Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 stycznia 2019 r.
19:42

A jednak będzie strajk w szkołach. ZNP nie dogadał się z minister edukacji

233 81 A A
(fot. ZNP)

Fiasko rozmów „ostatniej szansy” związkowców z minister edukacji. Nie wiadomo, kiedy nauczyciele odejdą od tablic, ale decyzja o strajku już zapadła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nauczyciele są coraz bardziej rozgoryczeni swoimi zarobkami. Ankietę dotyczącą ewentualnego strajku tylko w województwie lubelskim wypełniło ponad 14 tys. osób. 95 procent z nich chce protestować – mówi Adam Sosnowski, prezes lubelskiego okręgu ZNP.

Ostatnią szansą na powstrzymanie strajku były czwartkowe rozmowy z minister edukacji. Anna Zalewska spotkała się oddzielnie z przedstawicielami Solidarności i oddzielnie – z pozostałymi związkami (na zdjęciu).

Oświatowa Solidarność i MEN ogłosiły w czwartek sukces.

– Jest wstępna zgoda minister na 15 proc. podwyżkę wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli od stycznia 2019 r. To spełnienie naszego postulatu – stwierdził Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ Solidarność.

– Jesteśmy umówieni na dalsze rozmowy, które zaplanowane zostały na 22 stycznia. Do środy czekamy na pisemną odpowiedź związków dotyczącą propozycji przedstawionych przez MEN – mówiła Zalewska. – Zaproponowaliśmy dodatek dla nauczycieli stażystów. Uporządkujemy sytuację z tzw. godzinami pokarcianymi. Chcemy, aby każdy nauczyciel posiadający wyróżniającą ocenę pracy, otrzymywał dodatkowe pieniądze.

Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego skrytykował rozmowy mówiąc o braku konkretów i pustosłowiu. I ogłasza strajk.

– W związku z tym, że rozmowy nie posunęły nas w realizacji postulatów ani o milimetr, rozpoczynamy procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Związkowcy wystąpią do pracodawców z żądaniem podwyżek o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia.

Jeśli żądania związkowców nie zostaną spełnione - nauczyciele odejdą od tablic. – Strajk będzie polegał na całkowitym powstrzymaniu się od pracy bez udawania, że opiekujemy się dziećmi – mówi Broniarz. – Tak długo, jak będzie to możliwe, będziemy trzymali jego termin w tajemnicy. Uczniów i rodziców poinformujemy z należytym wyprzedzeniem. 

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 20:39
+28
Jestem nauczycielem i dziwię się że reprezentują mnie ludzie, którzy pamiętają jeszcze ministra Kuberskiego! Od żadnej tablicy nie odchodzę!
Avatar
Ask / 10 stycznia 2019 o 22:34
+21
Do wszystkich którzy w tak bezczelny sposób atakują nauczycieli mam tylko jedno pytanie. Dlaczego nie zostaliscie nauczycielami, też mielibyście taki miód.
 Złożyłam papiery do większości szkół w Lublinie. Wiem, że w niektórych były wolne etaty, tylko zatrudnienie dostała córka księgowej czy dyrektorki. Teraz mam swoją dg i uczę dzieci prywatnie. Nadrabiam z nimi to, co olali nauczyciele na etatach szkolnych. 
Avatar
PATRIOTA 1952 R. / 10 stycznia 2019 o 19:48
+20
JAK JUŻ ZAŁOŻYLI ŻÓŁTE KAMIZELKI TO ROZDAĆ IM JESZCZE MIOTŁY ,I DO ZAMIATANIA ULIC PRZEZ 8 GODZIN DZIENNIE.
Avatar
dociekliwy / 10 stycznia 2019 o 22:42
+19
Oto zarobki wg PIT nauczyciela w-f (obecnie 21 lat stażu) w gimnazjum w małej gminie w woj. lubelskim. Stopień awansu: mianowany. 2010 rok: 41941 zł brutto = 3495 zł brutto miesięcznie 2011 rok: 47811 zł brutto = 3984 zł brutto miesięcznie 2012 rok (niepełny etat): 45880 zł brutto = 3823 zł brutto miesięcznie 2013 rok (niepełny etat): 45050 zł brutto = 3754 zł brutto miesięcznie 2014 rok (niepełny etat): 43564 zł brutto = 3630 zł brutto miesięcznie Oto zarobki wg oświadczenia majątkowego radnego - nauczyciela przedsiębiorczości (obecnie 25 lat stażu) w szkole średniej w mieście powiatowym w woj. lubelskim. Stopień awansu: dyplomowany. 2014 rok: 71537 zł brutto = 5961 zł brutto miesięcznie 2015 rok: 65741 zł brutto = 5478 zł brutto miesięcznie 2016 rok: 60380 zł brutto = 5031 zł brutto miesięcznie 2017 rok: 67065 zł brutto = 5588 zł brutto miesięcznie 2018 rok I-VIII: 41297 zł brutto = 5162 zł brutto miesięcznie Jak znacie jakiegoś radnego nauczyciela, to sprawdźcie sami w oświadczeniach majątkowych jakie mają dochody.  Czy to naprawdę tak mało płatny zawód?
Oto zarobki wg PIT nauczyciela w-f (obecnie 21 lat stażu) w gimnazjum w małej gminie w woj. lubelskim. Stopień awansu: mianowany. 2010 rok: 41941 zł brutto = 3495 zł brutto miesięcznie 2011 rok: 47811 zł brutto = 3984 zł brutto miesięcznie 2012 rok (niepełny etat): 45880 zł brutto = 3823 zł brutto miesięcznie 2013 rok (niepełny etat): 45050 zł brutto = 3754 zł brutto miesięcznie 2014 rok (niepełny etat): 43564 zł brutto = 3630 zł brutto miesięcznie Oto zarobki wg oświadczenia majątkowego radn... rozwiń
Avatar
grin / 10 stycznia 2019 o 21:22
+17
Do wszystkich którzy w tak bezczelny sposób atakują nauczycieli mam tylko jedno pytanie. Dlaczego nie zostaliscie nauczycielami, też mielibyście taki miód.
 Jest bardzo wiele osób, które chciałyby być nauczycielami i mają ku temu wszelkie predyspozycje, ale niestety, nie mają rodziców lub innych krewnych w tym zawodzie i to bardzo utrudnia im start. A z drugiej strony jest wiele nauczycielskich miernot, które "dar" krzewienia wiedzy "odziedziczyły" po rodzicach i blokują miejsca w szkołach tym co nie narzekaliby na jakiekolwiek warunki związane z wykonywaniem tego zawodu. Tak więc, jak się nauczycielom nie podoba ta praca czy płaca to zapraszamy do innych zawodów! Będziecie mieć lepiej!
 Jest bardzo wiele osób, które chciałyby być nauczycielami i mają ku temu wszelkie predyspozycje, ale niestety, nie mają rodziców lub innych krewnych w tym zawodzie i to bardzo utrudnia im start. A z drugiej strony jest wiele nauczycielskich miernot, które "dar" krzewienia wiedzy "odziedziczyły" po rodzicach i blokują miejsca w szkołach tym co nie narzekaliby na jakiekolwiek warunki związane z wykonywaniem tego zawodu. Tak więc, jak się nauczycielom nie podoba ta praca czy płaca to zapraszamy do innych zawo... rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 22:26
+14
Mój syn uczeń technikum stwierdzil- "Mamo niech oni nauczą się uczyć A dopiero PÓŹNIEJ domagają się lepszej płacy...k"
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 20:06
+13
Wakacje wolne ferie wolne wszystkie weekendy święta wolne urlop roczny na podratowanie zdrowia i mało im
Avatar
ja / 10 stycznia 2019 o 21:22
+12
cytat z : wspólnota parczewska'' [table]  46 lat, radny miejski, nauczyciel w SP nr 2 65,8 tys. zł - zatrudnienie Akcje Bogdanka S.A. 24,6 tys. zł Dom 140m² (350tys. zł) – współwłasność małżeńska Toyota RAV 4 1999 r.; Audi A6 2005 r. [/table] a tak mało zarabiam tylko oświadczenie radnego  nauczyciela wf pokazuje prawdę.Do tego tyle wolnego itp.
Avatar
Ja / 10 stycznia 2019 o 20:55
+12
Weekendy wolne święta wolne noce wolne wakacje wolne a im *** mało!!!!!????
 Jak tak super to polecam zostać nauczycielem i korzystać z dobrodziejstwa.
Avatar
szczera / 10 stycznia 2019 o 21:27
+8
Drodzy Państwo, mogłam zostać prawie każdym, zostałam nauczycielem- lubię pracę z dzieciakami. Nie mogę nadziwić się rodzicom, którzy nie wspierają , a wręcz obrażają i poniżają osoby, które spędzają często więcej czasu z ich pociechami, niż oni sami... Każecie zmienić zawód, oczekujecie pracy w ramach powołania, chcecie zlikwidować kartę- super !!! z chęcią przyjdę do pracy od- do, zamknę za sobą drzwi i nawet minuty po 8 godzinnej pracy nie poświęcę na sprawy Waszych dzieci... wycieczko, konkursy , baaa nawet kupowanie drobnych rzeczy tym skromniejszym i potajemne podrzucanie żeby nie czuł smutku , że jedyny nie ma plasteliny, mazaka czy zeszytu... Rodzice nie oczekuje wiele od Was, nie znosicie nauczycieli ok- zajmijcie się w zamian swoimi pociechami, jedyne co mnie trzyma w tej pracy to właśnie podopieczni, którzy nawet w przerwie świątecznej wolą przyjść na zajęcia niż samotnie spędzać święta z rodziną, która nie ma dla nich czasu. Każdy człowiek, z którym mam styczność i który wpływa w jakiś sposób na moje życie mam nadzieję, że jest wypoczęty, zadowolony , doceniany... Nie rozumiem dlaczego społeczeństwo zgadza się na takie traktowanie osób, które kształcą przyszłe pokolenia... ja na szczęście jestem specjalistą i dorabiam, poważnie myślę o odejściu całkowitym i tylko prywatną pracą, ale już wtedy nie każdego na to stać... Większość dobrych i ambitnych odejdzie. Niestety
Drodzy Państwo, mogłam zostać prawie każdym, zostałam nauczycielem- lubię pracę z dzieciakami. Nie mogę nadziwić się rodzicom, którzy nie wspierają , a wręcz obrażają i poniżają osoby, które spędzają często więcej czasu z ich pociechami, niż oni sami... Każecie zmienić zawód, oczekujecie pracy w ramach powołania, chcecie zlikwidować kartę- super !!! z chęcią przyjdę do pracy od- do, zamknę za sobą drzwi i nawet minuty po 8 godzinnej pracy nie poświęcę na sprawy Waszych dzieci... wycieczko, konkursy , baaa nawet kupowanie drobnych rzeczy tym ... rozwiń
Avatar
Ggg / 13 stycznia 2019 o 19:35
-1
Do "szczera":: każde pokolenie spędza kilka godzin w szkole, a pani wybrała taki zawód, więc świadomie zdecydowała co będzie w przyszłości robic. Jeżeli robi się konkursy z dziećmi to tylko dlatego że robi się jakieś awanse, i zapelnia swoją teczkę aby mogła Pani pokazać czy jest się ambitnym nauczycielem.
Avatar
xanax / 11 stycznia 2019 o 17:52
0
Nauczyciel moze chodzic na l 4 i strajkowac dziwnie jest w naszym kraju . Przywileje maja jeszcze im malo zal pl
Avatar
lex / 11 stycznia 2019 o 14:15
0
Tymczasem Karta, chociaż rzeczywiście uchwalona przez Sejm w 1982 roku, była raczej owocem "karnawału wolności" i oddolnej dyskusji o polskiej oświacie jaka wybuchła na fali zmian w latach 1980-81.
Avatar
mała mi / 11 stycznia 2019 o 13:22
0
Do wszystkich którzy w tak bezczelny sposób atakują nauczycieli mam tylko jedno pytanie. Dlaczego nie zostaliscie nauczycielami, też mielibyście taki miód.
Zostalam nauczyciele.Tylko prace w szkole dostala corka nauczycielki i jej ziec. Dla mnie nie bylo miejsca niestety
 oj to dobrze, że nie dostałaś, w szkole podstawowa obsługa programu tekstowego niezbędna, a czasami to jeszcze excela zastosować, tablicę multimedialną włączyć, prezentację zrobić (ALT- jak chcesz napisać znak diakrytyczny, znaczy ogonek przy e lub a, albo kreseczkę czy kropeczkę nad z, wciśnij ALT- z prawej strony od spacji, a spacja to ten najdłuższy na dole klawiatury)- nie musisz dziękować
 oj to dobrze, że nie dostałaś, w szkole podstawowa obsługa programu tekstowego niezbędna, a czasami to jeszcze excela zastosować, tablicę multimedialną włączyć, prezentację zrobić (ALT- jak chcesz napisać znak diakrytyczny, znaczy ogonek przy e lub a, albo kreseczkę czy kropeczkę nad z, wciśnij ALT- z prawej strony od spacji, a spacja to ten najdłuższy na dole klawiatury)- nie musisz dziękować rozwiń
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 o 12:18
0
Dać im po 65 tys miesięcznie jak tym dwórkom z NBP. Skoro tam można tyle zarobić, to czemu inni nie mogą?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 o 11:01
0
Zabrac politykom dac nauczycielom
Avatar
tubylec / 11 stycznia 2019 o 10:47
+2
Czytam i własnym oczom nie wierzę. Kopaczom piłki za statystyczne 4 minuty z piłką przy nodze tygodniowo płaci się bez mrugnięcia, chociaż powodów do radości najczęściej nie ma. W "trosce" o swoje dzieci rodzice chcieliby wszystko "po taniości", ale jeśli chodzi o siebie to już nie. Mamuśce przez myśl nie przejdzie, żeby kupić jakieś tanie kosmetyki, ciuchy itd... "Tanie mięso psy jedzą" - mądrzy o tym wiedzą i posyłają dzieci do najlepszych szkół, płacą czesne, bo wiedzą, że to inwestycja na całe życie. Głupi i zawistni i do tego roszczeniowi uważają, że wszystko im się należy za bezcen. Tylko, że za bezcen dobrego towaru ani usługi się nie kupi.  Z porady "jak się nie podoba, to zmieńcie pracę" skorzystało już wielu nauczycieli. Perspektywa, że po piętnastu latach wspinania się po drabinie awansów dojdzie się na szczyt poniżej 3000 zł na rękę wcale nie nie jest ani motywująca, ani atrakcyjna. Sporo nauczycieli odeszło z zawodu po ostatniej reformie oświaty. Z nadwyżki zrobił się deficyt. Oficjalnie podano, że w samej Warszawie jest 1600 wakatów - więc twierdzenie o konieczności "załatwiania" pracy z pewnością nie jest już aktualne. Powodzenia wszystkim którzy walczą o swoje.  
Czytam i własnym oczom nie wierzę. Kopaczom piłki za statystyczne 4 minuty z piłką przy nodze tygodniowo płaci się bez mrugnięcia, chociaż powodów do radości najczęściej nie ma. W "trosce" o swoje dzieci rodzice chcieliby wszystko "po taniości", ale jeśli chodzi o siebie to już nie. Mamuśce przez myśl nie przejdzie, żeby kupić jakieś tanie kosmetyki, ciuchy itd... "Tanie mięso psy jedzą" - mądrzy o tym wiedzą i posyłają dzieci do najlepszych szkół, płacą czesne, bo wiedzą, że to inwestycja na całe życie. Głupi i... rozwiń
Avatar
Nauczyciel / 11 stycznia 2019 o 10:21
0
Do wszystkich którzy w tak bezczelny sposób atakują nauczycieli mam tylko jedno pytanie. Dlaczego nie zostaliscie nauczycielami, też mielibyście taki miód.
 Zostalam nauczyciele.Tylko prace w szkole dostala corka nauczycielki i jej ziec. Dla mnie nie bylo miejsca niestety
Avatar
Nauczyciel / 11 stycznia 2019 o 10:07
0
Pani Tereso to jest kwota BRUTTO???!!!, proszę pisać konkretnie.
Avatar
K. Marks / 11 stycznia 2019 o 10:06
0
Nauczyciele jesteście awangardą ludu pracującego miast i wsi, więc łączcie się