Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

18 maja 2020 r.
17:05

Restauracje, puby i kawiarnie w Lublinie znowu mogą przyjmować klientów. Nie wszyscy ruszyli

Autor: Zdjęcie autora ask
68 4 A A

Restauracje dostały w poniedziałek zielone światło i mogły zacząć przyjmować gości. W większości trwały jednak ostatnie prace. Te, które działały nie narzekały jednak na nadmiar klientów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rządowe rozporządzenie od 14 marca zamknęło wszystkie bary i restauracje. Przez ponad dwa miesiące gastronomia mogła działać, ale gotując tylko na wynos. Wielu restauratorom, z którymi wówczas rozmawialiśmy, obroty spadły nawet o 80-90 proc. Od poniedziałku mogą działać znów, ale nie wszyscy są na to gotowi. Problemem są nowe wymogi.

W poniedziałek popołudniu poszliśmy na lubelski deptak i Stare Miasto. Na Muuucho wciąż wisi karta „Restauracja nieczynna do odwołania”. Pijalnia czekolady E.Wedel zostanie otwarta dopiero w czwartek.

– Liczymy na to, że wystartujemy w piątek albo w sobotę – mówi Marek Jochim, właściciel „Zaczarowanej Dorożki”. – W tej chwili prowadzimy ostatnie prace. Momentami mam wrażenie, że zaczynam od początku. Wczoraj wieszaliśmy odebrane z pralni zasłony i długo zastanawialiśmy się, jak one wisiały. Zupełnie tego nie pamiętaliśmy. Teraz przede wszystkim testujemy jednak nową kuchnię. W trakcie epidemii nasi pracownicy, którzy mieszkają daleko od Lublina wyjechali i nie wrócili. Dlatego szukamy nowych. Kucharza już mamy. Wciąż będą to dania regionalne, ale w nowej odsłonie.

– Nie wiemy, ile osób zmieści się w naszym ogródku – przyznaje Robert Berezecki z Pubu „U szewca”. W poniedziałek pierwsi goście wewnątrz lokalu pojawili się tam po godz. 11. – Ustawiamy podesty i będziemy przymierzać się do ustawienia stolików. W środę będziemy mieli odbiór Sanepidu i zaraz po nim zaprosimy pierwszych gości. Jesteśmy dobrej myśli i liczymy na to, że będzie dobrze.

Jedyny funkcjonujący ogródek na Starym Mieście można było znaleźć wczoraj przed restauracją „Sielsko Anielsko”.

– Przyjechaliśmy ze znajomymi z okolic Dęblina. Chodziliśmy po mieście i siedliśmy tam gdzie było miejsce – opowiada pan Cezary. – Bardzo nam się podoba. Każdy przyzwyczaił się do kwarantanny i zakazów, ale takie poluzowanie gospodarki to dobra rzecz.

– Mieszkam w centrum Lublina. Wyszłam na spacer żeby zobaczyć, które restauracje są czynne i tak już zostałam – śmiała się pani Magda, którą skusiło wypicie piwa na świeżym powietrzu.

Na klientów czekano „U Fotografa”.

– Otwieramy o 15.00. Dostosowaliśmy się do obowiązujących zasad. Rozstawiliśmy stoliki. Oznakowaliśmy miejsca wskazując w jakiej odległości od baru i od siebie mogą stać goście. Są płyny do dezynfekcji. Obliczyliśmy, że jednocześnie może być u nas 55 osób – opowiada Piotr Zięba, menadżer lokalu. – A stali klienci już od dawna się z nami kontaktują, pytają o rezerwacje i o to, czy w weekend na pewno będziemy działać. Będziemy. Czekamy z hamburgerami i z zupełnie nowym piwem. Podpięliśmy już nowe beczki, bo piwo musi być świeże. Piwo z beczek otwartych przed epidemią musieliśmy zutylizować.

Na Krakowskim Przedmieściu pusto.

– Ograniczam aktywności do minimum. Boję się – przyznaje pani Anna, która spacerowała z dzieckiem. – Do sklepu chodzę tylko raz w tygodniu. Do restauracji się nie wybieram. Wolę poczekać niż bać się potem każdego kichnięcia.

Kolejka ustawiła się jedynie przed McDonaldem, który wydawał zamówienie w drzwiach restauracji. Inne restauracje mogły liczyć tylko na pojedynczych klientów. Ogródki były puste. Przechodniów kusił tylko zapach ze „Starej Pączkarni” i z lodziarni „Bosko”.

– Mamy spory ruch, chociaż w poniedziałek jest zwykle mniej niż zwykle gości – przyznaje Oskar Kowalczyk, menager sali „Bosko”. – Na razie mamy zamkniętą górę i sprzedajemy tylko na wynos. Liczymy jednak na to, że już w ten weekend będziemy mogli wystartować z ogródkiem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fillip75 / 18 maja 2020 r. o 18:00
+2
@kroniki... Ty naprawdę wierzysz w to co piszesz, czy tylko bujasz w obłokach? W całym województwie tylko w Lublinie masz mnóstwo ofert pracy. Reszta miast się nie liczy. Niestety kontynuacja polityki wspierania wielkich miast zapoczątkowana za PO, a nie przerwana za PiS dryluje cały region z ludności. Pompować pieniądze w metropolie to jakaś pomyłka. Niedługo może skończyć się to Eldorado. Miasta satelickie nie udźwigną tego ciężaru i naprawdę zwiną się. A wraz z tym nastąpi upadek Lublina. W Niemczech Monachium nie może liczyć na zewnętrzne pieniądze. Ta kasa jest wydawana na inwestycje w innych miejscowościach. Dzięki temu cały land Bawaria rozwija się równomiernie. I nie ciągnie mnie, by zrezygnować z pracy na wiosce na rzecz pracy w Monachium. Zarabiam podobne pieniądze przy mniejszych kosztach utrzymania i bez korków (mam 5 min. jazdy do pracy). A co mają Chełmianie? Jedną ofertę pracy na trzy dni za minimalną pensję i z mnóstwem wymagań. To albo przeprowadzają się do Lublina lub innego większego miasta, albo tak jak ja emigrują. Ja żałuję, że dekadę wcześniej nie podjąłem tej decyzji. Jak kumpel ciągnął mnie do Anglii. Głupi byłem, bo sądziłem, że uczciwą pracą w Polsce człowiek da radę utrzymać chociaż siebie. O rodzinie nawet nie myślałem wówczas. A obecnie jestem w stanie utrzymać siebie, żonę (utracila pracę przez tę hecę z wirusem) i jeszcze odłożę 600-800€/mc. Tak wygląda życie w regionie z równomiernym rozwojem. Monachium nie niszczy regionu. A Lublin jakimpozytywny wpływ wywarł na okoliczne miejscowości?
@kroniki... Ty naprawdę wierzysz w to co piszesz, czy tylko bujasz w obłokach? W całym województwie tylko w Lublinie masz mnóstwo ofert pracy. Reszta miast się nie liczy. Niestety kontynuacja polityki wspierania wielkich miast zapoczątkowana za PO, a nie przerwana za PiS dryluje cały region z ludności. Pompować pieniądze w metropolie to jakaś pomyłka. Niedługo może skończyć się to Eldorado. Miasta satelickie nie udźwigną tego ciężaru i naprawdę zwiną się. A wraz z tym nastąpi upadek Lublina. W Niemczech Monachium nie może liczyć na zewnętrzn... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 18 maja 2020 r. o 17:39
0
Niestety, karczmarze musza wziąć pod uwagę, że dewelorozwój skończył się w marcu 2020 i - pomijając już sprawy epidemiologiczne - nie będą mogli liczyć na spędy piwoszy organizowane przez miasto pod pretekstem "promocji kultury", bo finans Koziego Grodu właśnie tonie POd ciężarem pseudo-inwestycji POczynionych w ePOce dewelorozwoju. Na miejscu karczmarzy poważnie rozważyłbym likwidację placówek, póki długi im jeszcze nie narosły, bo Kozi Gród czeka wielkie zwijanko. Szanse utrzymania widzę w branży tanich kebabów.
Avatar
luigi / 18 maja 2020 r. o 20:46
-2
Trzymam kciuki za prowadzących gastronomię, na pewno początek nie będzie łatwy ale myślę, że ładna pogoda prędzej cz później zachęci ludzi do odwiedzania lokali. Restauracje wychodzą z fajnymi promocjami i sam się dziś skusiłem na pysznego burgera. Uważam, że należy wspierać nasz lokalny biznes. Do ludzi wieszczących upadek lublina powiem tylko tyle, że nie ma to jak s..ć do własnego gniazda...nigdy nie zrozumiem mentalności takich osób.
Avatar
adamczuk / 18 maja 2020 r. o 18:07
-5
Niestety, karczmarze musza wziąć pod uwagę, że dewelorozwój skończył się w marcu 2020 i - pomijając już sprawy epidemiologiczne - nie będą mogli liczyć na spędy piwoszy organizowane przez miasto pod pretekstem "promocji kultury", bo finans Koziego Grodu właśnie tonie POd ciężarem pseudo-inwestycji POczynionych w ePOce dewelorozwoju. Na miejscu karczmarzy poważnie rozważyłbym likwidację placówek, póki długi im jeszcze nie narosły, bo Kozi Gród czeka wielkie zwijanko. Szanse utrzymania widzę w branży tanich kebabów.
 Smutne ma Pan/Pani życie że pisze takie komentarze pod każdym postem. Tak po ludzku mi Pana/Pani szkoda....
 Smutne ma Pan/Pani życie że pisze takie komentarze pod każdym postem. Tak po ludzku mi Pana/Pani szkoda.... rozwiń
Avatar
luigi / 18 maja 2020 r. o 20:46
-2
Trzymam kciuki za prowadzących gastronomię, na pewno początek nie będzie łatwy ale myślę, że ładna pogoda prędzej cz później zachęci ludzi do odwiedzania lokali. Restauracje wychodzą z fajnymi promocjami i sam się dziś skusiłem na pysznego burgera. Uważam, że należy wspierać nasz lokalny biznes. Do ludzi wieszczących upadek lublina powiem tylko tyle, że nie ma to jak s..ć do własnego gniazda...nigdy nie zrozumiem mentalności takich osób.
Avatar
adamczuk / 18 maja 2020 r. o 18:07
-5
Niestety, karczmarze musza wziąć pod uwagę, że dewelorozwój skończył się w marcu 2020 i - pomijając już sprawy epidemiologiczne - nie będą mogli liczyć na spędy piwoszy organizowane przez miasto pod pretekstem "promocji kultury", bo finans Koziego Grodu właśnie tonie POd ciężarem pseudo-inwestycji POczynionych w ePOce dewelorozwoju. Na miejscu karczmarzy poważnie rozważyłbym likwidację placówek, póki długi im jeszcze nie narosły, bo Kozi Gród czeka wielkie zwijanko. Szanse utrzymania widzę w branży tanich kebabów.
 Smutne ma Pan/Pani życie że pisze takie komentarze pod każdym postem. Tak po ludzku mi Pana/Pani szkoda....
 Smutne ma Pan/Pani życie że pisze takie komentarze pod każdym postem. Tak po ludzku mi Pana/Pani szkoda.... rozwiń
Avatar
fillip75 / 18 maja 2020 r. o 18:00
+2
@kroniki... Ty naprawdę wierzysz w to co piszesz, czy tylko bujasz w obłokach? W całym województwie tylko w Lublinie masz mnóstwo ofert pracy. Reszta miast się nie liczy. Niestety kontynuacja polityki wspierania wielkich miast zapoczątkowana za PO, a nie przerwana za PiS dryluje cały region z ludności. Pompować pieniądze w metropolie to jakaś pomyłka. Niedługo może skończyć się to Eldorado. Miasta satelickie nie udźwigną tego ciężaru i naprawdę zwiną się. A wraz z tym nastąpi upadek Lublina. W Niemczech Monachium nie może liczyć na zewnętrzne pieniądze. Ta kasa jest wydawana na inwestycje w innych miejscowościach. Dzięki temu cały land Bawaria rozwija się równomiernie. I nie ciągnie mnie, by zrezygnować z pracy na wiosce na rzecz pracy w Monachium. Zarabiam podobne pieniądze przy mniejszych kosztach utrzymania i bez korków (mam 5 min. jazdy do pracy). A co mają Chełmianie? Jedną ofertę pracy na trzy dni za minimalną pensję i z mnóstwem wymagań. To albo przeprowadzają się do Lublina lub innego większego miasta, albo tak jak ja emigrują. Ja żałuję, że dekadę wcześniej nie podjąłem tej decyzji. Jak kumpel ciągnął mnie do Anglii. Głupi byłem, bo sądziłem, że uczciwą pracą w Polsce człowiek da radę utrzymać chociaż siebie. O rodzinie nawet nie myślałem wówczas. A obecnie jestem w stanie utrzymać siebie, żonę (utracila pracę przez tę hecę z wirusem) i jeszcze odłożę 600-800€/mc. Tak wygląda życie w regionie z równomiernym rozwojem. Monachium nie niszczy regionu. A Lublin jakimpozytywny wpływ wywarł na okoliczne miejscowości?
@kroniki... Ty naprawdę wierzysz w to co piszesz, czy tylko bujasz w obłokach? W całym województwie tylko w Lublinie masz mnóstwo ofert pracy. Reszta miast się nie liczy. Niestety kontynuacja polityki wspierania wielkich miast zapoczątkowana za PO, a nie przerwana za PiS dryluje cały region z ludności. Pompować pieniądze w metropolie to jakaś pomyłka. Niedługo może skończyć się to Eldorado. Miasta satelickie nie udźwigną tego ciężaru i naprawdę zwiną się. A wraz z tym nastąpi upadek Lublina. W Niemczech Monachium nie może liczyć na zewnętrzn... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 18 maja 2020 r. o 17:39
0
Niestety, karczmarze musza wziąć pod uwagę, że dewelorozwój skończył się w marcu 2020 i - pomijając już sprawy epidemiologiczne - nie będą mogli liczyć na spędy piwoszy organizowane przez miasto pod pretekstem "promocji kultury", bo finans Koziego Grodu właśnie tonie POd ciężarem pseudo-inwestycji POczynionych w ePOce dewelorozwoju. Na miejscu karczmarzy poważnie rozważyłbym likwidację placówek, póki długi im jeszcze nie narosły, bo Kozi Gród czeka wielkie zwijanko. Szanse utrzymania widzę w branży tanich kebabów.
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jakubas nie będzie żałował pieniędzy na transfery do Motoru Lublin. Powstaną też boiska i akademia piłkarska
galeria
film

Jakubas nie będzie żałował pieniędzy na transfery do Motoru Lublin. Powstaną też boiska i akademia piłkarska

Za rok awans do I ligi. A do tego budowa boisk i profesjonalnej akademii piłkarskiej. W czwartek jeden z najbogatszych Polaków Zbigniew Jakubas potwierdził, że zainwestuje miliony w Motor Lublin. Przedstawił też najbliższe, bardzo ambitne plany klubu.

Politycy w programie publicystycznym TVP Lublin. 92 proc. gości z PiS
galeria

Politycy w programie publicystycznym TVP Lublin. 92 proc. gości z PiS

Na antenie pojawiają się niemal wyłącznie przedstawiciele PiS. Reprezentanci innych opcji są pomijani. Do takich wniosków doszła Fundacja Wolności, śledząc program „To nas dotyczy”, emitowany po głównym wydaniu Panoramy Lubelskiej.

Jimmy Taylor i jego najlepsze akcje z sezonu 2019/2020 (wideo)
film

Jimmy Taylor i jego najlepsze akcje z sezonu 2019/2020 (wideo)

Na kanale Youtube Energa Basket Ligi można prześledzić najlepsze akcje Jimmie’go Taylora z sezonu 2019/2020. Zawodnik Startu Lublin w sumie wystąpił w 22 meczach i notował średnio: 9,4 punktu, a także 8,7 zbiórki. Pokazał też sporo efektownych zagrań.

Senator Bury chce ścigania dwóch stołecznych policjantów
film

Senator Bury chce ścigania dwóch stołecznych policjantów

– Oczekuję od policji by przeprosili, ale nie mnie tylko obywateli, których ściga się, pałuje i traktuje gazem – mówił w czwartek Jacek Bury na konferencji prasowej w Lublinie. Senator Koalicji Obywatelskiej poinformował też dziennikarzy, że o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwóch warszawskich policjantów powiadomił właśnie stołeczną prokuraturę.

Ile ma pan cieląt? A ile wyrabia masła? Badania statystyczne rolników

Ile ma pan cieląt? A ile wyrabia masła? Badania statystyczne rolników

4,3 tysiąca indywidualnych gospodarstw rolnych zostało wytypowanych do badań statystycznych w Lubelskiem.

Uczniowie już oddają podręczniki do szkolnych bibliotek. Rodzic mówi o przyśpieszonych wakacjach
Alarm24

Uczniowie już oddają podręczniki do szkolnych bibliotek. Rodzic mówi o przyśpieszonych wakacjach

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie uczniowie oddają już podręczniki do szkolnej biblioteki. – Chyba się za bardzo pospieszyli – denerwuje się rodzic jednego z uczniów. – Teraz to już nauki w ogóle nie będzie, a wakacje rozpocząć miały się dopiero pod koniec czerwca. Widać szkoła przedłuża je w tym roku o dodatkowy miesiąc.

Koncert KaeNeS w Puławach
6 czerwca 2020, 19:00

Koncert KaeNeS w Puławach

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na plenerowy koncert zespołu KaeNeS, który odbędzie się w sobotę, 6 czerwca o godz. 19.

W piątek częściowe zaćmienie Księżyca. O której godzinie zobaczymy "truskawkowy Księżyc"?

W piątek częściowe zaćmienie Księżyca. O której godzinie zobaczymy "truskawkowy Księżyc"?

W piątek, 5 czerwca, na wieczornym niebie będzie można zobaczyć pełnię "truskawkowego Księżyca", nazywaną też Różanym albo Gorącym Księżycem. Przy wschodzie Księżyca będzie też widoczne także jego półcieniowe zaćmienie.

Wybory 2020. Kandydat Konfederacji liderem w nietypowym sondażu

Wybory 2020. Kandydat Konfederacji liderem w nietypowym sondażu

Krzysztof Bosak jest liderem sondażu prezydenckiego wśród kibiców piłkarskich z dużą przewagą nad pozostałymi kandydatami. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Analityki Sportowej Sport Analytics.

Rekordzista pędził drogą ekspresową ponad 200 km/h. To inni kierowcy stracili prawa jazdy
Wideo
film

Rekordzista pędził drogą ekspresową ponad 200 km/h. To inni kierowcy stracili prawa jazdy

Niechlubnym "rekordzistą" pierwszych dni czerwca na drogach jest mieszkaniec Radomia, który na S17 pędził ponad 200 km/h. 10 innych kierowców również nie stosowało się do ograniczeń prędkości. Oni stracili prawa jazdy, otrzymali punkty karne i będą musieli zapłacić wysoki mandat.

Kobieta czyściła broń. Jej czteroletnia córka walczy o życie

Kobieta czyściła broń. Jej czteroletnia córka walczy o życie

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w środę w miejscowości Brzeziny w gminie Stężyca (pow. rycki). Znajdująca się w szóstym miesiącu ciąży kobieta, czyszcząc broń, niechcący oddała strzał, który ranił dwie osoby. Jej czteroletnia córka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Ranny został również 27-letni mężczyzna.

Magia w Magicznych Ogrodach

Magia w Magicznych Ogrodach

Wiecie czy nie wiecie, baśnie żyją w każdym świecie. Są z nami od urodzin aż do kresu dni. Każdy z nas ma swoją ulubioną, ale co ważniejsze, każdy z nas może być jej bohaterem, o ile dowie się o nas jakiś autor. Pewne jest, że nie ma baśni bez magii. Przynajmniej w Magicznych Ogrodach Janowiec!

SpaceX umieścił na orbicie 60 satelitów Starlink. W planach szerokopasmowy internet na całym świecie
film

SpaceX umieścił na orbicie 60 satelitów Starlink. W planach szerokopasmowy internet na całym świecie

Przylądek Canaveral, Floryda, USA. Firma Elona Muska SpaceX wyniosła na orbitę kolejną partię 60 satelitów Starlink. Zostały one przetransportowane rakietą Falcon 9, która wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie.