Chełm. O godz. 10 w Bazylice NNMP rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie zaplanowano złożenie wieńców pod pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz pod Krzyżem Niepodległości na Górze Chełmskiej.
O godz. 14, na dziedzińcu Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 57, zostaną odsłonięte ocalałe fragmenty Pomnika Poległych Bohaterów 7 Pułku Piechoty Legionów. Mierzący 6 metrów pomnik stał kiedyś na placu koszarowym. W 1933 r. odsłonił go prezydent Ignacy Mościcki. To, co z monumentu zostało, było przechowywane dotąd w chełmskim muzeum.
O godz. 16 przy hotelu Stadion rozpocznie się Samochodowy Rajd Niepodległości. Będzie mógł wystartować każdy, kto ma sprawny samochód. Większość zwiedzanych przez uczestników obiektów będzie związana z walką Polaków o niepodległość. Załogi zmierzą się też z dwiema próbami sprawnościowymi oraz wskazanymi przez organizatorów zadaniami.
Uczestnicy rajdu będą mieli do pokonania 50 km. Na koniec czeka ich test ze znajomości zwiedzonych obiektów, przejechanej trasy oraz … biografii patronów chełmskich ulic związanych z walką o niepodległość. Imprezę zakończy ognisko w scenerii zaimprowizowanego obozu bojowników o niepodległość.
Przez cały dzień (godz. 10.30-20) w miejskiej hali sportowej będzie trwał zorganizowany z okazji Święta Niepodległości X Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin.
Krasnystaw. Uroczystości rocznicowe rozpocznie o godz. 9.15 przejście pocztów sztandarowych i mieszkańcow z Krasnostawskiego Domu Kultury na cmentarz parafialny. Tam, zostaną złozone wieńce. Potem uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła p.w. Św. Franciszka Ksawerego, gdzie o godz. 10.30 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Z kolei na godz. 11.45, w Młodzieżowym Domu Kultury zaplanowano akademię.
Włodawa. Mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczną się uroczystości w tym mieście. Nabożeństwo zostanie odprawione o godz. 10.30, w kościele pw. Św. Ludwika.
Uczestnicy przejdą potem do pomnika Tadeusza Kościuszki, gdzie złożą wieńce. A w południe, w sali Włodawskiego Domu Kultury rozpocznie się okolicznościowa akademia.
Rejowiec Fabryczny. Uroczystości religijno-patriotyczne w mieście rozpoczną się o godz. 9.45 koncertem chóru "Kantata”. Chórzyści wystapią tuż przed mszą świętą w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w miejscowym kościele. Na godz. 11 zaplanowano uroczystosci przy pomniku.
Gmina Rejowiec. Mieszkańcy uczczą rocznicę mszą świętą i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci na terenie gminy. Poczty sztandarowe i orkiestra pojawią się o godz. 8.20 przy krzyżu powstańczym w Hruszowie, a chwilę później przy miejscowej kapliczce. O godz. 8.30 będą już przy pomniku w Maryninie, a 10 minut później przy pominiku w Żulinie.
O godz. 9.30 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele parafialnym w kościele p.w. św. Jozafata w Rejowcu. Po nabożeństwie poczty sztandarowe i mieszkańcy przejdą ulicami Rejowca i złożą kwiaty przy miejscowym pomniku oraz na grobach poległych żołnierzy. O 11.10 uczestnicy uroczystości złożą jeszcze kwiaty przy pomniku w Marysinie, a następnie w Zawadówce. (sad)