Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

1 maja 2020 r.
20:08

Lubelscy nauczyciele z telewizyjnego ekranu. Jak im idzie nauczanie w „Szkole z TVP”

83 8 A A
(fot. TVP)

Gdy w związku z epidemią koronawirusa lekcje przeniosły się ze szkół do domów, nauczyciele zaczęli pojawiać się na szklanym ekranie. „Szkoła z TVP” to projekt lekcji z danych przedmiotów adresowany do uczniów w poszczególnych klas. W lubelskim oddziale TVP nagrywane są zajęcia dla klas ósmych szkół podstawowych. Nagrywają je „nasi” nauczyciele. Sprawdziliśmy, jak im idzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Matematyka

Początki „Szkoły z TVP” były bardzo trudne. – W piątek dowiedziałam się, że w sobotę mam nagrywać dwie pierwsze lekcje. Nie miałam czasu na żadne przygotowania i przemyślenia. Musiałam bazować na swoim doświadczeniu w roli nauczyciela – opowiada Elżbieta Wojtowicz, nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie i doradca Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dla TVP nagrała sześć lekcji. – Oczywiście mogłam odmówić prowadzenia tych zajęć, ale skoro zwrócono się do mnie jako do doradcy metodycznego, to poczucie odpowiedzialności mi na to nie pozwoliło. To się wiąże przecież z moją funkcją i propozycja była ambicjonalnie nie do odrzucenia.

Po nagraniu czterech lekcji Wojtowicz uznała jednak, że jej przygoda ze „Szkołą TVP” musi się niebawem skończyć. – W ciągu tygodnia nagrałam sześć lekcji i byłam wyczerpana psychicznie i fizycznie – przyznaje. – Bardzo lubię szybkie tempo i nowe wyzwania, nauczanie to moja pasja, ale tu liczba zmiennych w jednym równaniu była ogromna. Nic dziwnego, że na nauczycieli biorących udział w nagraniach spadła masa hejtu, bo i błędów nie dało się uniknąć. Lekcje wyglądają dobrze, kiedy nauczyciel jest dobrze przygotowany, szkolna codzienność to akcja, ale tu nie było chwili na zebranie własnych myśli. Pracownicy telewizji robili co mogli, ale też uczyli się pracy z nauczycielami w większości nie umiejącymi pracować z kamerę. Nikt np. nie mówił nam, jak technicznie powinny wyglądać prezentacje, które przygotowywaliśmy.

Elżbieta Wojtowicz (fot. TVP)

Interakcja

To zmieniło się później. Rozbudowano studio; nauczyciele słyszeli wskazówki, jak stanąć przed kamerą i w którym miejscu wypowiedzi zrobić dłuższą przerwę. Różnica w jakości pierwszych i kolejnych odcinków jest ogromna.

– Nie mogę powiedzieć, że moje lekcje były nieudane. Zebrałam dużo pozytywnych opinii, ale dzwonili do mnie moi absolwenci zauważając, że nie byłam sobą. Trudno jednak, mając do dyspozycji tylko czarny marker i tablicę o początkowo bardzo złej jakości, co widać na nagraniach, być sobą – opowiada Elżbieta Wojtowicz. – Tym, co przeszkadzało mi najbardziej był fizyczny brak uczniów. Nauczanie to interakcja między nauczycielem i uczniem, to wspólne działanie, a tego nawet najlepsze studio zapewnić mi nie mogło. Męczącym było to, że nie mogłam na spokojnie obejrzeć przed emisją nagranego materiału i ewentualnie czegoś zmienić. O błędach metodycznych się dyskutuje, a błędów merytorycznych się nie wybacza. Nie miałam pewności, czy w tym zamieszaniu i zmęczeniu nie zrobiłam pomyłki. W matematycznej wypowiedzi drobiazg zmienia wszystko. Nagrywanie lekcji odbieram jako przygodę z dużą dawką adrenaliny. Mimo że ją uwielbiam, TVP dała mi jej jednak ponad miarę.

Fizyka

– Propozycję prowadzenia zajęć z fizyki otrzymałem z lubelskiego kuratorium. Kilku nauczycieli-fizyków nie podjęło się tego zadania. Nie dziwię się, bo to niecodzienna sytuacja. Ja lubię wyzwania więc się zgodziłem – opowiada Tomasz Szydło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku. – Działania były bardzo szybkie. Na przygotowanie się do pierwszych zajęć nie było zbyt wiele czasu, ale z lekcji na lekcję, gdy nabiera się doświadczenia i cała ekipa nauczy się ze sobą współpracować jest go paradoksalnie coraz więcej. Na początku, najważniejsze było zdecydowanie się, jaki materiał powinny znaleźć się w lekcjach.

Lubelski ośrodek TVP nagrywa lekcje dla klas 8 szkół podstawowych, ale każda szkoła, a nawet każda klasa realizuje podstawę programową w swoim tempie. Gdzie zacząć? Po konsultacjach z innymi fizykami ustalono, że najlepiej zająć się ostatnim działem programu: optyką.

– Jak się mówi do kamery, to nie ma się kontaktu z drugim człowiekiem, który bardzo sobie cenię. Dla mnie kluczowy jest kontakt z uczniem i tego bardzo mi teraz brakuje. Istnieje model edukacji, w którym nauczyciel przepytuje ucznia i taki, w którym uczeń przepytuje nauczyciela. Wolę ten drugi – podkreśla Szydło. – W szkole stawiam stopnie za dobre pytanie, bo one świadczą o tym, że uczniowie rozumieją zagadnienie.

Tomasz Szydło (fot. TVP)

Zaćmienie i oczy kota

Nauczyciel ze Świdnika „zaintrygował” środowisko podając na antenie swój adres mailowy i adres telekonferencji. Zadawał prace domowe prosząc np. o napisanie, kiedy będzie kolejne zaćmienie Słońca. Odpowiadali uczniowie z całej Polski.

– Dzień Dobry panie Tomku! Bardzo ciekawie pan tłumaczy lekcje. Nazywam się Wojtek. Mam 14 lat i Zespół Aspergera.

– Chciałbym pogratulować Panu udanej i bardzo ciekawej lekcji w TVP (na temat cienia i półcienia). Chociaż jestem już studentem, słuchałem Pana z zaciekawieniem i jestem przekonany, że uczniowie szkół podstawowych wynoszą wiele z takich właśnie lekcji. Pozdrawiam. Marcin.

Inny uczeń zapytał: „Proszę mi odpowiedzieć, dlaczego oczy kota świecą w ciemności?”

– Co bardzo mnie ucieszyło uczniowie dyskutowali ze mną. Zarzucili mi m.in. że mówiąc o zaćmieniu Księżyca powiedziałem, że przesłania go Ziemia, a skoro cień ma kształt koła to jest to dowód na kulisty kształt Ziemi. Jeden z uczniów ripostował, że to racja tylko częściowo, bo gdyby Ziemia była walcem, to odpowiednio ustawiona rzucałaby taki sam cień. Wybroniłem się! Tylko kula w każdym położeniu ma taki sam kształt – śmieje się Szydło.

Dotychczas nakręcił osiem lekcji. Wkrótce powstaną kolejne. – Wszystko wskazuje na to, że projekt „Szkoła z TVP” będzie realizowany jeszcze przez wiele tygodni – mówi Szydło i zdradza tajniki telewizyjnej kuchni: przed wejściem na plan nauczyciele nakładają makijaż żeby się „nie świecić”. Uboga w pierwszych lekcjach scenografia studia została rozbudowana i dziś wygląda już bardzo profesjonalnie. Przyrządy niezbędne na zdalnej lekcji przynoszone są wprost ze szkoły. Zdarzają się duble. Ekipa nagrywająca lekcje jest kilkuosobowa, poza ekipą techniczną, kamerzystami, montażystami jest dziennikarz, grafik. Do udziału zaproszono również eksperta, który czuwa nad całością i zanim materiał zostanie wyemitowany recenzuje, czy wszystko jest w porządku. – Bo wpadki się zdarzają! Sam się przejęzyczyłem. Na szczęście dziennikarz nadzorujący nagrywanie to wyłapał. Gdyby chodziło o jakieś specjalistyczne rzeczy mogłoby by to nie zostać zauważone. Dlatego dobrze, że specjalista nad tym czuwa. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z całym zespołem TVP Lublin. Są profesjonalni, zaangażowani w projekt i bardzo sympatyczni.

Język polski

Podczas nagrywania programów niektórzy nauczyciele radzą sobie lepiej niż pozostali. To ci, którzy mieli już kontakt z telewizją. Małgorzata Sagan, nauczycielka języka polskiego z SP nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie oraz doradca Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, brała wcześniej udział w programach w TVP Lublin. Nagrywała też programy poświęcone problematyce edukacyjnej dla telewizji Trwam.

– Weszłam w projekt „Szkoła z TVP” na prośbę lubelskiego kuratora oświaty, pani Teresy Misiuk, już pod koniec marca. Na początku warunki były trudne, bo projekt ruszył w bardzo dynamicznie zmieniających się warunkach. Obecnie nagrywane lekcje mają już profesjonalną oprawę, ciekawą aranżację planu telewizyjnego, a także opiekę merytoryczną ekspertów przedmiotowych. Muszę jednak podkreślić, że wszyscy pracownicy telewizji od początku wykazywali się dużym zrozumieniem, życzliwością i służyli radą we wszystkich technicznych zagadnieniach – podkreśla polonistka i dodaje, że najtrudniejsze dla niej było stworzenie harmonogramu lekcji, który zainteresowałby jak największą liczbę uczniów.

Wybór padł na to, co dla ósmoklasistów jest najważniejsze: najpierw szybkie powtórzenie przed egzaminami z lektur obowiązkowych i gramatyki, a potem czytanie ze zrozumieniem tekstów poetyckich, umożliwiające doskonalenie umiejętności analitycznych i interpretacyjnych, co zwykle stanowi trudne wyzwanie dla nastolatków.

Małgorzata Sagan (fot. TVP)

List od ministra

– Planując zajęcia, myślę o moich uczniach i o tym, czego oni potrzebują. Zresztą oprócz uczestniczenia w projekcie „Szkoła z TVP” prowadzę nauczanie zdalne i proszę swoich ósmoklasistów o korzystanie z moich telewizyjnych lekcji – śmieje się Małgorzata Sagan. – Cieszę się, bo dzięki temu mam informacje zwrotne, jak odbierane są prowadzone przeze mnie lekcje i czy się podobają. Od koleżanek też odbieram swoiste laurki. Dotychczas negatywnych uwag nie usłyszałam. Najmilsze są jednak opinie redaktorów z TV Trwam i listy od rodziców.

– Oglądam Pani lekcje z moim synem. Żałuję, że nie miałam tak znakomitej nauczycielki jak Pani. Te lekcje to perełki – pisze jedna z mam.

Są też opinie, które chciałoby się oprawić w ramki. To imienny list od Dariusza Piontkowskiego, Ministra Edukacji Narodowej.

„Serdecznie dziękuję za włączenie się w projekt edukacyjny „Szkoła z TVP”. Wyrażam swoje ogromne uznanie dla Pani profesjonalizmu, zaangażowania oraz otwartości na nowe i niecodzienne wyzwania zawodowe. Udział w projekcie to najlepsza odpowiedź na potrzeby uczniów, rodziców oraz innych pedagogów w tym trudnym czasie. Jestem świadomy, że udział w programie wymagał odwagi, opanowania stresu, przezwyciężenia emocji. Dlatego też jeszcze raz dziękuję za włączenie się w to przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że uczniowie w całej Polsce będą nadal mogli korzystać z Pani wiedzy i doświadczenia. „Szkoła z TVP” jest dla wielu uczniów namiastką prawdziwej szkoły, a niejednokrotnie jedynym źródłem wiedzy. Chciałbym aby ten projekt był dla pani źródłem osobistej satysfakcji oraz przyniósł poczucie dobrze spełnionego obowiązku”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
loginka / 2 maja 2020 r. o 17:50
+4
Szkołą z tvp miała swoje wzloty i upadki, ale czego oczekiwać, gdy sytuacja zmieniła się drastycznie i to z dnia na dzień, a część odważnych nauczycieli postanowiła stanąć przed obiektywem kamery, co nie jest łatwe. Teraz jest znacznie lepiej, a nauczyciele którzy zostali zupełnie nie zwracają uwagę na kamerę lub ją polubili
Avatar
karla 444 / 18 maja 2020 r. o 19:02
+1
Niektórzy nauczyciele naprawde robią kawał dobrej roboty. Dzieci chętnie ogladają, lekcje są ciekawie prowadzone. Każdy rodzic wie ze dziecko ciężko jest czymkolwiek zainteresować. A lekcje w TVP przynajmniej moja córka oglada z ogromnym zaciekawieniem.
Avatar
Laura21 / 2 maja 2020 r. o 10:18
+1
Jako rodzic jestem bardzo wdzięczna za Szkołę z TVP, mimo nie najlepszego początku. Jestem w stanie zrozumieć stres jaki nauczyciele musieli przeżywać. Sama nie wiem jakbym się zachowała. Tym bardziej, że teraz te lekcje są naprawdę na poziomie, oprawa dużo lepsza. Dla dzieciaków to duża pomoc.
Avatar
Mariola Jw / 3 maja 2020 r. o 12:37
0
Niektórzy nauczyciele bardzo dobrze sobie radzą. Moja córka chętnie ogląda te lekcje , jest to coś innego tak odskocznia od zwyczajnych szkolnych zajeć.
Avatar
ykhnwocq / 2 maja 2020 r. o 17:45
0
Przy nauczaniu zdalnym nie potrzeba budynków. Wystarczy max 20% nauczycieli więc można będzie zostawić tylko tych z pasją a wywalić roszczeniowców. Same plusy.
Avatar
stefanek / 2 maja 2020 r. o 12:28
0
Na pewno lepiej i bardziej profesjonalnie niż Bolkowi z TVP-3 TU I TERAZ ;-)
Avatar
Cebulka / 2 maja 2020 r. o 15:27
-2
Głupi pomysl, "uczniowie" moga czerpac do woli "wiedze" z neta, sciagac etc i staja sie jeszcze wiekszymi debilami niz sa a co do samych programow i "nauczycieli" to czysta amatorszczyzna a 90% tych "nauczycieli" nie powinna nawet miec magistra bo sa na poziomie dawnej szkoly zawodowej;p
 wiedzę z wikipedii hmm? :) coś czuję że ten komentarz bazuje na rozsławionych memach z początków emisji bez zweryfikowania jak sprawa potoczyła się dalej. a ma swój ciąg dalszy gdyż producenci szybko zaregowali na wpadki i wynieśli ten program na poziom jaki być powinien
 wiedzę z wikipedii hmm? :) coś czuję że ten komentarz bazuje na rozsławionych memach z początków emisji bez zweryfikowania jak sprawa potoczyła się dalej. a ma swój ciąg dalszy gdyż producenci szybko zaregowali na wpadki i wynieśli ten program na poziom jaki być powinien rozwiń
Avatar
beast / 2 maja 2020 r. o 12:18
-3
Głupi pomysl, "uczniowie" moga czerpac do woli "wiedze" z neta, sciagac etc i staja sie jeszcze wiekszymi debilami niz sa a co do samych programow i "nauczycieli" to czysta amatorszczyzna a 90% tych "nauczycieli" nie powinna nawet miec magistra bo sa na poziomie dawnej szkoly zawodowej;p
Avatar
karla 444 / 18 maja 2020 r. o 19:02
+1
Niektórzy nauczyciele naprawde robią kawał dobrej roboty. Dzieci chętnie ogladają, lekcje są ciekawie prowadzone. Każdy rodzic wie ze dziecko ciężko jest czymkolwiek zainteresować. A lekcje w TVP przynajmniej moja córka oglada z ogromnym zaciekawieniem.
Avatar
Mariola Jw / 3 maja 2020 r. o 12:37
0
Niektórzy nauczyciele bardzo dobrze sobie radzą. Moja córka chętnie ogląda te lekcje , jest to coś innego tak odskocznia od zwyczajnych szkolnych zajeć.
Avatar
loginka / 2 maja 2020 r. o 17:50
+4
Szkołą z tvp miała swoje wzloty i upadki, ale czego oczekiwać, gdy sytuacja zmieniła się drastycznie i to z dnia na dzień, a część odważnych nauczycieli postanowiła stanąć przed obiektywem kamery, co nie jest łatwe. Teraz jest znacznie lepiej, a nauczyciele którzy zostali zupełnie nie zwracają uwagę na kamerę lub ją polubili
Avatar
ykhnwocq / 2 maja 2020 r. o 17:45
0
Przy nauczaniu zdalnym nie potrzeba budynków. Wystarczy max 20% nauczycieli więc można będzie zostawić tylko tych z pasją a wywalić roszczeniowców. Same plusy.
Avatar
Cebulka / 2 maja 2020 r. o 15:27
-2
Głupi pomysl, "uczniowie" moga czerpac do woli "wiedze" z neta, sciagac etc i staja sie jeszcze wiekszymi debilami niz sa a co do samych programow i "nauczycieli" to czysta amatorszczyzna a 90% tych "nauczycieli" nie powinna nawet miec magistra bo sa na poziomie dawnej szkoly zawodowej;p
 wiedzę z wikipedii hmm? :) coś czuję że ten komentarz bazuje na rozsławionych memach z początków emisji bez zweryfikowania jak sprawa potoczyła się dalej. a ma swój ciąg dalszy gdyż producenci szybko zaregowali na wpadki i wynieśli ten program na poziom jaki być powinien
 wiedzę z wikipedii hmm? :) coś czuję że ten komentarz bazuje na rozsławionych memach z początków emisji bez zweryfikowania jak sprawa potoczyła się dalej. a ma swój ciąg dalszy gdyż producenci szybko zaregowali na wpadki i wynieśli ten program na poziom jaki być powinien rozwiń
Avatar
stefanek / 2 maja 2020 r. o 12:28
0
Na pewno lepiej i bardziej profesjonalnie niż Bolkowi z TVP-3 TU I TERAZ ;-)
Avatar
beast / 2 maja 2020 r. o 12:18
-3
Głupi pomysl, "uczniowie" moga czerpac do woli "wiedze" z neta, sciagac etc i staja sie jeszcze wiekszymi debilami niz sa a co do samych programow i "nauczycieli" to czysta amatorszczyzna a 90% tych "nauczycieli" nie powinna nawet miec magistra bo sa na poziomie dawnej szkoly zawodowej;p
Avatar
Laura21 / 2 maja 2020 r. o 10:18
+1
Jako rodzic jestem bardzo wdzięczna za Szkołę z TVP, mimo nie najlepszego początku. Jestem w stanie zrozumieć stres jaki nauczyciele musieli przeżywać. Sama nie wiem jakbym się zachowała. Tym bardziej, że teraz te lekcje są naprawdę na poziomie, oprawa dużo lepsza. Dla dzieciaków to duża pomoc.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 21 czerwca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 21 czerwca 2021 r.

ŁKS Łódź - Górnik Łęczna 0:1. Witamy w PKO BP Ekstraklasie!

ŁKS Łódź - Górnik Łęczna 0:1. Witamy w PKO BP Ekstraklasie!

Górnik Łęczna ponownie zagra w PKO BP Ekstraklasie. W finale baraży Fortuna I Ligi podopieczni trenera Kamila Kieresia wygrali w Łodzi z tamtejszym ŁKS po golu Siergieja Krykuna czym sprawili ogromną niespodziankę. Tym samym zielono-czarni w ciągu dwóch sezonów przebyli drogę z drugiej ligi po najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce

Rosyjska rakieta wystrzeliła w ostatnim momencie. Motor Lublin pokonał Stal Gorzów

Rosyjska rakieta wystrzeliła w ostatnim momencie. Motor Lublin pokonał Stal Gorzów

Jedno o niedzielnym spotkaniu Motoru Lublin z Moje Bermudy Stalą Gorzów trzeba powiedzieć – nie tylko Słońce rozgrzewało kibiców na trybunach, ale także emocje, które z nich kipiały. Gospodarze wygrali 46:43, ale musieli sobie na to solidnie zapracować. Głównym bohaterem tego dramatu w 15 aktach został Grigorij Łaguta

Matka z Lublina mówi dlaczego jedzie na protest przeciwko działaniom ministra Czarnka

Matka z Lublina mówi dlaczego jedzie na protest przeciwko działaniom ministra Czarnka

Rozmowa z mieszkanką Lublina, mamą trójki dzieci w wieku szkolnym, która jedzie w poniedziałek do Warszawy żeby wziąć udział w manifestacji „Czarnek idź precz!”.

UMCS szczepi studentów. Duże zakłady pracy już rezygnują
galeria

UMCS szczepi studentów. Duże zakłady pracy już rezygnują

W weekend uruchomiono tzw. zakładowy punkt szczepień przeciwko COVID-19 w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Skorzystali z niego nie tylko pracownicy – których większość zaszczepiła się już wcześniej w ramach szczepień nauczycieli akademickich – ale głównie studenci.

ŁKS Łódź – Górnik Łęczna 0:1 [zapis relacji na żywo]. Zielono-czarni wracają do PKO BP Ekstraklasy!

ŁKS Łódź – Górnik Łęczna 0:1 [zapis relacji na żywo]. Zielono-czarni wracają do PKO BP Ekstraklasy!

Przed Górnikiem Łęczna najważniejszy mecz ostatnich lat. W niedzielny wieczór o godzinie 20.40 zielono-czarni w finale baraży o PKO BP Ekstraklasę zagrają na wyjeździe z ŁKS Łódź. Czy uda im się spełnić marzenia i awansować do piłkarskiej elity?

Bon turystyczny z rekordem popularności. Skąd pobrać?

Bon turystyczny z rekordem popularności. Skąd pobrać?

Skąd pobrać bon turystyczny? Bon turystyczny to 500 zł, który rodzice mogą przeznaczyć na wypoczynek swojego dziecka w dowolnie wybranym miejscu Polski. Zainteresowanie skorzystaniem z niego rośnie z każdym tygodniem. Podpowiadamy, gdzie go znaleźć i jak z niego korzystać.

Nastolatek zaczął topić się w Zalewie Zemborzyckim. Tylko oni zobaczyli, że potrzebuje pomocy

Nastolatek zaczął topić się w Zalewie Zemborzyckim. Tylko oni zobaczyli, że potrzebuje pomocy

W niedzielę po południu nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie policjanci z posterunku wodnego uratowali 18-latka, który zaczął się topić.

III liga: Podlasie i Orlęta Spomlek uratowane, spadek Lewartu Lubartów

III liga: Podlasie i Orlęta Spomlek uratowane, spadek Lewartu Lubartów

Wielkie emocje w ostatniej kolejce grupy czwartej! Długo wydawało się, że Orlęta Spomlek i Lewart zapewnią sobie utrzymanie, a spadnie Podlasie. Tymczasem białczanie walczyli do końca i wyciągnęli wynik meczu z Sokołem Sieniawa z 2:3 na 4:3. A skoro ekipa z Lubartowa uległa u siebie Wisłoce Dębica 0:2, to właśnie beniaminek musiał pogodzić się ze spadkiem

Wypadek w Kocku. Aż sześć osób rannych

Wypadek w Kocku. Aż sześć osób rannych

Do wypadku doszło około godziny 18 w Kocku, na skrzyżowaniu ulic: gen. Kleberga, Łukowskiej i Warszawskiej.

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Ciało mężczyzny wyłowiono w niedzielę z jeziora Bialskiego w Białce (pow. parczewski).

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Gospodarze górą 46:43 [zapis relacji na żywo]

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Gospodarze górą 46:43 [zapis relacji na żywo]

Za pierwszym razem nie udało się rozegrać tego spotkania, ale teraz pogoda nie spłata już takiego figla. Kibice gromadzą się już na stadionie przy Al. Zygmuntowskich, aby na żywo obserwować dzisiejszą konfrontację Motoru Lublin z Moje Bermudy Stalą Gorzów (godz. 19.15) w PGE Ekstralidze. Transmisję można oglądać na antenie nSport+. Zachęcamy także do śledzenia naszej relacji na żywo

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów
Wideo
galeria
film

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów

Żywie Biełaruś! – wykrzykuje kobieta na zakończenie słynnych „Murów”, tym razem śpiewanych po białorusku równocześnie przez mieszkańców Lublina i Wilna. Niedzielną akcję solidarnościowa z walczącymi o niepodległość Białorusinami, zorganizowało lubelskie stowarzyszenie Homo Faber z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

KEEZA ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Igros Krasnobród pokonał u siebie Błękitnych Obsza i na kolejkę przed końcem sezonu jest liderem tabeli. Tym samym zespół trenera Marcina Nowosada w ostatniej serii gier potrzebuje jednego „oczka” by móc cieszyć się z awansu

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”
Magazyn

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”

Trwa zbiórka pieniędzy na ukończenie filmu „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim. – Jestem szczęśliwa, że mój film uruchomił innych aktorów, którzy mnie wspierają, mówią o projekcie, zrzutce na jego dokończenie. Bardzo ważne jest to, że mówią o aktorstwie Andrzeja Golejewskiego – Rozmowa z Hanką Brulińską, reżyserem dokumentalnego filmu o aktorze Andrzeju Golejewskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.