Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

30 stycznia 2003 r.
15:06
Edytuj ten wpis

Ochroni w mroźną zimę

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żebyśmy nie marzli w domu, gdy zimowe wieczory przyniosą ujemne temperatury i nie wystarczy nastawienie grzejników na maksymalną moc, musimy wybrać odpowiednie materiały, z których powstaną nasze cztery kąty. Najlepiej gdyby chroniły nas one przed zimnem z zewnątrz i wysokimi rachunkami za ogrzewanie.
35% skumulowanego ciepła ucieka z domu przez ściany. Żeby skutecznie zatrzymać ciepło we wnętrzu, mury muszą być wykonane z materiału charakteryzującego się dobrą termoizolacyjnością. O wyborze odpowiednich materiałów trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu, by podczas pierwszych mrozów nie okazało się, że ogrzewanie pochłania ogromne sumy, a mimo to temperatura wewnątrz budynku daleka jest od ideału. Rynek budowlany proponuje obecnie wiele technologii wykorzystujących różne systemy izolacji budynków. Często dana technologia wybierana jest głównie ze względu na pozornie niską cenę. Tak jest w przypadku tradycyjnej ściany wielowarstwowej, gdzie koszt postawienia metra kwadratowego muru wynosi około 70 zł. Wydaje się więc, że jest to technologia ekonomiczna. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku konieczna jest dodatkowa izolacja wełną mineralną lub styropianem. To już podnosi cenę metra kwadratowego takiej ściany do 130 zł. Mniej więcej tyle samo kosztuje metr kwadratowy muru z bloczków z betonu komórkowego ytong. Wysoka jakość tego materiału gwarantuje stabilność termiczną budynku, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wad tradycyjnej technologii.
Jedna a ciepła
O tym, czy w domu jest zimą ciepło i przyjemnie, decyduje wiele elementów, m.in. okna, dach oraz materiał, z jakiego wykonano ściany. Wszystkie materiały muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne. Według rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla materiałów budowlanych wynosi 0,3 W/ (m²K). Przepis ten dotyczy jednak tylko ścian zewnętrznych o budowie warstwowej, z dodatkową izolacją cieplną typu wełna mineralna czy styropian. Jeśli ściana jest jednorodna, czyli wykonana z jednego materiału o właściwościach jednocześnie konstrukcyjnych i izolacyjnych, to współczynnik ten nie powinien być większy niż 0,50 W/ (m² K). Beton komórkowy ytong należący do tej właśnie kategorii ma izolacyjność cieplną lepszą niż tradycyjna ściana – 0,23 W/ (m² K). Przy takich parametrach termicznych jednowarstwowe ściany z ytonga nie wymagają dodatkowego systemu izolacji. Pozwala to uniknąć kilku niebezpieczeństw związanych z późniejszą eksploatacją budynku. Na przykład źle zaizolowane nadproże lub wieniec mogą być przyczyną wykraplania się pary wodnej na jego wewnętrznej powierzchni. Ściana jednowarstwowa z ytonga, zapewnia budynkowi dobry mikroklimat - powietrze nie jest ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Jednowarstwowa ściana z betonu komórkowego ytong odznacza się nie tylko dobrą termoizolacyjnością, ale także optymalną bezwładnością cieplną. Oznacza to, że ściana taka przekazuje ciepło z jednej strony na drugą w ciągu ok. 8 – 11 godzin, co stanowi czas czterokrotnie dłuższy niż w przypadku tradycyjnych materiałów ściennych. Wyłączenie ogrzewania nie spowoduje więc nagłego spadku temperatury w domu z ytonga. Z kolei latem, dzięki tej właściwości bloczków ytong, w mieszkaniu utrzymuje się przyjemny chłód.
W przypadku ściany wielowarstwowej istnieje niebezpieczeństwo powstawania tzw. mostków termicznych - nieszczelności, przez które z domu może uciekać ciepło. Jednorodność ściany
z bloczków betonu komórkowego połączonych ze sobą cienką spoiną zaprawy eliminuje ryzyko powstawania takich newralgicznych punktów.
Co jedna, to nie dwie
Wznoszenie ściany warstwowej składa się z kilku etapów, m. in. z wykonania warstwy nośnej ściany, przymocowania warstwy izolacji i warstwy licowej (np. płytek lub cegieł klinkierowych albo powłoki tynkarskiej). W powyższym wypadku należy przestrzegać kolejności prac i przerw technologicznych. Każdy etap wykonuje się po zakończeniu poprzedniego. Wykonanie ściany z jednego rodzaju materiału jest dużo szybsze i ekonomiczniejsze – po wymurowaniu ściany pozostaje tylko wykonanie lica ściany. Skraca to czas potrzebny do wybudowania 1 metra kwadratowego ściany do 1 godziny. Jest to czas trzykrotnie krótszy niż w przypadku stawiania tradycyjnej ściany wielowarstwowej. Oszczędzamy też na kosztach robocizny. Do łączenia bloczków ytong nie potrzeba grubej spoiny. Dzięki zmniejszeniu grubości tynku, jednowarstwowa ściana z ytonga jest cieńsza niż tradycyjna. W praktyce oznacza to, że przy takich samych wymiarach zewnętrznych budynku, bez dodatkowych nakładów finansowych zyskujemy na dodatkowej powierzchni. Przykładowo przy obrysie domu 10 x 10 m zyskujemy około 3,8 m². Taka powierzchnia swobodnie wystarcza na małą łazienkę czy garderobę.
Ograniczenie kosztów
Budując w ten sposób oszczędzamy też na kosztach transportu i składowania materiałów na budowie. Bloczki ytong są bowiem dużo lżejsze niż komponenty ściany dwuwarstwowej, a dzięki sporym gabarytom jednego bloczka dużo łatwiej je przewieźć i przenosić. Materiał ten można także składować bez obaw, że zaszkodzi mu deszcz czy mróz. Dom zbudowany
z jednowarstwowych ścian ytong jest tańszy niż wykonywany ze ścian warstwowych, ponieważ właściwości bloczków pozwalają na ograniczenie kosztów i uzyskanie przyjemniejszego mikroklimatu w wymarzonym domu. (UK, TR)

Pozostałe informacje

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polak zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Paweł K. miał zbierać informacje m.in. na temat zabezpieczenia lotniska Rzeszów-Jasionka.

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Czas na domową inaugurację sezonu 2024 Orlen Oil Motoru. Lublinianie na dzień dobry przed własną publicznością zmierzą się z jednym z kandydatów do medali, a dodatkowo byłym klubem Bartosza Zmarzlika – ebut.pl Stalą Gorzów. Spotkanie zaplanowano na piątek (godz. 20.30). Transmisję będzie można obejrzeć na antenie Eleven Sports 1.

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?
galeria

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?

Mariusz Kamiński, były szef MSWiA w rządzie PiS może wystartować do europarlamentu z lubelskiej listy. Jego nazwisko rekomendował poseł Przemysław Czarnek.

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

W piątek (19 kwietnia) od rana w całym kraju rusza ogólnopolska akcja policyjna "Prędkość". Na drogach można spodziewać się wzmożonych kontroli.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 19-21 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 19-21 kwietnia

Już w piątek kibice żużla po raz pierwszy w tym roku będą mieli okazję zobaczyć w akcji mistrzów Polski. Orlen Oil Motor zmierzy się z ebut.pl Stalą Gorzów (20.30). W sobotę lidera z Gdańska podejmą piłkarze Górnika Łęczna. A w niedzielę czeka nas kolejny odcinek "świętej wojny", czyli pojedynku MKS FunFloor Lublin z Zagłębiem Lubin.

Duże emocje w Radzyniu przed wyborczą niedzielą. Aktywista i artysta kontra polityk z PiS
wybory 2024

Duże emocje w Radzyniu przed wyborczą niedzielą. Aktywista i artysta kontra polityk z PiS

Z jednej strony społecznik i artysta, a z drugiej polityk silnie związany z PiS. W drugiej turze wyborów w Radzyniu Podlaskim Jakub Jakubowski zmierzy się z Jerzym Rębkiem, dotychczasowym burmistrzem. Wyniki z 7 kwietnia sugerują, że mieszkańcy chcą już zmiany.

Imprezy klubowe w Lublinie – 19-20 kwietnia
19 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 19-20 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Nic nie stoi na przeszkodzie. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Próba generalna multimedialnej fontanny. Jak wypadła?
Zdjęcia
galeria

Próba generalna multimedialnej fontanny. Jak wypadła?

To były testy, ale trzeba przyznać bardzo widowiskowe. Już niebawem pokazy na fontannie multimedialnej wrócą na stałe.

Ponad 60 wyborczych dogrywek. Gdzie druga tura w Lubelskiem?
WYBORY 2024

Ponad 60 wyborczych dogrywek. Gdzie druga tura w Lubelskiem?

Już w najbliższą niedzielę odbędzie druga tura wyborów samorządowych. W województwie lubelskim wójtów, burmistrzów i prezydentów wybierać będziemy w 66 miejscowościach, w tym w 7 gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.

Wieczór z kabaretem w Łukowie
20 kwietnia 2024, 18:00

Wieczór z kabaretem w Łukowie

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza 20 kwietnia na występ kabaretu Trzecia Strona Medalu. Zespół wystąpi w nowym programie „Zuchwałość rzeczy marnych”. Początek wydarzenia o godzinie 18:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Bogdanka LUK Lublin bliżej piątego miejsca [zdjęcia]

Bogdanka LUK Lublin bliżej piątego miejsca [zdjęcia]

W pierwszym meczu o piąte miejsce siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk w trzech setach i przybliżyli się do tej lokaty.

Poszukiwani fotografowie na letnie festiwale kulturalne

Poszukiwani fotografowie na letnie festiwale kulturalne

Warsztaty Kultury poszukują wolontariuszy medialnych. To dobra okazja do zdobycia doświadczenia w mediach społecznościowych i sprawdzeniu się w roli fotografa i fotografki.

Polski Cukier Start dobrze zaczął mecz w Ostrowie, ale przegrał ze Stalą

Polski Cukier Start dobrze zaczął mecz w Ostrowie, ale przegrał ze Stalą

Koszykarze z Lublina nie zapewnili sobie w czwartek awansu do fazy play-off. Polski Cukier Start musiał uznać wyższość Stali Ostrów, z którą przegrał 93:96. Goście w pierwszej kwarcie prowadzili, w drugiej przegrywali już kilkunastoma punktami, ale w czwartej wrócili do meczu. Napędzili jeszcze gospodarzom stracha jednak musieli się pogodzić z trzynastą porażką w sezonie. Przy korzystnych wynikach innych spotkań mogą jednak na dniach wywalczyć awans do ósemki.

Bez prawa jazdy, za to z promilami

Bez prawa jazdy, za to z promilami

49-latek zatrzymany wczoraj około godziny 10.00 miał niemal 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że prowadził bez prawa jazdy.

"Kolorowy zawrót głowy"
ZDJĘCIA
galeria

"Kolorowy zawrót głowy"

W czwartek w Zespole Szkół Odzieżowo- Włókienniczych w Lubinie, odbyła się XIII edycja konkursu fryzjerskiego "Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer" pt. "Kolorowy zawrót głowy". Najlepszy fryzjer został wyłoniony spośród piętnastu uczniów, kształcących się w zawodach fryzjerskich w ośmiu placówkach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium