Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

16 lipca 2008 r.
19:48
Edytuj ten wpis

Cmentarz przy ul. Lwowskiej tonie w śmieciach

0 6 A A

Pryzmy śmieci na alejkach, zniszczone nagrobki, nie wykoszona trawa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do tego biwakujący w cmentarnych zaułkach menele, którzy zostawiają po sobie butelki i puszki. Zabytkowa nekropolia przy ulicy Lwowskiej obraca
się w ruinę i nikogo to nie obchodzi.

Osoby, które na tym cmentarzu mają swoich bliskich, nie szczędzą słów krytyki pod adresem gospodarza obiektu.

- Ja rozumiem, że są groby, których nikt nie odwiedza, ale sprzątanie całego otoczenia i alejek powinno należeć do gospodarza - mówi pani Elżbieta. - Tymczasem trawa nie jest wykoszona, a na alejkach i opuszczonych grobach zalegają śmieci. Do tego, te wrony. Paskudzą na nagrobkach. Znajoma musi myć co drugi dzień, bo tak brudzą.

Małżeństwo ze Świdnika, które wczoraj odwiedziło cmentarz przy ul. Lwowskiej, też nie jest zadowolone ze sposobu, w jaki właściciel opiekuje się cmentarzem. - To miejsce jest po prostu zaniedbane - mówią. - A niektóre, często zabytkowe nagrobki, są w takim stanie, że aż serce boli. No i te groby jakoś tak jeden na drugim, nawet przejść nie można.
Odwiedzający skarżą się też, że na cmentarzu brakuje toalety. - To zresztą widać, niestety, bo zdarza się, że ktoś np. załatwia potrzebę tuż pod murem kaplicy. A przecież wystarczyłoby postawić toy toya i problem byłby rozwiązany - mówi Marzena Kasperska, jedna z odwiedzających.

Przechadzając się po cmentarzu nietrudno natknąć się na powyrywane tablice i krzyże oraz niszczejące i porastające zielskiem groby. Wiele z nich liczy sobie ponad wiek. Niestety, nikt się nimi nie interesuje. Mało tego, miejsce, które zajmują, powoli zawłaszczane jest przez nowe, współczesne nagrobki, choć teoretycznie, cmentarz jest już zamknięty i nowych pochówków się na nim nie organizuje.

Właścicielem cmentarza jest parafia rozesłania św. Apostołów, a po trosze także parafia prawosławna. Gros nekropolii należy jednak do tej pierwszej, więc to proboszczowi parafii Rozesłania św. Apostołów chcieliśmy przekazać uwagi Czytelników na ten temat. Niestety, nie chciał rozmawiać. Sprawę skomentował jedynie słowami "Robimy, co możemy”.
O tym, że to za mało, wie m.in. konserwator zabytków, który ma pieczę nad zabytkową częścią nekropolii. Świadczą o tym m.in. zalecenia pokontrolne kierowane do parafii. - Rzeczywiście jest problem, ale temat jest bardzo trudny - przyznaje Stanisława Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Po naszych inspekcjach kierujemy uwagi do właściciela, który wypełnia nasze zalecenia, ale to rozwiązanie doraźne, bo problem wraca.

Nie wszystkim zaniedbaniom winny jest właściciel. Niestety, ludzie odwiedzający cmentarz też często przyczyniają się do powstającego tam bałaganu.

- Odkładają np. celowo śmieci na opuszczone groby - mówi Rudnik. - Jeśli zauważą, że nikt ich nie sprząta, zabiegają o przejęcie kwatery, bo ta nekropolia, mimo że oficjalnie zamknięta, ciągle jest uznawana za atrakcyjne miejsce pochówku.

Paweł Wira - prezes chełmskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami

Cmentarz przy ul. Lwowskiej jest jednym z najstarszych na Lubelszczyźnie. Powstał w 1802 roku. Warto zabiegać o to, aby ocalić znajdujące się tam piękne, zabytkowe nagrobki. Jako towarzystwo od kilkunastu lat w listopadzie prowadzimy kwestę na tym cmentarzu. Zebrane pieniądze przeznaczamy na restaurację i odnawianie zabytkowych nagrobków.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MARIAN5429 / 24 października 2008 o 21:00
0
Temat cmentarza przy ul Lwowskiej wymaga społecznej debaty .Staje się ruina ,która pomału gaśnie i nikogo to nie obchodxi nawet księdza PIŁATA ,który wzrusza ramionami i czeka tylko ,że urza miasta za niego załatwi problem.Proszę zobaczyc parkan od osiedla Słoneczne i ulicy Poległych woła o pomstę do nieba .Wandale wchodza przez dziury ,kradną kwiaty światła ,litery napisowe ,krzyże . KIEROWNIK CMENTARZA PAN BIELECKI uprawia tylko swój biznes i wszyscy udają ,ze wszysko jest w porządku .Czy nie można ogłościc w kościołach zbiórki na ogrodzenie i inne sprawy ,które wymagaja uporządkowania .Gdyby gospodarzem tego cmentarza był ksiądz Prałat BOWNIK to napewno byłby ład i porządek .Na wsiach gdzie cmentarze są pod opieka parafii budzą podziw . Czyżby ksiadz Piłat stracił poczucie obowiązku i odpowiedziałności to niech kto inny zajmie się cmentarze na którym leża zasłuzenie ludzie którzy dla tego miasta wniesili dużo .Dzień 1 listopada jest dniem którzy odwiedzaa swoich bliskich ,więc warto bardziej spojrzec wokół nas jak to wszysko niszczeje a ksiądz PIŁAT ma szczególny obowiązek żeby to wszysko zmienić .
Temat cmentarza przy ul Lwowskiej wymaga społecznej debaty .Staje się ruina ,która pomału gaśnie i nikogo to nie obchodxi nawet księdza PIŁATA ,który wzrusza ramionami i czeka tylko ,że urza miasta za niego załatwi problem.Proszę zobaczyc parkan od osiedla Słoneczne i ulicy Poległych woła o pomstę do nieba .Wandale wchodza przez dziury ,kradną kwiaty światła ,litery napisowe ,krzyże . KIEROWNIK CMENTARZA PAN BIELECKI uprawia tylko swój biznes i wszyscy udają ,ze wszysko jest w porządku .Czy nie można ogłościc w kościołach zbiórki na ogrodzen... rozwiń
Avatar
~chełmianin~ / 20 lipca 2008 o 21:20
0
Cmętarz przy ul,Lwowakiej został zamknęty w 1975 roku został zamknięty,Od 1983 roku zgodnie z prawem obopwiązuje zakaz chowania zmarłych na tym cmentarzu.A co tam się dzieje.Na starych grobach ziemnych buduje się groby murowan e i chowa zmar.lych.Administracja cmentarza łamie prawo i nie ponosi za to żadnych konsekwencji.Należy skończyć z tym bezprawiem.
Avatar
nowojorczyk / 19 lipca 2008 o 20:19
0
W Polsce od lat robi sie wszystko "pod publiczke"
Nauczyciel ciagnie dzieciaki aby srzataly kirkut....bo o tym bedzie glosno i kto wie , moze pana nauczyciela pochwali nawet sam rabin warszawski albo nawet z dalekiego kibutzu.
......a kto pochwali za uporzadkowanie cmentarza na ktorym leza same goje?

Koszernosc teraz w modzie, wiec i prowincjonalni nauczyciele tez chca zablysnac.

Szkoda ze ta niedoszla elyta (z wlodarzami miasta na czele) nie wychylila nigdy nosa poza ten sztetel nad Uherka bo gdyby zobaczyla (ta elyta) jak porzadkowane sa cmentarze np. w USA to by im ....jak mawia moj chelmski przyjaciel szczena opadla.

Wstyd i jeszcze raz wstyd ze pseudo politycy siedzacy na magistrackich stolkach robia tylko co moze im przyniesc jakies zyski (i to nie tylko materialne)
Cmentarz to przeciez martwy elektorat wiec po co sie takim zajmowac

Kolejny przyklad wspanialomyslnych umyslow tzw. "politykow" z zachodniej Ukrainy czyli Polski "D"

------------------------------------------------------------------------------------------
W Polsce od lat robi sie wszystko "pod publiczke"
Nauczyciel ciagnie dzieciaki aby srzataly kirkut....bo o tym bedzie glosno i kto wie , moze pana nauczyciela pochwali nawet sam rabin warszawski albo nawet z dalekiego kibutzu.
......a kto pochwali za uporzadkowanie cmentarza na ktorym leza same goje?

Koszernosc teraz w modzie, wiec i prowincjonalni nauczyciele tez chca zablysnac.

Szkoda ze ta niedoszla elyta (z wlodarzami miasta na czele) nie wychylila nigdy nosa poza ten sztetel nad Uherka bo ... rozwiń
Avatar
Slawek W. / 18 lipca 2008 o 21:19
0
jackass napisał:
Ale za to mamy zydowskie macewy wyczyszczone na glanc. Blyszcza sie jak nie powiem co...

Tak, masz absolutna racje. Macewy tez sa wazna czescia historii tego miasta i niestety, ale nie ma juz nikogo, kto moglby zadbac o zydowskie miejsca pochowkow. Dlatego odpowiedzialnosc za nie w zgodzie z polskim prawem bierze na siebie samorzad i panstwo. Nie dworuj sobie z tego, co czescia Ciebie jest. Chyba, ze masz tak waski i niewydajny umysl jak typowi przedstawiciele PiS. Reprezentanci nurtu narodowego i socjalistycznego! Czy mam rozwinac ta mysl?

Tak, masz absolutna racje. Macewy tez sa wazna czescia historii tego miasta i niestety, ale nie ma juz nikogo, kto moglby zadbac o zydowskie miejsca pochowkow. Dlatego odpowiedzialnosc za nie w zgodzie z polskim prawem bierze na siebie samorzad i panstwo. Nie dworuj sobie z tego, co czescia Ciebie jest. Chyba, ze masz tak waski i niewydajny umysl jak typowi przedstawiciele PiS. Reprezentanci nurtu narodowego i socjalistycznego! Czy mam rozwinac ta mysl? rozwiń
Avatar
jackass / 17 lipca 2008 o 08:49
0
Ale za to mamy zydowskie macewy wyczyszczone na glanc. Blyszcza sie jak nie powiem co...
Avatar
pepe / 17 lipca 2008 o 07:50
0
Dobrodziej "Robi, co może" czyli liczy kasę, a cmentarz ma w du...!!!
Avatar
MARIAN5429 / 24 października 2008 o 21:00
0
Temat cmentarza przy ul Lwowskiej wymaga społecznej debaty .Staje się ruina ,która pomału gaśnie i nikogo to nie obchodxi nawet księdza PIŁATA ,który wzrusza ramionami i czeka tylko ,że urza miasta za niego załatwi problem.Proszę zobaczyc parkan od osiedla Słoneczne i ulicy Poległych woła o pomstę do nieba .Wandale wchodza przez dziury ,kradną kwiaty światła ,litery napisowe ,krzyże . KIEROWNIK CMENTARZA PAN BIELECKI uprawia tylko swój biznes i wszyscy udają ,ze wszysko jest w porządku .Czy nie można ogłościc w kościołach zbiórki na ogrodzenie i inne sprawy ,które wymagaja uporządkowania .Gdyby gospodarzem tego cmentarza był ksiądz Prałat BOWNIK to napewno byłby ład i porządek .Na wsiach gdzie cmentarze są pod opieka parafii budzą podziw . Czyżby ksiadz Piłat stracił poczucie obowiązku i odpowiedziałności to niech kto inny zajmie się cmentarze na którym leża zasłuzenie ludzie którzy dla tego miasta wniesili dużo .Dzień 1 listopada jest dniem którzy odwiedzaa swoich bliskich ,więc warto bardziej spojrzec wokół nas jak to wszysko niszczeje a ksiądz PIŁAT ma szczególny obowiązek żeby to wszysko zmienić .
Temat cmentarza przy ul Lwowskiej wymaga społecznej debaty .Staje się ruina ,która pomału gaśnie i nikogo to nie obchodxi nawet księdza PIŁATA ,który wzrusza ramionami i czeka tylko ,że urza miasta za niego załatwi problem.Proszę zobaczyc parkan od osiedla Słoneczne i ulicy Poległych woła o pomstę do nieba .Wandale wchodza przez dziury ,kradną kwiaty światła ,litery napisowe ,krzyże . KIEROWNIK CMENTARZA PAN BIELECKI uprawia tylko swój biznes i wszyscy udają ,ze wszysko jest w porządku .Czy nie można ogłościc w kościołach zbiórki na ogrodzen... rozwiń
Avatar
~chełmianin~ / 20 lipca 2008 o 21:20
0
Cmętarz przy ul,Lwowakiej został zamknęty w 1975 roku został zamknięty,Od 1983 roku zgodnie z prawem obopwiązuje zakaz chowania zmarłych na tym cmentarzu.A co tam się dzieje.Na starych grobach ziemnych buduje się groby murowan e i chowa zmar.lych.Administracja cmentarza łamie prawo i nie ponosi za to żadnych konsekwencji.Należy skończyć z tym bezprawiem.
Avatar
nowojorczyk / 19 lipca 2008 o 20:19
0
W Polsce od lat robi sie wszystko "pod publiczke"
Nauczyciel ciagnie dzieciaki aby srzataly kirkut....bo o tym bedzie glosno i kto wie , moze pana nauczyciela pochwali nawet sam rabin warszawski albo nawet z dalekiego kibutzu.
......a kto pochwali za uporzadkowanie cmentarza na ktorym leza same goje?

Koszernosc teraz w modzie, wiec i prowincjonalni nauczyciele tez chca zablysnac.

Szkoda ze ta niedoszla elyta (z wlodarzami miasta na czele) nie wychylila nigdy nosa poza ten sztetel nad Uherka bo gdyby zobaczyla (ta elyta) jak porzadkowane sa cmentarze np. w USA to by im ....jak mawia moj chelmski przyjaciel szczena opadla.

Wstyd i jeszcze raz wstyd ze pseudo politycy siedzacy na magistrackich stolkach robia tylko co moze im przyniesc jakies zyski (i to nie tylko materialne)
Cmentarz to przeciez martwy elektorat wiec po co sie takim zajmowac

Kolejny przyklad wspanialomyslnych umyslow tzw. "politykow" z zachodniej Ukrainy czyli Polski "D"

------------------------------------------------------------------------------------------
W Polsce od lat robi sie wszystko "pod publiczke"
Nauczyciel ciagnie dzieciaki aby srzataly kirkut....bo o tym bedzie glosno i kto wie , moze pana nauczyciela pochwali nawet sam rabin warszawski albo nawet z dalekiego kibutzu.
......a kto pochwali za uporzadkowanie cmentarza na ktorym leza same goje?

Koszernosc teraz w modzie, wiec i prowincjonalni nauczyciele tez chca zablysnac.

Szkoda ze ta niedoszla elyta (z wlodarzami miasta na czele) nie wychylila nigdy nosa poza ten sztetel nad Uherka bo ... rozwiń
Avatar
Slawek W. / 18 lipca 2008 o 21:19
0
jackass napisał:
Ale za to mamy zydowskie macewy wyczyszczone na glanc. Blyszcza sie jak nie powiem co...

Tak, masz absolutna racje. Macewy tez sa wazna czescia historii tego miasta i niestety, ale nie ma juz nikogo, kto moglby zadbac o zydowskie miejsca pochowkow. Dlatego odpowiedzialnosc za nie w zgodzie z polskim prawem bierze na siebie samorzad i panstwo. Nie dworuj sobie z tego, co czescia Ciebie jest. Chyba, ze masz tak waski i niewydajny umysl jak typowi przedstawiciele PiS. Reprezentanci nurtu narodowego i socjalistycznego! Czy mam rozwinac ta mysl?

Tak, masz absolutna racje. Macewy tez sa wazna czescia historii tego miasta i niestety, ale nie ma juz nikogo, kto moglby zadbac o zydowskie miejsca pochowkow. Dlatego odpowiedzialnosc za nie w zgodzie z polskim prawem bierze na siebie samorzad i panstwo. Nie dworuj sobie z tego, co czescia Ciebie jest. Chyba, ze masz tak waski i niewydajny umysl jak typowi przedstawiciele PiS. Reprezentanci nurtu narodowego i socjalistycznego! Czy mam rozwinac ta mysl? rozwiń
Avatar
jackass / 17 lipca 2008 o 08:49
0
Ale za to mamy zydowskie macewy wyczyszczone na glanc. Blyszcza sie jak nie powiem co...
Avatar
pepe / 17 lipca 2008 o 07:50
0
Dobrodziej "Robi, co może" czyli liczy kasę, a cmentarz ma w du...!!!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kto będzie nowym starostą łęczyńskim? "Wiem, kto nim będzie, ale nie mogę powiedzieć"

Kto będzie nowym starostą łęczyńskim? "Wiem, kto nim będzie, ale nie mogę powiedzieć" 1 0

Już w czwartek, podczas pierwszej sesji nowej Rady Powiatu Łęczyńskiego zostanie wybrany nowy starosta. W grę wchodzą dwie kandydatury. Również w czwartek poznamy nowego starostę powiatu lubelskiego.

Wystawa "Six Memos" w Galerii Labirynt
23 listopada 2018, 0:00

Wystawa "Six Memos" w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 23 listopada w Galerii Labirynt odbędzie się wernisaż wystawy Six Memos / Sześć Przypomnień, w ramach projektu CreArt, jaki Miasto Lublin współrealizuje w programie Kreatywna Europa.

Radni z komisji rewizyjnej byli jednomyślni. Dyrektor I LO w Puławach może mieć kłopoty

Radni z komisji rewizyjnej byli jednomyślni. Dyrektor I LO w Puławach może mieć kłopoty 7 6

Dyrektor I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach może mieć kłopoty. Komisja rewizyjna kończącej się kadencji rady powiatu uznała, że złożona przez nauczycieli placówki skarga, jest zasadna. Samorządowcy przyznają, że w trakcie kontroli część zarzutów potwierdziła się.

Civilization VI: Gathering Storm. Wulkany, burze i powodzie (wideo)
film

Civilization VI: Gathering Storm. Wulkany, burze i powodzie (wideo) 0 0

Globalne ocieplenie i epoka lodowcowa w jednym. W dodatku Civilization VI: Gathering Storm zmierzymy się nie tylko z innymi cywilizacjami, ale przede wszystkim z klimatem.

Dawniej byli związani z PO. Teraz rządzą z PiS powiatem kraśnickim [zdjęcia radnych]
galeria

Dawniej byli związani z PO. Teraz rządzą z PiS powiatem kraśnickim [zdjęcia radnych] 1 6

Krzysztof Staruch jest nowym starostą powiatu kraśnickiego. W dzisiejszym głosowaniu kandydat Prawa i Sprawiedliwości otrzymał o jeden głos więcej od dotychczasowego starosty Andrzeja Maja (PSL). Wicestarostą został zaś Karol Rychlewski.

Chełm: Kolejarze uziemili zabytkowy parowóz. Miasto szuka dla niego nowego miejsca

Chełm: Kolejarze uziemili zabytkowy parowóz. Miasto szuka dla niego nowego miejsca 7 2

Rozpoczęła się długo oczekiwana przebudowa pl. Dworcowego. Wisienką na torcie miał być parowóz przeniesiony na plac z drugiej strony dworca. Chociaż jego lokalizacja była już uzgodniona, to kolejarze niespodziewanie postawili weto

Przetarg na sprzedaż nieruchomości Hotel Europa w Lublinie

Przetarg na sprzedaż nieruchomości Hotel Europa w Lublinie 0 0

Przetarg na sprzedaż nieruchomości Hotel Europa w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście 29

Pod koszami Dziennika Wschodniego. Hit dla Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego. Hit dla Symbitu 0 0

Ruszyła najstarsza liga amatorskiej koszykówki w województwie lubelskim. W czterdziestym, jubileuszowym sezonie, bierze udział sześć drużyn

Unijne wsparcie dla bezrobotnych

Unijne wsparcie dla bezrobotnych 0 1

Dla podopiecznych lubelskich ośrodków pomocy społecznej unijne fundusze to szansa na lepszą przyszłość. W ramach Aktywnego włączenia wsparcie uzyskało już ponad 5 tysięcy osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym osoby z niepełnosprawnościami, bezdomne i posiadające niskie kwalifikacje.