Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

3 marca 2015 r.
13:53
Edytuj ten wpis

Miasto movie w Warsztatach Kultury (program na marzec)

0 0 A A

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00. Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a. Wstęp wolny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Program na marzec:

4 marca 2015, godz. 19.00 – "Niczego nie żałuję – Edith Piaf”, reż. Olivier Dahan , czas 140', 2007 r.
11 marca 2015, godz. 19.00 – "Wieczna miłość”, reż. Bernard Rose, czas 120', 1994 r.
18 marca 2015, godz. 19.00 – "Cure for pain. Historia Marka Sandmana”, reż. Robert Bravler, David Ferino, czas 85', 2011 r.
25 marca 2015, godz.19.00 – "Kabaret”, reż. Bob Fosse , czas 124', 1972 r.

Cykl #9 Miasto muzyki

Od początku roku nasze pokazy filmowe związane są z szeroko rozumianym dźwiękiem. W marcu będziemy ten temat kontynuować. Zaprezentujemy filmy, w których muzyka i dźwięk stanowią kluczową rolę. Odpowiadają za budowanie nastroju i klimatu konkretnych scen przez co dopełniają obraz filmowy. Drugim tematem, na którym się skupimy są sami muzycy. Zobaczymy więc filmy portretujące zjawiska i nurty muzyczne, a nawet subkultury skupione wokół konkretnych gatunków. Marzec w Miasto movie będzie nie tylko pełen muzyki, ale też niezwykle barwnych, ciekawych historii z nią związanych.

Opisy:

"Niczego nie żałuję – Edith Piaf” – mało która biografia nadaje się tak idealnie na film jak historia legendarnej francuskiej piosenkarki. Edith Piaf, to dziś uznawana za skarb narodowy francuskiej kultury, podziwiana i wielbiona na całym świecie artystka. Jednak nie wszyscy wiedzą, że praktycznie przez całe swoje życie zmagała się z przeciwnościami losu, a jej droga na szczyt była kręta i zawiła. Olivier Dahan stara się uchwycić fenomen artystki, a jednocześnie przybliżyć nam niesamowitą historię jej życia. Piaf praktycznie od wczesnego dzieciństwa musiała walczyć o przetrwanie w nieprzyjaznym świecie slumsów Paryża. Dzieciństwo spędziła w skrajnej biedzie, na marginesie społeczeństwa, cierpiąc m.in. z powodu utraty wzroku. Przetrwała II wojnę światową współpracując z francuskim ruchem oporu. W latach rozkwitu kariery też nie było jej łatwiej – rozpadały się jej kolejne związki, była oskarżona o morderstwo, oszukiwana przez impresariów. Jej życie to nieustanne zmaganie, ale właśnie dzięki temu rozwinęła swój niebywały talent, osiągnęła ogromną ekspresję sceniczną, wiarygodność i siłę. Jej pieśni oraz legenda stały się nieśmiertelne, ona sama jest dziś jedną z ikon światowej kultury. Do zagrania tak trudnej roli reżyser musiał dobrać doskonałą aktorkę. Wybór padł na Marion Cotillard, jedną z najjaśniejszych gwiazd współczesnego kina i można śmiało powiedzieć, iż był to wybór dobry. Cotillard za swoją brawurową kreację nagrodzona została Oscarem i na stałe zapisała się w historii kina.

"Wieczna miłość” – Gary Oldman to aktor wybitny, co do tego stwierdzenia nie ma żadnych wątpliwości. Jest to jeden z ostatnich prawdziwych mistrzów budowania wielowymiarowych, skomplikowanych postaci. Jego kreacje, takie jak choćby hrabia Dracula w filmie Francisa Forda Coppoli czy zdeprawowany policjant w "Leonie zawodowcu” Luca Bessona, to aktorstwo najwyższej próby, na długo zapadające w pamięć. Powierzenie mu roli Ludwiga van Beethovena było zatem strzałem w dziesiątkę. W "Wiecznej miłości” aktor tworzy hipnotyzujące studium genialnego artysty, kompozytora, szaleńca targanego wieloma namiętnościami, wreszcie człowieka samotnego, chorego i opuszczonego. Beethoven poświęcił całe swoje życie muzyce, nie akceptując żadnych kompromisów, nierzadko raniąc swoich bliskich, jak i samego siebie. Oldman doskonale przedstawia te rozterki oraz sytuację człowieka uwięzionego w potrzasku własnego geniuszu. Oczywistą siłą filmu jest też ponadczasowa muzyka kompozytora, jak również partnerująca Oldmanowi – jak zawsze zjawiskowo piękna i wyśmienita aktorsko - Isabella Rossellini. "Wieczna miłość” to film zarówno dla wielbicieli muzyki klasycznej, jak i dla tych, którzy kochają ambitne, artystyczne kino.

"Cure for pain. Historia Marka Sandmana” - Cure for pain to tytuł jednego z największych przebojów grupy Morphine. Jej lider Mark Sandman pozostaje do dziś jedną z czołowych postaci amerykańskiej sceny niezależnej lat dziewięćdziesiątych i zaliczany jest do grona najzdolniejszych artystów swojej generacji. Albumy takie jak "Yes” czy "Like swimming” to dziś klasyka, na której wzorują się kolejne pokolenia młodych zespołów. Znakiem firmowym Sandmana i jego kapeli było charakterystyczne brzmienie – unikalne połączenia rocka, bluesa i jazzu, wzbogacone dodatkowo przez pierwiastek autorski lidera. Sandman pozostawił po sobie bogaty dorobek, który na stałe wpisał się w historię światowej muzyki niezależnej. Przypieczętowaniem legendy o nim jest tragiczna i niespodziewana śmierć na scenie, podczas koncertu we Włoszech w 1999 roku. Co istotne, autorom filmu udało się dotrzeć do niepublikowanych wcześniej materiałów dokumentalnych oraz do prywatnych archiwów rodzinnych artysty. Zobaczymy więc szerszy obraz i nowe spojrzenie na niezwykłą postać jaką był Mark Sandman.

"Kabaret” – jeden z najważniejszych filmów muzycznych w historii kina, stworzony przez niedoścignionego mistrza tego gatunku – Boba Fosse'a. Liza Minnelli, Michael York oraz fenomenalny, grający tu rolę życia Joel Grey, zabierają nas w podróż do Berlina lat trzydziestych. Miasta pogrążonego w kryzysie, nękanego falą głodu i bezrobocia, gdzie nieliczna grupa bogatych i uprzywilejowanych zatraca się w zabawie, podczas gdy reszta społeczeństwa walczy o każdy kolejny dzień. W tej scenerii poznajemy Sally, zdolną piosenkarkę i aktorkę kabaretową, występującą co wieczór w podrzędnej spelunce dla berlińskiej bohemy. Sally stara się żyć pełnią życia, nie zawracając sobie głowy poważnym światem wokół niej. Zabawa, taniec i kabaret to jej świat, do chwili gdy poznaje Briana, cichego i spokojnego Brytyjczyka przybyłego niedawno do Berlina. Zamknięci w świecie kabaretu bohaterowie powoli dostrzegają jednak to, co reszta Europy – brutalne i bezwzględne narodziny niemieckiego nazizmu lat trzydziestych. W tym kontekście film Boba Fosse'a jest jednym z najważniejszych głosów o skażeniu społeczeństwa ślepą ideologią, fanatyzmem i tłamszenie wolnej myśli jednostki. "Kabaret” to wielkie, ponadczasowe kino, a konwencja musicalu nie przeszkadza mu dotykać spraw ważnych. Doceniła to także Akademia Filmowa przyznając filmowi aż osiem statuetek Oscara, w tym oczywiście za genialną muzykę.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31