Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

11 kwietnia 2019 r.
7:55

Egzamin gimnazjalny 2019: Dziś matematyka i przyrodnicze. "Prawdziwy horror przed nami"

28 13 A A

Egzamin gimnazjalny 2019 - matematyka i przedmioty przyrodnicze już dziś. Sprawdź co spędza sen z powiek tegorocznym gimnazjalistom. Na naszej stronie znajdziecie arkusze z CKE i odpowiedzi z dzisiejszych egzaminów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Egzamin gimnazjalny 2019: przedmioty przyrodnicze. Odpowiedzi i arkusze CKE

Prosta rozprawka z języka polskiego i nieco trudniejsze zderzenie z historią – tak uczniowie gimnazjów komentowali wczoraj pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego na zakończenie szkoły. Ale przyznają, że prawdziwy horror dopiero przed nimi.

Gimnazjaliści zgodnie podkreślali, że dziś czeka ich najtrudniejszy dzień zmagań z testami. Czwartek to egzamin gimnazjalny z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.

Najpierw o godz. 9 egzamin z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia). Na jego napisanie uczniowie będą mieli 60 minut. Po przerwie, o godz. 11 rozpocznie się egzamin gimnazjalny 2019 z matematyki. Pisanie testu może zająć uczniom 90 minut.

Egzamin gimnazjalny 2019. A po egzaminie rekrutacja do liceów

A wkrótce będzie jeszcze trudniej, bo nawet największych optymistów czeka brutalne zderzenie z rekrutacją. Zaledwie dwa dni po jej rozpoczęciu chętnych w niektórych szkołach jest już dwa razy więcej niż miejsc.

Tegoroczny egzamin gimnazjalny przebiega w cieniu strajku nauczycieli. Niemal do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy wszyscy uczniowie będą mieli szansę na wzięcie w nim udziału. Żeby to było możliwe, na Lubelszczyźnie od samego rana osoby mające uprawnienia pedagogiczne czekały na sygnały od dyrektorów, by jechać do szkół i nadzorować prawidłowość przebiegu egzaminu. Jak poinformowało wczoraj kuratorium oświaty i wojewoda lubelski, egzamin został przeprowadzony spokojnie. Nie odnotowano żadnych incydentów.

– Jakoś sobie dałem radę. Poszło dosyć dobrze – przyznawał Jakub, uczeń XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Dekutowskiego w Lublinie. – Strajk nauczycieli trochę utrudnił sytuację, bo było więcej stresu. Teraz tylko zdać matmę i dostać się do szkoły średniej. Podobnie jak kilku kolegów, ja ten wybór mam już za sobą.

Wszystko dlatego, że rekrutacja do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia rozpoczęła się już w poniedziałek i będzie trwała do 15 maja. Taki wcześniejszy niż dotychczas harmonogram konieczny jest ze względu na tłok, jaki zapanuje w szkołach średnich. O przyjęcie do tych samych szkół ubiegają się nie tylko absolwenci gimnazjów, ale także nowych ośmioletnich szkół podstawowych.

Teoretycznie nie będą rywalizowali o te same miejsca, bo absolwenci podstawówek będą przyjmowani do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.

W rzeczywistości nauka odbywać będzie się jednak w tych samych budynkach, które nie są z gumy i przyjąć będą musiały znacznie większą liczbę uczniów. Kuratorium Oświaty uspokaja, że dla wszystkich znajdą się miejsca, chociaż niekoniecznie w wybranych szkołach. Problemy na pewno odczują chętni do najbardziej prestiżowych ogólniaków.

– To już widać – mówi pani Ewa, mama tegorocznego gimnazjalisty z Lublina. – Ledwo rozpoczął się wyścig do szkół, a już jest bardzo ciasno.

Rekrutacja ruszyła. Licea w Lublinie już są oblegane

Najlepiej pokazują to statystyki. W ciągu niespełna dwóch dni rekrutacji, do I LO im. Stanisława Staszica zapisało się już 56 chętnych absolwentów gimnazjów (na 160 miejsc) i 121 absolwentów nowych podstawówek (na 160 miejsc).

O 192 miejsca w II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego konkuruje 192 gimnazjalistów i aż 252 absolwentów podstawówek.

W III LO im. Unii Lubelskiej o 128 miejsc dla byłych gimnazjalistów stara się już 99 chętnych, a o 160 miejsc dla uczniów ośmioletniej szkoły podstawowej – 205 osób.

Jeszcze tłoczniej jest w V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. O 160 miejsc konkuruje już 139 osób kończących gimnazja i aż 306 po podstawówce. Najwięcej, bo aż 76 osób, chce dostać się tam do 32-osobowej klasy biologiczno-chemiczno-angielskiej. Do oddziału z rozszerzonym językiem polskim, historią i WOS chce dostać się 65 osób.

Egzamin gimnazjalny 2019 przedmioty przyrodnicze i matematyka - odpowiedzi i arkusze CKE

Po zakończeniu egzaminu gimnazjalnego 2019 na naszej stronie opublikujemy arkusze z zadaniami z przedmiotów przyrodniczych a następnie z matematyki. Potem będziemy publikować sugerowane odpowiedzi z obu testów.

Egzamin gimnazjalny w SP nr 16 w Lublinie

Uczniowie oceniają egzamin z matematyki:

e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 09:15
+11
Po co bić pianę. Należy wyrzucić Kartę Nauczyciela wprowadzić kontrakty jak jest w ochronie zdrowia Zyskają na tym samorządy i budżet państwa
Avatar
TO BĘDZIE BOLAŁO NAUCZYCIELI JUŻ ZAWSZE / 11 kwietnia 2019 o 10:04
+6
Polacy! do czego kolejne "rządy" w 3 RP doprowadziły polską edukację!! Jak mogliśmy doprowadzić to takiego odlotu pseudo związków zawodowych i samej kadry nauczycielskiej, z którą dzieci spędzają 1/3 ich życia? Jak można było wziąć mega ważny moment decydujący o przyszłości dzieci i zrobić z nich za zakładników? I to tylko po to, żeby ugrać 1000 srebrników ? ZNP - DELEGALIZACJA - Broniarz - pod sąd
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 09:38
+6
Ludzie pracujący czysto fizyczne od lat ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy muszę utrzymać szereg grup zawodowych chelbionych przez komunizm. Pozostałość tego reliktu pokutuje do dnia dzisiejszego. I będzie skutkowało na przyszłe łata. Nie ma kraju w Europie demokratycznej gdzie kilka grup zawodowych ma tak wyolbrzymione przywileje przerastająca rzeczywistość. Zwykły Kowalski by zarobić 2000 złotych musi oddać państwu przeszło 600 złotych w różnych formach składek podatku by zaspokoić przywileje z czasów komuny. Sposób jest prosty. Czemu policjant strażak czy inny funkcjonariusz ma odchodzić na emeryturę jak można jego doświadczenie po 25 latach służby czynnej wykorzystać w szkoleniu innych funkcjonariuszy czy w pracy administracyjnej. Jeśli relikt komunizmu ZUS dostałby w ten sposób zastrzyk finansowy przez 15-15 tylko z jednej grupy zawodowej uprzywilejowanej skończyłyby się problemy z emeryturami i ich podwyżką.
Ludzie pracujący czysto fizyczne od lat ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy muszę utrzymać szereg grup zawodowych chelbionych przez komunizm. Pozostałość tego reliktu pokutuje do dnia dzisiejszego. I będzie skutkowało na przyszłe łata. Nie ma kraju w Europie demokratycznej gdzie kilka grup zawodowych ma tak wyolbrzymione przywileje przerastająca rzeczywistość. Zwykły Kowalski by zarobić 2000 złotych musi oddać państwu przeszło 600 złotych w różnych formach składek podatku by zaspokoić przywileje z czasów komuny. Sposób jest prosty. Czemu ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 12:22
+5
A konkretnie na dzień dzisiejszy jest z pierwszego wyboru 19 osób chętnych do Staszica i 17 do Zamojskiego. Reszta to wybory kolejny gdyby tam się nie dostali. Dziecko zgłasza klika szkół. Dane na stronie www edu Lubelszczyzna. Ale rozumiem że to nie brzmi odpowiednio dramatycznie.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 11:26
+4
Tak to prawda dziennikarzyny z der Dziennika, dawniej Sztandaru Ludu "organu" Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Lublinie, prawdziwy horror dopiero przed wami. Sprzedaż waszego pożal się Boże pisma drastycznie spada, z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, z godziny na godzinę. W tej chwili jest coś ok. 4000 egzemplarzy na całe województwo ok. 2 mln mieszkańców. Nie jest to imponujący wynik, nieprawdaż? W niedługim, przewidywalnym czasie z pewnością większość z was będzie można spotkać w pośredniaku. A tak na marginesie to ciekawa kto was finansuje, bo chyba z takiego nakładu nie da się utrzymać redakcji. Nawiązując do waszych korzeni trudno nie zauważyć waszych sympatii do komunistycznego ZNP.
Tak to prawda dziennikarzyny z der Dziennika, dawniej Sztandaru Ludu "organu" Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Lublinie, prawdziwy horror dopiero przed wami. Sprzedaż waszego pożal się Boże pisma drastycznie spada, z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, z godziny na godzinę. W tej chwili jest coś ok. 4000 egzemplarzy na całe województwo ok. 2 mln mieszkańców. Nie jest to imponujący wynik, nieprawdaż? W niedługim, przewidywalnym czasie z pewnością większość z was będzie można spotkać w pośredniaku. A ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 11:01
+4
Broniarz & Przyjaciele już leżą: "nie da się w całości wypłacić wynagrodzenia za czas strajku"
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 10:23
+4
Jestem samorządowcem. Dla mnie nauczyciele to najgorsze pożeracze budżetu gminy. Brakuje na drogi na odśnieżanie a na wypłaty dla tych leni którym ciągle mało musi być!
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 10:21
+4
Mam nadzieję że za wynagrodzenie egzaminatorów z zewnątrz zapłacą strajkujący nauczyciele!
Avatar
Pycha kroczy przed upadkiem ( król Salomon) / 11 kwietnia 2019 o 13:18
+3
Do Broniarza wreszcie dotarło, że za strajk się nie płaci, bo, jak powiedział, ZNP powołało fundusz strajkowy. Związek jest bogaty, to chyba będzie go stać na zapłacenie dniówek, ale strat moralnych nie zwróci nigdy. Na zawsze zapamiętamy, jaką krzywdę zrobili nauczyciele naszym dzieciom i wnukom. To będzie zapisane w annałach jako hańba przedstawicielom tego zawodu.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 08:03
+3
MOŻE TEJ PANI? : Iwona J. "nauczycielka" z II LO w Białymstoku i jej przekaz dla maturzystów: "Nie dopuścić ich, nie sklasyfikować uczniów, nie wydać świadectw kończących szkołę".
Avatar
Pycha kroczy przed upadkiem ( król Salomon) / 11 kwietnia 2019 o 13:18
+3
Do Broniarza wreszcie dotarło, że za strajk się nie płaci, bo, jak powiedział, ZNP powołało fundusz strajkowy. Związek jest bogaty, to chyba będzie go stać na zapłacenie dniówek, ale strat moralnych nie zwróci nigdy. Na zawsze zapamiętamy, jaką krzywdę zrobili nauczyciele naszym dzieciom i wnukom. To będzie zapisane w annałach jako hańba przedstawicielom tego zawodu.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 12:22
+5
A konkretnie na dzień dzisiejszy jest z pierwszego wyboru 19 osób chętnych do Staszica i 17 do Zamojskiego. Reszta to wybory kolejny gdyby tam się nie dostali. Dziecko zgłasza klika szkół. Dane na stronie www edu Lubelszczyzna. Ale rozumiem że to nie brzmi odpowiednio dramatycznie.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 11:26
+4
Tak to prawda dziennikarzyny z der Dziennika, dawniej Sztandaru Ludu "organu" Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Lublinie, prawdziwy horror dopiero przed wami. Sprzedaż waszego pożal się Boże pisma drastycznie spada, z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, z godziny na godzinę. W tej chwili jest coś ok. 4000 egzemplarzy na całe województwo ok. 2 mln mieszkańców. Nie jest to imponujący wynik, nieprawdaż? W niedługim, przewidywalnym czasie z pewnością większość z was będzie można spotkać w pośredniaku. A tak na marginesie to ciekawa kto was finansuje, bo chyba z takiego nakładu nie da się utrzymać redakcji. Nawiązując do waszych korzeni trudno nie zauważyć waszych sympatii do komunistycznego ZNP.
Tak to prawda dziennikarzyny z der Dziennika, dawniej Sztandaru Ludu "organu" Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Lublinie, prawdziwy horror dopiero przed wami. Sprzedaż waszego pożal się Boże pisma drastycznie spada, z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, z godziny na godzinę. W tej chwili jest coś ok. 4000 egzemplarzy na całe województwo ok. 2 mln mieszkańców. Nie jest to imponujący wynik, nieprawdaż? W niedługim, przewidywalnym czasie z pewnością większość z was będzie można spotkać w pośredniaku. A ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 11:01
+4
Broniarz & Przyjaciele już leżą: "nie da się w całości wypłacić wynagrodzenia za czas strajku"
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 10:23
+4
Jestem samorządowcem. Dla mnie nauczyciele to najgorsze pożeracze budżetu gminy. Brakuje na drogi na odśnieżanie a na wypłaty dla tych leni którym ciągle mało musi być!
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 10:21
+4
Mam nadzieję że za wynagrodzenie egzaminatorów z zewnątrz zapłacą strajkujący nauczyciele!
Avatar
TO BĘDZIE BOLAŁO NAUCZYCIELI JUŻ ZAWSZE / 11 kwietnia 2019 o 10:04
+6
Polacy! do czego kolejne "rządy" w 3 RP doprowadziły polską edukację!! Jak mogliśmy doprowadzić to takiego odlotu pseudo związków zawodowych i samej kadry nauczycielskiej, z którą dzieci spędzają 1/3 ich życia? Jak można było wziąć mega ważny moment decydujący o przyszłości dzieci i zrobić z nich za zakładników? I to tylko po to, żeby ugrać 1000 srebrników ? ZNP - DELEGALIZACJA - Broniarz - pod sąd
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 09:38
+6
Ludzie pracujący czysto fizyczne od lat ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy muszę utrzymać szereg grup zawodowych chelbionych przez komunizm. Pozostałość tego reliktu pokutuje do dnia dzisiejszego. I będzie skutkowało na przyszłe łata. Nie ma kraju w Europie demokratycznej gdzie kilka grup zawodowych ma tak wyolbrzymione przywileje przerastająca rzeczywistość. Zwykły Kowalski by zarobić 2000 złotych musi oddać państwu przeszło 600 złotych w różnych formach składek podatku by zaspokoić przywileje z czasów komuny. Sposób jest prosty. Czemu policjant strażak czy inny funkcjonariusz ma odchodzić na emeryturę jak można jego doświadczenie po 25 latach służby czynnej wykorzystać w szkoleniu innych funkcjonariuszy czy w pracy administracyjnej. Jeśli relikt komunizmu ZUS dostałby w ten sposób zastrzyk finansowy przez 15-15 tylko z jednej grupy zawodowej uprzywilejowanej skończyłyby się problemy z emeryturami i ich podwyżką.
Ludzie pracujący czysto fizyczne od lat ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy muszę utrzymać szereg grup zawodowych chelbionych przez komunizm. Pozostałość tego reliktu pokutuje do dnia dzisiejszego. I będzie skutkowało na przyszłe łata. Nie ma kraju w Europie demokratycznej gdzie kilka grup zawodowych ma tak wyolbrzymione przywileje przerastająca rzeczywistość. Zwykły Kowalski by zarobić 2000 złotych musi oddać państwu przeszło 600 złotych w różnych formach składek podatku by zaspokoić przywileje z czasów komuny. Sposób jest prosty. Czemu ... rozwiń
Avatar
Nauczyciel / 11 kwietnia 2019 o 09:32
-9
Nauczyciele płace na was podatki i waszym psim obowiązkiem jest zajmować się moim bachorem. Jak dalej będziecie strajkować to zaprowadze do wychowawczyni do bloku i na klatce pod drzwiami zostawie!
 Jestem nauczycielem. Nie wyobrażam sobie jak własne dziecko można nazwać bachorem!!! . To karygodne. Toż to patologia. Ja się pytam po co bierzesz 500plus? Dziecko traktujesz jak źródło utrzymania? To nauczyciel ma dziecko Ci wychowywać, a ty zrobisz sobie nastepne? Takim jak ty dzieci powinny być odbierane. Na koniec powiem Ci ciesz sie masz dziecko zdrowe. Są kaleki o których rząd zapomina a rodzice nigdy nie nazywają ich bachorami
 Jestem nauczycielem. Nie wyobrażam sobie jak własne dziecko można nazwać bachorem!!! . To karygodne. Toż to patologia. Ja się pytam po co bierzesz 500plus? Dziecko traktujesz jak źródło utrzymania? To nauczyciel ma dziecko Ci wychowywać, a ty zrobisz sobie nastepne? Takim jak ty dzieci powinny być odbierane. Na koniec powiem Ci ciesz sie masz dziecko zdrowe. Są kaleki o których rząd zapomina a rodzice nigdy nie nazywają ich bachorami rozwiń
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 09:15
+11
Po co bić pianę. Należy wyrzucić Kartę Nauczyciela wprowadzić kontrakty jak jest w ochronie zdrowia Zyskają na tym samorządy i budżet państwa
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną 0 0

W starciu niepokonanych na wiosnę: Stali i Sokoła górą pierwsza z ekip. Piłkarze Jarosława Pacholarza w mocno odmłodzonym składzie pokonali drużynę z Sieniawy 3:1

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia]
galeria

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia] 0 0

Anwil Włocławek pozbawił koszykarzy TBV Startu resztek nadzei o udziale w fazie play-off. Mistrz Polski wygrał 88:70, a pierwsze skrzypce w ekipie Igora Milicicia grał wychowany w Lublinie Michał Ignerski

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia]
galeria

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia] 0 1

Święcenie ognia i paschału w Parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi 0 3

Przed pierwszym gwizdkiem sobotnich derbów zarówno Chełmianka, jak i Podlasie liczyły na punkty. Po meczu w dużo lepszych nastrojach byli jednak gospodarze. Drużyna Artura Bożyka pokonała rywali 3:1 i zrobiła duży krok w kierunku utrzymania. A bialczanie znowu znaleźli się pod kreską

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim
galeria
film

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim 0 1

Rozmowa ze Stefanem Odojem, nowym właścicielem słynnej lamy z Bierunia. Stefan Odój prowadzi Ośrodek Malibu w podlubelskiej Krężnicy Jarej, w którym funkcjonuje minizoo. To nowy dom Rambo

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej 0 1

Orlęta nie zmarnowały szansy. Biało-zielonym dwa mecze z rzędu wypadły na własnym stadionie. I w obu drużyna Rafała Borysiuka była lepsza od rywali. Tym razem ograła Wisłę Sandomierz 2:0, chociaż pierwszą bramkę zdobyła dopiero w 70 minucie

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?"

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?" 0 6

Grupa radnych chce przekazać dzieciom z domów dziecka tablety, jakie zafundował im magistrat do pracy. – Czy radni boją się elektroniki? – pyta Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta w Zamościu.

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe 0 1

Avia na pewno rozegrała lepszy mecz niż przed tygodniem przeciwko Wólczance. Żółto-niebiescy po wizycie w Skawinie dopisali jednak do swojego konta tylko jeden punkt. Spotkanie z Wiślanami Jaśkowice zakończyło się remisem 1:1. Trzeba dodać, że dla żółto-niebieskich to było pierwsze „oczko” wywalczone w tym roku na boisku rywala

Rajd Rowerowy w Puławach
27 kwietnia 2019, 9:00

Rajd Rowerowy w Puławach 0 2

W sobotę, 27 kwietnia o godz. 9 w Puławach rozpocznie się wiosenny Rajd Rowerowy Terenowy. Start ze Skweru Niepodległości.

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo]
film

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo] 0 0

Paryż, Francja. Wielu katolików uczestniczyło w wielkopiątkowej drodze krzyżowej przed spaloną katedrą Notre Dame. Modlitwę poprowadził arcybiskup Paryża, Michel Aupetit.

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie 0 7

Działacze lubartowskiego PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego. Zaczęli zbierać podpisy pod petycją w tej sprawie

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem?

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem? 0 8

Krajowe policyjne statystyki pijanych kierowców po raz pierwszy od kilku lat wykazują tendencję wzrostową. Jednym z nielicznych województw na pozytywnym minusie jest nasz region.

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program)
8 maja 2019, 19:00

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program) 0 1

Już po raz 11. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" zorganizuje w Lublinie Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią znakomici artyści ze Szwajcarii, Gruzji a nawet Afryki. Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 8-10 maja imprezy będzie "Wieża Babel".

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca
25 kwietnia 2019, 19:30

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca 0 0

25 kwietnia o godz. 19.30 w Pubie u Szewca (ul. Grodzka 18) wystąpią Freenology i Wera Kidżeski.

W Radzyniu powstaje skatepark. Ma być gotowy do końca maja

W Radzyniu powstaje skatepark. Ma być gotowy do końca maja 0 1

W Radzyniu Podlaskim ruszyła budowa skateparku. Obiekt powstaje na Bulwarach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.