Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

4 lipca 2019 r.
15:28

Lubelskie: "Nowa kopalnia węgla zniszczy park". Naukowcy piszą do ministra

Autor: Zdjęcie autora list otwarty
22 26 A A

Dziekan Wydziału Rady Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS pisze do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka i Głównej Konserwator Przyrody Małgorzaty Golińskiej ws. Kopalni, która ma powstać w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Treść listu:

Rada Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyraża głębokie zaniepokojenie planami eksploatacji złóż węgla kamiennego w bliskim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego, który jest częścią istotnych dla Europy i świata obszarów chronionych, a zwłaszcza terenów wodno-błotnych.

Dziś nie wolno. A jutro?

W ostatnich latach Główny Geolog Kraju wydał koncesję wydobywczą (złoże Ostrów, koncesja nr 6/2017) i poszukiwawcze (np. koncesja nr 29/2014/p Orzechów, koncesja nr 34/2014/p Sawin II, koncesja nr 8/2017/p Sawin III), które obejmują Poleski Park Narodowy lub jego bezpośrednie sąsiedztwo. Nasz niepokój nie wynika z samego faktu wydania koncesji, lecz ze świadomości, że podjęcie poszukiwań i ocen złóż, może prowadzić w przyszłości do rozpoczęcia działalności wydobywczej.
Mimo, że zgodnie z aktualnymi mapami koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węgla kamiennego oraz metanu pokładów węgla na obszarze Lubelskiego Zagłębia Węglowego najcenniejsze przyrodniczo obszary są w tym momencie w granicach nieeksploatowanych złóż węgla kamiennego (koncesja Sawin II wygasła 21.07.2018 r.), mamy świadomość, że sytuacja może się zmienić. Ponadto samorządy terytorialne (np. samorząd gminy Hańsk) rozpoczęły procedury zmian studiów i planów zagospodarowania przestrzennego na tych obszarach.

Zostawcie przyrodę przyszłym pokoleniom

Pragniemy podkreślić, że w celu zachowania dla przyszłych pokoleń wybitnej wartości przyrodniczej Poleskiego Parku Narodowego i jego bezpośredniego otoczenia, ustanowiono na tych terenach liczne obszary chronione o międzynarodowej, europejskiej i krajowej randze.

Są to m.in.: Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie (Polska-Ukraina-Białoruś) utworzony w ramach Światowej Listy Rezerwatów Biosfery UNESCO; 3 obszary Natura 2000 w granicach Parku (dwa obszary specjalnej ochrony ptaków oraz jeden specjalny obszar ochrony siedlisk), w tym OSO „Bagno Bubnów” (PLB 060001), leżący w centralnej części koncesji 34/2014/p Sawin II; najwyższa forma ochrony przyrody w Polsce – Poleski Park Narodowy, który w ramach podpisanej przez Polskę konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe (Ramsar Convention on Wetlands), otrzymał status obszaru Ramsar.

30 chronionych gatunków

W granicach Poleskiego Parku Narodowego stwierdzono występowanie 30 gatunków chronionych w ramach „Dyrektywy Siedliskowej” (Załącznik II, Dyrektywa Rady 92/43/EWG) oraz 40 lęgowych gatunków ptaków chronionych w ramach „Dyrektywy Ptasiej” (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE), w tym wodniczki Acrocephalus paludicola.

Na stosunkowo niewielkim obszarze Parku gniazduje 4 proc. światowej populacji tego najrzadszego spośród europejskich wędrownych gatunków ptaków. Jego liczebność może zmniejszyć się drastycznie na skutek przekształcenia siedlisk, co z dużym prawdopodobieństwem stanie się kilka lat po rozpoczęciu działalności wydobywczej.

Ten park wyschnie

Szkody towarzyszące podziemnej eksploatacji węgla kamiennego wraz ze skutkami wtórnymi mogą powodować znaczące zmiany uwarunkowań abiotycznych dla organizmów żywych. Wśród nich najistotniejszą jest osiadanie terenu, co przyczynia się do tworzenia głębokich niecek i prowadzi do zmiany warunków hydrologicznych, w tym do obniżenia zwierciadła wody podziemnej oraz zmiany kierunku przepływu wód. 

Takie przekształcenia są obserwowane obecnie jako efekt działalności wydobywczej spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Są one również wymieniane na pierwszym miejscu jako potencjalne zewnętrzne zagrożenia, które mogą pojawić się w wyniku działalności planowanych w rejonie Parku nowych kopalni węgla kamiennego (Zarządzenie Ministra Środowiska z dn. 28 grudnia 2018 r. w sprawie zadań ochronnych dla Poleskiego Parku Narodowego na rok 2019, Dz. Urz. Min. Środ., poz. 73). 

Powyższe konsekwencje, towarzyszące eksploatacji węgla kamiennego, nie powinny naszym zdaniem dotykać obszarów powołanych w celu zachowania różnorodności biologicznej oraz przywrócenia właściwego stanu zasobów przyrodniczych, w tym Poleskiego Parku Narodowego, chroniącego jedne z najcenniejszych ekosystemów wodno-błotnych Polski.

Kopalnia zniszczy nie tylko przyrodę

Czujemy się odpowiedzialni za zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa przyrodniczego Poleskiego Parku Narodowego i otaczających go obszarów o uznanej, międzynarodowej randze ochronnej. Mogą one zostać bezpowrotnie zniszczone na skutek realizacji celów ekonomicznych, niespójnych z obserwowaną w Unii Europejskiej tendencją do zastępowania paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii.

Obawiamy się, że w długiej perspektywie czasowej, działania nieuwzględniające społecznych i ekonomicznych kosztów zniszczenia środowiska naturalnego doprowadzą nie tylko do utraty usług pełnionych przez degradowane ekosystemy, lecz także będą skutkowały znaczącym pogorszeniem jakości życia mieszkańców regionu.

prof. dr hab. Kazimierz Trębacz
Dziekan Wydziału Rady Wydziału Biologii i Biotechnologii

e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 16:00
+11
Mogą sobie pisać. I tak niczego to nie zmieni.
Avatar
A. / 4 lipca 2019 o 15:48
+10
Może sobie pisać. Władza ma swoich naukowców, którzy mówią to, co władza chce usłyszeć. Tak jak u nas w Lublinie.
Avatar
GIENEK HETMAN z KU PZPR / 4 lipca 2019 o 17:11
+9
AJ WAJ ! giewałt! PRĄD W GÓRĘ?! , dlaczego? ponieważ został P0dpisany przez tuSSkiegosyna pakiet klimatyczny  - który Rosja, Chiny i USA mają w d...
Avatar
Egit Korbler Reindl Faber Küblböck über ...? / 4 lipca 2019 o 17:45
+7
W 1100 pokojach hotel nad morzem pomieści 2200-2500 osób, z dostawkami – ... hotel nad plażą kto buduje? ... a ZAMEK wybudowany w PUSZCZY NOTECKIEJ dziekanom nie przeszkadzają? Kornik drukarz opierd... nam Puszczę Białowieską.... a szkopy rwą las w Bawarii.... hipokryzja na zlecenie? Czyje? Greenpeace zgadza się na wycinkę lasu gospodarczego w Niemczech.... a w Polsce blokuje?
Avatar
Prezes Andrzej Kozłowski / 4 lipca 2019 o 18:50
+6
Czy szanowny Pan Dziekan protestował przeciw zabetonowaniu poligonu na Górkach Czechowskich oraz przeciw wycince drzew w mieście, kurka wódka.
Avatar
Jarek / 4 lipca 2019 o 16:31
+6
Tak, i prąd kilkaset procent w górę. A jak prąd to i cała reszta. I już widzę jak stoisz z rozdziawioną japą, tępym wyrazem twarzy i tym swoim małym rozumkiekm starasz sobie odpowiedzieć na pytanie„ ale jak to?"
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 20:57
+5
Ratujcie naturę przed kopalnią węgla kamiennego. Niszczy wszystko, a z wydobywanego urobku usypuje piękne, przyodziane tylko z wierzchu ziemią wzniesienia, ubija w ziemi (oczywiście tylko w planach jest kostka) ścieżkę "rowerową", aranżuje oczko wodne, no i w gratisie nasadzenia drzew oraz ewentualnie zarybienie zbiornika. Wszystko to potem nosi miano "Natura 2000". Jeziora wysychają, domy ze względu na fedrowane jeden pod drugim i zapadające się tunele (nie mylić obok) pękają, a przez to ludzie zmuszani są do wysiedleń, osunięcia ziemi odczuwalne kilka razy w ciągu dnia że szyby w oknach pękają (fakty autentyczne). Oto krótka historia zdarzeń związanych z wydobyciem węgla na Pojezierzu Łęczyńsko - Włodawskim.
Ratujcie naturę przed kopalnią węgla kamiennego. Niszczy wszystko, a z wydobywanego urobku usypuje piękne, przyodziane tylko z wierzchu ziemią wzniesienia, ubija w ziemi (oczywiście tylko w planach jest kostka) ścieżkę "rowerową", aranżuje oczko wodne, no i w gratisie nasadzenia drzew oraz ewentualnie zarybienie zbiornika. Wszystko to potem nosi miano "Natura 2000". Jeziora wysychają, domy ze względu na fedrowane jeden pod drugim i zapadające się tunele (nie mylić obok) pękają, a przez to ludzie zmuszani są do wysiedleń... rozwiń
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 17:47
+3
Zajeżdżą i zaorzą wszystko! Do potęgo entej szkodniki pisowskie. narobią nieodwracalnych szkód! Ludzie obudźcie się!!! Mają swoich pseudonaukowców! Ludzie prawdziwej nauki gdzie jesteście? Dlaczego w waszych uczelniach i nie tylko takich ludzi, kolegów z pracy tolerujecie!
Avatar
lll / 4 lipca 2019 o 19:15
+1
Bajarz i wróżbita bez względu na stopień naukowy powie: może się wydarzy, prawdopodobnie się wydarzy, mogą powodować, itd itp. Naukowiec zaangażowany powie: według moich badań prowadzonych 15-20-30 lat, wydarzy się to, to i jeszcze tamto w takim i takim zakresie. Naukowcy dla których ważne są nowe wyzwania, i faktycznie chcą połączyć rozwój z ochroną środowiska powiedzą tak: Musimy w procesie budowy kopalń a później wydobycia zabezpieczyć się przed skutkami opisanymi przez naukowca nr. 2 i uwzględnić zdanie bajarzy i wróżbitów bo czasami przepowiednie mogą się ziścić i proponujemy takie i takie technologie budowy i wydobycia. Zapraszamy naszych szacownych adwersarzy do krytyki naszego zdania, dyskusji i finalnie współpracy. A węgiel szanowni panowie naukowcy, to chyba nie tyko surowiec do spalania. Mam jeszcze jedno pytanie do naukowców, oświećcie mnie profana, co to znaczy głęboka niecka tzn. ile ma metrów głębokości 20? 50? 150? Gdzie w okolicach Bogdanki powstała i jakie ma skutki dla środowiska naturalnego pojezierza? Nie słyszałem również, aby szerokie kręgi naukowców, ani nawet wąskie protestowały przeciw gruntownej melioracji i osuszaniu bagien przeprowadzonych w latach 50 i 60 ubiegłego wieku na pojezierzu. To dopiero była katastrofa ekologiczna. Wszelkie późniejsze działania łącznie z budową kopalń to jest małe Miki w porównaniu do tamtej nieodwracalnej w skutkach akcji.
Bajarz i wróżbita bez względu na stopień naukowy powie: może się wydarzy, prawdopodobnie się wydarzy, mogą powodować, itd itp. Naukowiec zaangażowany powie: według moich badań prowadzonych 15-20-30 lat, wydarzy się to, to i jeszcze tamto w takim i takim zakresie. Naukowcy dla których ważne są nowe wyzwania, i faktycznie chcą połączyć rozwój z ochroną środowiska powiedzą tak: Musimy w procesie budowy kopalń a później wydobycia zabezpieczyć się przed skutkami opisanymi przez naukowca nr. 2 i uwzględnić zdanie bajarzy i wróżbitów bo czasami pr... rozwiń
Avatar
*) / 7 lipca 2019 o 15:13
0
Biała Podlaska pozbyła się PiS, czas na Chełm!
 Macie okazję,wybory na jesieni, jak mawiał klasyk robotnik SIWAK, "SCHODY ZAMIATA SIĘ Z GÓRY NA DÓŁ"  z dołu do góry żadna miotła nie zamiecie, w trym przypadku może zamieść.
Avatar
*) / 7 lipca 2019 o 15:13
0
Biała Podlaska pozbyła się PiS, czas na Chełm!
 Macie okazję,wybory na jesieni, jak mawiał klasyk robotnik SIWAK, "SCHODY ZAMIATA SIĘ Z GÓRY NA DÓŁ"  z dołu do góry żadna miotła nie zamiecie, w trym przypadku może zamieść.
Avatar
Stoppisowi / 7 lipca 2019 o 09:11
0
Biała Podlaska pozbyła się PiS, czas na Chełm!
Avatar
megi / 5 lipca 2019 o 14:42
-7
Po co komu park, do którego nie da się dojechać? Od Orzechowa droga jest taka, że można rozwalić podwozie. No chyba że jest to sposób na ocalenie przyrody - nikt nie jeździ, wszystko zarasta. Dziki wschód. I wstyd dla gospodarzy regionu
Avatar
Hydrogeolog / 5 lipca 2019 o 14:30
-1
Niech się schowają ci pożal się Boże naukowcy. Żeby zabierać głos w sprawie skutków eksploatacji węgla na lubelszczyźnie trzeba zasięgnąć podstawowych informacji. Poziom wód podziemnych w wyniku osiadania górotworu podniesie się w stosunku do pow. terenu, a nie obniży jak twierdzą lubelscy naukowcy. To proste-teren osiada, a pozIom wód podziemnych się nie zmienia, bo baza drenażu, którą są rzeki się nie zmienia-nie ma eksploatacji pod rzekami. Wskutek osiadania powstają podtopienia i powiększają się obszary podmokłe, a nie zmniejszają. Dla Poleskiego Parku N. to chyba dobrze. Chrońmy dziką przyrodę i zamknijmy kopalnię, poziom życia ludzi jest nieważny, poprawność polityczna jest ważna, a wydumki o tym, że człowiek ociepla klimat są najważniejsze.
Niech się schowają ci pożal się Boże naukowcy. Żeby zabierać głos w sprawie skutków eksploatacji węgla na lubelszczyźnie trzeba zasięgnąć podstawowych informacji. Poziom wód podziemnych w wyniku osiadania górotworu podniesie się w stosunku do pow. terenu, a nie obniży jak twierdzą lubelscy naukowcy. To proste-teren osiada, a pozIom wód podziemnych się nie zmienia, bo baza drenażu, którą są rzeki się nie zmienia-nie ma eksploatacji pod rzekami. Wskutek osiadania powstają podtopienia i powiększają się obszary podmokłe, a nie zmniejszają. Dla P... rozwiń
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 11:54
0
Bardzo dobrze, że lokalni naukowcy zabierają wyraźny głos w tej sprawie. Brawo!!!
Avatar
Marcin z Lublina / 5 lipca 2019 o 09:20
-6
Bzdury !!!!! Lubelszczyzna potrzebuje teraz przemysłu i inwestycji 100 razy wiekszych !!!! Każda fabryka na wagę zlota w tym zadupiu i skansenie europy !!!
Avatar
CH4 / 5 lipca 2019 o 07:40
-1
Na fali "odnowy" w latach 1980-81,wysuwano postulaty,aby pomiedzy Kanałem Wieprz-Krzna,a Bugiem stworzyć skansen dla komunistow:- Już prawie skansen jest w tym terenie,gdyby nie Lubelski Wegiel to chyba by sie ziściło,ale dla wszystkich tu mieszmających,bez deportacji z zewnątrz.
Avatar
Lublin wolny od pis / 5 lipca 2019 o 04:14
-1
I CI BADYCI NAZYWAJĄ SIEBIE KATOLIKAMI. ZNISZCZYLI PUSZCZĘ BIAŁOWIESKA!! ZNISZCZYLI NAM POWIETRZE DAJĄC PRZYZWOLENIE NA OPALANIE WĘGLA. (NAJGORSZE POWIETRZE W CAŁEJ EUROPIE JEST WŁAŚNIE W POLSCE), TERAZ PROBOJA ZNISZCZYĆ TUTTEJSZA PRZYRODE (NIEUDA IM SIE JUZ TO). WSZYSCY DO WYBOROW!! WYGONIMY TYCH BARBARZYNCOW Z SEJMU! LUBLINIE ANTY PIS!! CAŁA POLSKA ANTY PIS!!
Avatar
Lać na was / 5 lipca 2019 o 03:15
-7
Czy ktoś z tych śmiesznych ekologów patrzył ile emisji spalin trzeba żeby wyprodukować a później zrecyklingowac takie np.auto a elektryczne o czym wy tu piszecie znawcy natury
Avatar
prawie sprawiedliwi / 5 lipca 2019 o 00:46
0
I co jeszcze ci barbarzyńcy zechcą zniszczyć?! Puszczę przetrzebili, zniszczyli stadninę koni, nie wspominając już o innych kwestiach - ekonomicznych. Czy ktoś przy zdrowych zmysłach wierzy jeszcze temu jegomościowi w okularkach, który ręce nadobnie w piramidkę składa, gdy rzecze, że stawia na ekologię, na elektryczne samochody na przykład? Bardziej szczery był wyznając, iż widziałby Polaków "zap.... cych za miskę ryżu".
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy 0 0

Kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, najlepiej zjeść orzeźwiający chłodnik, twarożek z cebulą i kartoflami w mundurkach. Albo pyzy ze śliwką. Kto musi zjeść mięso, polecamy galaretę z octem jabłkowym. Oto zdrowa kuchnia na upały.

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW 0 1

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 0

Uczestnicy pokonali trasę, którą przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 1

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia]
galeria

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia] 0 3

Kolejne święto kolorów w Lublinie. Tym razem barwna impreza odbyła się w sobotę na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze
Lubelski Biznes

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze 21 2

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 7

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 3

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 7

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 22 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?
Lubelski Biznes

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów? 5 1

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy
Reportaż
galeria

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy 0 4

Genowefa Jaskowska: Ten szum wody cały czas mi się śni. Florian Wołoszynek: Jednego dnia siedem pomp wypompowywało wodę naraz w naszym gospodarstwie. Andrzej Wołoszynek: Wszyściutko było zniszczone. Zaraz po ulewie zaczęło się sprzątanie. Później remont. Wczoraj minął dokładnie miesiąc od dnia, kiedy w ciągu kilku godzin wielu rodzinom w gminie Modliborzyce, w tym z Wierzchowisk II, nawałnica zabrała dorobek życia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!