
Dzięki wykorzystaniu animacji włoskiego artysty Simone’a Massiego film w doskonały sposób przywołuje wydarzenia z czasów Związku Radzieckiego, niemal jednocześnie je oceniając. To obraz terroru, a także ogromnej odwagi
Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Od niedzieli w Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur codziennie projekcje najlepszych dokumentów z całego świata. Festiwal Millenium Doc Against Gravity potrwa do 21 maja.
W programie lubelskiej edycji festiwalu (jednocześnie odbywa się też w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy) znalazło się 27 projekcji.
Na dużym ekranie zobaczymy opowieści: o deskorolkowej pasji i dojrzewaniu („Jutro albo pojutrze” - 18 maja, godz. 14.30), o filipińskich „Czyścicielach internetu” (20 maja, godz. 21), o próbach wskrzeszenia mamuta („Genesis 2.0” – 18 maja, godz.17.30), o niedoszłym eksperymencie stworzenia hybrydy małpy i człowieka („Jądra Tarzana” – 19 maja, godz. 21), o świecie najbogatszych („Pokolenie pieniądza” – 21 maja, godz. 12), o Grace Jones („Grace Jones” – 20 maja, godz. 19), o niesamowitej podróży dwójki artystów („Twarze, plaże” – 19 maja, godz. 19.30), o syndromie jerozolimskim („Szukając Jezsa”21 maja, godz. 19i wiele, wiele innych.
– To znakomite, skłaniające do namysłu i refleksji kino – podkreśla Monika Sawka z CSK.
Projekcjom towarzyszą pokazy kina VR (virtual reality), warsztaty (np. deskorolkowe) i spotkania z twórcami pokazywanych filmów. Z lubelską publicznością spotka się m.in. Klaudiusz Chrostowski (po projekcji jego „Call me Tony” 19 maja o godz. 16.45). To opowieść o 18-letnim kulturyście o aktorskich aspiracjach. – Film o tym, że nie cel jest najważniejszy, ale droga do niego – mówi Arur Liebhart, dyrektor Millenium Doc Against Gravity.
Do Lublinie przyjedzie też znana polska artystka Katarzyna Kozyra. – Swój dokument „Szukając Jezusa” kręciła 8 lat – dodaje Liebhart.
Filmy na poszczególne projekcje kosztują 12 zł. Kino w CSK mieści się na poziomie -1, a kasa na 0 (w niedziele i poniedziałek jest nieczynna).
A w czwartek (17 maja) o godz. 19.30 czesko-chorwacka produkcja
„Gdy nadejdzie wojna”
Na Słowacji rośnie liczba grup paramilitarnych, których celem jest obrona kraju, na przykład przed uchodźcami. Członkowie nacjonalistycznej jednostki „Słowaccy poborowi” przygotowują się na odparcie zagrożenia, spotykając się co dwa tygodnie na manewrach wojskowych. Nie sprzyjają im media ani organizacje pozarządowe, władza publiczna odżegnuje się od ich wysiłków (choć po cichu przyzwala na ich działania), a policja kontroluje ich ruchy i nadużycia (od noszenia broni w miejscach publicznych po zamieszczanie ulotek bez zezwolenia). Wewnętrzna struktura jest na razie w powijakach – niewielkie doświadczenie głównodowodzącego skutkuje kłopotami z utrzymaniem dyscypliny u kolegów w podobnym wieku.
Surowy wyraz twarzy przywódcy czy zastąpienie imion numerami nie są w stanie zakryć uśmieszków mniej zdeterminowanych rekrutów, dla których ćwiczenia wojskowe są jak podchody dla dorosłych. Niemniej jednak – jak pokazuje film Jana Geberta – ambicja i determinacja lidera, a także umiejętność dostosowania się do trudnych warunków, sugerują, że nie jest to jeszcze ich ostatnie słowo.
Dzięki wykorzystaniu animacji włoskiego artysty Simone’a Massiego film w doskonały sposób przywołuje wydarzenia z czasów Związku Radzieckiego, niemal jednocześnie je oceniając. To obraz terroru, a także ogromnej odwagi
W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa
Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.
Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.
Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!
Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.
Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.
Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.
Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.
Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.
58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.
Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.
„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.
Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.
Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.