Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

6 kwietnia 2012 r.
13:18
Edytuj ten wpis

Złote Mrówkojady. Święto krótkiego kina w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
Złote Mrówkojady (Złote Mrówkojady)
Złote Mrówkojady (Złote Mrówkojady)

O lubelskiego Złotego Mrówkojada walczy w tym roku film nominowany do Oscara! W tym roku po raz szósty spotkają się widzowie i twórcy dzieł filmowych trwających maksymalnie 30 minut. Impreza trwa od 18 do 21 kwietnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nasz festiwal jest organizowany przez pasjonatów dla pasjonatów. Doceniamy każdego, kto chce wyrazić siebie poprzez kino niezależne, a tych, którzy robią to najlepiej, nagradzamy – tłumacza organizatorzy, którzy w tym roku zorganizowali dwa konkursy: Międzynarodowy Konkurs Filmów Amatorskich oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów Studentów i Absolwentów Szkół Filmowych.

– Filmowcy zgłosili w tym roku ponad 240 prac. Autorzy byli z Abudabi, Australii, Indii, Hiszpanii, Włoch, Argentyny. Są animacje, dokumenty i fabuły. Od 5–6 minutowych po 20. – mówi Andrzej Rusin z Kinoteatru Projekt z lubelskiego Centrum Kultury, współorganizator festiwalu. – Po selekcji wybraliśmy 11 etiud amatorskich i 22 nakręcone przez studentów i absolwentów szkół filmowych. Oczywiście, że chciałbym pokazać jeszcze kilka. Ale i tak przed widzami trzy dni oglądania, więc nawet nie było szansy na organizację "salonu odrzuconych” – tłumaczy Rusin pytany o poziom konkursowych prac. I przyznaje się, że zakończył pracę selekcjonera z potężnym bólem głowy ale z dużym zadowoleniem, bo poziom nadesłanych filmów był wysoki. – Nawet nie mogę wskazać jednego, który jest moim faworytem. Swoją prywatną nagrodę bym chciał przyznać kilku obrazom.

Organizatorzy odnotowali poważny wzrost ilości kobiet biorących udział w festiwalu i poważny wzrost jakości nadesłanych przez reżyserki prac.

Na widzów, którzy 18, 19 i 20 kwietnia przyjdą o godz. 18 do studia telewizyjnego TVP Lublin czekają trzy bloki konkursowych prac, ułożonych tak, by nie zanudziły. To głównie fabularne lub dokumentalne ciekawe historie. – Nie preferujemy video-artu – deklarują organizatorzy.

Na 21 kwietnia (godz. 18) zaplanowano w TVP Lublin uroczystą galę na które poznamy werdykt jurorów i publiczności. W tym roku filmy oceniać będą: Bartosz Żurawiecki (znany krytyk filmowy, felietonista, pisarz i dramaturg, jeden z założycieli Kampanii Przeciw Homofonii), Michał J. Zabłocki (filmowiec, związany z kinematografią od 1972 r. głównie jako kierownik produkcji i producent wykonawczy kilkudziesięciu filmów fabularnych, także: operator, scenarzysta, publicysta prasy branżowej) i Tomasz Rakowski (doktor filozofii, dyrektor lubelskiego oddziału TVP).

A wspominany nominowany do tegorocznych Oscarów film? Organizatorzy potwierdzają jego obecność w konkursie, ale nic więcej nie mówią, by nie sugerować jurorom i widzom na którą z prac powinni zwrócić uwagę.
Filmy studentów i absolwentów szkół filmowych
"Pollicino” Cristiano Anania (Włochy), "Paparazzi” Piotr Bernaś (Polska); "Podróż z bagażem podręcznym” Arek Biedrzycki (Polska);"3 dni wolności” Łukasz Borowski (Polska);"Decapoda Shock” Javier Chillon (Hiszpania); "Sonda o kobietach” i "Kiedy ranne wstają zorze” Mateusz Głowacki (Polska); "La calma” David Gonzàles (Hiszpania); "Odwyk” Krzysztof Jankowski (Polska); "Opowieści z chłodni” Grzegorz Jaroszuk (Polska); "Póki wilk syty” Olga Kałagate (Polska); "Noc życia” Antoni Królikowski (Polska); "Chcę wstąpić do policji” Agnieszka Mania (Polska); "Nauka jazdy” Emi Mazurkiewicz (Polska); "Playground” Elad Primo (Izrael); "Dicen (They say)” Alaunda Ruiz de Azua (Hiszpania); "La Ultima Secuencia” Arturo Ruiz Serrano (Hiszpania); "Pokój” Sławomir Shuty, Maciej Bochniak; "Glasgow” Piotr Subbotko (Polska); "Skrzydła 3D” Krzysztof Szafraniec (Polska); "Raju” Max Zähle (Niemcy); "Ludzie Normalni” Piotr Złotorowicz (Polska);

Filmy amatorskie
"Nocna wizyta” Piotr Chrzan (Polska); "The second awakening of blindness” Mauricio Franco (Hiszpania); "Taki typ ptactwa” i "Ubierz mnie” Małgorzata Goliszewska (Polska); "Love on the airwaves” Steven Hindes (Australia); "List” Jakub Janz (Polska);"Trust” Dave Lojek (Niemcy); "Sztuka narzekania” Karolina Łuczak (Polska); "Rosyjski romans” Urszula Pieregończuk (Polska); "Priceless” Sunit Sinha, Bhavpreet Singh, Subramanyam Suraj (Indie); "Rosa Alba” Beniamin Szwed (Polska);"Dzieciak” Bartek Tryzna (Polska).


Imprezy towarzyszące filmom
Wernisaż wystawy plakatów Jacka Rudzkiego. Środa godz. 17.00, Hall TV, ul. Raabego 2
Występ Grupy Teatralnej Odskocznia ,,Mrówkę Zjadł – impro Odskocznia''. Środa godz. 22.00, klub festiwalowy Czarna Owca

Spotkanie autorskie z Bartoszem Żurawickim. Piątek, godz. 15.00 – 17.00.
Ważne dla dziennikarzy, kulturo- i filmoznawców, krytyków, wszystkich, którzy filmy nie tylko oglądają, ale też o nich piszą. Spotkanie w Sali Konferencyjnej (305) w TVL.

Wykład Michała Zabłockiego "Co wolno a czego nie wolno cytować w filmie, w świetle najnowszych interpretacji przepisów prawa autorskiego”. Sobota, godz. 14.00 – 16.00.
Ważne dla wszystkich fanów kina, filmowców, którzy chcą o filmie wiedzieć więcej. Jedyna okazja by poza murami szkoły filmowej posłuchać wybitnego praktyka. Spotkanie w Sali Konferencyjnej (305) w TVL.

Występ grupy Helatone Trio. Sobota, godz. 23.00, klub festiwalowy Czarna Owca.
Helatone Trio to improwizowany skład, który tworzą: Bartek Kapsa - perkusista Contemporary Noise Sextet, Kamil Pater - gitara (Contemporary Noise Sextet, Dziki Jazz) oraz Tomek Gadecki - trójmiejski saksofonista. Zespół eksploruje rejony muzyki improwizowanej, tworzonej w czasie rzeczywistym. W dużej mierze opartej na poszukiwaniu formy i brzmienia zawsze od nowa i zawsze inaczej.

Zgłoś się do gry miejskiej "Nakarm Mrówkojada”
Poszukiwane są 5 osobowe grupy śmiałków, którzy będą mieli odwagę zebrać się 13 kwietnia, o godzinie 14.00 na placu Litewskim, aby wziąć udział w grze miejskiej organizowanej przez Kinoteatr Projekt i Grupę Teatralną Odskocznia w ramach festiwalu Złote Mrówkojady.

Uczestnicy otrzymają kopertę z zadaniami, za których wypełnienie otrzymają mrówki, którymi nakarmią później Tatę Mrówkojada. A Tata Mrówkojad potrafi się odwdzięczyć…

Na zgłoszenia 5 osobowych grup (wraz z wyznaczeniem lidera) organizatorzy czekają do wtorku 10 kwietnia. Zgłoszenia: kinoteatrprojekt@o2.pl

Pozostałe informacje

Napad na lombard. Policja poszukuje sprawców

Napad na lombard. Policja poszukuje sprawców

W poniedziałkowy wieczór doszło do napadu na jeden z biłgorajskich lombardów. Policja szuka sprawców.

Targi motoryzacyjne – Moto Session 2024
20 kwietnia 2024, 10:00

Targi motoryzacyjne – Moto Session 2024

20 i 21 kwietnia w Targach Lublin odbędą się mocno oczekiwane targi motoryzacyjne połączone z emocjonującymi pokazami. Szykuje się prawdziwe święto dla fanów motoryzacji.

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na wiosenną wyprzedaż

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na wiosenną wyprzedaż

AMW w Lublinie na jeden dzień otwiera swoje drzwi i zaprasza na wiosenną wyprzedaż. Na nowych właścicieli czeka towar z wojskowych magazynów – łopaty, mundury, skrzynie i wiele innych. Zyski ze sprzedaży wesprą Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych.

Nowe sale operacyjne dla pacjentów ze schorzeniami serca, głowy i kręgosłupa

Nowe sale operacyjne dla pacjentów ze schorzeniami serca, głowy i kręgosłupa

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie wkrótce wyremontuje stary trakt operacyjny i zakupi specjalistyczny sprzęt. W pięciu nowych salach będą operować neurochirurdzy i kardiolodzy.

GIS ostrzega: jeśli masz w domu te produkty, natychmiast oddaj do sklepu

GIS ostrzega: jeśli masz w domu te produkty, natychmiast oddaj do sklepu

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed trzeba produktami zawierającymi niedozwolone substancje. Komunikaty dotyczą herbat i sprzętu kuchennego.

Popołudniowe pożary w Lublinie. Czy w mieście grasuje podpalacz?

Popołudniowe pożary w Lublinie. Czy w mieście grasuje podpalacz?

Ogień pojawił się na ulicy Radzyńskiej oraz Kiepury. Na miejscu pracują służby

Lublin upamiętnił 84. rocznicę zbrodni katyńskiej
galeria

Lublin upamiętnił 84. rocznicę zbrodni katyńskiej

Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem Ofiar Katynia, przy ulicy Głębokiej. Młodzież, rodziny ofiar, przedstawiciele władz: samorządowych, wojewódzkich i delegacje, uczcili pamięć ofiar zamordowanych w Katyniu.

Kryminalny czwartek w Radio Lublin
18 kwietnia 2024, 18:00

Kryminalny czwartek w Radio Lublin

18 kwietnia o godz. 18.00 w Studio im. Zbigniewa Stepka Radia Lublin odbędzie się kolejne spotkanie w ramach - Kryminalne czwartki w Lublinie. Tym razem gościem będzie Tomasz Duszyński.

PiS podsumowało wybory samorządowe w regionie. Czarnek ogłosił decyzję dotyczącą startu do Europarlamentu
Wideo

PiS podsumowało wybory samorządowe w regionie. Czarnek ogłosił decyzję dotyczącą startu do Europarlamentu

Prawo i Sprawiedliwość podsumowało jakże udane dla siebie wybory samorządowe w Lubelskiem. PiS z poparciem ponad 47 proc. zdobyło w Sejmiku Województwa aż 21 mandatów z 33. – Po prostu jesteśmy wiarygodni – mówi o zwycięstwie poseł Przemysław Czarnek. Lider lubelskich struktur partii Jarosława Kaczyńskiego zapowiedział, że do kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego ugrupowanie, podobnie jak do Sejmiku wystawi na Lubelszczyźnie najsilniejszą listę w historii. Zdradził też czy w gronie 10 nazwisk, które znajdą się na liście będzie także i jego.

Najpopularniejszy polski bluesman – Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa w Teatrze Starym
17 kwietnia 2024, 19:00

Najpopularniejszy polski bluesman – Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa w Teatrze Starym

Program koncertu wypełnią najstarsze i najbardziej znane utwory, jak i te z najnowszej płyty. Nie zabraknie takich hitów jak: „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy śpiewany razem z publicznością „Chory na bluesa", będący kulminacją każdego występu. Koncert odbędzie się w środę (17 kwietnia).

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Miała 81 lat

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Miała 81 lat

Była wybitnym socjologiem i analitykiem politycznym. Przez pewien czas sympatyzowała również z jedną z partii politycznych

Weekendowa plaga pijanych kierowców

Weekendowa plaga pijanych kierowców

Ostatnie dni, niestety, należały do kierowców wsiadających za kółko na podwójnym gazie. Po piętach deptała im jednak policja i inni uczestnicy ruchu

Boccia  zintegruje środowisko akademickie

Boccia zintegruje środowisko akademickie

Przed nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania

Bracia Waglewscy pożegnają się koncertowo z „Balladami i Protestami”
21 kwietnia 2024, 20:00

Bracia Waglewscy pożegnają się koncertowo z „Balladami i Protestami”

Po dwóch latach od premiery bestsellerowej płyty „Ballady i Protesty” nadszedł czas na koncertowe pożegnanie się z tym albumem. Pożegnalny koncert odbędzie się 21 kwietnia w Radio Lublin.

Grillowanie na legalu. Gdzie można to zrobić, by nie dostać mandatu?

Grillowanie na legalu. Gdzie można to zrobić, by nie dostać mandatu?

Niedługo w powietrzu czuć będzie zapach węgla i pieczonej kiełbaski. Ale co zrobić jeśli nie mamy domu z ogródkiem, gdzie można rozpalić grilla? Na uciechę mieszkańców blokowisk, jest kilka takich miejsc w Lublinie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna