Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

30 lipca 2020 r.
7:36

Czy uczniowie pójdą do szkół od 1 września?

0 0 A A
MEN i GIS przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które po 1 września pracować mają w systemie stacjonarnym
MEN i GIS przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które po 1 września pracować mają w systemie stacjonarnym (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Nauka zdalna czy stacjonarna? Prowadzona w systemie zmianowym, rotacyjnym? Wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądała szkoła od 1 września. Pewne jest, że w najgorszej sytuacji będą pierwszoklasiści oraz uczniowie kończący naukę. To będzie także trudny rok dla dyrektorów szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że decyzja o tym czy 1 września uczniowie wrócą do szkół, zapadnie najwcześniej w drugiej połowie sierpnia. Wszystko zależeć będzie od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Dzień później Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że trwają prace nad stworzeniem wytycznych dla dyrektorów szkół.

– Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Stworzymy również przepisy, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół. Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia czy życia uczniów oraz nauczycieli, dyrektor szkoły, po uzyskaniu zgody powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł szybko zareagować – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dystans w szkole to fikcja

MEN i GIS przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które po 1 września pracować mają w systemie stacjonarnym.

– Pewnie nie będziemy mieli wyjść do kina i na wycieczki, a do szkół nie będziemy zapraszać gości ani udostępniać sal innym podmiotom. Z tym się można pogodzić, ale jak będzie wyglądać nauka? – zastanawia się dyrektor podstawówki z centrum Lublina. Nie wiem, jak będą funkcjonować dzieci, jeśli będą musiały nosić maseczki. Te z najmłodszych klas przyprowadzane są rano do świetlicy i odbierane, gdy rodzice skończą pracę. Cały dzień mają być w maseczkach, w których nie można oddychać? A nauczyciel, zwłaszcza ten języków obcych? Czy będzie rozumiany przez dzieci, jeśli będzie miał maseczkę?

– W szkole dystansu zachować się nie da! – nie ma wątpliwości inny dyrektor. – Rozstawienie ławek, tak jak podczas egzaminów, nie wchodzi w grę, bo nie ma na to miejsca. A co z przerwami? Ze zmienianiem klasopracowni? Z szatniami? Żeby utrzymać dystans, konieczne byłoby wprowadzenie zmianowego systemu nauki lub nauczania rotacyjnego

Inni mają gorzej

– Śledzę wszystkie informacje i martwię się, bo istnieje możliwość, że szkoła stacjonarnie nie ruszy – przyznaje Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. – Mimo że nauczyciele bardzo dobrze wywiązali się z prowadzenia zdalnego nauczania, to nie jest to optymalny sposób nauki. Będzie wielu niezadowolonych.

– Nie wyobrażamy sobie, w jaki sposób rozpocząć naukę w sposób zdalny bez znajomości uczniów, którzy przyjdą we wrześniu do pierwszych klas – mówi Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

– W bardzo trudnej sytuacji będą przyszłoroczni maturzyści. W pierwszej klasie stracili oni sporo na strajku nauczycieli. W drugiej w związku z epidemią stracili większą część drugiego semestru. W trzeciej znów ich to czeka?

– Mam nadzieję, że jeszcze w wakacje zapadnie decyzja co do przyszłorocznych egzaminów. Powinien paść jasny komunikat: matur i egzaminów ósmoklasisty nie będzie, a rekrutacja będzie odbywać się wyłącznie na podstawie ocen ze świadectw. Nie mam za to pomysłu, jak można pomóc absolwentom techników. Przed nimi egzaminy zawodowe, do nich nie można przygotować się zdalnie – słyszymy w jednym z lubelskich zespołów szkół.

Zdecyduje dyrektor

– Obawiam się, że co by się nie działo, to rząd nie podejmie odgórnej decyzji o zdalnym nauczaniu w kolejnym roku szkolnym. Ten obowiązek spadnie na dyrektorów poszczególnych szkół – słyszymy od dyrektor podstawówki w powiecie lubelskim. – To my, jeśli będzie działo się coś niepokojącego, będziemy musieli decydować o zamknięciu. To na nas spadnie złość rodziców, że zrobiliśmy to zbyt wcześnie lub zbyt późno. Znam realia. Od października do marca połowa uczniów kicha, kaszle lub przychodzi na zajęcia z gorączką, bo ma infekcję. Kto będzie decydował, czy i kiedy takie dzieci zostaną przebadane pod kątem koronawirusa? Czy dopóki nie otrzymają wyników będą musiały się izolować? Weźmy też pod uwagę, że dzieci kombinują. Szybko zauważą, że wystarczy zakasłać dwa razy, żeby nie iść do szkoły i zostać w domu.

– Jeśli będę musiał zdecydować o zamknięciu szkoły, to nie jednoosobowo. Będę chciał prowadzić szerokie konsultacje wśród rodziców, uczniów i nauczycieli. Żeby to była wyważona decyzja, podjęta w oparciu o pełną znajomość sytuacji – dodaje Grzegorz Lech.

– Mam nadzieję, że będziemy mieli pomoc organów prowadzących szkoły, kuratoriów oświaty i lokalnych sanepidów, bo przecież nikt nie ma wątpliwości, że lokalne ogniska koronawirusa będą się pojawiać – przyznaje Stanisław Stoń.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium