Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Jedno z czarno-białych zdjęć, jakie się zachowały, przedstawia billboard z trzema mądrymi małpkami z japońskiego przysłowia. Amerykańska parafraza zdania "nie widzę, nie słyszę, nie mówię stworzona na potrzeby ściśle tajnego Projektu Manhattan w wolnym tłumaczeniu brzmi: To, co tu widzisz, robisz, słyszysz, zostaw tutaj kiedy wyjedziesz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z innego plakatu można się było dowiedzieć, że twój długopis i język może stać się bronią twojego wroga. Znakomicie oddaje to atmosferę tajemnicy w jakiej żyli mieszkańcy ukrytego miedzy wzgórzami Tennessee miasta-widmie. Miasta, którego próżno było szukać na mapach.

To tutaj w gigantycznych fabrykach (jeden z zakładów o pow. 17 ha z był wówczas największym budynkiem na świecie) testowano różne metody wzbogacania uranu. Oak Ridge było najważniejszym elementem rządowego projektu Manhattan - bez tego "elementu układanki” bomba atomowa nigdy by nie powstała.

O tym jak gigantyczny był to projekt świadczą już same liczby. W szczytowym okresie rozwoju, wiosną 1845 r., miasto liczyło 75 tysięcy mieszkańców, stołówki wydawały 40 tys. posiłków na dobę, a zużycie energii elektrycznej znacznie przekraczało potrzeby Nowego Jorku

Bohaterki "Dziewczyn atomowych” Denise Kiernan to młode dziewczyny zrekrutowane ze wszystkich zakątków Stanów Zjednoczonych. Nie wiedziały dokąd jadą, nie miały pojęcia nad czym pracują. Mieszkały w przeludnionych bursach, przyczepach kampingowych (robotnicy budowlani) i domach z prefabrykatów (pracownicy naukowi), brnęły w błocie do pracy w jednej z kilku gigantycznych fabryk, godzinami stały w kolejkach i próbowały sobie w tych spartańskich warunkach ułożyć życie.

Denise Kiernan równie pasjonująco potrafi pisać o skomplikowanych reakcjach chemicznych jak o codziennych bolączkach - jak brak gumek do majtek czy pończoch. To fascynująca historia wielu lat prac nad bombą atomową opowiedziana z perspektywy kilkunastu kobiet: chemiczki, sekretarki, sprzątaczki, pielęgniarki.

- Był to wyjątkowy eksperyment socjologiczny. Miejsce bez przeszłości z tworzoną w pośpiechu społecznością - pisze Kiernan.

Z całego kraju zjechali tu głównie ludzie młodzi - średnia wieku mieszkańców to 27 lat. Szefowie projektu szczególnie cenili dziewczyny z prowincji, które swoją edukację zakończyły na liceum. Bez słowa skargi kwaterowały się w barakowozach, bez żadnych pytań wykonywały każde polecenie, nie były tak ciekawskie jak ci, którzy skończyli studia.

Bo choć pytania same cisnęły się na usta (dlaczego z taśmy produkcyjnej nie wyjeżdża żaden towar? Co oznaczają symbole J, M,Q,R?) - nie należało ich zadawać. Nie należało też rozmawiać o pracy - ani z chłopakiem, ani ze współlokatorką. Dociekliwych szybko żegnano. A szansy powrotu do miejsca, które mimo tych wszystkich tajemnic i niedogodności, dawało w końcu stałą pracę i godziwą pensję. Nie bez znaczenia było też poczucie, że uczestniczą w czymś wielkim i ważnym, że wyniki ich pracy mogą uratować kraj. W obliczu toczącej się na starym kontynencie wojny, to był argument nie do przebicia.

Pozostałe informacje

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki
PROGRAM WYDARZEŃ

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

Prawie 2 tys. wydarzeń dla dużych i małych, wszystkie uczelnie w Lublinie i wielki naukowy piknik. To wszystko co czeka nas podczas jubileuszowej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Magiczny Lublin Jagiellonów
patronat
15 września 2024, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Magiczny Lublin Jagiellonów

Utwory z czasów panowania dynastii Jagiellonów, czyli: muzyka średniowiecza i renesansu, instrumentalna, wokalna i wokalno – instrumentalna ze zbiorów polskich i zagranicznych w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Capella All’Antico już w najbliższą niedzielę w Kościele Pobrygidkowskim.

Dodatkowe środki na remont trzech ulic w Chełmie

Dodatkowe środki na remont trzech ulic w Chełmie

Ulice Kilińskiego, Grunwaldzka i Krańcowe przejdą gruntowny remont, o czym poinformował prezydent miasta Chełm. Kiedy ruszą prace?

Patriotyczna niedziela w Turobinie
patronat
15 września 2024, 10:00

Patriotyczna niedziela w Turobinie

Festiwal piosenki patriotycznej w Turobinie jest organizowany od 8 lat i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Każdego roku Turobin gości wykonawców z odległych miejscowości. W tym roku na turobińskiej scenie wystąpi Zespół Pieśni Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław.

Był poszukiwany. Wpadł, bo jechał bez światła
Biała Podlaska

Był poszukiwany. Wpadł, bo jechał bez światła

42-letni obywatel Ukrainy był poszukiwany listem gończym. Wpadł w ręce policjantów, którzy zwrócili uwagę na niedziałające światło w jego aucie.

Marcin Wójcik w programie (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Marcin Wójcik w programie (Nie)Wyparzona Gęba

W programie (Nie)Wyparzona Gęba Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru zmierzy się z naszymi ostrymi przekąskami i odpowie na pytania czy w szkole był zgrywusem, jak to się stało, że zajął się kabaretem i czy stand-up wypiera kabaret. Opowie nam też o nowym programie "Mniej Więcej".

Gadająca papuga zatrzymana na granicy

Gadająca papuga zatrzymana na granicy

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej uniemożliwili wjazd gadającej papugi żako na teren Polski. Zwierzę nie posiadało dokumentów CITES.

park Radziwiłłowski

Wypłoszyć ptaki z parku. Przyrodnicy miażdżą pomysł, który uzyskał pozytywną ocenę urzędników

Wypłoszyć ptaki z parku i usunąć ich gniazda. Ten zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego pomysł wywołuje sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród przyrodników. – Sokół płoszy nie tylko gawrony, ale tak naprawdę wszystkie ptaki przebywające w parku, a nawet w okolicy- alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ratusz problemu nie widzi.

Zakłady Azotowe w Puławach to największa firma przemysłowa w regionie. Pod względem finansowym ostatnie lata należą do najtrudniejszych w jej historii

Puławskie Azoty daleko od rentowności. Tracą setki milionów

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych w Puławach nadal dokłada do interesu. Największy producent nawozów w Polsce pierwsze półrocze zamknął stratą 336 mln zł. Powód tak złych danych to jak czytamy w komunikacie spółki "wymagająca sytuacja rynkowa" w Europie.

Chełm ma nowego dyrektora największego departamentu w urzędzie- jest nim Bogdan Drygasiewicz, były prezes CHTBS.

Zmiany ciąg dalszy. Chełm ma nowego dyrektora

Niedawno prezydent Chełma ogłosił nowego dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Teraz nadszedł czas na przedstawienie kolejnej zmiany w urzędzie – nowego dyrektora Departamentu Architektury, Inwestycji i Funduszy Europejskich.

Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z generałami odpowiedzialnymi za szkolenie pilotów, by omówić z nimi oczekiwane zmiany. Ich celem jest uproszczenie i przyspieszenie nauki pilotażu śmigłowców, którzy w przyszłości zasiądą za sterami AH-64
Wideo
film

Minister w Dęblinie. Chce skrócić czas szkolenia pilotów

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, w poniedziałek odwiedził Lotniczą Akademię Wojskową. Mówił o zmianach w procesie kształcenia załóg śmigłowców. Ich celem jest uproszczenie i skrócenie tego procesu na wzór amerykański.

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Wilki zaatakowały bydło w gminie Stoczek Łukowski. Jeden cielak nie przeżył.

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Są konsekwencje walkowera w meczu pomiędzy Hetmanem Zamość, a Tomasovią. Przypomnijmy, że w derbach na boisku padł remis 2:2, ale ze względu na to, że w barwach beniaminka rozgrywek przez kilka minut brakowało na boisku zawodnika o statusie młodzieżowca trzy punkty zgarnął zespół z Tomaszowa

Chciał zainwestować, ale stracił swoje oszczędności

Chciał zainwestować, ale stracił swoje oszczędności

200 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu łęczyńskiego. Przekonał go wizerunek znanego polityka umieszczony w ogłoszeniu dotyczącym inwestowania pieniędzy.

„5” w Mini Lotto padła w Tyszowcach. Wiemy, ile zgarnął szczęśliwiec

„5” w Mini Lotto padła w Tyszowcach. Wiemy, ile zgarnął szczęśliwiec

W poniedziałkowym losowaniu Mini Lotto padły aż cztery „5”. Jedną z nich trafiła osoba, która zagrała w Tyszowcach w powiece tomaszowskim.

Kalendarz
wrzesień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia