Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

11 grudnia 2008 r.
20:22
Edytuj ten wpis

Order dla "Młota”

0 44 A A

Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał postanowienie o nadaniu bohaterowi ziemi chełmskiej, Henrykowi Lewczukowi Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Henryk Lewczuk, ps. "Młot”, był uczestnikiem kampanii wrześniowej i konspiracji ZWZ-AK w Obwodzie Chełm. Jako dowódca drużyny w oddziale partyzanckim Zygmunta Szumowskiego "Sędzimira” uczestniczył w walkach z Niemcami w Lasach Parczewskich, pod Kolonią Warszawską i Czółnami.

W 1944 r. wstąpił do Oficerskiej Szkoły Artylerii w Chełmie. Po promocji porzucił ludowe wojsko, aby wrócić do antykomunistycznej konspiracji. Udało mu się stworzyć duży, dobrze wyszkolony, uzbrojony i umundurowany oddział, który jako jedyny w Obwodzie Chełm walczył od 1945 do 1947 r.

Między innymi oddział ten w sierpniu 1946 r. przedefilował przed Dereckiem Selby, reporterem brytyjskiego dziennika "Sunday Times”. Opublikowane przez niego materiały były jedynymi relacjami z polskiego państwa podziemnego, jakie ukazały się w zachodniej prasie.

- Henryk Lewczuk nigdy nie zabiegał o odznaczenia - mówi Jerzy Masłowski, który przygotowuje o legendarnym dowódcy książkę. - Kiedy ktoś występował z taką inicjatywą, "Młot” zdecydowanie się odżegnywał twierdząc, że nie walczył dla medali. Komandorię przyjmie, gdyż prezydentowi RP się nie odmawia.

W bojowym życiorysie Lewczuka najbardziej spektakularną akcją było rozbicie więzienia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Hrubieszowie i uwolnienie dużej grupy więźniów. Po ujawnieniu "Młot” przedostał się do Niemiec, a następnie do Francji. Przez lata kierował tam jednym z czterech okręgów polonijnej organizacji młodzieżowej "Ogniwo”.

Do rodzinnego Chełma wrócił dopiero w 1992 r. Został miejskim radnym, następnie radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego, po czym posłem na Sejm RP IV kadencji. Obecnie mieszka w Warszawie.

Z wnioskiem o uhonorowanie Lewczuka "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność publiczną i państwową” oficjalnie wystąpił Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Nieoficjalnie zabiegał o to Jan Olszewski, były premier, a obecnie doradca prezydenta RP. Na jego prośbę wniosek zredagował Masłowski. Termin wręczenia odznaczenia jest jeszcze uzgadniany.

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 marca 2017 o 17:42
0
to jest ujma dla mnie jako obywatela że honoruje sie takiego przestepcę. duża częśc mojej rodziny walczyła z niemcami i niesety tylko z niemcami, niemcy 2 osoby rostrzelali - ojac babci i wujka, a drugiego wujka zastrzelili z drużyny tego młota. dziadek dostal konia w ramach "przeprosin" tego się nie pamięta, nikt nie wie. moja babcia odeszła po nim, czekała aż zdechnie - wiecie jak go nazywała "s***syn". jej wieś spalili niemcy , mieszkali w ziemiance, aten pan biegal po lesie i jak go ochota naszła to zabieral z obór to na co mial ochotę w imię wolnej polski - nigdy sie nieczym temu krajowi nie przysłużył.
to jest ujma dla mnie jako obywatela że honoruje sie takiego przestepcę. duża częśc mojej rodziny walczyła z niemcami i niesety tylko z niemcami, niemcy 2 osoby rostrzelali - ojac babci i wujka, a drugiego wujka zastrzelili z drużyny tego młota. dziadek dostal konia w ramach "przeprosin" tego się nie pamięta, nikt nie wie. moja babcia odeszła po nim, czekała aż zdechnie - wiecie jak go nazywała "s***syn". jej wieś spalili niemcy , mieszkali w ziemiance, aten pan biegal po lesie i jak go ochota naszła to zabieral z obór to... rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2017 o 17:34
0
Morderca i Złodziej, robi się bohatera z człowieka który okradał biednych ludzi z dobytku, mam nadzieję że pzryjdzie czas kiedy jego grób będzie zrównany z ziemią
Avatar
Wołodia Łukasiuk ps. Młot / 26 lipca 2010 o 04:31
0
Cześć i chwała z [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruska_Strona"]Ruskiej Strony[/url] !
Avatar
Gość / 19 marca 2009 o 19:24
0
jerzy maslowski napisał:
A co sadzić o prezydencie Kwaśniewskim, który wyznaczył w 2001 roku marszałkiem - seniorem nie posła Lewczuka - najstarszego wiekiem, lecz młodszego od niego (rocznik 1924) Aleksandra Małachowskiego. ,,Młot" jako antykomunista był nie do zaakceptowania i nie zawahano sie złamać regulamin Sejmu i tradycję.


PANIE MASŁOWSKI - z całym szacunkiem, ale temat dotyczy BOHATERA i sadzę ,że nie ma potrzeby oceniać na tym forum innych osób.
Avatar
Gość / 19 marca 2009 o 19:19
0
Ja urodziłem się w latach 60-tych i nie mogłem być naocznym świadkiem tych wydarzeń.Mieszkałem na tych terenach gdzie "działał Młot"- pamiętam,że na początku był to temat tabu,dopiero z upływem czasu ludzie zaczęli na ten temat się wypowiadać. Byłem bardzo zdziwiony gdy w NIE przeczytałem o znanych mi z relacji starszych ludzi epizodach.Przedstawione w tym artykule okoliczności pokrywały się z tymi relacjami- a cześć wymienionych tam osób znałem. Nie jestem historykiem i nie mogłem skonfrontować artykułu z rzeczywistością gdyż już nie mieszkałem wówczas gdy się on ukazał w tamtych stronach.Chciałbym jednak poznać komentarz samego zainteresowanego na ten temat.
Ja urodziłem się w latach 60-tych i nie mogłem być naocznym świadkiem tych wydarzeń.Mieszkałem na tych terenach gdzie "działał Młot"- pamiętam,że na początku był to temat tabu,dopiero z upływem czasu ludzie zaczęli na ten temat się wypowiadać. Byłem bardzo zdziwiony gdy w NIE przeczytałem o znanych mi z relacji starszych ludzi epizodach.Przedstawione w tym artykule okoliczności pokrywały się z tymi relacjami- a cześć wymienionych tam osób znałem. Nie jestem historykiem i nie mogłem skonfrontować artykułu z rzeczywistością gdy... rozwiń
Avatar
jerzy maslowski / 19 marca 2009 o 19:16
0
Gość napisał:
-i co Pan o tym sądzi Panie Masłowski ?

A co sadzić o prezydencie Kwaśniewskim, który wyznaczył w 2001 roku marszałkiem - seniorem nie posła Lewczuka - najstarszego wiekiem, lecz młodszego od niego (rocznik 1924) Aleksandra Małachowskiego. ,,Młot" jako antykomunista był nie do zaakceptowania i nie zawahano sie złamać regulamin Sejmu i tradycję.
Avatar
Gość / 19 marca 2009 o 19:04
0
Zresztą raporty Rycerza z chełmskiego UB zawierają również wiele informacji o likwidowaniu przez ludzi Młota zwykłych bandytów, złodziei, a nawet ... bimbrowni.

-a TO KTO NAPISAŁ?
Avatar
jerzy maslowski / 19 marca 2009 o 19:00
0
Gość napisał:
Niestety,taka prawda to go nie interesuje!

Interesuje - od grudnia nie zaglądałem jednak do tekstu o ,,Młocie" - stąd nie wiedziałem, że są do mnie pytania i polemiki z tym co pisałem. dzis te opóźnienia nadrabiam.
Avatar
Gość / 19 marca 2009 o 18:59
0
"Wersja ze śledztwa pokrywa się z relacjami ,,Młota" i ,,Klosza". Pisanie o współpracy i zdradzie, bez żadnych podstaw, to podłość."


Trudno oczekiwać by w obecnych czasach ich relacje były odmienne
Proponuję podać red.Urbana do sądu za to co napisał o tym bohaterze.W NIE też przedstawił relacje świadków -znanych personalnie które znacznie odbiegały od przedstawianych raportów.
Avatar
jerzy maslowski / 19 marca 2009 o 18:56
0
Znam ten tekst z ,,Nie" - nawet trudno z tym polemizować. Czy ,,Młot" go zna chyba nie, bo takich pism nie czytuje, stąd i nie bylo reakcji w postaci pozwu do sądu. Była natomiast po artykule niejakiego Panowa w gazecie SLD wydawanej z okazji wyborów - i był przegrany proces i sprostowania - kopie posiadam.
Avatar
Gość / 1 marca 2017 o 17:42
0
to jest ujma dla mnie jako obywatela że honoruje sie takiego przestepcę. duża częśc mojej rodziny walczyła z niemcami i niesety tylko z niemcami, niemcy 2 osoby rostrzelali - ojac babci i wujka, a drugiego wujka zastrzelili z drużyny tego młota. dziadek dostal konia w ramach "przeprosin" tego się nie pamięta, nikt nie wie. moja babcia odeszła po nim, czekała aż zdechnie - wiecie jak go nazywała "s***syn". jej wieś spalili niemcy , mieszkali w ziemiance, aten pan biegal po lesie i jak go ochota naszła to zabieral z obór to na co mial ochotę w imię wolnej polski - nigdy sie nieczym temu krajowi nie przysłużył.
to jest ujma dla mnie jako obywatela że honoruje sie takiego przestepcę. duża częśc mojej rodziny walczyła z niemcami i niesety tylko z niemcami, niemcy 2 osoby rostrzelali - ojac babci i wujka, a drugiego wujka zastrzelili z drużyny tego młota. dziadek dostal konia w ramach "przeprosin" tego się nie pamięta, nikt nie wie. moja babcia odeszła po nim, czekała aż zdechnie - wiecie jak go nazywała "s***syn". jej wieś spalili niemcy , mieszkali w ziemiance, aten pan biegal po lesie i jak go ochota naszła to zabieral z obór to... rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2017 o 17:34
0
Morderca i Złodziej, robi się bohatera z człowieka który okradał biednych ludzi z dobytku, mam nadzieję że pzryjdzie czas kiedy jego grób będzie zrównany z ziemią
Avatar
Wołodia Łukasiuk ps. Młot / 26 lipca 2010 o 04:31
0
Cześć i chwała z [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruska_Strona"]Ruskiej Strony[/url] !
Avatar
Gość / 19 marca 2009 o 19:24
0
jerzy maslowski napisał:
A co sadzić o prezydencie Kwaśniewskim, który wyznaczył w 2001 roku marszałkiem - seniorem nie posła Lewczuka - najstarszego wiekiem, lecz młodszego od niego (rocznik 1924) Aleksandra Małachowskiego. ,,Młot" jako antykomunista był nie do zaakceptowania i nie zawahano sie złamać regulamin Sejmu i tradycję.


PANIE MASŁOWSKI - z całym szacunkiem, ale temat dotyczy BOHATERA i sadzę ,że nie ma potrzeby oceniać na tym forum innych osób.
Avatar
Gość / 19 marca 2009 o 19:19
0
Ja urodziłem się w latach 60-tych i nie mogłem być naocznym świadkiem tych wydarzeń.Mieszkałem na tych terenach gdzie "działał Młot"- pamiętam,że na początku był to temat tabu,dopiero z upływem czasu ludzie zaczęli na ten temat się wypowiadać. Byłem bardzo zdziwiony gdy w NIE przeczytałem o znanych mi z relacji starszych ludzi epizodach.Przedstawione w tym artykule okoliczności pokrywały się z tymi relacjami- a cześć wymienionych tam osób znałem. Nie jestem historykiem i nie mogłem skonfrontować artykułu z rzeczywistością gdyż już nie mieszkałem wówczas gdy się on ukazał w tamtych stronach.Chciałbym jednak poznać komentarz samego zainteresowanego na ten temat.
Ja urodziłem się w latach 60-tych i nie mogłem być naocznym świadkiem tych wydarzeń.Mieszkałem na tych terenach gdzie "działał Młot"- pamiętam,że na początku był to temat tabu,dopiero z upływem czasu ludzie zaczęli na ten temat się wypowiadać. Byłem bardzo zdziwiony gdy w NIE przeczytałem o znanych mi z relacji starszych ludzi epizodach.Przedstawione w tym artykule okoliczności pokrywały się z tymi relacjami- a cześć wymienionych tam osób znałem. Nie jestem historykiem i nie mogłem skonfrontować artykułu z rzeczywistością gdy... rozwiń
Avatar
jerzy maslowski / 19 marca 2009 o 19:16
0
Gość napisał:
-i co Pan o tym sądzi Panie Masłowski ?

A co sadzić o prezydencie Kwaśniewskim, który wyznaczył w 2001 roku marszałkiem - seniorem nie posła Lewczuka - najstarszego wiekiem, lecz młodszego od niego (rocznik 1924) Aleksandra Małachowskiego. ,,Młot" jako antykomunista był nie do zaakceptowania i nie zawahano sie złamać regulamin Sejmu i tradycję.
Avatar
Gość / 19 marca 2009 o 19:04
0
Zresztą raporty Rycerza z chełmskiego UB zawierają również wiele informacji o likwidowaniu przez ludzi Młota zwykłych bandytów, złodziei, a nawet ... bimbrowni.

-a TO KTO NAPISAŁ?
Avatar
jerzy maslowski / 19 marca 2009 o 19:00
0
Gość napisał:
Niestety,taka prawda to go nie interesuje!

Interesuje - od grudnia nie zaglądałem jednak do tekstu o ,,Młocie" - stąd nie wiedziałem, że są do mnie pytania i polemiki z tym co pisałem. dzis te opóźnienia nadrabiam.
Avatar
Gość / 19 marca 2009 o 18:59
0
"Wersja ze śledztwa pokrywa się z relacjami ,,Młota" i ,,Klosza". Pisanie o współpracy i zdradzie, bez żadnych podstaw, to podłość."


Trudno oczekiwać by w obecnych czasach ich relacje były odmienne
Proponuję podać red.Urbana do sądu za to co napisał o tym bohaterze.W NIE też przedstawił relacje świadków -znanych personalnie które znacznie odbiegały od przedstawianych raportów.
Avatar
jerzy maslowski / 19 marca 2009 o 18:56
0
Znam ten tekst z ,,Nie" - nawet trudno z tym polemizować. Czy ,,Młot" go zna chyba nie, bo takich pism nie czytuje, stąd i nie bylo reakcji w postaci pozwu do sądu. Była natomiast po artykule niejakiego Panowa w gazecie SLD wydawanej z okazji wyborów - i był przegrany proces i sprostowania - kopie posiadam.