Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

30 lipca 2020 r.
7:36

Czy uczniowie pójdą do szkół od 1 września?

0 0 A A
MEN i GIS przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które po 1 września pracować mają w systemie stacjonarnym
MEN i GIS przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które po 1 września pracować mają w systemie stacjonarnym (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Nauka zdalna czy stacjonarna? Prowadzona w systemie zmianowym, rotacyjnym? Wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądała szkoła od 1 września. Pewne jest, że w najgorszej sytuacji będą pierwszoklasiści oraz uczniowie kończący naukę. To będzie także trudny rok dla dyrektorów szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że decyzja o tym czy 1 września uczniowie wrócą do szkół, zapadnie najwcześniej w drugiej połowie sierpnia. Wszystko zależeć będzie od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Dzień później Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że trwają prace nad stworzeniem wytycznych dla dyrektorów szkół.

– Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Stworzymy również przepisy, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół. Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia czy życia uczniów oraz nauczycieli, dyrektor szkoły, po uzyskaniu zgody powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł szybko zareagować – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dystans w szkole to fikcja

MEN i GIS przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które po 1 września pracować mają w systemie stacjonarnym.

– Pewnie nie będziemy mieli wyjść do kina i na wycieczki, a do szkół nie będziemy zapraszać gości ani udostępniać sal innym podmiotom. Z tym się można pogodzić, ale jak będzie wyglądać nauka? – zastanawia się dyrektor podstawówki z centrum Lublina. Nie wiem, jak będą funkcjonować dzieci, jeśli będą musiały nosić maseczki. Te z najmłodszych klas przyprowadzane są rano do świetlicy i odbierane, gdy rodzice skończą pracę. Cały dzień mają być w maseczkach, w których nie można oddychać? A nauczyciel, zwłaszcza ten języków obcych? Czy będzie rozumiany przez dzieci, jeśli będzie miał maseczkę?

– W szkole dystansu zachować się nie da! – nie ma wątpliwości inny dyrektor. – Rozstawienie ławek, tak jak podczas egzaminów, nie wchodzi w grę, bo nie ma na to miejsca. A co z przerwami? Ze zmienianiem klasopracowni? Z szatniami? Żeby utrzymać dystans, konieczne byłoby wprowadzenie zmianowego systemu nauki lub nauczania rotacyjnego

Inni mają gorzej

– Śledzę wszystkie informacje i martwię się, bo istnieje możliwość, że szkoła stacjonarnie nie ruszy – przyznaje Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. – Mimo że nauczyciele bardzo dobrze wywiązali się z prowadzenia zdalnego nauczania, to nie jest to optymalny sposób nauki. Będzie wielu niezadowolonych.

– Nie wyobrażamy sobie, w jaki sposób rozpocząć naukę w sposób zdalny bez znajomości uczniów, którzy przyjdą we wrześniu do pierwszych klas – mówi Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

– W bardzo trudnej sytuacji będą przyszłoroczni maturzyści. W pierwszej klasie stracili oni sporo na strajku nauczycieli. W drugiej w związku z epidemią stracili większą część drugiego semestru. W trzeciej znów ich to czeka?

– Mam nadzieję, że jeszcze w wakacje zapadnie decyzja co do przyszłorocznych egzaminów. Powinien paść jasny komunikat: matur i egzaminów ósmoklasisty nie będzie, a rekrutacja będzie odbywać się wyłącznie na podstawie ocen ze świadectw. Nie mam za to pomysłu, jak można pomóc absolwentom techników. Przed nimi egzaminy zawodowe, do nich nie można przygotować się zdalnie – słyszymy w jednym z lubelskich zespołów szkół.

Zdecyduje dyrektor

– Obawiam się, że co by się nie działo, to rząd nie podejmie odgórnej decyzji o zdalnym nauczaniu w kolejnym roku szkolnym. Ten obowiązek spadnie na dyrektorów poszczególnych szkół – słyszymy od dyrektor podstawówki w powiecie lubelskim. – To my, jeśli będzie działo się coś niepokojącego, będziemy musieli decydować o zamknięciu. To na nas spadnie złość rodziców, że zrobiliśmy to zbyt wcześnie lub zbyt późno. Znam realia. Od października do marca połowa uczniów kicha, kaszle lub przychodzi na zajęcia z gorączką, bo ma infekcję. Kto będzie decydował, czy i kiedy takie dzieci zostaną przebadane pod kątem koronawirusa? Czy dopóki nie otrzymają wyników będą musiały się izolować? Weźmy też pod uwagę, że dzieci kombinują. Szybko zauważą, że wystarczy zakasłać dwa razy, żeby nie iść do szkoły i zostać w domu.

– Jeśli będę musiał zdecydować o zamknięciu szkoły, to nie jednoosobowo. Będę chciał prowadzić szerokie konsultacje wśród rodziców, uczniów i nauczycieli. Żeby to była wyważona decyzja, podjęta w oparciu o pełną znajomość sytuacji – dodaje Grzegorz Lech.

– Mam nadzieję, że będziemy mieli pomoc organów prowadzących szkoły, kuratoriów oświaty i lokalnych sanepidów, bo przecież nikt nie ma wątpliwości, że lokalne ogniska koronawirusa będą się pojawiać – przyznaje Stanisław Stoń.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium