Masz problem z zatrudnieniem pracowników? W samym Chełmie i powiecie na pracę czeka prawie pół tysiąca osób niepełnosprawnych.
Pani Anna jest osobą niepełnosprawną, a do niedawna była także bezrobotna. W końcu znalazła firmę, która zdecydowała się ją zatrudnić. Firma skorzystała na tym podwójnie. Nie tylko otrzymała pieniądze na stworzenie stanowiska pracy, ale także zyskała dobrego pracownika.
- Każdego dnia staram się, aby mój szef nie miał powodów do niezadowolenia z mojej pracy. Bo wiem, że niełatwo byłoby mi znaleźć coś innego - mówi pani Anna.
Łatwo nie jest, ale daje się zauważyć, że pracodawcy coraz częściej przekonują się do zatrudniania niepełnosprawych pracowników. - Większość z nich nie żałuje tej decyzji i często po stażu zostawiają takie osoby w firmie - mówi Stanisława Pawłowska, pośrednik pracy do spraw osób niepełnosprawnych w chełmskim PUP.
Pracodawcą, który już dawno postawił na niepełnosprawnych pracowników, jest chełmski Urząd Miasta. Teraz pracuje w nim 16 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. - Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. To osoby fachowe, otwarte i sumienne - chwali Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prasowy prezydenta miasta.
Niestety, nie wszyscy pochodzą do tego tematu tak entuzjastycznie. Dlatego urząd pracy zamierza bardziej zachęcać pracodawców do zatrudniania takich osób. - Tworzymy bazę danych pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne - mówi Alicja Nawrocka, dyrektor PUP w Chełmie.
- Chcemy wyjść w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom pracodawców oraz efektywniej wydatkować środki PFRON. Współpraca z nami zaoszczędzi pracodawcy czasu w załatwianiu formalności oraz pomoże osobom niepełnosprawnym w zaistnieniu na rynku pracy.
Pracodawcy, którzy znajdą się w bazie, będą na bieżąco informowani przez pośredników pracy o nowych możliwościach zatrudniania osób niepełnosprawnych, o zmianach w przepisach i terminach składania wniosków.
Zatrudniając osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się m.in. o dofinansowanie na: wyposażenie stanowiska pracy (powyżej 40 tys. zł), refundację wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne, zorganizowanie przygotowania zawodowego i prac interwencyjnych.
W tym roku z tych możliwości mogą skorzystać jeszcze pracodawcy z terenu powiatu ziemskiego. W przyszłym także z miasta. Ale zgłaszać się można już teraz. Zainteresowani mogą telefonować pod numer (082) 562-76-88.