Program wsparcia finansowego jest adresowany m.in. do prywatnych właścicieli czynszówek (wyłącznie osób fizycznych)
i TBS-ów.
W myśl nowych przepisów możemy skorzystać z trzech premii: remontowej, kompensacyjnej i termomodernizacyjnej. Aby otrzymać dotację, trzeba spełnić kilka warunków.
• Po pierwsze, premią objęte zostaną budynki wielorodzinne, czyli takie, w których znajdują się więcej niż dwa lokale mieszkalne.
• Po drugie, na wsparcie mogą liczyć obiekty oddane do użytku przed 14 sierpnia 1961 roku. W przypadku premii remontowej dofinansowanie pokryje 20 proc. kwoty kredytu. Nie będzie mogło jednak przekroczyć 15 proc. wszystkich kosztów inwestycji. Obejmą one wymianę okien lub odrestaurowanie balkonów, przebudowę podnoszącą standard budynku oraz wyposażenie go w instalacje i urządzenia wymagane dla nowych obiektów.
• Premia kompensacyjna to pomoc dla osób, które poniosły straty, wynajmując lokale, w których nie mogły swobodnie podnosić czynszów od listopada 1994 roku do kwietnia 2005 roku. Wsparcie jest przyznawane tylko raz na spłatę kredytu udzielonego na realizację przedsięwzięcia remontowego
Nowe przepisy zmieniają warunki przyznawania premii termomodernizacyjnej z 25 do 20 proc. kwoty kredytu. W tym przypadku warunkiem uzyskania pomocy jest przeprowadzenie dla budynku audytu energetycznego, który wykaże, że remont przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii.
- Aby budynek spełniał wymogi energooszczędności,niezbędne jest przeprowadzenie termorenowacji, która znacznie poprawi bilans cieplny mieszkania, czy domu - podpowiada Tomasz Zembrowski z firmy Baumit, jednego z czołowych producentów systemów ociepleń.
Opr. (hap)
Źródło: Agencja inplusPR