Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

7 listopada 2019 r.
16:31

Nowe prawo budowlane. Pozwolenie na budowę po nowemu. Co jeszcze się zmieni?

0 10 A A
Rząd zapowiada, że proponowane ułatwienia w prawie budowlanym znacznie przyspieszą budowę własnego domu<br />
Rząd zapowiada, że proponowane ułatwienia w prawie budowlanym znacznie przyspieszą budowę własnego domu
(fot. pixabay.com)

Łatwiej będzie można zalegalizować co najmniej 20-letnie samowole budowlane, łatwiej ma być też przeprowadzić nowe inwestycje – takie m.in. są założenia zmian w Prawie budowlanym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Proces inwestycyjno-budowlany ma zostać ułatwiony i przyspieszony. Chodzi o zbyt rygorystycznych procedur, usunięcie nadmiernych obowiązków po stronie inwestora oraz doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne.

Ważna zmiana dotyczy starych – co najmniej 20-letnich – samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je zalegalizować, co pozwoli włączyć je w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie.
Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Pozwolenie na budowę. Mniej papierologii

Ponadto budujący będą na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę lub zgłoszenie składać mniej dokumentów. – Po zmianach, do wniosku trzeba będzie dołączać tylko część obecnego projektu budowlanego (projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno-budowlany w nowej formule, bez projektu technicznego) – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.

Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z czterech do trzech. – Zamiast taczki z projektami, inwestorowi wystarczy kilka teczek – komentuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które przygotowało projekt nowelizacji.

Po zmianach projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna). Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.

W myśl rządowej propozycji projektant będzie sprawdzał, czy budynki mieszkalne można podłączyć do istniejącej sieci ciepłowniczej. Rozwiązanie to będzie wspierało program „Czyste Powietrze”. Chodzi o podłączanie nowych inwestycji do sieci ciepłowniczej wszędzie tam, gdzie jest to dziś możliwe.

Wprowadzono ponadto 5-letni termin na stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek powstał i był użytkowany.

Mniej wymysłów

Nowe przepisy mają też likwidować absurdy – biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie – będą zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz dokonania zgłoszenia. Na dynamicznie rozwijającym się rynku różnego rodzaju automatów nie jest potrzebna decyzja o pozwoleniu na budowę i dziennik budowy dla każdego takiego automatu.

Przewidziano również kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, m.in. dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy przydomowych tarasów naziemnych. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej.

Ponadto wzmocniono bezpieczeństwo pożarowe w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części, np. przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room – konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

Rząd zakłada, że zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Będą np. sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Wprowadzono także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków przyłączenia do sieci.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie trafią jednak do Sejmu.

e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
INŻYNIER / 7 listopada 2019 o 18:33
+20
Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót. TO DOPIERO SZCZYT GŁUPOTY. JAK MOZNA ZROBIC PROJEKT KONSTRUKCJI PRZED ODDANIEM BUDYNKU DO UŻYUTKOWANIA ? KONSTRUKCJA A WIEC BEZPIECZEŃSTWO UZYTKOWNIKÓW POWINNO BYC PRZEDŁOZONE DO ZATWIERDZENIA. PRZED BUDOWĄ, A NIE PO. DOJDZIE DO TEGO ZE INWESTOR Z WYKONAWCĄ BĘDĄ TWORZYLI SWOJE WIZJE 10 CM GRUBOŚCI STROPY, ZACZNIE SIE OSZCZEDZANIE NA ZBROJENIU BO TO WLASNIE PONI NAJBARDZIE SIE ZNAJĄ, A JAK ZALEJĄ STROP TO BEDĄ SZUKAC JELENIA KTÓRY IM PODPISZE ZE WSWZYSTKO JEST OK. CIEKAW JESTEM JAK BARDZO WZROSNIE LICZBA KATASTROF I AWARII OBIEKTÓW BUDOWLANYCH.
Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót. TO DOPIERO SZCZYT GŁUPOTY. JAK MOZNA ZROBIC PROJEKT KONSTRUKCJI PRZED ODDANIEM BUDYNKU DO UŻYUTKOWANIA ? KONSTRUKCJA A WIEC BEZPIECZEŃSTWO UZYTKOWNIKÓW POWINNO BYC PRZEDŁOZONE DO ZATWIERDZENIA. PRZED BUDOWĄ, A NIE PO. DOJDZIE DO TEGO ZE INWESTOR Z WYKONAWCĄ BĘDĄ TWORZYLI SWOJE WIZJE 10 CM GRUBOŚCI STROPY, ZACZNIE SIE OSZCZEDZANIE NA ZBROJENIU BO TO WLASNIE PONI NAJBARDZIE SIE ZNAJĄ, A JAK ZALEJĄ STRO... rozwiń
Avatar
inżynier / 7 listopada 2019 o 20:15
+14
Prawdziwy problem stanowią rosnące wymagania oszczędzania energii. Już w 2021 roku nowe domy mają być zeroemisyjne a to oznacza, solary, pompy ciepła i inne kosztowne wynalazki.
Avatar
S7 / 7 listopada 2019 o 21:51
+11
Zamiast ulatwic proces pozwolenia na budowe bedzie znacznie trudniej. Wprowadzaja tylko zamieszanie a w niczym to nie przyspieszy komukolwiek pracy. Juz widze jak inwestor w trakcie budowy ma czas zalatwieac jeszcze stos papierow w urzedzie. Teraz jest znacznie latwiej, zanosze kompeltny projekt czekam na decyzje a później zabieram sie ze spokojna glowa do budowy.
Avatar
KSIONC / 7 listopada 2019 o 19:48
+10
"Nowe przepisy mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie trafią jednak do Sejmu. " Czyli na pewno nie w 2020r
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 17:58
+9
Mam działkę na której za swoje ciezko zarobione pieniadze albo kredyt na całe życie chcę wybudowac dom dla swojej rodziny i muszę jeszcze prosić biurokratow o pozwolenie na zagospodarowanie wlasnej prywatnej przestrzeni za która i tak conajmniej raz w roku płace podatek z czego tak naprawde nic nie mam... TO POWINNISCIE ZMIENIĆ. !!! A nie doicie obywatela z kazdej strony placic za to placic za tamto... Potrafię sam wymierzyć działkę i usralic gdzie co ma być bo i tak biorąc fachowca pózniej trzeba wprowadzac poprawki w to wszystko...
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 09:38
+4
Kiedy organy ścigania zakończą bezprawie PINB w Puławach.??? A SZEFOWA trafi tam gdzie jej miejsce???
Avatar
Just True / 10 listopada 2019 o 17:10
0
Ja w ogóle nie rozumiem lewackich idiotyzmów w postaci pozwoleń, zezwoleń... Dlaczego jakiś idiota ma decydować czy wybuduję dom i jaki na mojej działce, za moje pieniądze? I jeszcze mam za to zapłacić...
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 17:02
0
PiS punktuje tym PO które nie wyszło do zwykłych obywateli
Avatar
wystarczy być / 7 listopada 2019 o 17:18
-2
Słabe to. Dewelo-doktor z Koziego Grodu umie legalizować samowolki POprzez przyłożenie rąk. W trybie instant - nie ma POtrzeby czekać 20 lat.
Avatar
Krystyna / 7 listopada 2019 o 18:59
-3
Kolejny paradoks prawny.... Droga gminna ma szerokość 3 metry, a nie dadzą mi pozwolenia na budowę bo wymagają wjazdu o szerokości 5 metrów....
Avatar
Just True / 10 listopada 2019 o 17:10
0
Ja w ogóle nie rozumiem lewackich idiotyzmów w postaci pozwoleń, zezwoleń... Dlaczego jakiś idiota ma decydować czy wybuduję dom i jaki na mojej działce, za moje pieniądze? I jeszcze mam za to zapłacić...
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 09:38
+4
Kiedy organy ścigania zakończą bezprawie PINB w Puławach.??? A SZEFOWA trafi tam gdzie jej miejsce???
Avatar
S7 / 7 listopada 2019 o 21:51
+11
Zamiast ulatwic proces pozwolenia na budowe bedzie znacznie trudniej. Wprowadzaja tylko zamieszanie a w niczym to nie przyspieszy komukolwiek pracy. Juz widze jak inwestor w trakcie budowy ma czas zalatwieac jeszcze stos papierow w urzedzie. Teraz jest znacznie latwiej, zanosze kompeltny projekt czekam na decyzje a później zabieram sie ze spokojna glowa do budowy.
Avatar
inżynier / 7 listopada 2019 o 20:15
+14
Prawdziwy problem stanowią rosnące wymagania oszczędzania energii. Już w 2021 roku nowe domy mają być zeroemisyjne a to oznacza, solary, pompy ciepła i inne kosztowne wynalazki.
Avatar
KSIONC / 7 listopada 2019 o 19:48
+10
"Nowe przepisy mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie trafią jednak do Sejmu. " Czyli na pewno nie w 2020r
Avatar
Krystyna / 7 listopada 2019 o 18:59
-3
Kolejny paradoks prawny.... Droga gminna ma szerokość 3 metry, a nie dadzą mi pozwolenia na budowę bo wymagają wjazdu o szerokości 5 metrów....
Avatar
INŻYNIER / 7 listopada 2019 o 18:33
+20
Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót. TO DOPIERO SZCZYT GŁUPOTY. JAK MOZNA ZROBIC PROJEKT KONSTRUKCJI PRZED ODDANIEM BUDYNKU DO UŻYUTKOWANIA ? KONSTRUKCJA A WIEC BEZPIECZEŃSTWO UZYTKOWNIKÓW POWINNO BYC PRZEDŁOZONE DO ZATWIERDZENIA. PRZED BUDOWĄ, A NIE PO. DOJDZIE DO TEGO ZE INWESTOR Z WYKONAWCĄ BĘDĄ TWORZYLI SWOJE WIZJE 10 CM GRUBOŚCI STROPY, ZACZNIE SIE OSZCZEDZANIE NA ZBROJENIU BO TO WLASNIE PONI NAJBARDZIE SIE ZNAJĄ, A JAK ZALEJĄ STROP TO BEDĄ SZUKAC JELENIA KTÓRY IM PODPISZE ZE WSWZYSTKO JEST OK. CIEKAW JESTEM JAK BARDZO WZROSNIE LICZBA KATASTROF I AWARII OBIEKTÓW BUDOWLANYCH.
Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót. TO DOPIERO SZCZYT GŁUPOTY. JAK MOZNA ZROBIC PROJEKT KONSTRUKCJI PRZED ODDANIEM BUDYNKU DO UŻYUTKOWANIA ? KONSTRUKCJA A WIEC BEZPIECZEŃSTWO UZYTKOWNIKÓW POWINNO BYC PRZEDŁOZONE DO ZATWIERDZENIA. PRZED BUDOWĄ, A NIE PO. DOJDZIE DO TEGO ZE INWESTOR Z WYKONAWCĄ BĘDĄ TWORZYLI SWOJE WIZJE 10 CM GRUBOŚCI STROPY, ZACZNIE SIE OSZCZEDZANIE NA ZBROJENIU BO TO WLASNIE PONI NAJBARDZIE SIE ZNAJĄ, A JAK ZALEJĄ STRO... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 17:58
+9
Mam działkę na której za swoje ciezko zarobione pieniadze albo kredyt na całe życie chcę wybudowac dom dla swojej rodziny i muszę jeszcze prosić biurokratow o pozwolenie na zagospodarowanie wlasnej prywatnej przestrzeni za która i tak conajmniej raz w roku płace podatek z czego tak naprawde nic nie mam... TO POWINNISCIE ZMIENIĆ. !!! A nie doicie obywatela z kazdej strony placic za to placic za tamto... Potrafię sam wymierzyć działkę i usralic gdzie co ma być bo i tak biorąc fachowca pózniej trzeba wprowadzac poprawki w to wszystko...
Avatar
wystarczy być / 7 listopada 2019 o 17:18
-2
Słabe to. Dewelo-doktor z Koziego Grodu umie legalizować samowolki POprzez przyłożenie rąk. W trybie instant - nie ma POtrzeby czekać 20 lat.
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 17:02
0
PiS punktuje tym PO które nie wyszło do zwykłych obywateli
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy 0 0

Gmina Puławy nie zwalnia tempa. Po rozbudowie szkół, przyszła pora na nowy stadion piłkarski w Gołębiu. Pod względem wydatków - najwięcej, bo prawie 19 mln zł pochłonie oświata. Wzrosną zarówno dochody, jak i wydatki. Te ostatnie sięgną 60 mln zł, generując deficyt i zadłużenie.

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie 0 0

58-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego został dotkliwie pobity podczas wspólnego spożywania alkoholu. Do tragedii doszło w minioną środę na terenie jednej posesji w gm. Susiec .

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji 0 0

Dokładnie 20 dni dzieli ostatni ligowy mecz Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin od następnego starcia. Po reprezentacyjnej przerwie ekstraklasa wznawia rozgrywki. Jutro (godz. 17) lublinianki zmierzą się na własnym parkiecie z DGT Politechniką Gdańską

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo)
film

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo) 0 0

Znany świat, znana bohaterka, znani przeciwnicy. I jedna wielka nowość: VR. Premiera gry Half-Life: Alyx już w marcu przyszłego roku.

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów 3 4

Dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zarzuca urzędnikom z gminy Terespol utrudnianie przewozu tygrysów do Hiszpanii. – My nie możemy wydać decyzji międzynarodowej – tłumaczy Krzysztof Iwaniuk wójt przygranicznej gminy Terespol.

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji?
22 listopada 2019, 0:00

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji? 0 0

"Szybcy i wściekli 8", "300: Początek Imperium" czy "Iron Man" to tylko niektóre z filmów, które będzie można zobaczyć w weekend w telewizji naziemnej. Sprawdź wybrane propozycje filmowe na najbliższe wieczory.

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić 0 2

Media tożsamościowe, bańki informacyjne to zdaniem byłego prezesa zarządu TVP i aktualnego członka Rady Mediów Narodowych poważne zagrożenie społeczne. - Są takie badania, które pokazują, że przeważająca grupa zwolenników PO ogląda TVN, a przeważająca grupa PiS ogląda telewizję publiczną. Każdy się umacnia we własnym przekonaniu. Media publiczne, telewizja publiczna zwłaszcza - powinna być źródłem wody czystej, informacji rzetelnej, która pokazuje również kontekst wydarzeń. Bez tego trudno budować normalne społeczeństwo. W wielu krajach krytykuje się media publiczne, ale w wielu spełniają rolę jednoczącą - mówił na KUL dr Juliusz Braun.

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę 0 3

Zakończyliśmy rundę jesienną i od razu ruszamy z rewanżami. Motor w sobotę o godz. 17 zagra ze Stalą Kraśnik. I ma z tym zespołem rachunki do wyrównania.

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne 0 0

Serie RTX 2080, 2070 i 2060 doczekały się już wersji SUPER. GTX 1660 także. Pora na serię GTX 1650. Nowe modele do sprzedaży wprowadziły m.in. firmy Palit i Gainward.

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW 32 4

W weekend w ciągu dnia temperatura może spaść poniżej zera. Według niektórych prognoz możliwe są słabe opady śniegu i śniegu z deszczem

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy 0 0

Najpierw reaktywowali kultowy BoulderFest, a teraz chcą wskrzesić ze sportowego niebytu kolejną imprezę. KW Kotłownia Lublin organizuje jutro przy ul. Cisowej 11 zawody Gorączka Sobotniej Mocy, które powracają na wspinaczkową mapę Polski po sześciu latach przerwy

ADATA XPG Invader i Battlecruiser: Nowe obudowy dla graczy