Zalew „Maczuły” w miejscowości Nowy Folwark (gm. Leśniowice), chociaż powstał już kilka lat temu, to oficjalnie został oddany do użytku dopiero przed kilkoma tygodniami
Do niedawna poza funkcją retencyjną służył jedynie wędkarzom. Teraz udało się tam dzięki unijnemu wsparciu stworzyć bogatą infrastrukturę z dojazdami, parkingami, rozległą plażą, molem, wieżą widokową, ławeczkami i wiatami. Gmina zakupiła nawet kajaki i rowery wodne, które można wypożyczać. Powierzchnia lustra wody całego zbiornika to około 26 ha.
Na letników czeka już także zalew Dębowy Las w Wolkowianach (gm. Żmudź). Podobnie jak „Maczuły” powstał dzięki unijnemu wsparciu. Za ponad milion złotych wykonano tam w pełni zmodernizowane kąpielisko z parkingami, polem namiotowym, nowymi pomostami, wiatami z tarasem widokowym, boiskiem do siatkówki, placem zabaw, zadaszeniami z paleniskami oraz wypożyczalnią rowerów i kajaków. Nad bezpieczeństwem kąpiących się ma czuwać tam dwóch ratowników.
Świeży piach
Sezon rozpoczął się już także nad zalewem w Żółtańcach (gm. Chełm).
- Z roku na rok w miarę możliwości staramy się podnosić standard wypoczynku nad naszym zalewem - mówi Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. - W tym roku zaplanowaliśmy poszerzenie pomostów z dwóch do pięciu metrów. Niedługo pojawią się na nich wygodne ławki. Jesteśmy także otwarci na prywatną inicjatywę. Dzięki temu już w ubiegłym roku można było wypożyczyć kajak czy rower wodny. Teraz pojawił się także przedsiębiorca zainteresowany zainstalowaniem linowego wyciągu dla narciarzy wodnych.
Z myślą o tegorocznym sezonie na plażę w Żółtańcach dowieziono już świeży piach. Nad bezpieczeństwem kąpiących się, już czuwa ratownik. Wkrótce zaś ma zostać oddany do użytku przebiegający po sąsiedzku odcinek rowerowej autostrady Polski Wschodniej.
Dla kajakarzy
W powiecie włodawskim alternatywą dla Jeziora Białego może stać się nowy zbiornik wodny urządzony pomiędzy Wolą Uhruską i Bytyniem. Długi na 2,5 km ma być dostępny już z początkiem lipca. To efekt odpowiedniego zaadoptowania starorzecza Bugu. Jego budowa była elementem znacznie większego, międzygminnego projektu, który między innymi obejmuje także zagospodarowanie 100-kilometrowego szlaku kajakowego na Bugu od Siedliszcza w gminie Wola Uhruska do miejscowości Kuzawka w gminie Hanna.
- Zagospodarowanie tego szlaku to najważniejsza część naszego projektu - mówi Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska. - Co kilkanaście kilometrów kajakarze zastaną zadaszenia, pod którymi będą mogli odpocząć. Wzdłuż szlaku w najbardziej malowniczych miejscach stanie też kilka wież widokowych. Ponadto co kilka kilometrów w pobliżu dróg wojewódzkich wodniacy będą mieli do dyspozycji pomosty ułatwiające im wodowanie i cumowanie sprzętu. Tam też zastaną estetyczne tablice informacyjne między innymi z przydatnymi numerami telefonów.
Z założenia zbiornik między Wolą Uhruską i Bytyniem ma być rajem dla kajakarzy. Mają tam nabierać wodniackiego doświadczenia zanim odważą się wpłynąć na wody Bugu. Warto się do tego przygotować tym bardziej, że przygotowywany szlak kajakowy od Siedliszcza do Kuzawki ma już gotowe przedłużenie w kierunku Serpelic.