Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

18 grudnia 2019 r.
17:22

To miasto nie podniosło podatków. "Musimy złożyć tyle projektów, ile to możliwe"

Autor: Zdjęcie autora wz
3 11 A A
Prezydent Chełma Jakub Banaszek był gościem porannej rozmowy Radia Lublin
Prezydent Chełma Jakub Banaszek był gościem porannej rozmowy Radia Lublin (fot. Radio Lublin )

Prezydent chce oddłużyć miasto o 5 milionów złotych. Kreatywna księgowość? „Nie. Tam, gdzie są możliwe oszczędności, szukamy ich. Tam, gdzie można obniżyć koszty, obniżamy je”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– A wszystko po to, żeby wyprowadzić miasto z tej trudnej sytuacji, w której je zastaliśmy – zaznaczył prezydent Chełma Jakub Banaszek, który był gościem wtorkowej, porannej rozmowy Radia Lublin.

Banaszek rządzi miastem od roku. – Na koniec grudnia mieliśmy się spotkać z 182 milionowym zadłużeniem – powiedział Jakub Banaszek w rozmowie z red. Tomaszem Nieśpiałem. – Jednak nie wyemitujemy zaplanowanych wcześniej obligacji, oddłużymy miasto o 5 milionów złotych i dług będzie mniejszy niż na koniec 2018 roku, gdy przejmowałem finanse miasta – zadeklarował prezydent.

Nie oznacza to radykalnej poprawy chełmskich finansów, ale jest to krok w dobrym kierunku. I to nie kosztem mieszkańców, bo jak dodał prezydent: Chełm jest pierwszym ze średnich miast województwa lubelskiego, które nie podniosło w tym roku podatków.

Jak udało się ustabilizować miejskie finanse? – Zacisnęliśmy mocno pasa, wprowadziliśmy pakiet oszczędności. Do tego doszła reorganizacja oświaty oraz Urzędu Miasta, a także większa ściągalność podatków. To wszystko dało nam większe środki. Ponadto, podjęliśmy decyzję, że będziemy realizować inwestycje ze środków zewnętrznych – unijnych i budżetu państwa przez uzyskanie dofinansowania. Staramy się nie realizować inwestycji z budżetu miasta, bo po prostu nas na to nie stać – powiedział Jakub Banaszek.

Padło też pytanie o to, czy budżet uratuje między innymi sprzedaż Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

– Spółka nie inwestowała i stanęliśmy pod ścianą, w ciągu dwu i pół roku należy przeprowadzić modernizację, która jest wyceniana na 80–90 milionów złotych. Spółka sama w sobie nie ma zdolności kredytowej, miasto nie ma również takich możliwości finansowych – zaznaczył Banaszek.

Tymczasem ciepłownia musi zostać zmodernizowana do 1 stycznia 2023 roku. Po tym czasie, w przypadku niedostosowania przedsiębiorstwa do unijnych przepisów, miasto zapłaci bardzo wysoką karę i spółka MPEC przestanie istnieć. Dlaczego świetnie prosperujące przedsiębiorstwo nagle stanęło na krawędzi upadku?

– Zwlekano z wykupem praw do emisji dwutlenku węgla, a w międzyczasie cena podskoczyła z 7 euro do ponad 20 euro – zaznaczył prezydent Chełma. Gdy pojawi się inwestor, a PGE Energia przedstawiło już swoje analizy dotyczące chełmskiej spółki ciepłowniczej, pojawią się też rozwiązania problemu i fundusze, które będzie można przeznaczyć na realizację miejskich inwestycji.

Jakub Banaszek podkreślał również, że Chełm chce maksymalnie wykorzystać kończącą się perspektywę unijną. – Musimy złożyć tyle projektów, ile to możliwe. Między innymi na rewitalizację znajdującego się w centralnym punkcie miasta placu im. Edwarda Łuczkowskiego.

Z drugiej strony musimy się przygotowywać do nowej perspektywy unijnej, bo być może będzie to ostatnia tak dobrze premiowana perspektywa, gdzie samorządy będą mogły pozyskiwać kilkadziesiąt procent dofinansowania – tłumaczył.

e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Czytelnik Nowego tygodnia / 18 grudnia 2019 o 18:48
+8
Co ty pleciesz chlopie RIO zmiazdzylo twój projekt budżetu na przyszly rok istnieje powazna obawa ze nie będziesz wstanie doprowadzić do jego uchwalenia z powodu merytorycznej miernoty.I tyle na temat twoich przechwałek.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 17:31
+5
Jeszcze zatęsknicie za Fish! Wbrew obecnej propogandzie, była kompetentna i uczciwa. Nie to co kacza klika. Taka prawda.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 17:30
+5
...ze środków unijnych? To już Europa nie jest fe? Zobaczymy, na ile te słowa znajdą potwierdzenie w faktach. PE już zaczyna zastanawiać się nad karami finansowymi, nie tylko za łamanie Ustawy Zasadniczej, ale także praw mniejszości seksualnych.... Pożyjemy, to zobaczymy!
Avatar
Obiecywał gruszki na wierzbie i co? / 19 grudnia 2019 o 10:47
+4
Banaszek to wydmuszka. Dobry to on jest tylko w gadce a nie w robocie. W urzędzie prawie w ogóle go nie ma. Roboty za dużo. Myślał chłopak że jak się jest prezydentem to nic się nie robi.
Avatar
Fredek / 20 grudnia 2019 o 21:58
+2
Najpierw przestrzegajcie europejskiej praworządności a następnie wyciagajcie łapy po pieniądze z Unii.Nie powinniście dostać ani jednego euro.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 17:42
+2
Jak się sprzedaje miejskie spółki to jasne że można oddłużać. Tylko czy napewno tędy droga? To nie jest żaden sukces
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 19:40
0
Sprzedać a potem płakać że zdrożało??
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 17:58
0
Brawo Jakub ładnie to wszystko układasz i porządkujesz !
Avatar
Wolak? / 19 grudnia 2019 o 10:34
-1
Dla własnych sympatii politycznych - życzycie by w rodzinnym mieście było jak najgorzej? Ciekawy jestem z jakiego powodu mielibyśmy za poprzednią panią Prezydent zatęsknić - pozostały jeszcze jakieś ronda do ukwiecenia i bardziej zadłużyć miasto?
Avatar
Wolak prawdziwy / 18 grudnia 2019 o 18:24
-3
Jak się sprzedaje miejskie spółki to jasne że można oddłużać. Tylko czy napewno tędy droga? To nie jest żaden sukces
 Jaka spółkę sprzedał kaczy namiestnik?
Avatar
Fredek / 20 grudnia 2019 o 21:58
+2
Najpierw przestrzegajcie europejskiej praworządności a następnie wyciagajcie łapy po pieniądze z Unii.Nie powinniście dostać ani jednego euro.
Avatar
kazik / 19 grudnia 2019 o 19:37
-5
właśnie powinna ponieść odpowiedzialność za zadłużenie i dożywotnio je spacać!!!!!!!!!!!!
Avatar
Obiecywał gruszki na wierzbie i co? / 19 grudnia 2019 o 10:47
+4
Banaszek to wydmuszka. Dobry to on jest tylko w gadce a nie w robocie. W urzędzie prawie w ogóle go nie ma. Roboty za dużo. Myślał chłopak że jak się jest prezydentem to nic się nie robi.
Avatar
Wolak? / 19 grudnia 2019 o 10:34
-1
Dla własnych sympatii politycznych - życzycie by w rodzinnym mieście było jak najgorzej? Ciekawy jestem z jakiego powodu mielibyśmy za poprzednią panią Prezydent zatęsknić - pozostały jeszcze jakieś ronda do ukwiecenia i bardziej zadłużyć miasto?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 19:40
0
Sprzedać a potem płakać że zdrożało??
Avatar
Czytelnik Nowego tygodnia / 18 grudnia 2019 o 18:48
+8
Co ty pleciesz chlopie RIO zmiazdzylo twój projekt budżetu na przyszly rok istnieje powazna obawa ze nie będziesz wstanie doprowadzić do jego uchwalenia z powodu merytorycznej miernoty.I tyle na temat twoich przechwałek.
Avatar
Wolak prawdziwy / 18 grudnia 2019 o 18:24
-3
Jak się sprzedaje miejskie spółki to jasne że można oddłużać. Tylko czy napewno tędy droga? To nie jest żaden sukces
 Jaka spółkę sprzedał kaczy namiestnik?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 17:58
0
Brawo Jakub ładnie to wszystko układasz i porządkujesz !
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 17:42
+2
Jak się sprzedaje miejskie spółki to jasne że można oddłużać. Tylko czy napewno tędy droga? To nie jest żaden sukces
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 o 17:31
+5
Jeszcze zatęsknicie za Fish! Wbrew obecnej propogandzie, była kompetentna i uczciwa. Nie to co kacza klika. Taka prawda.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybieramy Miss Studniówki 2020

Wybieramy Miss Studniówki 2020 0

Głosuj na kandydatki do tytułu Miss Studniówki 2020

Wybieramy Mistera Studniówki 2020

Wybieramy Mistera Studniówki 2020 0

Głosuj na kandydatów do tytułu Mister Studniówki 2020

Wybieramy Miss i Mistera Studniówki 2020! Głosowanie rozpoczęte

Wybieramy Miss i Mistera Studniówki 2020! Głosowanie rozpoczęte 0

Piękne panie, przystojni kawalerowie, cudowne kreacje i dostojny polonez, a potem zabawa do białego rana.

Lubelskie: Koronawirus u bram. Oddziały zakaźne w szpitalach są w stanie gotowości

Lubelskie: Koronawirus u bram. Oddziały zakaźne w szpitalach są w stanie gotowości 0 0

27 osób w województwie lubelskim, które wróciły z Włoch, jest pod nadzorem sanepidu. W związku z epidemią koronawirusa Uniwersytet Medyczny w Lublinie zawiesza rekrutację na studia anglojęzyczne

Kolejny mural w Białej Podlaskiej. Wiemy, gdzie ma powstać

Kolejny mural w Białej Podlaskiej. Wiemy, gdzie ma powstać 0 0

Jest już wstępna lokalizacja kolejnego muralu w Białej Podlaskiej. Będzie on poświęcony malarzowi Ludwikowi Maciągowi

Lublin: Pod koniec września ma zakończyć się odbudowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego

Lublin: Pod koniec września ma zakończyć się odbudowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 0 0

Najpóźniej 30 września powinien się zakończyć drugi i zarazem ostatni etap odbudowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego, który ostatniego lata został zniszczony przez pożar. Spłonęła wówczas konstrukcja dachu, wskutek wysokiej temperatury uszkodzonych zostało wiele instalacji, a woda z akcji gaśniczej zalała położone niżej pomieszczenia. Szczęśliwie nie ucierpiał żadnej z ponad 100 podopiecznych placówki.

Edach Budowlani Lublin za trzy lata chcą walczyć o medale
galeria

Edach Budowlani Lublin za trzy lata chcą walczyć o medale 0 0

Do wznowienia rozgrywek pozostały dwa tygodnie. Edach Budowlani Lublin rozegrali grę kontrolną z Pogonią Siedlce. 7 marca do Lublina przyjedzie Orkan Sochaczew.

Wody w Jeziorze Białym ubywa. "Uważnie obserwujemy poziom wody we wszystkich zbiornikach pojezierza"

Wody w Jeziorze Białym ubywa. "Uważnie obserwujemy poziom wody we wszystkich zbiornikach pojezierza" 10 6

Nad Jeziorem Białym chcą przesuwać pomosty w głąb akwenu, bo przy plaży zrobiło się dramatycznie płytko

Koncert The Gentlemen w Lublinie
22 października 2020, 20:00

Koncert The Gentlemen w Lublinie 0 0

Tomson, Baron, Łukasz Zagrobelny, Mateusz Ziółko, Marcin Sójka i Tadeusz Seibert - to artyści tworzący projekt The Gentlemen, który już 22 października o godz. 20 wystąpi na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej? 3 2

Przymus rozdzielania śmieci do pięciu osobnych koszy, zmiany sposobu naliczania opłat i niekończące się podwyżki – to efekt trwającej w naszym kraju rewolucji śmieciowej. Czy opłaty za wywóz śmieci będą już tylko rosły?

Liga Mistrzów. Lewandowski rozprawił się z Chelsea
film

Liga Mistrzów. Lewandowski rozprawił się z Chelsea 0 0

We wtorek Chelsea Londyn i Bayern Monachium spotkały się po raz pierwszy w ramach dwumeczu 1/8 finału Ligi Mistrzów.

Zmiana za sterami Portu Lotniczego Lublin? Marszałek województwa chce odwołania prezesa

Zmiana za sterami Portu Lotniczego Lublin? Marszałek województwa chce odwołania prezesa 4 18

Odwołania prezesa Portu Lotniczego Lublin chce marszałek województwa. I namawia do takiego rozwiązania prezydenta Lublina. Główni akcjonariusze lotniczej spółki decyzję w tej sprawie mogą podjąć już w marcu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r. 0 0

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM
28 lutego 2020, 18:00

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM 0 0

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na nadchodzące koncerty, z których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W najbliższym okresie na scenie instytucji wystąpią m.in. Magdalena Stopa Trio i Lubelska Baszta.

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów 0 2

W spotkaniu rozegranym awansem LUK Politechnika Lublin pokonała SMS PZPS Spała 3:0.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!