Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

15 lipca 2015 r.
10:30

Przy Mełgiewskiej nowe kominy? Elektrownia na słomę i elektrociepłownia na paliwo ze śmieci

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 13 A A
Elektrownia TergoPower miałaby być opalana słomą (fot. Philips Pilz / Freeimages)
Elektrownia TergoPower miałaby być opalana słomą (fot. Philips Pilz / Freeimages)

Jeszcze tylko do czwartku mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do planów budowy elektrowni na słomę, która miałaby powstać przy Mełgiewskiej. Inny inwestor, który w tym rejonie chce stawiać elektrociepłownię na śmieci ma już tylko kilka dni na uzupełnienie raportu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kończące się w czwartek konsultacje dotyczą instalacji planowanej przez spółkę TergoPower na terenach po dawnej fabryce samochodów. Elektrownia miałaby być opalana słomą przywożoną w wielkich belach ciężarówkami kursującymi co sześć minut, od poniedziałku do piątku od godziny 6 do 22. Później, po wybudowaniu bocznicy część słomy byłaby dowożona koleją, dzięki czemu ciężarówki z takim paliwem docierałyby tu raz na 12 minut. Budowa takiej elektrowni trwałaby rok i wiązałaby się z budową wysokiego na 70 metrów komina.

Uwagi, które mieszkańcy mogą składać do czwartku, zostaną przekazane przez Ratusz inwestorowi, który będzie musiał się do nich odnieść. Swoje opinie będą musiały wydać również sanepid oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, które badają przedstawiony przez inwestora raport o planowanym oddziaływaniu tej instalacji na środowisko naturalne i ludzi. Dopiero z kompletem uzgodnień miejscy urzędnicy będą mogli wydać decyzję środowiskową.

Opinie w tej sprawie można kierować do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta mieszczącego się przy ul. Zana 38. Można tam przychodzić osobiście, można też telefonować pod numer 81 466 26 22.

Nieco bardziej zaawansowane są procedury w sprawie innej inwestycji, która budzi zdecydowanie więcej emocji wśród mieszkańców i to nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie. Mowa o instalacji wytwarzające energię elektryczną i cieplną z odpadów. Ona również miałaby powstać w pobliżu Mełgiewskiej i byłaby nową częścią działającej tu elektrociepłowni Megatem EC.

W tej sprawie konsultacje z mieszkańcami już się odbyły prowadzone, a inwestor musi teraz przedstawić raport środowiskowy uzupełniony o informacje, których zażądali urzędnicy. – Wydział Ochrony Środowiska wezwał wnioskodawcę do wyjaśnienia zapisów w zakresie emisji hałasu oraz zapisów dotyczących planowanego rodzaju paliwa – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Z kolei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oczekuje szczegółów dotyczących ochrony przed hałasem, wyjaśnień co do ścieków przemysłowych, czy też źródeł pozyskiwania odpadów kierowanych do spalenia.

Dodajmy, że każdego dnia w planowanej elektrociepłowni spalanych miałoby być od 340 do blisko 390 ton paliwa z odpadów. Byłoby ono dowożone ciężarówkami przez ul. Mełgiewską i Tokarską średnio siedem razy na godzinę. Spółka, która początkowo dopuszczała również wykorzystywanie w instalacji takiego paliwa, jak stare opony lub wysuszone osady z oczyszczalni ścieków, po pierwszych konsultacjach zrezygnowała z tych zamiarów.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 lipca 2015 o 07:12
0
„Planowane zużycie paliwa podstawowego (biomasa, tzn. słoma i zrębki drzewne) wynosi 330 - 430 tys. ton rocznie” z przejazdem tira co 6 minut i to w sytuacji, w której po wprowadzeniu opłat za przejazd obwodnicami, wróciły one na ulice przelotowe naszego miasta... Czy powyższe jest jednym z powodów, dla których złamane zostały zasady pełnych konsultacji poprzez brak możliwości zgłaszania uwag w formie elektronicznej(brak stosownego maila lub formularza na stronie www). Chyba pora na bardziej radykalne obywatelskie działania niż tylko pisanie postów.
Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 23:53
0
Jaka to ekologia. Dowożenie słomy z częstotliwością co 6 min. po pierwsze będzie powodowało straszne zanieczyszczenie środowiska przez spaliny a oprócz tego te samochody rozjeżdża zarówno obwodnice, jak i drogi w Lublinie. Precz z takimi inwestycjami. One nie gwarantują rozwoju miasta.
Avatar
H2O / 15 lipca 2015 o 17:15
0

Do Starykon- Oba obiekty mają powstać obok siebie na terenie dawnego DMP, Poza tym Tylko czy ktoś oblicza ile trzeba złożyć ropy aby po pierwsze słomę zebrać (traktor nie jeździ na wodę) a potem TIR-y musza to zwozić, a zbyt wiele tego na samochód nie wejdzie przy potrzebach tej elektrowni.

A jedna krowa rocznie tworzy CO2 tyle co 1 tona węgla ,nie wspomnę o byku,a łoś ,mysz i inna gadzina.
 

Avatar
volt / 15 lipca 2015 o 17:12
0

Już ekoterroryści załatwili elektrownię w Łecznej wezmą się za Mega.....

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 15:06
0
Do Starykon- Oba obiekty mają powstać obok siebie na terenie dawnego DMP, Poza tym Tylko czy ktoś oblicza ile trzeba złożyć ropy aby po pierwsze słomę zebrać (traktor nie jeździ na wodę) a potem TIR-y musza to zwozić, a zbyt wiele tego na samochód nie wejdzie przy potrzebach tej elektrowni.
Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 12:25
0
A wytłumacz mi dlaczego wilgotna słoma, która przez 3,5 dnia będzie magazynowana, będzie rozchodzić się smród z gnijącej słomy, będą gromadzić się szczury, itd. ma być akurat w mieście? Dlaczego od razu nie w gm. Jastków, którą Tergo Power wskazuje jako alternatywę? Zamieszkaj sobie pod tą elektrownią i wtedy mów TAK.
Avatar
Starykon / 15 lipca 2015 o 12:11
0

Elektrownia TERGOPOWER na słomę -TAK.

MEGATEM na śmieci -NIE

Zdecydowanie zgadzam się z komentarzem. Z racji zawodu (nie, nie jestem urzędnikiem) wiem trochę o tych inwestycjach. Tergopower na słomę Tak! to jest ok, emisje są stosunkowo bezpieczne, poza tym inwestor planuje oczyszczanie spalin. Lokalizacja też ok - blisko wjazdu na obwodnicę, więc i z ruchem nie będzie problemów.

Natomiast spalarnia spalarnia odpadów (czyli blok energetyczny na "paliwo alternatywne"), nawet mimo najlepszych zabezpieczeń będzie emitować trujące związki. To jest 125 000 ton odpadów, czyli rozmaitych tkanin, tworzyw sztucznych, kolorowego papieru i innych odpadów rocznie! Planowana jest dużo bliżej centrum miasta niż ta na słomę, więc ciężarówki ze śmierdzącymi odpadami będą jeździć przez miasto. 

Jeśli chodzi o tergopower - to prywatna inwestycja i ma trudności w procedurze. Natomiast Megatem ma poparcie władz miasta i jest ciśnienie na to. Raczej na pewno powstanie, chyba żeby były potężne protesty. Jeśli za 10 lat zachorowalność na raka we wschodniej cześci miasta i okolic wzrośnie, to będzie wiadomo dlaczego, ale "trzeba coś z tymi odpadami zrobić".

Ja osobiście szukam działki za miastem (teraz mieszkam ok 1,5 km od planowanej spalarni), nie chcę pozwolić na trucie mojej rodziny. Nie nie stać mnie na budowę domu, ale jak sprzedam mieszkanie to jakoś damy radę. W końcu lepiej żyć zdrowiej i dłużej...

Zdecydowanie zgadzam się z komentarzem. Z racji zawodu (nie, nie jestem urzędnikiem) wiem trochę o tych inwestycjach. Tergopower na słomę Tak! to jest ok, emisje są stosunkowo bezpieczne, poza tym inwestor planuje oczyszczanie spalin. Lokalizacja też ok - blisko wjazdu na obwodnicę, więc i z ruchem nie będzie problemów.

Natomiast spalarnia spalarnia odpadów (czyli blok energetyczny na "paliwo alternatywne"), nawet mimo najlepszych zabezpieczeń będzie emitować trujące związki. To jest 125 000 ton odpadów, czyli rozmait... rozwiń

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 11:44
0
Lepiej jakiś pomnik albo kościół by postawili ale czego można oczekiwać od zdradzieckiej PO kraj w ruinie a oni jakąś słomą chcą oczy zatkać słoma to wam PO z gumiaków wyłazi ale już niedługo wygramy to was wszystkich do więzienia powsadzamy wszystkich Ojczyznę wolną racz na wrócić Panie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
sder1 / 15 lipca 2015 o 11:14
0

Elektrownia TERGOPOWER na słomę -TAK.

MEGATEM na śmieci -NIE

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 11:00
0
Nie dość, że KOMEKO zrobiło sobie kompostownię w pobliżu wiaduktu i capi straszliwie psując całą przyjemność jazdy to jeszcze i to Biorąc pod uwagę, ze jest to najprostsza droga z lotniska to może wyglądać ciekawie jak będzie jechał jaki prezydent czy inna królowa: co sobie może pomyśleć mieszkańcy Lublina to śmierdziele a pierwsze wrażenie ciężko zmienić
Avatar
Gość / 16 lipca 2015 o 07:12
0
„Planowane zużycie paliwa podstawowego (biomasa, tzn. słoma i zrębki drzewne) wynosi 330 - 430 tys. ton rocznie” z przejazdem tira co 6 minut i to w sytuacji, w której po wprowadzeniu opłat za przejazd obwodnicami, wróciły one na ulice przelotowe naszego miasta... Czy powyższe jest jednym z powodów, dla których złamane zostały zasady pełnych konsultacji poprzez brak możliwości zgłaszania uwag w formie elektronicznej(brak stosownego maila lub formularza na stronie www). Chyba pora na bardziej radykalne obywatelskie działania niż tylko pisanie postów.
Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 23:53
0
Jaka to ekologia. Dowożenie słomy z częstotliwością co 6 min. po pierwsze będzie powodowało straszne zanieczyszczenie środowiska przez spaliny a oprócz tego te samochody rozjeżdża zarówno obwodnice, jak i drogi w Lublinie. Precz z takimi inwestycjami. One nie gwarantują rozwoju miasta.
Avatar
H2O / 15 lipca 2015 o 17:15
0

Do Starykon- Oba obiekty mają powstać obok siebie na terenie dawnego DMP, Poza tym Tylko czy ktoś oblicza ile trzeba złożyć ropy aby po pierwsze słomę zebrać (traktor nie jeździ na wodę) a potem TIR-y musza to zwozić, a zbyt wiele tego na samochód nie wejdzie przy potrzebach tej elektrowni.

A jedna krowa rocznie tworzy CO2 tyle co 1 tona węgla ,nie wspomnę o byku,a łoś ,mysz i inna gadzina.
 

Avatar
volt / 15 lipca 2015 o 17:12
0

Już ekoterroryści załatwili elektrownię w Łecznej wezmą się za Mega.....

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 15:06
0
Do Starykon- Oba obiekty mają powstać obok siebie na terenie dawnego DMP, Poza tym Tylko czy ktoś oblicza ile trzeba złożyć ropy aby po pierwsze słomę zebrać (traktor nie jeździ na wodę) a potem TIR-y musza to zwozić, a zbyt wiele tego na samochód nie wejdzie przy potrzebach tej elektrowni.
Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 12:25
0
A wytłumacz mi dlaczego wilgotna słoma, która przez 3,5 dnia będzie magazynowana, będzie rozchodzić się smród z gnijącej słomy, będą gromadzić się szczury, itd. ma być akurat w mieście? Dlaczego od razu nie w gm. Jastków, którą Tergo Power wskazuje jako alternatywę? Zamieszkaj sobie pod tą elektrownią i wtedy mów TAK.
Avatar
Starykon / 15 lipca 2015 o 12:11
0

Elektrownia TERGOPOWER na słomę -TAK.

MEGATEM na śmieci -NIE

Zdecydowanie zgadzam się z komentarzem. Z racji zawodu (nie, nie jestem urzędnikiem) wiem trochę o tych inwestycjach. Tergopower na słomę Tak! to jest ok, emisje są stosunkowo bezpieczne, poza tym inwestor planuje oczyszczanie spalin. Lokalizacja też ok - blisko wjazdu na obwodnicę, więc i z ruchem nie będzie problemów.

Natomiast spalarnia spalarnia odpadów (czyli blok energetyczny na "paliwo alternatywne"), nawet mimo najlepszych zabezpieczeń będzie emitować trujące związki. To jest 125 000 ton odpadów, czyli rozmaitych tkanin, tworzyw sztucznych, kolorowego papieru i innych odpadów rocznie! Planowana jest dużo bliżej centrum miasta niż ta na słomę, więc ciężarówki ze śmierdzącymi odpadami będą jeździć przez miasto. 

Jeśli chodzi o tergopower - to prywatna inwestycja i ma trudności w procedurze. Natomiast Megatem ma poparcie władz miasta i jest ciśnienie na to. Raczej na pewno powstanie, chyba żeby były potężne protesty. Jeśli za 10 lat zachorowalność na raka we wschodniej cześci miasta i okolic wzrośnie, to będzie wiadomo dlaczego, ale "trzeba coś z tymi odpadami zrobić".

Ja osobiście szukam działki za miastem (teraz mieszkam ok 1,5 km od planowanej spalarni), nie chcę pozwolić na trucie mojej rodziny. Nie nie stać mnie na budowę domu, ale jak sprzedam mieszkanie to jakoś damy radę. W końcu lepiej żyć zdrowiej i dłużej...

Zdecydowanie zgadzam się z komentarzem. Z racji zawodu (nie, nie jestem urzędnikiem) wiem trochę o tych inwestycjach. Tergopower na słomę Tak! to jest ok, emisje są stosunkowo bezpieczne, poza tym inwestor planuje oczyszczanie spalin. Lokalizacja też ok - blisko wjazdu na obwodnicę, więc i z ruchem nie będzie problemów.

Natomiast spalarnia spalarnia odpadów (czyli blok energetyczny na "paliwo alternatywne"), nawet mimo najlepszych zabezpieczeń będzie emitować trujące związki. To jest 125 000 ton odpadów, czyli rozmait... rozwiń

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 11:44
0
Lepiej jakiś pomnik albo kościół by postawili ale czego można oczekiwać od zdradzieckiej PO kraj w ruinie a oni jakąś słomą chcą oczy zatkać słoma to wam PO z gumiaków wyłazi ale już niedługo wygramy to was wszystkich do więzienia powsadzamy wszystkich Ojczyznę wolną racz na wrócić Panie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
sder1 / 15 lipca 2015 o 11:14
0

Elektrownia TERGOPOWER na słomę -TAK.

MEGATEM na śmieci -NIE

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 o 11:00
0
Nie dość, że KOMEKO zrobiło sobie kompostownię w pobliżu wiaduktu i capi straszliwie psując całą przyjemność jazdy to jeszcze i to Biorąc pod uwagę, ze jest to najprostsza droga z lotniska to może wyglądać ciekawie jak będzie jechał jaki prezydent czy inna królowa: co sobie może pomyśleć mieszkańcy Lublina to śmierdziele a pierwsze wrażenie ciężko zmienić
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 0 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają?

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają? 0 0

Najczęściej odwiedzają nas turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia]
galeria

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia] 5 0

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 19 koło Lublina

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 1

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 0 3

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 2

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 1

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 12 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 18 2

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 2 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia]
galeria

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia] 5 5

Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego odbyły się 94 mistrzostwa Polski. Padło wiele bardzo dobrych wyników. Sam obiekt też spisał się znakomicie, a jego bieżnia należy do najszybszych w kraju

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 3

Kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 42 37

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie i z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!