Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

28 stycznia 2022 r.
15:24

Do szkoły wrócą dopiero za miesiąc

Kolejne przejście na zdalne nauczanie już tak dużych emocji, jak poprzednio, nie wywoływała
Kolejne przejście na zdalne nauczanie już tak dużych emocji, jak poprzednio, nie wywoływała (fot. Maciej Kaczanowski)

Czwartek był pierwszym dniem zdalnej nauki dla starszych uczniów. Do szkół, o ile nic się nie zmieni, będą mogli wrócić dopiero 28 lutego, czyli już po feriach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek po południu ogłoszono decyzję o zamknięciu szkół.

– Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej.

Czarnek tłumaczył, że naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie najmłodszych klas (I-IV szkół podstawowych) i uczniowie zerówek oraz przedszkolaki.

– W okresie nauki zdalnej będą mogły odbywać się w szkołach konsultacje indywidualne i grupowe dla maturzystów. Szkoły specjalne same będą decydować wraz z rodzicami czy będą kontynuować naukę stacjonarną, czy też przechodzą na naukę zdalną – tłumaczył minister i dodał, że otwarte będą także bursy i będzie także możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu.

Statystyki

Zanim zapadła decyzja o zdalnych lekcjach, z dnia na dzień rosła nie tylko liczba nowych zakażeń koronawirusem, ale także liczba placówek oświatowych muszących pracować całkowicie zdalnie lub przynajmniej hybrydowo.

10 stycznia, czyli pierwszego dnia nauki po przerwie świąteczno-noworocznej w woj. lubelskim w sposób hybrydowy pracowało tylko 12 placówek – były to jedynie przedszkola.

Ale już dwa dni później na liście publikowanej każdego dnia przez Kuratorium Oświaty znajdowały się już 33 placówki, w tym 13 szkół.

13 stycznia raportowano już o 80 placówkach, z 17 stycznia: o 195, a 20 stycznia – już o 414. W piątek, 22 stycznia było ich aż 487, a w poniedziałek, 24 stycznia: 524.

W dniu ogłoszenia decyzji o zamknięciu szkół było ich 530.

Rosnąc liczbą zakażeń wśród uczniów i nauczycieli obserwować można było także śledząc komunikaty ogólnopolskie. W dniu, w którym zapadła decyzja o przeniesieniu nauki do domów Ministerstwo Edukacji i Nauki raportowało (na podstawie danych z 9 województw), że stacjonarnie pracuje 78,8 proc. szkół ponadpodstawowych, 70,5 proc. szkół podstawowych oraz 93,3 proc. przedszkoli. Dla porównania 17 stycznia było ich odpowiednio: 94,5 proc., 93,1 proc. oraz 97,6 proc.

Podzieleni

Mimo tak alarmujących danych, rodzice uczniów chyba nigdy jeszcze nie byli tak bardzo podzieleni w kwestii tego, czy szkoły powinny być zamykane.

O ile wcześniej zdecydowana większość z nich w rozmowie z dziennikarzami popierała zdalna naukę punktując jedynie niedociągnięcia, czy trudności z nią związane, to w ciągu ostatnich dwóch tygodni odbieraliśmy wiele sygnałów od rodziców denerwujących się, że klasa lub szkoła ich dzieci przechodzi na zdalna naukę oraz drugie tyle od osób denerwujących się, że takie decyzje jeszcze nie zapadły.

– Prośba o zajęcie się tematem zamknięcia szkoły podstawowej nr 30 w Lublinie na okres trzech tygodni. W tym czasie pozostałe szkoły z Lublina nadal funkcjonują normalnie i nie zamierzają się zamykać, ale ta jedyna jest zamknięta aż do ferii. Nikogo nie obchodzi co z rodzicami i ich pracą. Tak naprawdę szkoła będzie zamknięta prawie dwa miesiące. Praktycznie bez przerwy jest problem w tej szkole jak nie ciągłe kwarantanny (niektóre bezsensowne) to teraz zamknięcie. Proszę o pomoc – pisał do nas jeden z rodziców nieprzekonany tłumaczeniami dyrektor szkoły argumentującej, że nie mogła podjąć innej decyzji, w sytuacji, gdy m.in. ponad 20 nauczycieli zostało objętych kwarantanną, przebywa na izolacji lub zwolnieniu lekarskim z innych powodów, a zdalnie uczy się już ponad 20 klas.

– Pisze do Państwa z pytaniem, czy jest możliwość nagłośnienia sprawy dotyczącej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie. Od pewnego czasu co chwilę w szkole ktoś ma stwierdzonego Covida i dzieci są kierowane na zdalne nauczanie. Obecnie jest 11 klas na zdalnym nauczaniu. W czym problem? Problem w tym, że moim zdaniem i zdaniem innych rodziców, szkoła po tak dużej liczbie klas jak i uczniów przebywających na kwarantannie powinna zostać zamknięta w celu bezpieczeństwa jak i zdrowia innych – pisał inny rodzic. – Tyle się pisze na portalach i mówi w wiadomościach, że liczba zachorowań wzrasta. Jak ma nie wzrastać? Kompletna nieodpowiedzialność. Uważam że szkoła powinna zostać zamknięta żeby nie narażała niepotrzebnie innych na zachorowanie.

Nudzi im się w domu

Sprawa przejścia na zdalne nauczanie, w chwili jej ogłoszenia, poruszyła uczniów. Rozdzwoniły się telefony. Dźwięczały powiadomienia. Młodzi przekazywali sobie informację o tym, że od czwartku uczą się z domów. Tak dużych emocji, jak poprzednio, nie wywoływała.

– W zasadzie jest mi wszystko jedno, ale jak mógłbym wybierać to wolałbym chodzić do szkoły. Dla mnie to zdalne nauczanie to już w sumie się w listopadzie zaczęło, bo moja szkoła ciągle trafia na kwarantannę. Już mi się nudzi to siedzenie w domu – przyznaje Michał, tegoroczny ósmoklasista.

Pytany o to, czy w takich warunkach jest w stanie dobrze przygotować się do czekającego go w maju egzaminu na zakończenie nauki w szkole podstawowej, mówi, że tak: – Proszę pani, ja już od szóstej klasy to się ciągle uczę zdalnie to to już ani na mnie, ani na rodzicach, ani na nauczycielach nie robi żadnego wrażenia.

– Jakby zdalne było w połowie grudnia na miesiąc, to wtedy bym się cieszył. Bo to wiadomo, że na zdalnym jest mniej klasówek, a jak był koniec semestru i nauka trwała w szkole to nie było dnia, żeby nie było jakiegoś sprawdzianu albo klasówki i nie trzeba było się bardzo uczyć – komentuje licealista Wojtek. – Teraz to stopnie już są wystawione. Niektóre idą już na drugie półrocze, dlatego to zdalne nie ma już takiego znaczenia. Zresztą zaraz i tak już ferie.

W tym roku szkolnym uczniowie z naszego województwa ferie rozpoczynają w ostatniej kolejności – 14 lutego. Po ich zakończeniu zgodnie z planem, mają wrócić do szkoły ale...

– Będziemy dostosowywać się do sytuacji epidemicznej – powiedział w telewizji Republika wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. – Na razie do końca lutego zakładamy, że uda się przytłumić epidemię.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium