Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 lipca 2019 r.
15:43

600 uczniów "wypadło z systemu" podczas rekrutacji. Lubelska kurator oświaty: marzenia nie zawsze się spełniają

160 100 A A

Uczniowie bez szkół lub w klasach – widmach. Kuratorium: marzenia nie zawsze się spełniają. Tylko w Lublinie w pierwszym etapie rekrutacji do żadnej ze szkół średnich nie zostało przyjętych ponad 600 uczniów. Teraz dołączają do nich kolejni. To osoby, które dostały się do klas, jakie nie zostaną utworzone.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy w czwartek w liceach, technikach i szkołach branżowych wywieszono listy przyjętych okazało się, że do żadnej ze szkół w Lublinie nie dostało się 603 uczniów. Dla porównania w ubiegłym roku było ich około 200.

– Złożyłem dokumenty do sześciu szkół. To nie były najbardziej prestiżowe placówki w mieście, ale i tak nie dostałem się do żadnej z nich – mówi Bartosz, absolwent jednego z najbardziej prestiżowych lubelskich gimnazjów. Średnia 4,30. 123 punkty. – Jestem bardzo rozczarowany. Mam pretensje do siebie, ale i do rządu, który w sposób nieudolny przeprowadził reformę edukacji. Na polityce za bardzo się nie znam, ale można to było zrobić inaczej, tak żeby nie było podwójnego rocznika i poszkodowanych osób. 

Czują się pokrzywdzeni

Bartosz wspólnie z kolegami z Lubelskiego Komitetu Młodzieżowego protestował w poniedziałek w kuratorium oraz w urzędzie wojewódzkim przeciwko sytuacji w oświacie.

– Czujemy się pokrzywdzeni sposobem, w jaki przeprowadzona została reforma – piszą w liście otwartym, prosząc o stworzenie dodatkowych klas w najbardziej obleganych szkołach dla osób, które wypadły z systemu edukacji. Zwłaszcza tych, które mają wybitne osiągnięcia. Do żadnej z lubelskich szkół nie zakwalifikowało się m.in. 150 osób, które mają na świadectwie czerwony pasek. – Mamy dość biernego obserwowania tego, jak politycy realizują własny interes, nie zważając na nasze dobro.

Z uczniami spotkała się kurator oświaty, która uspokajała ich mówiąc, że w trakcie rekrutacji uzupełniającej znajdzie się miejsce w szkołach dla każdego ucznia.

Warto marzyć?

– Co roku mamy sytuację, że uczniowie którzy wymarzyli sobie jakieś szkoły, nie dostali się do nich i wypadli z systemu. Zawsze powtarzam, że marzyć warto, ale my z perspektywy lat życia wiemy, że nie wszystkie marzenia się spełniają – mówiła Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty.

– Nie wypada tak mówić uczniom, którzy są pokrzywdzeni – komentowali nastolatkowie. – To bardzo krzywdzące.

Zakwalifikowany, ale klasa nie powstanie

Tymczasem liczba osób, które nie znalazły miejsca w żadnej szkole, zwiększa się. Marcin (imię zmienione – red.), absolwent lubelskiego gimnazjum, został zakwalifikowany do XX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

– W systemie rekrutacyjnym znaleźliśmy informację, o tym, że syn dostał się do klasy matematyczno-informatyczno-geograficznej – opowiada mama chłopca. – Żeby potwierdzić ten wybór, chcieliśmy złożyć w szkole dokumenty. Okazało się jednak, że klasa nie powstanie. Oznacza to, że moje dziecko wypadło z systemu i nie dostało się nigdzie. Jesteśmy załamani.

W XX LO działającym w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcącego nr 4 utworzonych miało być siedem klas pierwszych.

– Wszystko wskazuje jednak na to, że będą tylko trzy – przyznaje dyrektor Krzysztof Szulej. – Stało się tak, bo mieliśmy zbyt mało chętnych. Zgodnie z przepisami w klasie musi być co najmniej 24 uczniów.  Naukę zadeklarowało zaś zaledwie 6-7 osób. Dlatego nie przyjmujemy dokumentów. Osoby, które wypadły z systemu, wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej.

Gdzie są wolne miejsca?

Na internetowej stronie kuratorium oświaty znajduje się już wykaz wolnych miejsc w szkołach średnich. Ich pełna lista opublikowana zostanie po 12 lipca. Już teraz wiadomo jednak, że pięć wolnych miejsc jest w dwujęzycznej klasie biologiczno-chemicznej XXIII L.O. W niemal wszystkich klasach dużo wolnych miejsc jest w także w XIX L.O. i XX L.O. Na liście jest też klasa, do której nie dostał się syn naszej Czytelniczki.

– Cały czas trwa rekrutacja – podkreśla Krzysztof Szulej. – Wszystko rozstrzygnie się w drugim etapie. Na razie możemy powiedzieć, że prawdopodobnie klasa nie zostanie utworzona z powodu braku chętnych. Są jednak też wolne miejsca w innych szkołach.

e-Wydanie

Komentarze 100

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 16:25
+33
Dobrze jest mieć ambicje, dobrze wierzyć w swoje dzieci, ale również trzeba troszeczkę zdrowego rozsądku. Jeśli ktoś składa papiery do 3 najlepszych szkół to jest geniuszem albo idiotą. A swoją drogą to w normalnym społeczeństwie potrzebujemy ekspedientki, sprzątaczki, murarzy, ślusarzy itp. Mam wielki szacunek dla młodych ludzi bez kompleksów.
Avatar
Lolek XII / 8 lipca 2019 o 16:06
+26
jak czytam idiotów to zastanawiam się jak udało im się jakąkolwiek szkolę ukończyć...zero rozsądnego myślenia...3500 uczniów składa dokumenty do szkoły która dysponuje 320 miejscami i rwanie szat, rozpacz pełnych dziwacznej pychy rodziców i wylewanie na rząd swoich żalów....a w innych szkołach nadmiar wolnych miejsc...raz trochę umiaru bo nie wszyscy muszą się uczyć w tej wymarzonej przez rodziców szkole z wiadomego powodu szkoła nie z gumy a drugie...te oceny pociech to jedna wielka lipa....pierwszy prosty test ich wiedzę obnaża....
Avatar
Adam z Lublina / 8 lipca 2019 o 15:53
+25
"Dobra zmiana" po raz kolejny pokazała swoją arogancję !!!! Marzenia się nie spełniają bo PiS zrobił niepotrzebną nikomu reformę, w dodatku napisaną na kolanie i przepchniętą przez sejmowe maszynki do głosowania, wbrew woli rodziców i alarmom ekspertów. Miało być wszystko policzone i dla wszystkich starczyć miejsca. Okazuje się jednak, że 1+1 = 2 i nie jest w stanie tego zmienić tego nawet zaklinanie rzeczywistości przez partyjną propagandę. Tylko dzieci szkoda!
Avatar
rty / 8 lipca 2019 o 16:50
+21
Marzenie pani Zalewskiej się spełniło-rozwaliła system. A teraz szczerzy uzębienie nie za nędzne złotówki, tylko za euro. A dzieci? No cóż, prezes dołoży coś jeszcze do 500 i zrobi się nowe, mniej odporne na stres i bez ambicji, że chcą się uczyć. Nie matura wszak, a protekcje decydują o dostatnim życiu.
Avatar
do myślących inaczej / 8 lipca 2019 o 16:11
+21
Jak stado baranów kierowane przez ciemnotę rodzicielską pcha się całe do trzech liceów w Lublinie to czego oczekujecie? Ciasnota umysłowa jak widać jest powszechna i nie rozumie faktu że szkoła dysponująca 300 miejscami nie przyjmie 3000 uczniów.
Avatar
Ania / 8 lipca 2019 o 15:56
+21
Pozdrowienia z Brukseli. Minister Anna Zalewska !
Avatar
Rrrrrrrrr / 8 lipca 2019 o 15:54
+21
A kto wam rodzicom kazał głosować na PiS???? No to macie plony.
Avatar
nikt ważny / 8 lipca 2019 o 17:06
+20
Ca 30 lat temu, koleżanka jako jedyna miała średnią końcową 5,0 (100/100) w bardzo renomowanym liceum na biol-chem. Na egzaminach na medycynę zabrakło jej 1 pkt. Synkowie i córcie komuszych kacyków ze słabymi średnimi przeszli spoko... jakieś komentarze i wnioski? Wina PIS?
 Coś mi się wydaje, ze nieco naginasz rzecyzwistość: około (cca, a nie ca) 30 lat temu nauczyciele nie szafowali tak ocenami bardzo dobrymi jak teraz i średnia 5,00 w klasie o profilu biologiczno - chemicznym w Staszicu, Zamoju, Unii, czy 5 (bo to były prestiżowe licea) była niezwykłą rzadkością. A jeśli komuś zabrakło z testu (z biologii, fizyki i chemii) na medycynę 1 punktu to pisał odwołanie i dostawał się. Znam "synków i córcie komuszych kacyków", którzy w tamtych czasach nie dostawali się na studia, bo zdobyli za mało punktów i szli na rok do pracy aby dostać dodatkowe punkty w kolejnej rekrutacji. Myślę, że był to bardzo sprawiedliwy system: pisałeś test i nie było ważne prestiżowe/nieprestiżowe liceum tylko wiedza (punkty uzyskane w teście). 
 Coś mi się wydaje, ze nieco naginasz rzecyzwistość: około (cca, a nie ca) 30 lat temu nauczyciele nie szafowali tak ocenami bardzo dobrymi jak teraz i średnia 5,00 w klasie o profilu biologiczno - chemicznym w Staszicu, Zamoju, Unii, czy 5 (bo to były prestiżowe licea) była niezwykłą rzadkością. A jeśli komuś zabrakło z testu (z biologii, fizyki i chemii) na medycynę 1 punktu to pisał odwołanie i dostawał się. Znam "synków i córcie komuszych kacyków", którzy w tamtych czasach nie dostawali się na studia, bo zdobyli ... rozwiń
Avatar
Rodzic / 8 lipca 2019 o 15:58
+20
A gdzie twórczynie tej pseudo-reformy ? Wypięła się na wszystko i pojechała na ciepłą posadkę do Brukseli zostawiając dzieci i rodziców z tym całym bałaganem ? A przecież zapewniała że nie będzie żadnych kłopotów ! Może łaskawie niech się pofatyguje i wyjaśni dzieciom dlaczego zabrakło dla nich miejsca w ich szkołach !
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 16:34
+17
skoro 123, to raczej powinien się spodziewać takiego finiszu
Avatar
Glupek / wczoraj o 20:02
+1
A ja nie dostałem się do wymarzonej pracy za wymarzoną pensje i też mam pretensje do PiS że odebrano mi marzenia i że to krzywdzące. 
Avatar
Andy / 4 dni temu o 11:39
+1
Z gęby widać że ta kuratorka to zawzięte podłe babsko. Do tego z pisu.
Avatar
REALISTA / 5 dni temu o 12:59
+3
SRANIE W BANIE , TYPOWA PROPAGANDA KOMUNISTYCZNA , TO POCO SA EGZAMINY -SELEKCJA NIE KAZDY BARAN BEDZIE PROFESOREM /NIE MATURA TYLKO CHEC SZCZERA ZROBI Z CIEBIE OFICERA / SKAD TO ZNAMY ?????????????????
Avatar
Anna / 6 dni temu o 12:30
-4
Proponuję: ogólniaki i matura dla wszystkich! A skoro wszyscy mają ukończyć szkoły, to po co testy, punktacje itp - znieść to wszystko! Od razu staniemy się najbardziej wykształconym narodem w Europie. Precz z matematyką, fizyką itp. głupotami. Ksiądz na religii poopowiada o cudach i wystarczy tej wiedzy. Odpowiednia nasadka na głowę przed snem i już umiesz 2 języki w cztery dni (nie wierzysz? - patrz powyżej). A potem wszyscy na studia, najlepiej zaoczne ale refundowane przez UE. Kierunek "studiów" wiadomy: najbardziej interesująca jest paznokciologia - każdy paznokieć w inny wzorek. A kiedy brakuje pieniędzy, to głosować na PiS!   Proste? Bardzo proste! Aha, zapomniałem, że w telewizji ma być wyłącznie piłka nożna. A telewizory mają mieć kraniki, takie małe, z zimnym piwem (polski patent). Czy nie jestem genialny???
 Z tego co napisałeś tylko pierwsze zdanie jest prawdą. Tak wszyscy chętni powinni zostać przyjęci i móc skończyć ogólniak. 
 Z tego co napisałeś tylko pierwsze zdanie jest prawdą. Tak wszyscy chętni powinni zostać przyjęci i móc skończyć ogólniak.  rozwiń
Avatar
uczniowski protest upolityczniony? / 6 dni temu o 11:08
-1
Czy grupa lubelskich uczniów naradzała się 6 lipca, przed wizytą w kuratorium i "strajkiem uczniowskim" w siedzibie partii SLD (ex PZPR) w Lublinie ?
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 22:30
+5
Proponuję: ogólniaki i matura dla wszystkich! A skoro wszyscy mają ukończyć szkoły, to po co testy, punktacje itp - znieść to wszystko! Od razu staniemy się najbardziej wykształconym narodem w Europie. Precz z matematyką, fizyką itp. głupotami. Ksiądz na religii poopowiada o cudach i wystarczy tej wiedzy. Odpowiednia nasadka na głowę przed snem i już umiesz 2 języki w cztery dni (nie wierzysz? - patrz powyżej). A potem wszyscy na studia, najlepiej zaoczne ale refundowane przez UE. Kierunek "studiów" wiadomy: najbardziej interesująca jest paznokciologia - każdy paznokieć w inny wzorek. A kiedy brakuje pieniędzy, to głosować na PiS! Proste? Bardzo proste! Aha, zapomniałem, że w telewizji ma być wyłącznie piłka nożna. A telewizory mają mieć kraniki, takie małe, z zimnym piwem (polski patent). Czy nie jestem genialny???
Proponuję: ogólniaki i matura dla wszystkich! A skoro wszyscy mają ukończyć szkoły, to po co testy, punktacje itp - znieść to wszystko! Od razu staniemy się najbardziej wykształconym narodem w Europie. Precz z matematyką, fizyką itp. głupotami. Ksiądz na religii poopowiada o cudach i wystarczy tej wiedzy. Odpowiednia nasadka na głowę przed snem i już umiesz 2 języki w cztery dni (nie wierzysz? - patrz powyżej). A potem wszyscy na studia, najlepiej zaoczne ale refundowane przez UE. Kierunek "studiów" wiadomy: najbardziej interesując... rozwiń
Avatar
becia / 10 lipca 2019 o 15:36
-5
jak jej nie wstyd. chyba tez jest nauczycielem ale tego lepszego sortu. nauczyciele powinni ją na taczkach wywieżć
Avatar
śmiem wątpic / 10 lipca 2019 o 14:14
+7
W Niemczech od XIXw uczniowie zdawali grekę i łacinę, matematykę, francuski i niemiecki, a ustnie - wszystkie przedmioty nauczane w ostatniej klasie W Polska przedwojenna matura  to 6 egzaminów - zdajacych kilkanaście tyś rocznie. A teraz ? Dziś mamy 350 tysięcy maturzystów. Żeby zdać maturę, wystarczy na 30 procent punktów zaliczyć... czy taki osobnik jest faktycznie "DOJRZAŁY" ???
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 14:01
-3
no i TVNowska bańka pękla - 1400 miejsc nadal dostępnych
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 10:11
+3
Niespełnione marzenia to jedno, a ODEBRANE szanse na ich spełnienie to drugie. Skąd PIS bierze takie zadufane we własną "mądrość" osoby?
Zobacz wszystkie komentarze 100

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką 0 0

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Lublina dla osób wybierających się do Kostrzyna na festiwal Pol’and’rock (wcześniej Przystanek Woodstock).

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim
20 lipca 2019, 17:00

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim 0 0

W sobotę plenerowe pokazy z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Oprócz oglądania filmów będzie okazja do posłuchania gości. Wszystko gratis

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem 0 0

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim 1 2

Jeszcze w lipcu ogłoszony ma być przetarg na odbudowę altany w centralnym punkcie Ogrodu Saskiego.

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury
19 lipca 2019, 20:00

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" z udziałem Mikroelementów, Moriah Woods i Filipa Borowicza. Akcja organizowana jest na rzecz chorej Anki Kawiak-Łydki.

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna"
PILNE

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna" 65 52

Problemy z dotarciem autobusem do pracy mogą mieć w czwartek mieszkańcy Lublina. Z dnia na dzień z wożenia pasażerów zrezygnował jeden z przewoźników, warszawska spółka Warbus.

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy
galeria

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy 0 3

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn 113 7

Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy
Alarm 24

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy 0 2

– Z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia dyrekcja zmieniła nam obowiązki. Nie wiemy kto nas przeszkoli, jak to będzie wyglądało – skarżą się sekretarki medyczne z SPSK1. – Zmiany zostały wprowadzane za zgodą pracowników – odpowiada szpital.

Koncert SO3 w Puławach
19 lipca 2019, 19:00

Koncert SO3 w Puławach 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 19 w puławskim lokalu REJS (ul. Portowa 2) odbędzie się koncert grupy SO3.

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę 4 8

 Niedostępne do tej pory miejsca staną się celem spacerów i wycieczek. Z nowych ścieżek z wysokości kilkunastu metrów będzie można popatrzeć na Świnkę i Wieprz.

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź 5 9

Ponad 1,5 roku trwała batalia o ujawnienie przez Centrum Kultury treści umów na opracowanie scenariusza i reżyserię miejskiej zabawy sylwestrowej na przywitanie roku 2018. Informacji domagała się lubelska Fundacja Wolności, ale CK jej nie udzielało, więc fundacja skierowała sprawę do sądu.

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela 0 5

Drugie, sparingowe zwycięstwo piłkarzy Motoru. W środę podopieczni trenera Mirosława Hajdy pokonali beniaminka II ligi – Legionovię Legionowo 3:2

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu 0 0

Samochód ciężarowy i rower zderzyły się w Turce na drodze krajowej nr 82.

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym 10 1

Sześć ofert wpłynęło w konkursie na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.