W związku z nowelizacją Prawa budowlanego z dniem 1 stycznia 2009 r., większość budynków w Polsce powinna posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.
to, jak się okazuje, rzecz dużej wagi.
Jak wynika z raportu "Szóste Paliwo Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy”, przeprowadzonego na zlecenie firmy Rockwool Polska,
aż dla 46% inwestorów opłacenie bieżących rachunków za ogrzewanie stanowi problem.
Najbardziej widocznym wskaźnikiem w świadectwie jest EP, czyli wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, określający całkowitą efektywność energetyczną budynku z uwzględnieniem efektu ekologicznego.
Dla przeciętnego użytkownika nieruchomości
najważniejszy element takiego certyfikatu to wskaźnik EK (energii końcowej),
W praktyce EK określa ilość energii potrzebnej każdego roku do ogrzania mieszkania, jego wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w domach z klimatyzacją – dodatkowo chłodzenia. Im mniejsza jest wartość współczynnika EK, tym bardziej efektywny energetycznie jest dany budynek, a tym samym – niższe są koszty jego utrzymania
Poza wskaźnikiem EK użytkownik swoją uwagę powinien skupić na parametrach informujących o izolacyjności cieplnej przegród budynku, parametrach urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i przygotowania ciepłej wody użytkowej o raz zapznać ze wskazówkami w zakresie możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową.
Nowe przepisy
W takim przypadku do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na jego użytkowanie, musi on bezwzględnie dołączyć kopię certyfikatu energetycznego. Warto przy tym pamiętać, że jest ono także wymagane dla obiektu rozbudowanego, nadbudowanego lub odbudowanego.
Gdy kupujemy dom lub mieszkanie od dewelopera sporządzenie certyfikatu energetycznego należy do jego obowiązku. Jednak zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Prawa budowlanego w blokach ze wspólną instalacją grzewczą świadectwo sporządza się wyłącznie dla całego budynku, a nie pojedynczego lokalu mieszkalnego.
Inaczej sytuacja wygląda na rynku wtórnym. W tym przypadku wszystkie kupowane lub sprzedawane mieszkania czy domy powinny posiadać świadectwo energetyczne. Ustawa nie przewiduje jednak żadnych sankcji za jego brak.
Kto zrobi i za ile
Jeśli chodzi o cenę świadectwa, nie ma w tej sprawie żadnych regulacji ustawowych. Szacuje się, że koszt jego sporządzenia dla typowego mieszkania w bloku lub prostego domu jednorodzinnego zaprojektowanego zgodnie z nowymi przepisami wynosi około 1000 złotych.
Świadectwo jest ważne przez 10 lat. Ale można wcześniej sporządzić nowe – jeśli ulegnie poprawie charakterystyka energetyczna budynku.
Źródło: Rockwool Polska