Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

9 listopada 2017 r.
8:30

Lubelskie: Wszy w szkołach. Dyrektorzy apelują do sołtysów i proboszczów

0 19 A A
Preparatów do walki z wszami w aptekach nie brakuje
Preparatów do walki z wszami w aptekach nie brakuje (fot. Maciej Kaczanowski)

Do szkół wróciła wszawica – zaalarmowali nas rodzice uczniów z kilku szkół w naszym województwie. Dyrektorzy placówek, by wyeliminować problem, proszą o pomoc sołtysów i proboszczów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym tygodniu dostaliśmy sygnał od pierwszej zaniepokojonej mamy. Natychmiast poinformowaliśmy o tym innych rodziców, a pielęgniarka szkolna zaczęła prowadzić przeglądy głów – opowiada dyrektor jednej z podlubelskich placówek. I podkreśla: – To wcale nie są sprawy wstydliwe. Trzeba o nich szybko informować, bo tylko w ten sposób można zatrzymać rozprzestrzenianie się insektów. Na szczęście, w naszej szkole wszyscy to rozumiemy. Mimo to, choć regularnie przypominam rodzicom, żeby raz na dwa tygodnie oglądali głowy swoich dzieci, to chyba niewielu to robi, bo problem wraca raz - dwa razy w roku.

Dyrektorzy, z którymi na ten temat rozmawialiśmy, przekonują, że wszawicy nie byłoby gdyby rodzice wykazali się większym zaangażowaniem w rozwiązanie tego problemu. Przedszkola czy szkoły, w których zostanie stwierdzona wszawica, nie mają obowiązku zgłaszania tych przypadków do sanepidu.

Jak podkreśla Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia: „w zwalczaniu wszawicy niezbędna jest współpraca pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami i wychowawcami oraz pielęgniarką lub higienistką szkolną”.

– To założenia czysto teoretyczne. Żeby szkolna pielęgniarka mogła skontrolować głowę dziecka konieczna jest pisemna zgoda na wykonanie takiego zabiegu podpisana przez rodziców. Zbieramy je zawsze na początku roku – opowiada dyrektor szkoły podstawowej na północy województwa lubelskiego.

– Nigdy nie otrzymujemy kompletu zgód. Tłumaczymy, namawiamy, ale nasze argumenty trafiają w próżnię. A bez systematycznej kontroli z wszawicą wygrać nie można. Ona zawsze będzie wracał.

Dlatego robimy co możemy. Jesteśmy małą społecznością dlatego z prośbą o pomoc zwracamy się do lekarza rodzinnego, sołtysa i proboszcza. Tylko dzięki ich mediacjom w ciągu roku kilku rodziców dodatkowo zgadza się na współpracę.

– Wielu rodziców w ogóle nie chce o sprawie rozmawiać. Uważa, że to poniża ich rodziny– mówi dyrektorka jednej ze podstawówek w Lublinie. – Przeglądy pielęgniarskie odbywają się u nas w zamkniętym gabinecie, a dzieci wchodzą do niego pojedynczo. Wszystko dlatego, żeby nie stawiać dziecka w kłopotliwej sytuacji. Wychowawcy podkreślają też żeby dzieci nie rozmawiały na temat swoich „wyników”, bo mogą niechcący sprawić komuś przykrość. Mimo to zdarzają się kłopotliwe sytuacje.

Rodzice przychodzą do mnie na skargę, że zdradziliśmy innym uczniom informacje o tym, że syn lub córka ma wszy. Na spokojnie tłumaczę, że nie jest to prawdą. Dzieci po prostu chwalą się tym, bo „dzięki” wszawicy mają kilka dni wolnego.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 09:36
+1
więcej upaińców, więcej
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 09:06
+1
Ona zawsze będzie wracał." - ?
Avatar
stanisław / 12 listopada 2017 o 22:01
0
Razem z powrotem religii do szkół wróciła również wszawica - nie ma się czemu dziwić
Avatar
Mama / 11 listopada 2017 o 00:30
0
Zacofanie rodziców czy zwykła nieświadomość?  1.Dyrektorzy szkół powinni częściej i bardziej konkretnie informować rodziców, że problem występuje.  2.Rodzice powinni dostawać ulotki informacyjne czym jest wszawica i jak ją rozpoznać.  3. Jak często i w jaki sposób dokładnie sprawdzić głowę swojego dziecka.  4. Jak należy postąpić w przypadku stwierdzenia obecności wszy lub gnid. Większa część rodziców uczęszczała do szkół w latach  80,90 - z wszami styczności nie mieli o wszawicy wiele nie wiedzą. UŚWIADAMIAĆ!  OBALIĆ POGLĄD, ŻE WSZY MA TYLKO BIEDOTA I BRUDASY. KAŻDE, NAWET NAJBARDZIEJ CZYSTE DZIECKO MOŻE PRZYNIEŚĆ ZE SZKOŁY WSZY I ZAWSZAWIĆ CAŁĄ RODZINĘ.
Zacofanie rodziców czy zwykła nieświadomość?  1.Dyrektorzy szkół powinni częściej i bardziej konkretnie informować rodziców, że problem występuje.  2.Rodzice powinni dostawać ulotki informacyjne czym jest wszawica i jak ją rozpoznać.  3. Jak często i w jaki sposób dokładnie sprawdzić głowę swojego dziecka.  4. Jak należy postąpić w przypadku stwierdzenia obecności wszy lub gnid. Większa część rodziców uczęszczała do szkół w latach  80,90 - z wszami styczności nie mieli o wszawicy wiele nie wiedzą. UŚWIADAMIAĆ!  OBALIĆ POGLĄD, ŻE WSZY M... rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 14:39
0
No tak, nie mówmy, kto ma WSZY w XXI wieku, chrońmy brudasów. Na szczęście gdy chodziłem do podstawówki w latach 90, i to o dosyć przeciętnej renomie, tego problemu, w biednej, podnoszącej się po latach komunizmu Polsce nie było...
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 14:34
0
Jak uczeszczałam do gimnazjum było to (5 late temu)(gimnazjum,podstawowka i klasa"0"były w jednym budynku) to u mnie w szkole była taka wszawica,że sie jej opanować nie dało przez kilka miesiecy, a szkoła nic z tym nie robiła,az w koncu jakis rodzic zgłosił to do lekarza rodzinnego a ten apelował dalej. To wtedy zaczeli cos z tym robic. Pamietam jak zawsze po powrocie ze szkoły pierwsze co robiła moja mama to sprawdzała mi głowe czy czegos nie przywlekłam. XXI wiek a szkoły z wszami sie borykają, niech dadza nastepne 500+ to moze rodzice zaczną kompac te dzieci i prac ich ubrania .
Jak uczeszczałam do gimnazjum było to (5 late temu)(gimnazjum,podstawowka i klasa"0"były w jednym budynku) to u mnie w szkole była taka wszawica,że sie jej opanować nie dało przez kilka miesiecy, a szkoła nic z tym nie robiła,az w koncu jakis rodzic zgłosił to do lekarza rodzinnego a ten apelował dalej. To wtedy zaczeli cos z tym robic. Pamietam jak zawsze po powrocie ze szkoły pierwsze co robiła moja mama to sprawdzała mi głowe czy czegos nie przywlekłam. XXI wiek a szkoły z wszami sie borykają, niech dadza nastepne 500+ to moze r... rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 12:12
0
Kolejny argument za tym, żeby dzieci nie miały w szkołach wspólnych szatni.
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 12:11
0
Może jakaś lubelska placówka medyczna od zakaźnych zainteresuje się działaniami profilaktycznymi?
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 10:34
0
A kiedy będziemy walczyć ze stonką ?
Avatar
ament / 9 listopada 2017 o 10:19
0
Wraca wszystko co dekadami socjalizm zwalczał... co dowodzi że cofamy się dalej niż "komuna"...
Avatar
stanisław / 12 listopada 2017 o 22:01
0
Razem z powrotem religii do szkół wróciła również wszawica - nie ma się czemu dziwić
Avatar
Mama / 11 listopada 2017 o 00:30
0
Zacofanie rodziców czy zwykła nieświadomość?  1.Dyrektorzy szkół powinni częściej i bardziej konkretnie informować rodziców, że problem występuje.  2.Rodzice powinni dostawać ulotki informacyjne czym jest wszawica i jak ją rozpoznać.  3. Jak często i w jaki sposób dokładnie sprawdzić głowę swojego dziecka.  4. Jak należy postąpić w przypadku stwierdzenia obecności wszy lub gnid. Większa część rodziców uczęszczała do szkół w latach  80,90 - z wszami styczności nie mieli o wszawicy wiele nie wiedzą. UŚWIADAMIAĆ!  OBALIĆ POGLĄD, ŻE WSZY MA TYLKO BIEDOTA I BRUDASY. KAŻDE, NAWET NAJBARDZIEJ CZYSTE DZIECKO MOŻE PRZYNIEŚĆ ZE SZKOŁY WSZY I ZAWSZAWIĆ CAŁĄ RODZINĘ.
Zacofanie rodziców czy zwykła nieświadomość?  1.Dyrektorzy szkół powinni częściej i bardziej konkretnie informować rodziców, że problem występuje.  2.Rodzice powinni dostawać ulotki informacyjne czym jest wszawica i jak ją rozpoznać.  3. Jak często i w jaki sposób dokładnie sprawdzić głowę swojego dziecka.  4. Jak należy postąpić w przypadku stwierdzenia obecności wszy lub gnid. Większa część rodziców uczęszczała do szkół w latach  80,90 - z wszami styczności nie mieli o wszawicy wiele nie wiedzą. UŚWIADAMIAĆ!  OBALIĆ POGLĄD, ŻE WSZY M... rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 14:39
0
No tak, nie mówmy, kto ma WSZY w XXI wieku, chrońmy brudasów. Na szczęście gdy chodziłem do podstawówki w latach 90, i to o dosyć przeciętnej renomie, tego problemu, w biednej, podnoszącej się po latach komunizmu Polsce nie było...
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 14:34
0
Jak uczeszczałam do gimnazjum było to (5 late temu)(gimnazjum,podstawowka i klasa"0"były w jednym budynku) to u mnie w szkole była taka wszawica,że sie jej opanować nie dało przez kilka miesiecy, a szkoła nic z tym nie robiła,az w koncu jakis rodzic zgłosił to do lekarza rodzinnego a ten apelował dalej. To wtedy zaczeli cos z tym robic. Pamietam jak zawsze po powrocie ze szkoły pierwsze co robiła moja mama to sprawdzała mi głowe czy czegos nie przywlekłam. XXI wiek a szkoły z wszami sie borykają, niech dadza nastepne 500+ to moze rodzice zaczną kompac te dzieci i prac ich ubrania .
Jak uczeszczałam do gimnazjum było to (5 late temu)(gimnazjum,podstawowka i klasa"0"były w jednym budynku) to u mnie w szkole była taka wszawica,że sie jej opanować nie dało przez kilka miesiecy, a szkoła nic z tym nie robiła,az w koncu jakis rodzic zgłosił to do lekarza rodzinnego a ten apelował dalej. To wtedy zaczeli cos z tym robic. Pamietam jak zawsze po powrocie ze szkoły pierwsze co robiła moja mama to sprawdzała mi głowe czy czegos nie przywlekłam. XXI wiek a szkoły z wszami sie borykają, niech dadza nastepne 500+ to moze r... rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 12:12
0
Kolejny argument za tym, żeby dzieci nie miały w szkołach wspólnych szatni.
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 12:11
0
Może jakaś lubelska placówka medyczna od zakaźnych zainteresuje się działaniami profilaktycznymi?
Avatar
egon / 9 listopada 2017 o 11:33
-1
undefined napisał:
więcej upaińców, więcej
 ale to polacy się nie myją przecież. To polskie szkoły
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 10:34
0
A kiedy będziemy walczyć ze stonką ?
Avatar
ament / 9 listopada 2017 o 10:19
0
Wraca wszystko co dekadami socjalizm zwalczał... co dowodzi że cofamy się dalej niż "komuna"...
Avatar
jOOj / 9 listopada 2017 o 10:15
0
Powrót do przeszłości i niech was technologia nie zmyli...! Kołtun (na razie w głowach ale już niedługo i na głowach), złodziejstwo, analfabetyzm, wrórny debilizm, wszawica, szkorbut, polityka, syfilis, nacjonalizm itp wszelkie robactwo społeczne i mentalne... a "elyta" się bawi...
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r. 0 1

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego 2 0

FC Barcelona w pierwszym meczu tegorocznej edycji nie dała żadnych szans PSV Eindhoven i zwyciężyła 4:0, a trzy bramki zapisał na swoim koncie Argentyńczyk. Z kolei w najciekawszym wtorkowym meczu Liverpool wygrał po świetnym widowisku z Paris Saint Germain 3:2 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin
26 października 2018, 10:00

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Modele pojazdów militarnych z całej Polski, repliki samolotów, pokazy broni i sprzętu wojskowego - to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) w dniach 26-28 października podczas III edycji projektu Militaria XX wieku – Wystawa historyczna.

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie 0 0

Polscy siatkarze zakończyli pierwszą fazę Mistrzostw Świata z kompletem zwycięstw. Podopieczni Vitala Heynena nie dali się Bułgarom, z którymi wygrali 3:1. Było to jednak niezwykle wymagające spotkanie.

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta 1 1

Wybory samorządowe 2018 Zamość. Oto zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta.

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia]
galeria

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia] 0 2

Z okazji IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii przyjechało ponad 700 badaczy z polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych. W programie ponad setka różnorodnych spotkań panelowych. Wydarzenie potrwa do czwartku.

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary 9 3

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach.

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia”

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia” 4 2

Starosta puławski, Witold Popiołek (PSL) w październiku dostanie statuetkę z tytułem „Samorządowca XX-lecia”. To nagroda przyznawana przez Zarząd Związku Powiatów Polskich, organizację tworzoną przez innych starostów z całego kraju. W jego zarządzie dominują działacze PSL-u.

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej 4 0

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwrócił się do władz miasta o wymianę tablicy informacyjnej na cmentarzu jeńców włoskich. Samorząd chce to naprawić, ale nie w tym roku.

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców 1 4

Mieszkańcy Kraśnika mogą wypowiedzieć się na temat proponowanych nazw dla nienazwanych jeszcze ulic i placu miejskiego.

Świdnik: Kandydaci już znani

Świdnik: Kandydaci już znani 1 5

79 kandydatów na radnych gmin na terenie powiatu świdnickiego i do Rady Powiatu Świdnickiego zgłosił Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Swoich kandydatów do Rady Miasta Świdnik przedstawił też burmistrz Waldemar Jakson, który będzie walczyć o kolejną kadencję w Ratuszu.

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie
22 września 2018, 19:30

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie 1 0

W sobotę, 22 września o godz. 19.30 w nałęczowskiej Kawiarni Lipowej odbędzie się koncert artystki z USA - Moriah Woods.

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc 121 7

Potrzeba 10 tysięcy złotych, by 8-letnia Maja Kot ze Świdnika mogła wyjechać na konsultację lekarską do Wielkiej Brytanii. Dziewczynka cierpi na szereg poważnych chorób. Jej rodzice chcą znaleźć przyczynę, by móc skutecznie leczyć swoje dziecko. W pomoc Mai włączyła się już szkoła, w której uczy się trzecioklasistka

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina 1 26

– Dzisiaj poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. Według nas te listy to zwyczajna kpina z mieszkańców Lublina – komentuje Michał Krawczyk, kandydujący na radnego z komitetu Krzysztofa Żuka. – Dla nas to nie do zaakceptowania.

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie
5 października 2018, 19:00

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. 5 października o godz. 19 w Teatrze Starym zaprezentowany zostanie spektakl Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle, który cieszył się w Lublinie olbrzymią popularnością... ponad 150 lat temu. Teraz zobaczymy go ponownie, w nowej interpretacji i zupełnie za darmo. W kasie teatru dostępne są bezpłatne wejściówki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!