Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 kwietnia 2015 r.
19:15
Edytuj ten wpis

Nowa elektrociepłownia w Lublinie? Jeszcze jej nie ma, a już rozgrzewa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
66 15 A A

Czy elektrociepłownia na paliwo ze śmieci to dobry pomysł? Mieszkańcy okolicy boją się fetorów i zanieczyszczenia powietrza. Inwestor twierdzi, że powietrze stanie się wręcz czystsze. Argumenty obu stron musi teraz zważyć Ratusz, choć wydaje się być przychylny tej inwestycji. Do 21 kwietnia w sprawie kontrowersyjnej instalacji potrwają konsultacje społeczne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instalacja do przetwarzania paliwa z odpadów na prąd i ciepło miałaby być nową częścią elektrociepłowni Megatem EC działającej od lat przy ul. Mełgiewskiej w dzielnicy Tatary.

O sprawie zrobiło się głośno w listopadzie, gdy inwestor złożył w Ratuszu dokument niezbędny do uzyskania decyzji środowiskowej, bez której nie ma mowy o takiej inwestycji.

Do poprawki

Okazało się jednak, że zakład wywołuje bardzo duże kontrowersje, a dokumenty w wielu miejscach są zbyt mało treściwe. Uwagę na to zwróciła zarówno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jak też sanepid, czy Urząd Miasta. Ze złożonego przez spółkę raportu nie można było m.in. wywnioskować jak dużo starych opon będzie mogło trafiać do instalacji jako paliwo uzupełniające. Wszystkie wspomniane instytucje zażądały wyjaśnień oraz uzupełnienia raportu. Spółka złożyła takie dokumenty, a teraz cała procedura rusza na nowo.

W nowej dokumentacji spółka poinformowała, że jednak nie będzie spalać w instalacji ani opon, ani wysuszonych osadów z oczyszczalni ścieków, choć w pierwszej wersji mowa była również o takim paliwie.

Co tu trafi?

Każdego dnia w nowym bloku elektrociepłowni spalanych miałoby być od 338 do 385 ton paliwa z odpadów. Inwestor podaje, że paliwo miałoby być dowożone ciężarówkami przez ul. Mełgiewską i Tokarską.

W ciągu godziny byłoby to siedem pojazdów. Rozładunek ma następować poprzez specjalne śluzy bezpośrednio do bunkra magazynowego, w którym panować ma podciśnienie zasysające powietrze tak, by odory nie wydostawały się poza bunkier. W pomieszczeniu tym paliwo RDF (bo tak się ono nazywa) ma być mieszane, bo może różnić się składem w zależności od dostawcy, ale też od... pory roku.

- Skład będzie zmienny z uwagi na jego niejednorodność w zależności od odpadów komunalnych (...) trafiających do punktów przetwarzania odpadów oraz pory roku - czytamy w dokumentach inwestora. - Z tego też względu konieczny jest bufor w postaci bunkra, w którym dostarczane z różnych tras i dostawców odpady będą uśredniane poprzez mieszanie.

Co więcej, odpady będą tu trafiać nie tylko z Lublina i okolic, bo tych będzie za mało. Spółka przyznaje, że konieczne będzie przywożenie ich także z bardziej odległych zakątków regionu.

Co dalej?

Do 21 kwietnia trwać będą rozpoczęte kilka dni temu konsultacje społeczne. Każdy z mieszkańców ma prawo zgłosić swoje uwagi, zastrzeżenia i pytania do tego projektu.

Mieszkańcy dzielnicy Tatary obawiają się tego zakładu. Zebrali już osiem tysięcy podpisów pod protestem przeciwko takiej spalarni. Składali je nie tylko lokatorzy budynków na Tatarach, ale też mieszkańcy innych, odleglejszych dzielnic. Twierdzą, że do powietrza będą się dostawać szkodliwe substancje. Tymczasem spółka twierdzi, że powietrze będzie bardziej czyste, bo nowy blok na paliwo z odpadów ma zastąpić częściowo ten tradycyjny, na węgiel, który musi spełniać znacznie mniej rygorystyczne normy.

Żeby grzało

To właśnie zastąpienie tradycyjnych bloków energetycznych jest wskazywane przez Megatem EC jako główny powód budowy takiej instalacji. Spółka twierdzi, że od roku 2016 r., a najpóźniej od roku 2020 w życie mają wejść wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie emisji przemysłowych.

- Oba źródła ciepła zasilające system ciepłowniczy Lublina wymagały będą radykalnej przebudowy, lub zostaną zamknięte - twierdzi inwestor w uzupełnieniach do raportu. - Budowa bloku ma za zadanie częściowe zastąpienie likwidowanych urządzeń, przez co w części zostanie pokryty deficyt mocy spowodowany zmniejszeniem mocy zainstalowanej w Megatem z obecnych 383 MWt do przewidywanych 217 MWt od roku 2016.

Miasto chce

Kontrowersyjna inwestycja była niedawno dla jednego z radnych powodem do oficjalnego wystąpienia do prezydenta Lublina z pytaniem o plany wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W odpowiedzi na jego pismo Ratusz chwali bardzo rozwiązania stosowane w Kopenhadze.

- Połowa odpadów generowanych przez miasto trafia do recyclingu, a pozostała część jest wykorzystywana do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej - czytamy w piśmie Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta. - Dzięki temu obywatele postrzegają odpady przez pryzmat ich ponownego wykorzystania, jako źródło ciepła i energii dostarczanej do domów i przedsiębiorstw.

Według przytaczanych przez Ratusz danych, jeden worek domowych odpadów to dla przeciętnego gospodarstwa domowego energia elektryczna na 3,5 godziny i 4 godziny ogrzewania.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
?!?ja / 6 kwietnia 2015 o 13:52
0

W samym centrum Wiednia jest spalarnia śmieci. Austryjacy nie pozwolilby na budowę czegoś co zatruwa miasto.

W Lublinie wystarczy zimą pójść na osiedle domków jedorodzinnych ( np. Świt ) by mieć problem z oddychaniem. Ludzie palą tam wszelkim badziewiem, a potem jedzą ekologiczne warzywa z ogródków działkowych położonych nieopodal.

Taka spalarnia ma zabezpieczenia. A teraz wdychamy smród bez ograniczeń.

Jak spalasz opał by ogrzać dom to be, jak ktoś spala smrody zwożone z okolicy dla biznesu to ekologia. Nie rozumiem takiego myślenia. Ja się nie dostosowałem, czy taka ekologia już mnie zatruła?

Jak spalasz opał by ogrzać dom to be, jak ktoś spala smrody zwożone z okolicy dla biznesu to ekologia. Nie rozumiem takiego myślenia. Ja się nie dostosowałem, czy taka ekologia już mnie zatruła?

rozwiń
Avatar
anka / 5 kwietnia 2015 o 23:05
0

Jaga, a Ty wiesz ile tamta spalarnia kosztowała i że u nas nikt nie ma takich pieniędzy? Myślę, że wiesz też o tym, iż wcześniejsza spalarnia się spaliła i po tym co stało się z ludźmi po tej katastrofie postawiono sobie za punkt honoru pobudować coś niezwykle ekologicznego. Wiesz, gdzie będzie przetrzymywany żużel po przetworzeniu odpadów? Pod wiatą, a wiesz gdzie jest trzymany w Wiedniu? W nieczynnych szybach kopalni. Widzisz różnicę?

Ja się z Tobą zamienię na mieszkanie to nie będziesz musiała wąchać smrodu z domku, a zaczniesz wdychać ekologiczne powietrze ze spalarni śmieci.

Jaga, a Ty wiesz ile tamta spalarnia kosztowała i że u nas nikt nie ma takich pieniędzy? Myślę, że wiesz też o tym, iż wcześniejsza spalarnia się spaliła i po tym co stało się z ludźmi po tej katastrofie postawiono sobie za punkt honoru pobudować coś niezwykle ekologicznego. Wiesz, gdzie będzie przetrzymywany żużel po przetworzeniu odpadów? Pod wiatą, a wiesz gdzie jest trzymany w Wiedniu? W nieczynnych szybach kopalni. Widzisz różnicę?

Ja się z Tobą zamienię na mieszkanie to nie będziesz musiała wąchać smrodu z domku, a zaczniesz ... rozwiń

Avatar
jaga / 5 kwietnia 2015 o 21:18
0

W samym centrum Wiednia jest spalarnia śmieci. Austryjacy nie pozwolilby na budowę czegoś co zatruwa miasto.

W Lublinie wystarczy zimą pójść na osiedle domków jedorodzinnych ( np. Świt ) by mieć problem z oddychaniem. Ludzie palą tam wszelkim badziewiem, a potem jedzą ekologiczne warzywa z ogródków działkowych położonych nieopodal.

Taka spalarnia ma zabezpieczenia. A teraz wdychamy smród bez ograniczeń.

Avatar
naiwny / 5 kwietnia 2015 o 09:31
0

a może by tak na Pl.Litewskim ją postwić,skoro taka ekologiczna

Avatar
monika / 5 kwietnia 2015 o 00:06
0

Mieszkańcy Lublina nie pomogą, bo cieszą się, że to nie w ich dzielnicy. Oni zachowują się tak, jakby byli z innego miasta. To nie Śląsk, gdzie jak chcieli do miasta (chyba chodzi o Siemianowice) przywieźć odpady niebezpieczne, to wszyscy wyszli na ulice i odpady nie wjechały. W tych samych Siemianowicach 2-krotnie w zakładzie przetwarzania odpadów był pożar. Czy Megatem jest pewien, że u nich takiego nie będzie? A jak jednak będzie, to co z ludźmi mieszkającymi w tak bliskiej odległości?

Pani Krystyno w Świdniku jest Natura 2000 więc spalarni nie będzie. Poza tym jeszcze by prezydent podtruł i kto będzie sprzyjał Megatemowi?

Najpierw spalarnia opon, a teraz spalarnia odpadów. Szkoda, ze prezydentem Lublina nie został człowiek taki jak prezydent Puław, dla którego zdanie mieszkańców, to nie obowiązek, który trzeba odhaczyć, bo decyzja już zapewne czeka na wysłanie, ale istotna sprawa.

Mieszkańcy Lublina nie pomogą, bo cieszą się, że to nie w ich dzielnicy. Oni zachowują się tak, jakby byli z innego miasta. To nie Śląsk, gdzie jak chcieli do miasta (chyba chodzi o Siemianowice) przywieźć odpady niebezpieczne, to wszyscy wyszli na ulice i odpady nie wjechały. W tych samych Siemianowicach 2-krotnie w zakładzie przetwarzania odpadów był pożar. Czy Megatem jest pewien, że u nich takiego nie będzie? A jak jednak będzie, to co z ludźmi mieszkającymi w tak bliskiej odległości?

Pani Krystyno w Świdniku jest Natura 2000 w... rozwiń

Avatar
krystyna / 4 kwietnia 2015 o 23:15
0

We wtorek w  Wielkim tygodniu  byłam na zebaraniu w sprawie spalarni :godz. 17 drugie piętro w Trybunale i dzień w kraju gdzie podobno jest 96 % katolików zebranie i termin ustalił Urząd miasta,który liczył że w tym terminie nikt nie przyjdzie  ALE SIĘ PRZELICZYŁ  .Było dużo mieszkanców dzielnic których to dotyczy  chcieliśmy aby na budowę spalarni nie wyrażono zgody  tak jak pisaliśmy protest i petycje  ale Pani dyr, ochrony środowiska nie była neutralna i gdy do głosu doszedł nasz przedstawiciel to wyłączyła mikrofon  i powiedziała koniec zebrania Panowie z Megatemu opuścili salę i miał być koniec w/g Urzedników którzy widać reprezentowali Megatem .My prosiliśmy aby Pani dyrektor odpowiedziała na nasze pytania ale cały czas była mowa że koniec zebrania nawet dwoje lubelskich radnych nic nie pomogło.Redaktor z Kuriera p.Dunajska w Srodowym art.pisze o awanturze ale miała czas i chęć rozmawiać z przedstawicielami Megametu ale już na korytarzu kiedy uciekli ale z nami nie miala odwagi.Pytam dlaczego ktoś każe nam wgłębiać się w raporty odnośnie inwestycji której my mieszkańcy NIE CHCEMY .-bardzo komuś na tym zależy można przecież zbudować to w ŚWIDNIKU  bo firma zaklada że z LUBLINA  będzie tylko 30% śmieci a dla 70% jesteśmy śmietniskiem?????  Mieszkańcy Lublina Pomóżcie nam w tym sprzeciwie.

We wtorek w  Wielkim tygodniu  byłam na zebaraniu w sprawie spalarni :godz. 17 drugie piętro w Trybunale i dzień w kraju gdzie podobno jest 96 % katolików zebranie i termin ustalił Urząd miasta,który liczył że w tym terminie nikt nie przyjdzie  ALE SIĘ PRZELICZYŁ  .Było dużo mieszkanców dzielnic których to dotyczy  chcieliśmy aby na budowę spalarni nie wyrażono zgody  tak jak pisaliśmy protest i petycje  ale Pani dyr, ochrony środowiska nie była neutralna i gdy do głosu doszedł nasz przedstawiciel to wył... rozwiń

Avatar
marek / 4 kwietnia 2015 o 23:13
0

~,,,,,~, to może sam zacznij czytać, bo akurat opracowań na ten temat jest wiele. Przeczytałeś chociaż raz ze zrozumieniem raport Megatemu?

Zastanów się przy okazji skąd tylko przeciwników jest również w innych miastach. Uważasz, że Ty jesteś taki światły, a inni w d... byli i g .... widzieli?

Avatar
anka / 4 kwietnia 2015 o 23:06
0

Skoro ta spalarnia, bo to jest przede wszystkim spalarnia! będzie zasilana odpadami spoza Lublina, to dlaczego akurat ma powstać w Lublinie i to zaledwie 200m od najbliższych zabudowań i ok. 500 - 1000 m od osiedli mieszkaniowych? Skoro jest tylu zwolenników i p. prezes twierdzi, ze powietrze będzie czystsze, niż jest teraz, to proszę się zamienić na mieszkania z tymi, co nie chcą mieszkać przy spalarni.

A Ratusz to niech sobie przypomni kogo reprezentuje przede wszystkim - mieszkańców, czy prywatnego przedsiębiorcę, bo to lekceważenie 8 tys. podpisów i jawne sprzyjanie Megatemowi zaczyna być bardzo dyskusyjne.

I jeszcze taki drobiazg - to, że dzisiaj p. prezes mówi, że nie będą spalane tam opony, to nie znaczy, że nie będą, bo RDF (paliwo alternatywne) to mogą być również opony.

My to nie Austria (ponoć wzorcowa spalarnia w Wiedniu) i u nas zaufanie do przedsiębiorców może być co najwyżej takie co i do władzy.

Skoro ta spalarnia, bo to jest przede wszystkim spalarnia! będzie zasilana odpadami spoza Lublina, to dlaczego akurat ma powstać w Lublinie i to zaledwie 200m od najbliższych zabudowań i ok. 500 - 1000 m od osiedli mieszkaniowych? Skoro jest tylu zwolenników i p. prezes twierdzi, ze powietrze będzie czystsze, niż jest teraz, to proszę się zamienić na mieszkania z tymi, co nie chcą mieszkać przy spalarni.

A Ratusz to niech sobie przypomni kogo reprezentuje przede wszystkim - mieszkańców, czy prywatnego przedsiębiorcę, bo to lekceważ... rozwiń

Avatar
,,,,, / 4 kwietnia 2015 o 22:36
0

szkoda że ludzie są przeciwni ktoś powiedział że to złe i teraz każdy takie głupoty mówi ehh ciekawe gdzie te śmieci będą wysypywać jak miejsce na wysypisku się skończy może zrobią w centrum miasta i ludzie będą szczęśliwi 

Jak ktoś jest przeciwny to niech lepiej poczyta a nie słucha bzdur 

Avatar
kkk / 4 kwietnia 2015 o 21:17
0

Okazało się jednak, że zakład wywołuje bardzo duże kontrowersje, a dokumenty w wielu miejscach są zbyt mało treściwe. Uwagę na to zwróciła zarówno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jak też sanepid, czy Urząd Miasta. 

Panie Dominiku- nie wierzę, że Urząd Miasta zadał jakiekolwiek pytania Inwestorowi. Jeśli już to przekazał (bo musiał) uwagi które wpłynęły od mieszkańców. Proszę o sprostowanie.

Dokładnie:) I sanepid też czujny - pozoranci.

I sanepid też czujny - pozoranci.

rozwiń
Avatar
?!?ja / 6 kwietnia 2015 o 13:52
0

W samym centrum Wiednia jest spalarnia śmieci. Austryjacy nie pozwolilby na budowę czegoś co zatruwa miasto.

W Lublinie wystarczy zimą pójść na osiedle domków jedorodzinnych ( np. Świt ) by mieć problem z oddychaniem. Ludzie palą tam wszelkim badziewiem, a potem jedzą ekologiczne warzywa z ogródków działkowych położonych nieopodal.

Taka spalarnia ma zabezpieczenia. A teraz wdychamy smród bez ograniczeń.

Jak spalasz opał by ogrzać dom to be, jak ktoś spala smrody zwożone z okolicy dla biznesu to ekologia. Nie rozumiem takiego myślenia. Ja się nie dostosowałem, czy taka ekologia już mnie zatruła?

Jak spalasz opał by ogrzać dom to be, jak ktoś spala smrody zwożone z okolicy dla biznesu to ekologia. Nie rozumiem takiego myślenia. Ja się nie dostosowałem, czy taka ekologia już mnie zatruła?

rozwiń
Avatar
anka / 5 kwietnia 2015 o 23:05
0

Jaga, a Ty wiesz ile tamta spalarnia kosztowała i że u nas nikt nie ma takich pieniędzy? Myślę, że wiesz też o tym, iż wcześniejsza spalarnia się spaliła i po tym co stało się z ludźmi po tej katastrofie postawiono sobie za punkt honoru pobudować coś niezwykle ekologicznego. Wiesz, gdzie będzie przetrzymywany żużel po przetworzeniu odpadów? Pod wiatą, a wiesz gdzie jest trzymany w Wiedniu? W nieczynnych szybach kopalni. Widzisz różnicę?

Ja się z Tobą zamienię na mieszkanie to nie będziesz musiała wąchać smrodu z domku, a zaczniesz wdychać ekologiczne powietrze ze spalarni śmieci.

Jaga, a Ty wiesz ile tamta spalarnia kosztowała i że u nas nikt nie ma takich pieniędzy? Myślę, że wiesz też o tym, iż wcześniejsza spalarnia się spaliła i po tym co stało się z ludźmi po tej katastrofie postawiono sobie za punkt honoru pobudować coś niezwykle ekologicznego. Wiesz, gdzie będzie przetrzymywany żużel po przetworzeniu odpadów? Pod wiatą, a wiesz gdzie jest trzymany w Wiedniu? W nieczynnych szybach kopalni. Widzisz różnicę?

Ja się z Tobą zamienię na mieszkanie to nie będziesz musiała wąchać smrodu z domku, a zaczniesz ... rozwiń

Avatar
jaga / 5 kwietnia 2015 o 21:18
0

W samym centrum Wiednia jest spalarnia śmieci. Austryjacy nie pozwolilby na budowę czegoś co zatruwa miasto.

W Lublinie wystarczy zimą pójść na osiedle domków jedorodzinnych ( np. Świt ) by mieć problem z oddychaniem. Ludzie palą tam wszelkim badziewiem, a potem jedzą ekologiczne warzywa z ogródków działkowych położonych nieopodal.

Taka spalarnia ma zabezpieczenia. A teraz wdychamy smród bez ograniczeń.

Avatar
naiwny / 5 kwietnia 2015 o 09:31
0

a może by tak na Pl.Litewskim ją postwić,skoro taka ekologiczna

Avatar
monika / 5 kwietnia 2015 o 00:06
0

Mieszkańcy Lublina nie pomogą, bo cieszą się, że to nie w ich dzielnicy. Oni zachowują się tak, jakby byli z innego miasta. To nie Śląsk, gdzie jak chcieli do miasta (chyba chodzi o Siemianowice) przywieźć odpady niebezpieczne, to wszyscy wyszli na ulice i odpady nie wjechały. W tych samych Siemianowicach 2-krotnie w zakładzie przetwarzania odpadów był pożar. Czy Megatem jest pewien, że u nich takiego nie będzie? A jak jednak będzie, to co z ludźmi mieszkającymi w tak bliskiej odległości?

Pani Krystyno w Świdniku jest Natura 2000 więc spalarni nie będzie. Poza tym jeszcze by prezydent podtruł i kto będzie sprzyjał Megatemowi?

Najpierw spalarnia opon, a teraz spalarnia odpadów. Szkoda, ze prezydentem Lublina nie został człowiek taki jak prezydent Puław, dla którego zdanie mieszkańców, to nie obowiązek, który trzeba odhaczyć, bo decyzja już zapewne czeka na wysłanie, ale istotna sprawa.

Mieszkańcy Lublina nie pomogą, bo cieszą się, że to nie w ich dzielnicy. Oni zachowują się tak, jakby byli z innego miasta. To nie Śląsk, gdzie jak chcieli do miasta (chyba chodzi o Siemianowice) przywieźć odpady niebezpieczne, to wszyscy wyszli na ulice i odpady nie wjechały. W tych samych Siemianowicach 2-krotnie w zakładzie przetwarzania odpadów był pożar. Czy Megatem jest pewien, że u nich takiego nie będzie? A jak jednak będzie, to co z ludźmi mieszkającymi w tak bliskiej odległości?

Pani Krystyno w Świdniku jest Natura 2000 w... rozwiń

Avatar
krystyna / 4 kwietnia 2015 o 23:15
0

We wtorek w  Wielkim tygodniu  byłam na zebaraniu w sprawie spalarni :godz. 17 drugie piętro w Trybunale i dzień w kraju gdzie podobno jest 96 % katolików zebranie i termin ustalił Urząd miasta,który liczył że w tym terminie nikt nie przyjdzie  ALE SIĘ PRZELICZYŁ  .Było dużo mieszkanców dzielnic których to dotyczy  chcieliśmy aby na budowę spalarni nie wyrażono zgody  tak jak pisaliśmy protest i petycje  ale Pani dyr, ochrony środowiska nie była neutralna i gdy do głosu doszedł nasz przedstawiciel to wyłączyła mikrofon  i powiedziała koniec zebrania Panowie z Megatemu opuścili salę i miał być koniec w/g Urzedników którzy widać reprezentowali Megatem .My prosiliśmy aby Pani dyrektor odpowiedziała na nasze pytania ale cały czas była mowa że koniec zebrania nawet dwoje lubelskich radnych nic nie pomogło.Redaktor z Kuriera p.Dunajska w Srodowym art.pisze o awanturze ale miała czas i chęć rozmawiać z przedstawicielami Megametu ale już na korytarzu kiedy uciekli ale z nami nie miala odwagi.Pytam dlaczego ktoś każe nam wgłębiać się w raporty odnośnie inwestycji której my mieszkańcy NIE CHCEMY .-bardzo komuś na tym zależy można przecież zbudować to w ŚWIDNIKU  bo firma zaklada że z LUBLINA  będzie tylko 30% śmieci a dla 70% jesteśmy śmietniskiem?????  Mieszkańcy Lublina Pomóżcie nam w tym sprzeciwie.

We wtorek w  Wielkim tygodniu  byłam na zebaraniu w sprawie spalarni :godz. 17 drugie piętro w Trybunale i dzień w kraju gdzie podobno jest 96 % katolików zebranie i termin ustalił Urząd miasta,który liczył że w tym terminie nikt nie przyjdzie  ALE SIĘ PRZELICZYŁ  .Było dużo mieszkanców dzielnic których to dotyczy  chcieliśmy aby na budowę spalarni nie wyrażono zgody  tak jak pisaliśmy protest i petycje  ale Pani dyr, ochrony środowiska nie była neutralna i gdy do głosu doszedł nasz przedstawiciel to wył... rozwiń

Avatar
marek / 4 kwietnia 2015 o 23:13
0

~,,,,,~, to może sam zacznij czytać, bo akurat opracowań na ten temat jest wiele. Przeczytałeś chociaż raz ze zrozumieniem raport Megatemu?

Zastanów się przy okazji skąd tylko przeciwników jest również w innych miastach. Uważasz, że Ty jesteś taki światły, a inni w d... byli i g .... widzieli?

Avatar
anka / 4 kwietnia 2015 o 23:06
0

Skoro ta spalarnia, bo to jest przede wszystkim spalarnia! będzie zasilana odpadami spoza Lublina, to dlaczego akurat ma powstać w Lublinie i to zaledwie 200m od najbliższych zabudowań i ok. 500 - 1000 m od osiedli mieszkaniowych? Skoro jest tylu zwolenników i p. prezes twierdzi, ze powietrze będzie czystsze, niż jest teraz, to proszę się zamienić na mieszkania z tymi, co nie chcą mieszkać przy spalarni.

A Ratusz to niech sobie przypomni kogo reprezentuje przede wszystkim - mieszkańców, czy prywatnego przedsiębiorcę, bo to lekceważenie 8 tys. podpisów i jawne sprzyjanie Megatemowi zaczyna być bardzo dyskusyjne.

I jeszcze taki drobiazg - to, że dzisiaj p. prezes mówi, że nie będą spalane tam opony, to nie znaczy, że nie będą, bo RDF (paliwo alternatywne) to mogą być również opony.

My to nie Austria (ponoć wzorcowa spalarnia w Wiedniu) i u nas zaufanie do przedsiębiorców może być co najwyżej takie co i do władzy.

Skoro ta spalarnia, bo to jest przede wszystkim spalarnia! będzie zasilana odpadami spoza Lublina, to dlaczego akurat ma powstać w Lublinie i to zaledwie 200m od najbliższych zabudowań i ok. 500 - 1000 m od osiedli mieszkaniowych? Skoro jest tylu zwolenników i p. prezes twierdzi, ze powietrze będzie czystsze, niż jest teraz, to proszę się zamienić na mieszkania z tymi, co nie chcą mieszkać przy spalarni.

A Ratusz to niech sobie przypomni kogo reprezentuje przede wszystkim - mieszkańców, czy prywatnego przedsiębiorcę, bo to lekceważ... rozwiń

Avatar
,,,,, / 4 kwietnia 2015 o 22:36
0

szkoda że ludzie są przeciwni ktoś powiedział że to złe i teraz każdy takie głupoty mówi ehh ciekawe gdzie te śmieci będą wysypywać jak miejsce na wysypisku się skończy może zrobią w centrum miasta i ludzie będą szczęśliwi 

Jak ktoś jest przeciwny to niech lepiej poczyta a nie słucha bzdur 

Avatar
kkk / 4 kwietnia 2015 o 21:17
0

Okazało się jednak, że zakład wywołuje bardzo duże kontrowersje, a dokumenty w wielu miejscach są zbyt mało treściwe. Uwagę na to zwróciła zarówno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jak też sanepid, czy Urząd Miasta. 

Panie Dominiku- nie wierzę, że Urząd Miasta zadał jakiekolwiek pytania Inwestorowi. Jeśli już to przekazał (bo musiał) uwagi które wpłynęły od mieszkańców. Proszę o sprostowanie.

Dokładnie:) I sanepid też czujny - pozoranci.

I sanepid też czujny - pozoranci.

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 0 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 2 0

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 0

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 3 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 2 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 8 1

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 3 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce"

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce" 0 3

To skandal, żeby pacjent musiał ponosić konsekwencje wycofania leku z rynku! – oburza się pan Jerzy z Lublina. – Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce.

Lublin: Więcej miejsc parkingowych na LSM

Lublin: Więcej miejsc parkingowych na LSM 0 0

90 nowych miejsc parkingowych ma powstać na osiedlach Mickiewicza, Konopnickiej, Krasińskiego i Słowackiego.

Dni Janowca 2018: spektakle, parada, koncerty
21 lipca 2018, 20:00

Dni Janowca 2018: spektakle, parada, koncerty 0 0

W dniach 21-22 lipca na Zamku w Janowcu odbędzie się tegoroczna, barwna i wypełniona atrakcjami odsłona Dni Janowca.

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie
21 lipca 2018, 12:00

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie 0 0

Gdy cała Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości u nas będziemy wspominać wydarzenia z 1018 roku. W weekend obchodzimy 1000 rocznicę bitwy nad Bugiem pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Jarosławem Mądrym. Będzie co rekonstruować, bo za Chrobrym stało ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych. Ruski władca dysponował armią zbliżona liczebnie, którą wspomagali Wikingowie.

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń 3 0

Każdy kto w tym roku będzie chciał zobaczyć aukcję Pride of Poland będzie musiał zapłacić za zaproszenie. I to nie mało. Organizatorzy właśnie podali, że zaproszenie kosztować będzie 450 zł.

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić
Alarm 24

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić 36 4

Do zdarzenia doszło w Zemborzycach Tereszyńskich na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem.

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie
22 września 2018, 16:00

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 września o godz. 16 i 20 w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) wystąpią artyści z Narodowego Starego Teatru w Krakowie ze spektaklem Szewcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!