Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

16 września 2015 r.
12:25

"NSZ paliło wsie i mordowało ludzi" Spór między wójtem a narodowcami rozstrzygną historycy

0 8 A A

Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice, pozwolił sobie odbrązowić tragiczne wydarzenie z udziałem oddziału partyzanckiego NSZ, do którego doszło w czerwcu 1945 r. we wsi Huta. Zdaniem młodych narodowców miał mówić, że NSZ paliło wsie i mordowało ludzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spór między wójtem a narodowcami trwa od 14 czerwca, czyli obchodów 70. rocznicy wydarzeń w Hucie. Gołębiowski opierając się na literaturze i relacjach świadków nawiązał wówczas do momentu przybycia do tej wsi w nocy z 8 na 9 czerwca 1945 r. oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem majora Pazderskiego ps. „Szary”.

Powiązał ten fakt z wcześniejszymi o kilka dni wydarzeniami w Wierzchowinach, gdzie NSZ-etowcy mieli uczestniczyć w wymordowaniu tamtejszych mieszkańców narodowości ukraińskiej. Na koniec wójt opisał przybycie do Huty 10 czerwca grupy pościgowej NKWD i UB i zabicie przez nią 14 członków oddziału „Szarego” i pięciu niewinnych mieszkańców. Niemal cała wieś została wtedy puszczona z dymem.

Wystąpienie Gołębiowskiego oburzyło obecnych na uroczystościach młodych członków chełmskiego Koła Związku Żołnierzy NSZ z Chełma. Rozpętali oni wojnę medialną podając, że toczą spór z wójtem gminy Wojsławice, który ich zdaniem przypisał formacji NSZ palenie wsi i mordowanie ludzi.

– Mamy nagranie wystąpienia wójta Gołębiowskiego – mówi Krzysztof Kostecki, szef chełmskiego koła. – Z czasem zaczął się swoich słów wypierać.

W samej Hucie stoi pomnik poświęcony zamordowanym mieszkańcom wsi i żołnierzom NSZ. Zdaniem Kosteckiego, kto upamiętniałby jednocześnie ofiary i ich katów? Tymczasem sam Gołębiowski podkreśla, że od początku ze zdziwieniem odbierał ataki ze strony narodowców.

– Wyszło na to, że moi krytycy słyszeli więcej aniżeli powiedziałem, a niektóre wypowiedzi słyszeli inaczej – mówi wójt. – Nie mówiłem, że NSZ paliło wsie, gdyż wskazałem sprawców – UB i NKWD, i nie porównywałem też tych wydarzeń do rzezi wołyńskiej.

Gołębiewski dodaje, że również dysponuje nagraniem swojego wystąpienia. Oparł je na historycznych publikacjach, w tym monografii Huty autorstwa Kazimierza Stopy. Dotarł także do świadków tragedii.

Obie strony konfliktu trzymają się swoich wersji. W tej sytuacji zgodzili się na salomonowe rozwiązanie. Uznali, że spór o prawdę historyczną powinni rozstrzygnąć zaproszeni przez nich historycy. Konferencję wyznaczyli w Hucie 20 września o godzinie 14.

– Wierzę, że dzięki temu spotkaniu i konfrontacji historycznych racji mieszkańcy wsi wreszcie dowiedzą się, z czyich rąk i w jakich okolicznościach zginęli ich sąsiedzi, dlaczego ich wieś została spalona i jaki związek z tym, do czego doszło w Hucie, miała masakra ludności ukraińskiej w Wierzchowinach – dodaje Gołębiowski.

Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 września 2015 o 07:31
0
Fałszerze mogliby odczekać jeszcze ze 20 lat z dociekaniem "prawdy". Świadkowie umrą ich dzieci przestraszone nachalną propagandą zamilkną.
Avatar
Gucio / 16 września 2015 o 20:45
0

Proponuję lekturę Monografii Gminy Siennica Różana. Są tam cytowane oficjalne dokumenty powstałe tuż po wydarzeniach w Wierzchowinach i w Hucie i udostępnione między innymi przez Archiwum Akt Nowych. A swoją drogą co to za utajnione spotkanie historyków, o którym praktycznie brak jakichkolwiek informacji. Nie wiadomo kto je organizuje, kto zaprosił dyskutantów, czy są to specjaliści z tego okresu, czy mają jakiś dorobek naukowy o tych wydarzeniach, w oparciu o co będą mówić na spotkaniu...

jest gdzieś w wersji elektronicznej , w  sieci ?

jest gdzieś w wersji elektronicznej , w  sieci ?

rozwiń
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 19:58
0
Proponuję lekturę Monografii Gminy Siennica Różana. Są tam cytowane oficjalne dokumenty powstałe tuż po wydarzeniach w Wierzchowinach i w Hucie i udostępnione między innymi przez Archiwum Akt Nowych. A swoją drogą co to za utajnione spotkanie historyków, o którym praktycznie brak jakichkolwiek informacji. Nie wiadomo kto je organizuje, kto zaprosił dyskutantów, czy są to specjaliści z tego okresu, czy mają jakiś dorobek naukowy o tych wydarzeniach, w oparciu o co będą mówić na spotkaniu...
Avatar
S.W. / 16 września 2015 o 17:02
0

..... dopóki nikt nie zdefiniuje pojęcia "patriotyzm", dopóty będziemy spotykali się z tego typu dyskusjami oraz wzajemnym obrzucaniem się błotem. Wszak z tymi "wzniosłościami" jest tak, jak z nosem...każdy ma własny. Osobiście za patriotę uważam człowieka  nie krepującego się schylić i podnieść zalegający trotuar szpargał i wrzucenie go do śmietniczki. Przychylnego sąsiada, dla którego poranne pozdrowienie spotkanej osoby nie sprawia problemu. Uśmiechniętą ekspedientkę lub urzędniczkę! Rzetelnego pedagoga, jak tez miłego kierowcę autobusu...itd., itd. To właśnie jest patriotyzmem budującym kraj i dobrobyt.

Na pewno nie jest nim zapyziały klecha  z pyskiem pełnym frazesów podczas jakichś tam uroczystości (dlaczego zawsze z nimi?), a wieczorem na plebanii gwałcącego dziecko lub wykorzystującego okazję do złupienia biednej emerytki.... ( 99% grupy zawodowej?) Te kanalie na pewno patriotyzmu przykładami nie są....  

..... dopóki nikt nie zdefiniuje pojęcia "patriotyzm", dopóty będziemy spotykali się z tego typu dyskusjami oraz wzajemnym obrzucaniem się błotem. Wszak z tymi "wzniosłościami" jest tak, jak z nosem...każdy ma własny. Osobiście za patriotę uważam człowieka  nie krepującego się schylić i podnieść zalegający trotuar szpargał i wrzucenie go do śmietniczki. Przychylnego sąsiada, dla którego poranne pozdrowienie spotkanej osoby nie sprawia problemu. Uśmiechniętą ekspedientkę lub urzędniczkę! Rzetelnego pedagoga, jak tez mił... rozwiń

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 16:12
0
Nsz tacy polscy banderowcy
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 15:24
0
niedługo świadków zabraknie i chłopcy będą sobie mówić swobodnie
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 14:29
0
To już tylko historia , a młodzi naiwni , zamiast działać w jakimś śmiesznym związku , niech lepiej szlifują języki obce , bo pola i zmywaki poza RP czekają !!! Jeśli mnie nie posłuchają , to gros z nich za kilka lat stanie się podopiecznymi Opieki Społecznej !!!
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 14:05
0
to nie ten pomnik- nie ta Huta
Avatar
Gość / 20 września 2015 o 07:31
0
Fałszerze mogliby odczekać jeszcze ze 20 lat z dociekaniem "prawdy". Świadkowie umrą ich dzieci przestraszone nachalną propagandą zamilkną.
Avatar
Gucio / 16 września 2015 o 20:45
0

Proponuję lekturę Monografii Gminy Siennica Różana. Są tam cytowane oficjalne dokumenty powstałe tuż po wydarzeniach w Wierzchowinach i w Hucie i udostępnione między innymi przez Archiwum Akt Nowych. A swoją drogą co to za utajnione spotkanie historyków, o którym praktycznie brak jakichkolwiek informacji. Nie wiadomo kto je organizuje, kto zaprosił dyskutantów, czy są to specjaliści z tego okresu, czy mają jakiś dorobek naukowy o tych wydarzeniach, w oparciu o co będą mówić na spotkaniu...

jest gdzieś w wersji elektronicznej , w  sieci ?

jest gdzieś w wersji elektronicznej , w  sieci ?

rozwiń
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 19:58
0
Proponuję lekturę Monografii Gminy Siennica Różana. Są tam cytowane oficjalne dokumenty powstałe tuż po wydarzeniach w Wierzchowinach i w Hucie i udostępnione między innymi przez Archiwum Akt Nowych. A swoją drogą co to za utajnione spotkanie historyków, o którym praktycznie brak jakichkolwiek informacji. Nie wiadomo kto je organizuje, kto zaprosił dyskutantów, czy są to specjaliści z tego okresu, czy mają jakiś dorobek naukowy o tych wydarzeniach, w oparciu o co będą mówić na spotkaniu...
Avatar
S.W. / 16 września 2015 o 17:02
0

..... dopóki nikt nie zdefiniuje pojęcia "patriotyzm", dopóty będziemy spotykali się z tego typu dyskusjami oraz wzajemnym obrzucaniem się błotem. Wszak z tymi "wzniosłościami" jest tak, jak z nosem...każdy ma własny. Osobiście za patriotę uważam człowieka  nie krepującego się schylić i podnieść zalegający trotuar szpargał i wrzucenie go do śmietniczki. Przychylnego sąsiada, dla którego poranne pozdrowienie spotkanej osoby nie sprawia problemu. Uśmiechniętą ekspedientkę lub urzędniczkę! Rzetelnego pedagoga, jak tez miłego kierowcę autobusu...itd., itd. To właśnie jest patriotyzmem budującym kraj i dobrobyt.

Na pewno nie jest nim zapyziały klecha  z pyskiem pełnym frazesów podczas jakichś tam uroczystości (dlaczego zawsze z nimi?), a wieczorem na plebanii gwałcącego dziecko lub wykorzystującego okazję do złupienia biednej emerytki.... ( 99% grupy zawodowej?) Te kanalie na pewno patriotyzmu przykładami nie są....  

..... dopóki nikt nie zdefiniuje pojęcia "patriotyzm", dopóty będziemy spotykali się z tego typu dyskusjami oraz wzajemnym obrzucaniem się błotem. Wszak z tymi "wzniosłościami" jest tak, jak z nosem...każdy ma własny. Osobiście za patriotę uważam człowieka  nie krepującego się schylić i podnieść zalegający trotuar szpargał i wrzucenie go do śmietniczki. Przychylnego sąsiada, dla którego poranne pozdrowienie spotkanej osoby nie sprawia problemu. Uśmiechniętą ekspedientkę lub urzędniczkę! Rzetelnego pedagoga, jak tez mił... rozwiń

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 16:12
0
Nsz tacy polscy banderowcy
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 15:24
0
niedługo świadków zabraknie i chłopcy będą sobie mówić swobodnie
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 14:29
0
To już tylko historia , a młodzi naiwni , zamiast działać w jakimś śmiesznym związku , niech lepiej szlifują języki obce , bo pola i zmywaki poza RP czekają !!! Jeśli mnie nie posłuchają , to gros z nich za kilka lat stanie się podopiecznymi Opieki Społecznej !!!
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 14:05
0
to nie ten pomnik- nie ta Huta
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 0 0

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 5 20

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy 2 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Ruch Izbica zamierza jedynie uzupełnić skład. Pilnie poszukiwani są specjaliści od gry między słupkami W okresie przygotowawczym Ruch Izbica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zespół trenera Andrzeja Rycaka rozbił Deltę Nielisz 7:4

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 0

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 1 38

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 9 3

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 3

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 361 12

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 76 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 4 5

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.