Zbyt duża wilgotność powietrza wewnątrz budynku powoduje, że odpadają zewnętrzne tynki.
- Daliśmy pieniądze na badania - mówi Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prasowy prezydenta miasta Chełm. - Krakowska firma zobowiązała się, że za 20 tys. zł sporządzi również dokumentację techniczną.
W pierwszej kolejności należałoby poprawić system wentylacyjny. - Ponad 90-procentowa wilgotność panująca wewnątrz budynku powoduje korodowanie tynków i znajdujących się tam urządzeń - tłumaczy Dariusz Kostecki, dyrektor liceum. - A te nie są już pierwszej młodości.
Wewnątrz budynek wygląda całkiem dobrze. Tymczasem na zewnątrz sypią się tynki. Chlor przenika przez ściany pozostawiając biały osad. - Basen nam się po prostu rozpływa - twierdzi Kostecki. - Ale nie ma sensu teraz zrywać elewacji, aby położyć nową. Mury trzeba osuszyć i zapobiec ich ponownemu zawilgoceniu.
Dyrekcja szkoły chciałaby zainstalować wydajniejsze urządzenia do odzyskiwania ciepła. - Stare już nie spełniają swojej roli. Prawie całe ciepło jest odprowadzane na zewnątrz. A mogłoby ogrzewać np. szkolne korytarze - marzy dyrektor.
Dokumentacja ma być gotowa do końca miesiąca. - Wtedy zastanowimy się, co dalej - mówi Wolik-Dubaj. - Przede wszystkim zaś będziemy musieli poszukać pieniędzy na remont.