Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

4 kwietnia 2019 r.
8:20

Kim był Antoni Pączek? Uczniowie przypominają postać przedwojennego prezydenta Lublina

0 3 A A
Po lewej Małgorzata Chudzik i Hanna Sprawka z I LO w Lublinie
Po lewej Małgorzata Chudzik i Hanna Sprawka z I LO w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Antoni Pączek, prezydent Lublina z czasów dwudziestolecia międzywojennego ma szansę na promocję i zasłużoną sławę. Młodzież wybrała go na bohatera swojego projektu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozpoczęła się rekrutacja do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zadaniem chętnych jest stworzenie projektu mówiącego o wybranym pośle na Sejm II RP i dzięki temu upamiętnienia go „w sposób trwały”. W zmaganiach tych brać mogą dwuosobowe zespoły uczniów w wieku 13-17 lat.

Dwie drużyny z Lublina postanowiły przywołać postać Antoniego Pączka.

– To poseł na Sejm II RP, ale także prezydent Lublina w latach 1927-1929 – opowiada Małgorzata Chudzik (na zdjęciu pierwsza z lewej), która wspólnie z Hanną Sprawką (na zdjęciu druga z lewej) reprezentują I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

– W ramach projektu prowadzimy konto na Instagramie poświęcone Antoniemu Pączkowi. Uzyskałyśmy też poparcie prezydenta i wiceprezydenta Lublina oraz prezesa MPK Lublin. To ważne, bo Antoni Pączek w znaczącym stopniu przyczynił się do powstania komunikacji miejskiej w Lublinie. Dlatego chciałybyśmy żeby informacje o nim pojawiły się w lubelskich autobusach.

Chudzik i Sprawka spotykają się też z rówieśnikami opowiadając im o społeczniku, przygotowały radiowy wywiad na jego temat. Wczoraj przeprowadziły sondę uliczną sprawdzającą wiedzę przechodniów o tej postaci i częstując… własnoręcznie przygotowanymi pączkami.

Okazało się, że pytani nie mają pojęcia kim był Antoni Pączek. Najczęściej mówili, że mógł być twórcą jednej z miejskich cukierni.

– Wielu przechodniów nie dawało się zatrzymać tłumacząc się brakiem czasu. Tym, którzy rozmawiali z nami opowiadałyśmy o byłym prezydencie miasta. Słuchali z zainteresowaniem – mówi Hanna Sprawka. – Wiedza o nim jest jednak niewielka dlatego warto upowszechniać ją w każdy możliwy sposób.

W tym kierunku idą też Piotr Polakowski i Jan Warchocki, uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

– Prowadziliśmy już o Antonim Pączku prelekcje w lubelskich szkołach podstawowych, ale też wystąpiliśmy z inicjatywą nadania jednej z lubelskich ulic jego imienia – mówią nastolatkowie. – Rozmawialiśmy już na ten temat z radnymi, z członkami Zespołu do spraw Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych oraz z prezydentem miasta. Wszyscy poparli nasz pomysł, który obecnie jest w fazie rozpatrywania i opiniowania. Najprawdopodobniej będzie poddany głosowaniu na najbliższej sesji Rady Miasta.

Antoni Pączek

Urodził się w 1891 r. w Sosnowcu. Był członkiem Organizacji Bojowej PPS i PPS Frakcji Rewolucyjnej. Działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckim. W trakcie I wojny światowej służył w 1 pułku piechoty Legionów Polskich. W 1919 r. został wybrany na posła. 19 sierpnia 1927 został wybrany na prezydenta Lublina. Funkcję tę pełnił do 1929 r. i stracił ją w konsekwencji rozłamu w lokalnym PPS. Pączek przeniósł się potem do Warszawy, gdzie prowadził działalność polityczną, związkową i samorządową. Był też wiceprezydentem Łodzi. W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen, a po jej zakończeniu kierował uzdrowiskiem w Kudowie Zdroju. Zmarł w 1952 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium