Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

3 marca 2015 r.
13:53
Edytuj ten wpis

Miasto movie w Warsztatach Kultury (program na marzec)

0 0 A A

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00. Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a. Wstęp wolny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Program na marzec:

4 marca 2015, godz. 19.00 – "Niczego nie żałuję – Edith Piaf”, reż. Olivier Dahan , czas 140', 2007 r.
11 marca 2015, godz. 19.00 – "Wieczna miłość”, reż. Bernard Rose, czas 120', 1994 r.
18 marca 2015, godz. 19.00 – "Cure for pain. Historia Marka Sandmana”, reż. Robert Bravler, David Ferino, czas 85', 2011 r.
25 marca 2015, godz.19.00 – "Kabaret”, reż. Bob Fosse , czas 124', 1972 r.

Cykl #9 Miasto muzyki

Od początku roku nasze pokazy filmowe związane są z szeroko rozumianym dźwiękiem. W marcu będziemy ten temat kontynuować. Zaprezentujemy filmy, w których muzyka i dźwięk stanowią kluczową rolę. Odpowiadają za budowanie nastroju i klimatu konkretnych scen przez co dopełniają obraz filmowy. Drugim tematem, na którym się skupimy są sami muzycy. Zobaczymy więc filmy portretujące zjawiska i nurty muzyczne, a nawet subkultury skupione wokół konkretnych gatunków. Marzec w Miasto movie będzie nie tylko pełen muzyki, ale też niezwykle barwnych, ciekawych historii z nią związanych.

Opisy:

"Niczego nie żałuję – Edith Piaf” – mało która biografia nadaje się tak idealnie na film jak historia legendarnej francuskiej piosenkarki. Edith Piaf, to dziś uznawana za skarb narodowy francuskiej kultury, podziwiana i wielbiona na całym świecie artystka. Jednak nie wszyscy wiedzą, że praktycznie przez całe swoje życie zmagała się z przeciwnościami losu, a jej droga na szczyt była kręta i zawiła. Olivier Dahan stara się uchwycić fenomen artystki, a jednocześnie przybliżyć nam niesamowitą historię jej życia. Piaf praktycznie od wczesnego dzieciństwa musiała walczyć o przetrwanie w nieprzyjaznym świecie slumsów Paryża. Dzieciństwo spędziła w skrajnej biedzie, na marginesie społeczeństwa, cierpiąc m.in. z powodu utraty wzroku. Przetrwała II wojnę światową współpracując z francuskim ruchem oporu. W latach rozkwitu kariery też nie było jej łatwiej – rozpadały się jej kolejne związki, była oskarżona o morderstwo, oszukiwana przez impresariów. Jej życie to nieustanne zmaganie, ale właśnie dzięki temu rozwinęła swój niebywały talent, osiągnęła ogromną ekspresję sceniczną, wiarygodność i siłę. Jej pieśni oraz legenda stały się nieśmiertelne, ona sama jest dziś jedną z ikon światowej kultury. Do zagrania tak trudnej roli reżyser musiał dobrać doskonałą aktorkę. Wybór padł na Marion Cotillard, jedną z najjaśniejszych gwiazd współczesnego kina i można śmiało powiedzieć, iż był to wybór dobry. Cotillard za swoją brawurową kreację nagrodzona została Oscarem i na stałe zapisała się w historii kina.

"Wieczna miłość” – Gary Oldman to aktor wybitny, co do tego stwierdzenia nie ma żadnych wątpliwości. Jest to jeden z ostatnich prawdziwych mistrzów budowania wielowymiarowych, skomplikowanych postaci. Jego kreacje, takie jak choćby hrabia Dracula w filmie Francisa Forda Coppoli czy zdeprawowany policjant w "Leonie zawodowcu” Luca Bessona, to aktorstwo najwyższej próby, na długo zapadające w pamięć. Powierzenie mu roli Ludwiga van Beethovena było zatem strzałem w dziesiątkę. W "Wiecznej miłości” aktor tworzy hipnotyzujące studium genialnego artysty, kompozytora, szaleńca targanego wieloma namiętnościami, wreszcie człowieka samotnego, chorego i opuszczonego. Beethoven poświęcił całe swoje życie muzyce, nie akceptując żadnych kompromisów, nierzadko raniąc swoich bliskich, jak i samego siebie. Oldman doskonale przedstawia te rozterki oraz sytuację człowieka uwięzionego w potrzasku własnego geniuszu. Oczywistą siłą filmu jest też ponadczasowa muzyka kompozytora, jak również partnerująca Oldmanowi – jak zawsze zjawiskowo piękna i wyśmienita aktorsko - Isabella Rossellini. "Wieczna miłość” to film zarówno dla wielbicieli muzyki klasycznej, jak i dla tych, którzy kochają ambitne, artystyczne kino.

"Cure for pain. Historia Marka Sandmana” - Cure for pain to tytuł jednego z największych przebojów grupy Morphine. Jej lider Mark Sandman pozostaje do dziś jedną z czołowych postaci amerykańskiej sceny niezależnej lat dziewięćdziesiątych i zaliczany jest do grona najzdolniejszych artystów swojej generacji. Albumy takie jak "Yes” czy "Like swimming” to dziś klasyka, na której wzorują się kolejne pokolenia młodych zespołów. Znakiem firmowym Sandmana i jego kapeli było charakterystyczne brzmienie – unikalne połączenia rocka, bluesa i jazzu, wzbogacone dodatkowo przez pierwiastek autorski lidera. Sandman pozostawił po sobie bogaty dorobek, który na stałe wpisał się w historię światowej muzyki niezależnej. Przypieczętowaniem legendy o nim jest tragiczna i niespodziewana śmierć na scenie, podczas koncertu we Włoszech w 1999 roku. Co istotne, autorom filmu udało się dotrzeć do niepublikowanych wcześniej materiałów dokumentalnych oraz do prywatnych archiwów rodzinnych artysty. Zobaczymy więc szerszy obraz i nowe spojrzenie na niezwykłą postać jaką był Mark Sandman.

"Kabaret” – jeden z najważniejszych filmów muzycznych w historii kina, stworzony przez niedoścignionego mistrza tego gatunku – Boba Fosse'a. Liza Minnelli, Michael York oraz fenomenalny, grający tu rolę życia Joel Grey, zabierają nas w podróż do Berlina lat trzydziestych. Miasta pogrążonego w kryzysie, nękanego falą głodu i bezrobocia, gdzie nieliczna grupa bogatych i uprzywilejowanych zatraca się w zabawie, podczas gdy reszta społeczeństwa walczy o każdy kolejny dzień. W tej scenerii poznajemy Sally, zdolną piosenkarkę i aktorkę kabaretową, występującą co wieczór w podrzędnej spelunce dla berlińskiej bohemy. Sally stara się żyć pełnią życia, nie zawracając sobie głowy poważnym światem wokół niej. Zabawa, taniec i kabaret to jej świat, do chwili gdy poznaje Briana, cichego i spokojnego Brytyjczyka przybyłego niedawno do Berlina. Zamknięci w świecie kabaretu bohaterowie powoli dostrzegają jednak to, co reszta Europy – brutalne i bezwzględne narodziny niemieckiego nazizmu lat trzydziestych. W tym kontekście film Boba Fosse'a jest jednym z najważniejszych głosów o skażeniu społeczeństwa ślepą ideologią, fanatyzmem i tłamszenie wolnej myśli jednostki. "Kabaret” to wielkie, ponadczasowe kino, a konwencja musicalu nie przeszkadza mu dotykać spraw ważnych. Doceniła to także Akademia Filmowa przyznając filmowi aż osiem statuetek Oscara, w tym oczywiście za genialną muzykę.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia