Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

22 kwietnia 2008 r.
17:08
Edytuj ten wpis

Jak dbać o trawnik

Zadbany trawnik to miejsce piknikowe, uzupełnienie kwitnących rabat
i naturalna oczyszczalnia powietrza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Oto garść porad, w jaki sposób założyć trawnik, jak go pielęgnować, aby przetrwał wiele lat. Jeśli teraz przyłożymy się solidnie do pracy, unikniemy wielu problemów w sezonie.

Hej, szpadle w dłoń!

Pierwszym krokiem powinno być przekopanie ziemi do głębokości 25-30 cm, usunięcie chwastów, w szczególności perzu oraz kamieni. Możemy do tego celu użyć narzędzi ręcznych: szpadli i wideł. Przy większych powierzchniach warto posłużyć się glebogryzarką elektryczną lub spalinową.

Opryskaj, odgródź, nawieź

Możemy również opryskać teren herbicydem, a następnie usunąć resztki chwastów. Jeśli trawnik będzie stykał się z grządkami kwiatów, warto oddzielić go obrzeżem trawnikowym lub rollborderem, który nie dopuści do ich zarastania przez trawę.
Przygotowaną ziemię należy nawieźć, wzbogacając o niezbędne dla wzrostu trawy składniki odżywcze. Istnieją nawozy, które oprócz nawożenia gleby, dodatkowo niszczą mech czy chwasty.

Jak nie wieje, to się sieje

Po odczekaniu około 2 tygodni, potrzebnych na wchłonięcie przez glebę składników odżywczych, podłoże jest już gotowe pod zasiew. Należy go dokonać, w miarę możliwości, przy bezwietrznej pogodzie, aby wiatr nie zwiewał nasion poza wyznaczony teren. Dla ochrony trawnika przed wiatremi, ptakami, które mogą unicestwić nasz wysiłek, nasiona należy przykryć warstwą ziemi.

Jaka trawa? Zależy - gdzie i dla kogo

Na rynku dostępnych jest tak wiele gatunków i odmian traw, że łatwo się w tym pogubić. Istnieją odmiany dekoracyjne (o pięknych barwach, dla trawników ozdobnych), sportowe (o wysokiej odporności na przygniatanie i rozrywanie) i najpopularniejsze - ogrodowe (cieniolubne, niewymagające częstego koszenia, a dodatkowo dobrze rosnące nawet w niezbyt korzystnych warunkach).

Wszystkie dostępne trawy muszą posiadać świadectwo kwalifikacji, stwierdzające skład mieszanki, zdolność kiełkowania poszczególnych odmian i datę ważności.

Ekspert radzi

Siej tyle, ile trzeba

Mirosław Zawalich, z działu ogród w firmie Praktiker

Przy wysiewie nasion powinno się przestrzegać zaleceń producentów traw. Zbyt obfity wysiew mógłby spowodować większą podatność trawnika na choroby grzybowe, a zbyt mały - zaowocować rzadko rosnącą trawą.

Regeneracja trawnika po zimie

Jeśli mamy już trawnik, to najpierw oczyszczamy go z wszelkich śmieci i zeschniętych resztek roślin, a następnie napowietrzamy. Aeracja polega na rozluźnieniu podłoża i jest niezbędna dla krzewienia się trawnika oraz jego zdrowego wzrostu.

Zwiększa ona elastyczność trawnika i jego zdolności regeneracyjne, powoduje zwiększenie masy korzeni i wyrównuje go, a także sprzyja przyswajaniu nawozów. Zabieg ten przeprowadzamy wczesną wiosną lub w drugiej połowie lata.

Napowietrzyć glebę możemy poprzez nakłuwanie jej specjalnymi widłami lub aeratorem. Nakłucia widłami wykonujemy w odstępach ok. 20 cm, a powstałe otwory wypełniamy suchym piaskiem.

Aerator ma tę zaletę, że nie tylko napowietrza ziemię, ale także za jego pomocą zniszczymy skorupę i siewki chwastów. Z kolei zabieg wertykulacji polega na dość płytkim przecinaniu powierzchni trawnika (na mało uczęszczanych domowych ogródkach - wystarczy na głębokość 1-2 cm).

Owo nacinanie usuwa z trawnika mech oraz inne zalegające resztki roślin. Przy okazji, oczywiście, napowietrza trawnik.

Pielęgnacja

Podlewaj o świcie lub po zachodzie

Aby trawnik był stale zielony, należy go regularnie nawadniać. Najlepiej robić to rano lub tuż po zachodzie słońca. Dobrze utrzymany trawnik potrzebuje od 2 do
ok. 5 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni.

Ilość wody zależy od gatunku i wysokości trawy, rozbudowania jej korzeni, warunków atmosferycznych oraz intensywności eksploatacji trawnika. Młody trawnik podlewamy częściej, ale płycej, starszy- rzadziej, lecz intensywniej.

Niewystarczające podlewanie może spowodować niekorzystne spłycenie systemu korzeniowego. Zbyt intensywne - gnicie trawy.
(hap)

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium