Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

9 grudnia 2008 r.
16:35
Edytuj ten wpis

Czy muszę płacić za kąpiel sąsiada?!

0 4 A A

Ok. 40% mieszkań należących do Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie ma wodomierzy. Opłata za korzystanie z wody jest w takim przypadku naliczana ryczałtem - od każdej zameldowanej osoby do czynszu dolicza się około 30 zł, czyli równowartość ok. 4 m sześć. wody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli ze wskazań głównego wodomierza wynika, że wody zużyto więcej niż zakładane w przedpłatach 4 metry na głowę, dopłata jest solidarnie rozkładana pomiędzy osoby oficjalnie mieszkające w bloku.

Co robią spółdzielnie

- Zaniżanie liczby lokatorów jest najzwyklejszym okradaniem innych mieszkańców - komentuje ten proceder Andrzej Mazurek, zastępca prezesa LSM do spraw ekonomiczno-finansowych. - Niestety, spółdzielnia może jedynie wysyłać właścicielom mieszkań pisma upominające o obowiązku zameldowania wszystkich osób zamieszkujących lokale. Działania te przynoszą znikome efekty.

Z większym optymizmem na tego typu akcje patrzy Marek Czapski, prezes SM "Centrum” w Lublinie. W tej spółdzielni pisma z prośbą o uaktualnienie liczby mieszkańców rozsyłane są od czterech lat i, jak twierdzi Czapski, akcja powoli przynosi efekty.

Trochę inna jest sytuacja w SM "Spółdzielca”.

- W marcu we wszystkich naszych budynkach rozwiesiliśmy pisma zachęcające do przekazywania nam aktualnych informacji o liczbie mieszkańców - mówi Agnieszka Kulczyńska, kierownik działu członkowskiego, kontroli i windykacji w Spółdzielcy. - Wiele osób skorzystało wówczas z okazji i zgłosiło dzieci i osoby, które się wprowadziły. Mieliśmy jednak dużo głosów o zaniżaniu liczby osób, zwłaszcza w mieszkaniach wynajętych studentom.

Ze wsparciem techniki

Często i zainstalowanie wodomierza nie rozwiązuje problemu z kłopotliwymi najemcami. Stan wodomierzy jest sprawdzany dwa razy do roku, w styczniu i czerwcu.

- W czerwcu, kiedy chcemy spisać stan liczników, często nie możemy się dostać do mieszkań, które wynajmowali studenci. Po prostu wynajmujący wyjechali już z miasta - mówi Anna Ostrowska, kierownik administracji SM "Spółdzielca”.
SM Spółdzielca rozwiązuje ten problem, sukcesywnie instalując w należących do siebie budynkach wodomierze elektroniczne. Umożliwiają one sprawdzenie stanu licznika drogą radiową, bez wchodzenia do mieszkania. Liczniki są, tak jak przy wodomierzach tradycyjnych, sprawdzane dwa razy w roku, jednak urządzenia te dodatkowo, co dwa tygodnie, zapisują i przechowują w pamięci stan zużycia wody.

Dzięki temu spółdzielnia może na bieżąco monitorować zużycie wody, gdy mieszkanie zmienia właściciela, zaś właściciel lokalu może mieć większą kontrolę nad zużyciem wody w wynajmowanym mieszkaniu.

Ustawa chroni naciągaczy

- Nie da się ustalić faktycznej liczby lokatorów zameldowanych w danym mieszkaniu - mówi Sławomir Osiński z SM "Czechów”. - Ustawa ochronie danych osobowych uniemożliwia uzyskanie tej informacji z Urzędu Miasta, oświadczenia lokatorów nie są w tym względzie miarodajne.

W spółdzielni Czechów od liczby zameldowanych lokatorów zależą opłaty za wywóz nieczystości oraz, w starszych mieszkaniach, ryczałtowa opłata za gaz. Spółdzielnia sukcesywnie wprowadza gazomierze.

Czynnik ludzki zastąpimy metrami?

Jednak to nie rozwiąże problemu z naliczaniem opłat za wywóz nieczystości. Zarząd spółdzielni szuka sposobów wyjścia z tej paradoksalnej sytuacji.

- Mamy zamiar odejść od czynnika ludzkiego przy naliczaniu opłat i zastąpić go opłatą zależną od powierzchni mieszkania - mówi Osiński. - Jeszcze w tym roku zamierzamy skonsultować ten pomysł z radami osiedlowymi.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~kaska~ / 20 grudnia 2008 r. o 23:06
jasio napisał:
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt rozwiń
Avatar
jasio / 16 grudnia 2008 r. o 13:47
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów
Avatar
~kkk~ / 16 grudnia 2008 r. o 08:20
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płacę najwięcej za dbanie o zieleń na osiedlu - a co ja depczę trawniki czy dzieciaki sasiadów?!
3. Najwięcej płacę za "administrację" - jakby przez to spółdzielnia miała mnie lepiej traktować!

Wim, że ten problem nie jest łatwy. Lecz pojście w tym kierunku to jawne złodziejstwo. Niech spółdzielnie i ustawodawcy poszukają innych rozwiazań (opomiarują mieszkania, nie doliczają do "kosztów stałych" zaleglości nierzetelnych mieszkańców itp...) a nie idą na łatwiznę okradając ludzi, którzy i tak najwięcej pieniędzy włożyli w zakup wiekszych mieszkań. Gdyby nie takie praktyki, mój czynsz wynosiłby ok 450 zł/m-c a nie ponad 600 zł. (bez mediów). W skali roku moje straty to grubo ponad 1500 zł. A mieszkam w tej spóldzielni już 15 lat. Na tych same niegodziwy praktykach spółdzielni staraciłem już ponad 20 000 złotych - płacę za złodziei, oszustów, darmozjadów i krętaczy, którzy chcą mieszkać za półdarmo. Tak w naszym kraju traktuje się uczciwych ludzi, którzy swoje zobowiazania płacą w terminie i nie oszukukuja innych.

Pozdrawiam uczciwych nieszczęśników
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płac... rozwiń
Avatar
panbucz / 10 grudnia 2008 r. o 11:10
" Mamy zamiar odejść od czynnika ludzkiego przy naliczaniu opłat i zastąpić go opłatą zależną od powierzchni mieszkania - mówi Osiński."

Zaraz, to z tego wynika że samotna wdowa-emerytka w 80m mieszkaniu zapłaci za śmiecie więcej, niż 5-osobowa rodzina na 60m kw.???
Avatar
~kaska~ / 20 grudnia 2008 r. o 23:06
jasio napisał:
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt rozwiń
Avatar
jasio / 16 grudnia 2008 r. o 13:47
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów
Avatar
~kkk~ / 16 grudnia 2008 r. o 08:20
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płacę najwięcej za dbanie o zieleń na osiedlu - a co ja depczę trawniki czy dzieciaki sasiadów?!
3. Najwięcej płacę za "administrację" - jakby przez to spółdzielnia miała mnie lepiej traktować!

Wim, że ten problem nie jest łatwy. Lecz pojście w tym kierunku to jawne złodziejstwo. Niech spółdzielnie i ustawodawcy poszukają innych rozwiazań (opomiarują mieszkania, nie doliczają do "kosztów stałych" zaleglości nierzetelnych mieszkańców itp...) a nie idą na łatwiznę okradając ludzi, którzy i tak najwięcej pieniędzy włożyli w zakup wiekszych mieszkań. Gdyby nie takie praktyki, mój czynsz wynosiłby ok 450 zł/m-c a nie ponad 600 zł. (bez mediów). W skali roku moje straty to grubo ponad 1500 zł. A mieszkam w tej spóldzielni już 15 lat. Na tych same niegodziwy praktykach spółdzielni staraciłem już ponad 20 000 złotych - płacę za złodziei, oszustów, darmozjadów i krętaczy, którzy chcą mieszkać za półdarmo. Tak w naszym kraju traktuje się uczciwych ludzi, którzy swoje zobowiazania płacą w terminie i nie oszukukuja innych.

Pozdrawiam uczciwych nieszczęśników
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płac... rozwiń
Avatar
panbucz / 10 grudnia 2008 r. o 11:10
" Mamy zamiar odejść od czynnika ludzkiego przy naliczaniu opłat i zastąpić go opłatą zależną od powierzchni mieszkania - mówi Osiński."

Zaraz, to z tego wynika że samotna wdowa-emerytka w 80m mieszkaniu zapłaci za śmiecie więcej, niż 5-osobowa rodzina na 60m kw.???
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żużlowiec Motoru Lublin mistrzem świata juniorów!

Żużlowiec Motoru Lublin mistrzem świata juniorów!

Mateusz Cierniak został indywidualnym mistrzem świata juniorów. Żużlowiec Motoru Lublin złoto zapewnił sobie zajmując trzecie miejsce w finałowej rundzie Grand Prix 2 w Toruniu. Drugi był inny zawodnik lubelskiej drużyny Wiktor Lampart, który może mówić o sporym pechu, bo medal przegrał zaledwie o włos.

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Sytuacja jest „trudna”, „bardzo ciężka”. Te słowa padały zarówno z ust przedstawiciela pracowników MPK Kraśnik, prezesa spółki jak i miejskich radnych. – Skoro o podwyżkach nie ma mowy, skoro przed nami jest widmo bankructwa naszej spółki, to jaką mamy mieć motywację do pracy? – dopytywał radnych przewodniczący zakładowej „Solidarności” Witold Bielski. Czy dojdzie do strajku pracowników?

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest zwiększenie udziału OZE w polskim miksie energetycznym. Ostatnie wydarzenia m.in. za naszą wschodnią granicą pokazały, że OZE to już nie tylko ekologia i rachunek ekonomiczny, a gwarancja bezpieczeństwa - rozmowa z Piotrem Droździewiczem, wiceprezesem firmy Sunprofi.

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym
7 października 2022, 18:00

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym

"Słyszę Cię" to tytuł wyjątkowego koncertu charytatywnego, który Teatr Muzyczny w Lublinie zrealizuje w ramach pomocy na rzecz młodych ludzi zmagających się z problemami psychicznymi. Gwiazdami wydarzenia będą Viki Gabor i Kayah. Koncert odbędzie się już 7 października o godz. 18.

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister:  Musimy być przygotowani na różne warianty

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister: Musimy być przygotowani na różne warianty

Okazuje się, że Państwowa Agencja Atomistyki już przeprowadziła symulacje pod kątem rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie atomowe.

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę
zdjęcia
1 października 2022, 16:00
galeria

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę

Artystów jest dwudziestu, miejsc gdzie pojawią się ich prace: 25. W sobotę rozpoczyna się Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City 2022.

Koncert dla Seniorów w Puławach
4 października 2022, 17:00

Koncert dla Seniorów w Puławach

4 października o godz. 17 w Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Koncert odbędzie się w ramach VIII Puławskiej Senioriady.

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca
wideo
film

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca

Słowo „przestrzeń” nie pada tu przypadkowo, ale równie ważne jest to, że w październiku miłośnicy tańca będą zadowoleni.

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto przegrało sądowe spory o własność gruntów położonych między ul. Jana Pawła II a wąwozem. Władze Lublina muszą zwrócić tę ziemię spadkobiercom dawnych właścicieli. Wydane przedwczoraj wyroki są już prawomocne.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Tytułu broni zespół 4-tego Piętra. O jego sile stanowili w poprzednim sezonie głównie gracze podkoszowi jak Marcin Ożga, Łukasz Łukawski czy Marek Macieszczuk. Drugie miejsce zajęło The Reds Iglo-Klima, a podium uzupełnił Symbit

Bridget Jones wraca.  Program TV 30 września - 2 października 2022
30 września 2022, 20:00

Bridget Jones wraca. Program TV 30 września - 2 października 2022

W najbliższy weekend w telewizji będzie można zobaczyć m.in. festiwalowy "Portret kobiety w ogniu". Nie zabraknie też rozrywki w postaci takich filmów, jak "Alita: battle Angel" czy "Krzyk". Poniżej prezentuję kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Zgodnie wytycznymi straży pożarnej, zarządcy osiedli mieszkaniowych muszą poprawić dojazd do wskazanych budynków wielorodzinnych. Chodzi o to, by w razie zagrożenia, strażacy mogli szybko dotrzeć pod każdy adres. Nowych dróg pożarowych najszybciej przybywa na os. Niwa.

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Od soboty będą obowiązywać nowe rozkłady jazdy autobusów i trolejbusów.

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

Cerrad Enea Czarni Radom będą przeciwnikiem LUK Lublin w pierwszej kolejce nowego sezonu. Mecz rozegrany zostanie w hali Globus, w sobotę, o godz 20.30. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Eko-warsztaty, nauka robotyki oraz zajęcia z ratownikami dotyczące bezpieczeństwa – takie atrakcje czekały na młodych mieszkańców i mieszkanki Chełma oraz okolic podczas tegorocznego „Lata z CEMEX”. W warsztatach, zabawach integracyjnych i wycieczkach uczestniczyło w sumie ponad 180 dzieci. Organizatorami wydarzenia byli: CEMEX Polska oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!