Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

7 listopada 2019 r.
16:31

Nowe prawo budowlane. Pozwolenie na budowę po nowemu. Co jeszcze się zmieni?

0 12 A A
Rząd zapowiada, że proponowane ułatwienia w prawie budowlanym znacznie przyspieszą budowę własnego domu<br />
Rząd zapowiada, że proponowane ułatwienia w prawie budowlanym znacznie przyspieszą budowę własnego domu
(fot. pixabay.com)

Łatwiej będzie można zalegalizować co najmniej 20-letnie samowole budowlane, łatwiej ma być też przeprowadzić nowe inwestycje – takie m.in. są założenia zmian w Prawie budowlanym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Proces inwestycyjno-budowlany ma zostać ułatwiony i przyspieszony. Chodzi o zbyt rygorystycznych procedur, usunięcie nadmiernych obowiązków po stronie inwestora oraz doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne.

Ważna zmiana dotyczy starych – co najmniej 20-letnich – samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je zalegalizować, co pozwoli włączyć je w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie.
Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Pozwolenie na budowę. Mniej papierologii

Ponadto budujący będą na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę lub zgłoszenie składać mniej dokumentów. – Po zmianach, do wniosku trzeba będzie dołączać tylko część obecnego projektu budowlanego (projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno-budowlany w nowej formule, bez projektu technicznego) – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.

Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z czterech do trzech. – Zamiast taczki z projektami, inwestorowi wystarczy kilka teczek – komentuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które przygotowało projekt nowelizacji.

Po zmianach projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna). Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.

W myśl rządowej propozycji projektant będzie sprawdzał, czy budynki mieszkalne można podłączyć do istniejącej sieci ciepłowniczej. Rozwiązanie to będzie wspierało program „Czyste Powietrze”. Chodzi o podłączanie nowych inwestycji do sieci ciepłowniczej wszędzie tam, gdzie jest to dziś możliwe.

Wprowadzono ponadto 5-letni termin na stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek powstał i był użytkowany.

Mniej wymysłów

Nowe przepisy mają też likwidować absurdy – biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie – będą zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz dokonania zgłoszenia. Na dynamicznie rozwijającym się rynku różnego rodzaju automatów nie jest potrzebna decyzja o pozwoleniu na budowę i dziennik budowy dla każdego takiego automatu.

Przewidziano również kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, m.in. dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy przydomowych tarasów naziemnych. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej.

Ponadto wzmocniono bezpieczeństwo pożarowe w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części, np. przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room – konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

Rząd zakłada, że zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Będą np. sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Wprowadzono także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków przyłączenia do sieci.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie trafią jednak do Sejmu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
INŻYNIER / 7 listopada 2019 r. o 18:33
+23
Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót. TO DOPIERO SZCZYT GŁUPOTY. JAK MOZNA ZROBIC PROJEKT KONSTRUKCJI PRZED ODDANIEM BUDYNKU DO UŻYUTKOWANIA ? KONSTRUKCJA A WIEC BEZPIECZEŃSTWO UZYTKOWNIKÓW POWINNO BYC PRZEDŁOZONE DO ZATWIERDZENIA. PRZED BUDOWĄ, A NIE PO. DOJDZIE DO TEGO ZE INWESTOR Z WYKONAWCĄ BĘDĄ TWORZYLI SWOJE WIZJE 10 CM GRUBOŚCI STROPY, ZACZNIE SIE OSZCZEDZANIE NA ZBROJENIU BO TO WLASNIE PONI NAJBARDZIE SIE ZNAJĄ, A JAK ZALEJĄ STROP TO BEDĄ SZUKAC JELENIA KTÓRY IM PODPISZE ZE WSWZYSTKO JEST OK. CIEKAW JESTEM JAK BARDZO WZROSNIE LICZBA KATASTROF I AWARII OBIEKTÓW BUDOWLANYCH.
Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót. TO DOPIERO SZCZYT GŁUPOTY. JAK MOZNA ZROBIC PROJEKT KONSTRUKCJI PRZED ODDANIEM BUDYNKU DO UŻYUTKOWANIA ? KONSTRUKCJA A WIEC BEZPIECZEŃSTWO UZYTKOWNIKÓW POWINNO BYC PRZEDŁOZONE DO ZATWIERDZENIA. PRZED BUDOWĄ, A NIE PO. DOJDZIE DO TEGO ZE INWESTOR Z WYKONAWCĄ BĘDĄ TWORZYLI SWOJE WIZJE 10 CM GRUBOŚCI STROPY, ZACZNIE SIE OSZCZEDZANIE NA ZBROJENIU BO TO WLASNIE PONI NAJBARDZIE SIE ZNAJĄ, A JAK ZALEJĄ STRO... rozwiń
Avatar
inżynier / 7 listopada 2019 r. o 20:15
+14
Prawdziwy problem stanowią rosnące wymagania oszczędzania energii. Już w 2021 roku nowe domy mają być zeroemisyjne a to oznacza, solary, pompy ciepła i inne kosztowne wynalazki.
Avatar
S7 / 7 listopada 2019 r. o 21:51
+12
Zamiast ulatwic proces pozwolenia na budowe bedzie znacznie trudniej. Wprowadzaja tylko zamieszanie a w niczym to nie przyspieszy komukolwiek pracy. Juz widze jak inwestor w trakcie budowy ma czas zalatwieac jeszcze stos papierow w urzedzie. Teraz jest znacznie latwiej, zanosze kompeltny projekt czekam na decyzje a później zabieram sie ze spokojna glowa do budowy.
Avatar
KSIONC / 7 listopada 2019 r. o 19:48
+10
"Nowe przepisy mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie trafią jednak do Sejmu. " Czyli na pewno nie w 2020r
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 17:58
+10
Mam działkę na której za swoje ciezko zarobione pieniadze albo kredyt na całe życie chcę wybudowac dom dla swojej rodziny i muszę jeszcze prosić biurokratow o pozwolenie na zagospodarowanie wlasnej prywatnej przestrzeni za która i tak conajmniej raz w roku płace podatek z czego tak naprawde nic nie mam... TO POWINNISCIE ZMIENIĆ. !!! A nie doicie obywatela z kazdej strony placic za to placic za tamto... Potrafię sam wymierzyć działkę i usralic gdzie co ma być bo i tak biorąc fachowca pózniej trzeba wprowadzac poprawki w to wszystko...
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 r. o 09:38
+5
Kiedy organy ścigania zakończą bezprawie PINB w Puławach.??? A SZEFOWA trafi tam gdzie jej miejsce???
Avatar
Sanit / 27 listopada 2019 r. o 02:18
+1
Bałam się rozpoczęcia budowy domu, tych wszystkich formalność itp., wiadomo, jest sporo załatwiania, ale nie ma tragedii. Każda mała rzecz cieszy. Ostatnio, dzięki firmie Cembet z Krakowa, udało nam się już zalać fundamenty. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, chociaż to dopiero początek budowy. 
Avatar
Just True / 10 listopada 2019 r. o 17:10
+1
Ja w ogóle nie rozumiem lewackich idiotyzmów w postaci pozwoleń, zezwoleń... Dlaczego jakiś idiota ma decydować czy wybuduję dom i jaki na mojej działce, za moje pieniądze? I jeszcze mam za to zapłacić...
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 15:00
0
"Zamiast taczki z projektami, inwestorowi wystarczy kilka teczek" ?????????? Minister się chyba pomylił w słowie teczek bo trzeba będzie więcej taczek.
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 17:02
0
PiS punktuje tym PO które nie wyszło do zwykłych obywateli
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 15:00
0
"Zamiast taczki z projektami, inwestorowi wystarczy kilka teczek" ?????????? Minister się chyba pomylił w słowie teczek bo trzeba będzie więcej taczek.
Avatar
Sanit / 27 listopada 2019 r. o 02:18
+1
Bałam się rozpoczęcia budowy domu, tych wszystkich formalność itp., wiadomo, jest sporo załatwiania, ale nie ma tragedii. Każda mała rzecz cieszy. Ostatnio, dzięki firmie Cembet z Krakowa, udało nam się już zalać fundamenty. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, chociaż to dopiero początek budowy. 
Avatar
Just True / 10 listopada 2019 r. o 17:10
+1
Ja w ogóle nie rozumiem lewackich idiotyzmów w postaci pozwoleń, zezwoleń... Dlaczego jakiś idiota ma decydować czy wybuduję dom i jaki na mojej działce, za moje pieniądze? I jeszcze mam za to zapłacić...
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 r. o 09:38
+5
Kiedy organy ścigania zakończą bezprawie PINB w Puławach.??? A SZEFOWA trafi tam gdzie jej miejsce???
Avatar
S7 / 7 listopada 2019 r. o 21:51
+12
Zamiast ulatwic proces pozwolenia na budowe bedzie znacznie trudniej. Wprowadzaja tylko zamieszanie a w niczym to nie przyspieszy komukolwiek pracy. Juz widze jak inwestor w trakcie budowy ma czas zalatwieac jeszcze stos papierow w urzedzie. Teraz jest znacznie latwiej, zanosze kompeltny projekt czekam na decyzje a później zabieram sie ze spokojna glowa do budowy.
Avatar
inżynier / 7 listopada 2019 r. o 20:15
+14
Prawdziwy problem stanowią rosnące wymagania oszczędzania energii. Już w 2021 roku nowe domy mają być zeroemisyjne a to oznacza, solary, pompy ciepła i inne kosztowne wynalazki.
Avatar
KSIONC / 7 listopada 2019 r. o 19:48
+10
"Nowe przepisy mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie trafią jednak do Sejmu. " Czyli na pewno nie w 2020r
Avatar
Krystyna / 7 listopada 2019 r. o 18:59
-3
Kolejny paradoks prawny.... Droga gminna ma szerokość 3 metry, a nie dadzą mi pozwolenia na budowę bo wymagają wjazdu o szerokości 5 metrów....
Avatar
INŻYNIER / 7 listopada 2019 r. o 18:33
+23
Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót. TO DOPIERO SZCZYT GŁUPOTY. JAK MOZNA ZROBIC PROJEKT KONSTRUKCJI PRZED ODDANIEM BUDYNKU DO UŻYUTKOWANIA ? KONSTRUKCJA A WIEC BEZPIECZEŃSTWO UZYTKOWNIKÓW POWINNO BYC PRZEDŁOZONE DO ZATWIERDZENIA. PRZED BUDOWĄ, A NIE PO. DOJDZIE DO TEGO ZE INWESTOR Z WYKONAWCĄ BĘDĄ TWORZYLI SWOJE WIZJE 10 CM GRUBOŚCI STROPY, ZACZNIE SIE OSZCZEDZANIE NA ZBROJENIU BO TO WLASNIE PONI NAJBARDZIE SIE ZNAJĄ, A JAK ZALEJĄ STROP TO BEDĄ SZUKAC JELENIA KTÓRY IM PODPISZE ZE WSWZYSTKO JEST OK. CIEKAW JESTEM JAK BARDZO WZROSNIE LICZBA KATASTROF I AWARII OBIEKTÓW BUDOWLANYCH.
Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót. TO DOPIERO SZCZYT GŁUPOTY. JAK MOZNA ZROBIC PROJEKT KONSTRUKCJI PRZED ODDANIEM BUDYNKU DO UŻYUTKOWANIA ? KONSTRUKCJA A WIEC BEZPIECZEŃSTWO UZYTKOWNIKÓW POWINNO BYC PRZEDŁOZONE DO ZATWIERDZENIA. PRZED BUDOWĄ, A NIE PO. DOJDZIE DO TEGO ZE INWESTOR Z WYKONAWCĄ BĘDĄ TWORZYLI SWOJE WIZJE 10 CM GRUBOŚCI STROPY, ZACZNIE SIE OSZCZEDZANIE NA ZBROJENIU BO TO WLASNIE PONI NAJBARDZIE SIE ZNAJĄ, A JAK ZALEJĄ STRO... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 17:58
+10
Mam działkę na której za swoje ciezko zarobione pieniadze albo kredyt na całe życie chcę wybudowac dom dla swojej rodziny i muszę jeszcze prosić biurokratow o pozwolenie na zagospodarowanie wlasnej prywatnej przestrzeni za która i tak conajmniej raz w roku płace podatek z czego tak naprawde nic nie mam... TO POWINNISCIE ZMIENIĆ. !!! A nie doicie obywatela z kazdej strony placic za to placic za tamto... Potrafię sam wymierzyć działkę i usralic gdzie co ma być bo i tak biorąc fachowca pózniej trzeba wprowadzac poprawki w to wszystko...
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biłgoraj. Chciał pokazać, co potrafi za kierownicą volvo. Nie żyją dwie osoby
zdjęcia
galeria

Biłgoraj. Chciał pokazać, co potrafi za kierownicą volvo. Nie żyją dwie osoby

Sąd aresztował kierowcę, który uderzył autem w wiatę na stacji paliw. Zginęły wtedy dwie osoby.

Świdnik. Glebogryzarka rozszarpała mu nogę

Świdnik. Glebogryzarka rozszarpała mu nogę

Mężczyzna wykonywał prace ogrodowe. Musieli mu pomóc strażacy i lekarze.

Spalarnia odpadów medycznych w środku pojezierza. Mieszkańcy protestują
Alarm 24

Spalarnia odpadów medycznych w środku pojezierza. Mieszkańcy protestują

Już ponad 250 podpisów złożono pod petycją o zaniechanie pomysłu budowy spalarni odpadów medycznych w miejscowości Dratów-Kolonia. Inwestycja miałaby powstać w środku malowniczego pojezierza, 500 metrów od domów.

Budżet obywatelski Lublina. Ostatni moment na zgłoszenie pomysłu

Budżet obywatelski Lublina. Ostatni moment na zgłoszenie pomysłu

Jeszcze tylko w piątek można zgłaszać pomysły do budżetu obywatelskiego na rok 2022. Potem wszystkie propozycje będą oceniane przez komisję mającą zdecydować, które projekty zostaną dopuszczone do jesiennego głosowania.

Lubelska gastronomia szykuje się do przyjęcia klientów. Przybędzie ogródków restauracyjnych

Lubelska gastronomia szykuje się do przyjęcia klientów. Przybędzie ogródków restauracyjnych

W tym roku na deptaku może być więcej ogródków gastronomicznych niż w zeszłym roku. Także na Starym Mieście restauratorzy szykują się już do otwarcia ogródków i składają wnioski o pozwolenie na wystawienie stolików i krzeseł.

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się gala Suzuki Boxing Night

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się gala Suzuki Boxing Night

W jej ramach reprezentacja Polski podejmie Mołdawię

Przemycał przez granicę kilka tysięcy pijawek. Miały trafić do Warszawy

Przemycał przez granicę kilka tysięcy pijawek. Miały trafić do Warszawy

14 kilogramów robaków na ryby zadeklarował celnikom na przejściu granicznym w Hrebennem 42-letni mieszkaniec Ukrainy. Ale w wyniku kontroli szybko wyszło na jaw, że w workach są chronione pijawki, na które mężczyzna nie ma stosownej dokumentacji. Wijący się przemyt i przemytnika zatrzymano.

Tkaniny w modnych kolorach – trendy 2021 roku

Tkaniny w modnych kolorach – trendy 2021 roku

Po trudnym roku 2020 nadszedł czas na 2021, który niesie ze sobą mnóstwo optymizmu i nadziei. W związku z tym Instytut Pantone ogłosił najnowsze kolory, które będą królować nie tylko na wybiegach i pokazach mody. Uwidocznione zostaną także we wnętrzach, jako modny dodatek, wyrazisty akcent bądź kolor przewodni. Nie od dziś wiadomo, że kolory w zależności od barwy mogą wywoływać określoną reakcję naszego organizmu - mogą uspokajać, drażnić, pobudzać, dodawać energii lub relaksować. Jakie zatem są kolory Ultimate Grey i Illuminating Yellow i co oznaczają?

Zderzenie samochodów na skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich i ul. Północnej w Lublinie
galeria

Zderzenie samochodów na skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich i ul. Północnej w Lublinie

Zderzenie samochodów na skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich i ul. Północnej w Lublinie.

MKS Perła Lublin gra z KPR Gminy Kobierzyce, czyli mało do zyskania, a wszystko do stracenia

MKS Perła Lublin gra z KPR Gminy Kobierzyce, czyli mało do zyskania, a wszystko do stracenia

To spotkanie może zadecydować o losach srebrnego medalu

Sukienki na lato 2021 - modele, które odmienią Twój styl

Sukienki na lato 2021 - modele, które odmienią Twój styl

W tym sezonie możemy spodziewać się w ofertach butików internetowych wdzięcznych, zwiewnych kreacji, najczęściej o subtelnych, delikatnych motywach. Styl boho nadal jest w modzie! Frędzelki, falbanki i kwiatowe wzory są bez dwóch zdań utrzymującym się trendem. Zastanawiasz się, na jakie sukienki postawić latem 2021, aby prezentować się gustownie i stylowo? Nie martw się, nasze porady trochę Ci podpowiedzą!

Ile może kosztować remont Akademii Zamojskiej? Nawet najtańszy oferent jest droższy

Ile może kosztować remont Akademii Zamojskiej? Nawet najtańszy oferent jest droższy

Ośmiu wykonawców walczy o kontrakt na rewitalizację Akademii Zamojskiej. Wczoraj urzędnicy otworzyli oferty przetargowe. Nawet najtańsza jest o niemal 3 miliony wyższa niż kwota którą zamierzało wydać miasto.

Lato w ogrodzie - harmonogram prac

Lato w ogrodzie - harmonogram prac

Maj i czerwiec to szczególnie ważne miesiące dla ogrodników. To właśnie w tym okresie gwałtownie zmienia się cyrkulacja atmosferyczna, co z kolei powoduje napływ zimnego powietrza polarnego. Według przysłów, w maju są ostatnie dni przymrozków. Oznacza to, że wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe powinny być przechowywane jeszcze w pomieszczeniach, aby nie doprowadzić do ich przemarznięcia. Jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonać w maju i czerwcu, a by przygotować ogród do lata i sezonu? Podpowiadamy.

Komiksiary - spotkanie z Anną Krztoń
9 maja 2021, 12:00

Komiksiary - spotkanie z Anną Krztoń

Anna Krztoń, autorka komiksu "Weź się w garść" będzie gościem drugiego spotkania z cyklu "Komiksiary" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe. Spotkanie z autorką odbędzie się 9 maja o godz. 12.

Kwasy humusowe. Czy są ważne dla roślin?

Kwasy humusowe. Czy są ważne dla roślin?

Kwasy humusowe, dwa słowa o których wszyscy mówią, ale czy wszyscy wiedzą co to jest i po co należy je stosować?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!