Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

9 grudnia 2008 r.
16:35
Edytuj ten wpis

Czy muszę płacić za kąpiel sąsiada?!

0 4 A A

Ok. 40% mieszkań należących do Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie ma wodomierzy. Opłata za korzystanie z wody jest w takim przypadku naliczana ryczałtem - od każdej zameldowanej osoby do czynszu dolicza się około 30 zł, czyli równowartość ok. 4 m sześć. wody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli ze wskazań głównego wodomierza wynika, że wody zużyto więcej niż zakładane w przedpłatach 4 metry na głowę, dopłata jest solidarnie rozkładana pomiędzy osoby oficjalnie mieszkające w bloku.

Co robią spółdzielnie

- Zaniżanie liczby lokatorów jest najzwyklejszym okradaniem innych mieszkańców - komentuje ten proceder Andrzej Mazurek, zastępca prezesa LSM do spraw ekonomiczno-finansowych. - Niestety, spółdzielnia może jedynie wysyłać właścicielom mieszkań pisma upominające o obowiązku zameldowania wszystkich osób zamieszkujących lokale. Działania te przynoszą znikome efekty.

Z większym optymizmem na tego typu akcje patrzy Marek Czapski, prezes SM "Centrum” w Lublinie. W tej spółdzielni pisma z prośbą o uaktualnienie liczby mieszkańców rozsyłane są od czterech lat i, jak twierdzi Czapski, akcja powoli przynosi efekty.

Trochę inna jest sytuacja w SM "Spółdzielca”.

- W marcu we wszystkich naszych budynkach rozwiesiliśmy pisma zachęcające do przekazywania nam aktualnych informacji o liczbie mieszkańców - mówi Agnieszka Kulczyńska, kierownik działu członkowskiego, kontroli i windykacji w Spółdzielcy. - Wiele osób skorzystało wówczas z okazji i zgłosiło dzieci i osoby, które się wprowadziły. Mieliśmy jednak dużo głosów o zaniżaniu liczby osób, zwłaszcza w mieszkaniach wynajętych studentom.

Ze wsparciem techniki

Często i zainstalowanie wodomierza nie rozwiązuje problemu z kłopotliwymi najemcami. Stan wodomierzy jest sprawdzany dwa razy do roku, w styczniu i czerwcu.

- W czerwcu, kiedy chcemy spisać stan liczników, często nie możemy się dostać do mieszkań, które wynajmowali studenci. Po prostu wynajmujący wyjechali już z miasta - mówi Anna Ostrowska, kierownik administracji SM "Spółdzielca”.
SM Spółdzielca rozwiązuje ten problem, sukcesywnie instalując w należących do siebie budynkach wodomierze elektroniczne. Umożliwiają one sprawdzenie stanu licznika drogą radiową, bez wchodzenia do mieszkania. Liczniki są, tak jak przy wodomierzach tradycyjnych, sprawdzane dwa razy w roku, jednak urządzenia te dodatkowo, co dwa tygodnie, zapisują i przechowują w pamięci stan zużycia wody.

Dzięki temu spółdzielnia może na bieżąco monitorować zużycie wody, gdy mieszkanie zmienia właściciela, zaś właściciel lokalu może mieć większą kontrolę nad zużyciem wody w wynajmowanym mieszkaniu.

Ustawa chroni naciągaczy

- Nie da się ustalić faktycznej liczby lokatorów zameldowanych w danym mieszkaniu - mówi Sławomir Osiński z SM "Czechów”. - Ustawa ochronie danych osobowych uniemożliwia uzyskanie tej informacji z Urzędu Miasta, oświadczenia lokatorów nie są w tym względzie miarodajne.

W spółdzielni Czechów od liczby zameldowanych lokatorów zależą opłaty za wywóz nieczystości oraz, w starszych mieszkaniach, ryczałtowa opłata za gaz. Spółdzielnia sukcesywnie wprowadza gazomierze.

Czynnik ludzki zastąpimy metrami?

Jednak to nie rozwiąże problemu z naliczaniem opłat za wywóz nieczystości. Zarząd spółdzielni szuka sposobów wyjścia z tej paradoksalnej sytuacji.

- Mamy zamiar odejść od czynnika ludzkiego przy naliczaniu opłat i zastąpić go opłatą zależną od powierzchni mieszkania - mówi Osiński. - Jeszcze w tym roku zamierzamy skonsultować ten pomysł z radami osiedlowymi.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~kaska~ / 20 grudnia 2008 o 23:06
0
jasio napisał:
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt rozwiń
Avatar
jasio / 16 grudnia 2008 o 13:47
0
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów
Avatar
~kkk~ / 16 grudnia 2008 o 08:20
0
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płacę najwięcej za dbanie o zieleń na osiedlu - a co ja depczę trawniki czy dzieciaki sasiadów?!
3. Najwięcej płacę za "administrację" - jakby przez to spółdzielnia miała mnie lepiej traktować!

Wim, że ten problem nie jest łatwy. Lecz pojście w tym kierunku to jawne złodziejstwo. Niech spółdzielnie i ustawodawcy poszukają innych rozwiazań (opomiarują mieszkania, nie doliczają do "kosztów stałych" zaleglości nierzetelnych mieszkańców itp...) a nie idą na łatwiznę okradając ludzi, którzy i tak najwięcej pieniędzy włożyli w zakup wiekszych mieszkań. Gdyby nie takie praktyki, mój czynsz wynosiłby ok 450 zł/m-c a nie ponad 600 zł. (bez mediów). W skali roku moje straty to grubo ponad 1500 zł. A mieszkam w tej spóldzielni już 15 lat. Na tych same niegodziwy praktykach spółdzielni staraciłem już ponad 20 000 złotych - płacę za złodziei, oszustów, darmozjadów i krętaczy, którzy chcą mieszkać za półdarmo. Tak w naszym kraju traktuje się uczciwych ludzi, którzy swoje zobowiazania płacą w terminie i nie oszukukuja innych.

Pozdrawiam uczciwych nieszczęśników
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płac... rozwiń
Avatar
panbucz / 10 grudnia 2008 o 11:10
0
" Mamy zamiar odejść od czynnika ludzkiego przy naliczaniu opłat i zastąpić go opłatą zależną od powierzchni mieszkania - mówi Osiński."

Zaraz, to z tego wynika że samotna wdowa-emerytka w 80m mieszkaniu zapłaci za śmiecie więcej, niż 5-osobowa rodzina na 60m kw.???
Avatar
~kaska~ / 20 grudnia 2008 o 23:06
0
jasio napisał:
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt rozwiń
Avatar
jasio / 16 grudnia 2008 o 13:47
0
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów
Avatar
~kkk~ / 16 grudnia 2008 o 08:20
0
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płacę najwięcej za dbanie o zieleń na osiedlu - a co ja depczę trawniki czy dzieciaki sasiadów?!
3. Najwięcej płacę za "administrację" - jakby przez to spółdzielnia miała mnie lepiej traktować!

Wim, że ten problem nie jest łatwy. Lecz pojście w tym kierunku to jawne złodziejstwo. Niech spółdzielnie i ustawodawcy poszukają innych rozwiazań (opomiarują mieszkania, nie doliczają do "kosztów stałych" zaleglości nierzetelnych mieszkańców itp...) a nie idą na łatwiznę okradając ludzi, którzy i tak najwięcej pieniędzy włożyli w zakup wiekszych mieszkań. Gdyby nie takie praktyki, mój czynsz wynosiłby ok 450 zł/m-c a nie ponad 600 zł. (bez mediów). W skali roku moje straty to grubo ponad 1500 zł. A mieszkam w tej spóldzielni już 15 lat. Na tych same niegodziwy praktykach spółdzielni staraciłem już ponad 20 000 złotych - płacę za złodziei, oszustów, darmozjadów i krętaczy, którzy chcą mieszkać za półdarmo. Tak w naszym kraju traktuje się uczciwych ludzi, którzy swoje zobowiazania płacą w terminie i nie oszukukuja innych.

Pozdrawiam uczciwych nieszczęśników
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płac... rozwiń
Avatar
panbucz / 10 grudnia 2008 o 11:10
0
" Mamy zamiar odejść od czynnika ludzkiego przy naliczaniu opłat i zastąpić go opłatą zależną od powierzchni mieszkania - mówi Osiński."

Zaraz, to z tego wynika że samotna wdowa-emerytka w 80m mieszkaniu zapłaci za śmiecie więcej, niż 5-osobowa rodzina na 60m kw.???
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Co zdrożeje w Lublinie? Urząd ogłosił plany

Co zdrożeje w Lublinie? Urząd ogłosił plany 3 2

Ratusz ogłosił plany co do przyszłorocznych opłat za usługi komunalne, np. cen biletów komunikacji miejskiej, i parkowania w płatnej strefie. Większość cen nie wzrośnie, chociaż nie da się wykluczyć podwyżki w przypadku opłat za wywóz śmieci.

Jest zgoda na budowę pomnika pierwszego rektora KUL

Jest zgoda na budowę pomnika pierwszego rektora KUL 0 0

Jest pozwolenie na budowę pomnika pierwszego rektora KUL, ks. Idziego Radziszewskiego. Stanie na skwerze przy Al. Racławickich, ma być gotowy w listopadzie.

Mieszkańcy boją się nielegalnych śmieci. Skąd się tutaj wzięły? [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Mieszkańcy boją się nielegalnych śmieci. Skąd się tutaj wzięły? [zdjęcia] 3 2

Na widok śmieci w wyrobiskach po kopalniach piachu u mieszkańców Wólki Rokickiej zapala się lampka alarmowa. To efekt aresztowania lokalnego przedsiębiorcy. Michał K. przez lata zakopywał toksyczne odpady w starej kopalni.

Terytorialsi biegają po mistrzowsku

Terytorialsi biegają po mistrzowsku 5 0

W Puławach odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Średniodystansowym i Sprinterskim Biegu na Orientację. W riozegranych 22 i 23 września zawodach bardzo dobrze zaprezentowali się lubelscy terytorialsi, zdobywając kilka medali w klasyfikacji indywidualnej oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Lubartów: Certyfikaty Młodego Przedsiębiorcy rozdane

Lubartów: Certyfikaty Młodego Przedsiębiorcy rozdane 0 0

W Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów dla uczniów, którzy uczestniczyli w projekcie „Młodzieżowe przedsiębiorstwo”.

Lublin: Lekarz nie przyjął pacjenta na oddział w szpitalu. Następnego dnia chory zmarł

Lublin: Lekarz nie przyjął pacjenta na oddział w szpitalu. Następnego dnia chory zmarł 22 15

Rozpoczął się proces lekarza, który nie przyjął na oddział starszego mężczyzny z zakrzepicą i zapaleniem kolana. Michał B. zalecił pacjentowi okłady z lodu. Dzień później 64-latek zmarł.

Lubelskie: Myśliwi polowali na kaczki, postrzelili człowieka

Lubelskie: Myśliwi polowali na kaczki, postrzelili człowieka 52 5

Podczas polowania na kaczki myśliwi postrzelili jednego z mieszkańców. Mężczyzna został zraniony śrutem w rękę.

Konferencja naukowa: "Romantyzm i jego interpretacje" w Galerii Labirynt
27 września 2018, 11:00

Konferencja naukowa: "Romantyzm i jego interpretacje" w Galerii Labirynt 1 1

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza do udziału w konferencji naukowej poświęconej romantyzmowi w kontekście nowoczesności. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 września.

Lublin: Rosną betonowe konstrukcje wiaduktów. Kiedy otworzą drogę? [zdjęcia]
galeria

Lublin: Rosną betonowe konstrukcje wiaduktów. Kiedy otworzą drogę? [zdjęcia] 13 9

Jeszcze w tym roku gotowe mają być wszystkie cztery wiadukty w ciągu ul. Grygowej w Lublinie, które zastąpią stary, zburzony z powodu fatalnego stanu technicznego. Cała trasa nad torami powinna być otwarta wiosną. Jej budowa jest zaawansowana w 30 proc.

Mateusz Mika (Asseco Resaovia): Mistrzostwa rozpoczną się teraz

Mateusz Mika (Asseco Resaovia): Mistrzostwa rozpoczną się teraz 2 0

Rozmowa z Mateuszem Miką, przyjmującym Asseco Resovii Rzeszów i reprezentacji Polski

Lublin: Przebudowa Al. Racławickich później. Przetarg unieważniony

Lublin: Przebudowa Al. Racławickich później. Przetarg unieważniony 2 22

W poniedziałek unieważniony został przetarg na przebudowę Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i Lipowej. Powód?

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu 4 2

Ponad dwustumetrowy odcinek ulicy Leśnej w Nałęczowie jeszcze w tym roku może zostać wyremontowany. Chodzi o część od Górskiego do kładki dla pieszych w kierunku Harcerskiej.

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu 0 5

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do Lublina z zaledwie jedną wygraną na III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego. Akademiczki mają jeszcze nad czym pracować przed rozpoczęciem rozgrywek

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda]
galeria

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda] 510 69

Będzie miał wysokość 10-piętrowego wieżowca, a do jego budowy zużyte zostaną 22 tony stali. Maszt na rondzie obok lubelskiego zamku ma kosztować 676 tys. zł. Pieniądze wyłożą trzy spółki Skarbu Państwa w ramach wydatków na tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu.

Lublin: Nowe trolejbusy wyjeżdżają nieśmiało

Lublin: Nowe trolejbusy wyjeżdżają nieśmiało 3 9

Zaledwie siedem nowych przegubowych trolejbusów wyjechało w poniedziałek rano na ulice Lublina, mimo oficjalnych zapewnień, że od poniedziałku będą kursować już wszystkie, czyli piętnaście. Dlaczego zajezdnię opuściła tylko część?