opamiętania działają w niedziele (taxi - też). Energetycy nic sobie nie robią z niedzieli, uporczywie dostarczając nam prąd, gaz i ciepło. Stacje benzynowe - bezwstydnie kuszą możliwością zakupu paliwa w niedziele! Telewizja, radio, Internet - wszystko bezczelnie działa!!! Kina, teatry, filharmonie - grają aż miło! Sportowcy - zawodowcy także pracują, ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 23:41
+5
Koło mojego mieszkania w centrum dwa sklepy otwarte. Śmigają z cenami że portfel boli. Mimo to mają klientów . Nie wiem skąd te marudy co ta petycje wystosowały . Zapewne jak tu piszą na forum nie chce się stać za lada. Najlepiej Ukraińca postawić a samemu piankę spijać.
Avatar
HI / 14 marca 2019 o 12:11
+1
mój interes ma się bardzo dobrze w niedziele
 Chwalipięta . . . :)
Avatar
HI / 14 marca 2019 o 11:04
+2
Zakaz Handlu powinien dotyczyć wszystkich bez wyjątków. A tak jedni zyskują, a inni tracą. I ciągle będą niezadowoleni.
 "Zakaz Handlu powinien dotyczyć wszystkich bez wyjątków."+++ A dlaczego tylko zakaz handlu? Jak szaleć, to szaleć!!! Komunikacja miejska i pozamiejska, lotniska - bez opamiętania działają w niedziele (taxi - też). Energetycy nic sobie nie robią z niedzieli, uporczywie dostarczając nam prąd, gaz i ciepło. Stacje benzynowe - bezwstydnie kuszą możliwością zakupu paliwa w niedziele! Telewizja, radio, Internet - wszystko bezczelnie działa!!! Kina, teatry, filharmonie - grają aż miło! Sportowcy - zawodowcy także pracują, strzelając gole, skacząc, pływając i co tam jeszcze potrafią. Na dodatek przeróżne służby: Straż Pożarna, różne inne Straże, Pogotowie Ratunkowe, Policja, z uporem i pasją gotowe są gasić, ratować, ścigać pomagać itd. O wojsku nie wspomnę. I wszędzie tam pracują ludzie! Dość tego!!!  Wolne niedziele dla wszyskich!!! :)
 "Zakaz Handlu powinien dotyczyć wszystkich bez wyjątków."+++ A dlaczego tylko zakaz handlu? Jak szaleć, to szaleć!!! Komunikacja miejska i pozamiejska, lotniska - bez opamiętania działają w niedziele (taxi - też). Energetycy nic sobie nie robią z niedzieli, uporczywie dostarczając nam prąd, gaz i ciepło. Stacje benzynowe - bezwstydnie kuszą możliwością zakupu paliwa w niedziele! Telewizja, radio, Internet - wszystko bezczelnie działa!!! Kina, teatry, filharmonie - grają aż miło! Sportowcy - zawodowcy także pracują, ... rozwiń
Avatar
Robert / 14 marca 2019 o 10:41
+10
Po co? Samemu za ladą stać się nie chce, lepiej postawić za nią pracownika, a samemu w tym czasie spożywać z rodziną niedzielny obiad.
Avatar
Lublinianin MM / 14 marca 2019 o 10:41
-6
Zakaz Handlu powinien dotyczyć wszystkich bez wyjątków. A tak jedni zyskują, a inni tracą. I ciągle będą niezadowoleni.
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 09:39
+9
5oo-- właścicieli , którym nie chce się stać za ladą , niech przekonają się jak to jest na własne oczy ,jak wysługują się swoimi pracownikami , u mnie pod blokiem stoi właścicielka w swoim sklepiku i nie narzeka mówi że w niehandlowe niedziele ma 8-9 razy większy utarg niż w niedziele handlowe bo kupujący nie jeżdżą po marketach tylko przychodzą do niej bo zawsze czegoś się zapomniało
Avatar
Ggg / 14 marca 2019 o 09:32
+6
Ale woogle nie rozumiem tej petycji małych sklepików. Dostali możliwość aby za lada stał właściciel lub ktoś z rodziny. Wiec dlaczego nie otworzą sobie biznesu aby nadrobić cały tydzień, przez który są otwarte duże sklepy. Jak dla mnie to jedna wielka ściema, że dzieje im się krzywda, poprostu są na tyle leniwi aby samemu nie stać za lada. Wiec do roboty niech się wezmą, a nie tylko od czarnej roboty maja pracownika który też chcę pobyć w niedzielę z rodziną. Mam nadzieję że premier nie pozwoli na powrót handlu w niedzielę.
Avatar
bobas / 14 marca 2019 o 09:24
+1
mój interes ma się bardzo dobrze w niedziele
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 09:05
+1
Żabki są cwane i są również punktami pocztowymi od jakiegoś czasu i dlatego legalnie handlują non stop.
Avatar
Alina / 14 marca 2019 o 08:47
+4
U mnie pod blokiem jest żabka i w niedzielę nie handlową kupę ludzi jakas masakra nie wierze że prywatne male sklepy padają tylko właswłaścielom niechce się robic
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 2

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 16 4

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 2 2

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni 0 5

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, był jednocześnie pierwszym dniem udostępnienia wieży widokowej. Obiekt znajduje się w odrestaurowanych ruinach dawnego folwarku w Parku Podzamcze.

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii 62 4

Rozmowa z Krzysztofem Załuskim, byłym, wieloletnim dziennikarzem Dziennika Wschodniego, autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Pokonać mur”.

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33 0 0

Dużą metamorfozę ma przejść miejska podstawówka nr 33 przy Pogodnej.

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku 0 0

W sobotę pojawił się w domu mieszkanki gminy Batorz, podając się za urzędnika ZUS. Twierdził, że chodzi o „zwrot podatku”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustem.

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury
27 kwietnia 2019, 10:00

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury 0 0

Już po raz drugi lubelscy projektanci będą mieli okazję zaprezentować swoje przedmioty i usługi podczas Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez Warsztaty Kultury. "Wiosenne sprawunki" zostaną zorganizowane w dniach 27-28 kwietnia w siedzibie Warsztatów przy ul. Grodzkiej 5a. Do 7 kwietnia trwa nabór wystawców.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem 0 2

Dwa tygodnie przerwy przed finiszem rundy zasadniczej miały ostatnio zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Teraz czeka je maraton – w sobotę (godz. 16.30) zmierzą się z Widzewem Łódź

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka 0 0

Gdzie jest zaginiony Krzysztof Falkowicz z Lubartowa? Szeroko zakrojone działania poszukiwawcze wciąż nie dały odpowiedzi na to pytanie.

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów 181 0

Speed Car Motor Lublin nie miał żadnego problemu z pokonaniem spadkowicza z PGE Ekstraligi Unii Tarnów. W Małopolsce „Koziołki” wygrały 44:34 po 13 biegach.

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy"
Alarm 24

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy" 5 3

Nasz czytelnik w minioną sobotę wracał z Londynu. Przez aplikację w telefonie zarezerwował toyotę yaris z wypożyczalni Panek. Niestety, nie mógł wyjechać z parkingu, bo bilet parkingowy nie był opłacony.

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej 0 1

W sobotę i niedzielę (23 i 24 marca) niedostępny dla klientów Aqua Lublin będzie basen olimpijski oraz część aquaparku z basenem zewnętrznym oraz wodnym placem zabaw.

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce 22 10

Przed Motorem poważny test. Żółto-biało-niebiescy w sobotę pierwszy raz w tym roku powalczą o punkty na wyjeździe. Rywalem ekipy z Lublina będzie Soła Oświęcim. Spotkanie ma zostać rozegrane pół godziny wcześniej niż planowano – o 15.30

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony
galeria

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony 40 37