Nowe życie starych przedmiotów - tak najkrócej można opisać ideę upcycyling.
Stare zegarki, kapsle, metalowe puszki, plastikowe butelki czy zużyte części samochodów mogą stać się surowcem do stworzenia unikatowej biżuterii, torebki, mebla czy żyrandola. Dowodem na to są prace wykonane przez osadzonych odbywających kary więzienia w całej Polsce. Najlepsze zostaną pokazane w Chełmie.
Organizatorem i pomysłodawcą czwartej już edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Nowe życie starych przedmiotów” jest chełmski Zakład Karny.
– Upcycling nierozerwalnie łączy się z recyklingiem i szeroko rozumianą ekologią – tłumaczy por. Truszkowski, wychowawca w ZK w Chełmie. – Najważniejszym elementem w fazie tworzenia jest odwaga w przełamywaniu stereotypów i niczym nieograniczona wyobraźnia, która pozwala na przetwarzanie najbardziej oryginalnych pomysłów w niecodzienne aranżacje. Dla osadzonych to nie tylko forma zabicia czasu, ale też możliwość doskonalenia umiejętności manualnych czy wrażliwości na piękno.
Przypieczętowaniem ogólnopolskiego konkursu będzie przygotowywana przez Zakład Karny i Chełmską Biblioteka Publiczna wystawa około 30 najlepszych prac. Wernisaż w galerii Nova ChBP przy ul. Partyzantów 40 już 23 maja o godz. 11. Wystawę prac więźniów będzie można oglądać tylko do końca maja.
Najwyżej ocenioną przez jurorów pracę wykonał skazany odbywający karę w Elblagu.