Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 listopada 2017 r.
9:08

Lubelska posłanka PiS chce zakazać organizacji Halloween w szkołach

0 51 A A

Najpierw będą listy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, potem MEN naciśnie na kuratoria, a te zakażą w szkołach zabaw halloweenowych, których symbolem jest dynia. Taką akcję zapoczątkowała lubelska posłanka PiS Gabriela Masłowska. Ma wsparcie partyjnych kolegów i Kościoła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zapytam panią minister edukacji Annę Zalewską, czy jej resort ma przemyślenia dotyczące organizacji zabaw halloweenowych w szkołach. Nie chodzi mi o to, żeby ich zabraniać. W domu każdy może robić to, co uważa za stosowne. Warto natomiast poddać pod dyskusję zasadność organizowania Halloween w placówkach oświatowych – mówi nam Gabriela Masłowska. – Trzeba się zastanowić, co taka impreza urządzana w szkole przyniesie dobrego. Być może istnieją ciekawsze i skuteczniejsze sposoby wychowawcze – dodaje.

PiS: Zakazać!

Zdaniem posłów PiS z sejmowej komisji edukacji, minister Zalewska mogłaby za pośrednictwem kuratoriów zabronić organizowania w szkołach imprez kojarzących się z horrorem i niezgodnych „ani z polską, ani z chrześcijańską tradycją”.

– Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

– Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się dziecka na działanie złych duchów – twierdzą natomiast egzorcyści z Diecezji Płockiej.

– Skoro Episkopat wydaje takie oświadczenia, to przeanalizował wnikliwie temat. Nad sprawą pochylali się teologowie, psycholodzy, lekarze i filozofowie. Trzeba się zastanowić nad ich zdaniem – uważa posłanka Masłowska.

– Halloween nie jest świętem, które wzbudza mój entuzjazm, ale nie jestem za urzędowym zakazem jego obchodzenia – komentuje natomiast Wojciech Wilk, poseł Platformy Obywatelskiej. – W przypadku imprez dla dzieci decyzja powinna należeć do rodziców, dyrektorów i nauczycieli, którzy najlepiej wiedzą, jakie wydarzenia mogą być organizowane w szkołach.

Dlaczego Kościół jest przeciwny Halloween?

Holy Wins!

Tymczasem, bez niczyjej interwencji, szkolna moda na organizację zabaw halloweenowych mija. W żadnej ze szkól na Lubelszczyźnie, do których zwróciliśmy się z pytaniami o podobną zabawę, nie była ona w tym roku zorganizowana.

– Mam wrażenie, że w Polsce bardziej przyjęły się walentynki niż Hallowen, choć to drugie święto nie jest ani dobre, ani złe. To rodzaj pewnej zabawy, happeningu – mówi prof. Włodzimierz Piątkowski, kierownik Zakładu Socjologii Zdrowia, Medycyny i Rodziny UMCS.

Alternatywą dla Halloween mają być Bale Wszystkich Świętych, albo marsze świętych po hasłem Holy Wins, czyli Święty Zwycięża. Taki marsz zorganizowała 31 października Parafia pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie.

– Chcemy wracać do kultu świętych, który był w Kościele od zawsze – wyjaśnia ks. proboszcz Mirosław Matuszny. – Czasem dzieci i młodzież biorą przykład z różnych postaci filmowych, zupełnie fikcyjnych, my chcemy głośno powiedzieć o ludziach z przeszłości chrześcijańskiej, którzy swoją wiarą pokazali miłość do Boga i bliźniego. Chcemy zachęcić i dzieci, i starszych do naśladowania świętych.

Halloween

Zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach 31 października, czyli w wigilię Wszystkich Świętych. Najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Do Polski to święto zawitało w latach 90.

Sonda: Czy Halloween powinno być zakazane w szkołach?

Liczba głosów: 591
67.34%
Nie
32.66%
Tak

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 09:46
+1
Posłanka nie musi się przebierać i tak wszystkich straszy!
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 09:41
+1
Politycy PiSu zdobywając sobie 18,5% poparcia w wyborach uzurpują sobie prawo do stanowieniu o każdym aspekcie życia Polaków. Doszło już do tego, że chcą za nas decydować w co i kiedy mogą się bawić nasze dzieci. Pytam się : Jakim prawem?
Avatar
Pierwsza Klasa / 2 listopada 2017 o 09:36
+1
OOOOOOOO widać, ze Kościół PIERWSZA KLASA! Wszystkie dewotki z 1 klasy, hihihihihi
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 09:34
+1
Proponuję jeszcze aby zakazana była sprzedaż dyń! Zastanawiam się jak trzeba się nudzić żeby wymyślić coś takiego jak ta kobieta? Może niech zajmie się czymś pożytecznym a nie głupotami! Żal!
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 09:29
+1
masłowska lecz się na nogi bo na łeb już za póżno !!!
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 01:01
0
kolędnik napisał:
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem.
kolędnik napisał:
1 lsitopada to nie święto zmarłych - nigdy nie było - za komuny tak mówili w dzienniku, i widac co niektórym tak zostało. Natomiast 2 listopada jest dzień zaduszny, i on jest poświęcony wszystkim zmarłym.
rozwiń
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 00:59
0
undefined napisał:
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
 A co ty możesz o tym wiedzieć ? Nie masz pojęcia o takich sprawach.
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 00:58
0
A co ty możesz o tym wiedzieć ?
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 23:17
0
chcesz korridy? to do Hiszpanii! chcesz halloween? to do USA! Chcesz ubogacania kulturowego? to do Szwecji i Francji :)
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 21:20
0
No tak, cenzura. A ja nie życzę sobie takich marszów po mieście.
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 01:01
0
kolędnik napisał:
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem.
kolędnik napisał:
1 lsitopada to nie święto zmarłych - nigdy nie było - za komuny tak mówili w dzienniku, i widac co niektórym tak zostało. Natomiast 2 listopada jest dzień zaduszny, i on jest poświęcony wszystkim zmarłym.
rozwiń
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 00:59
0
undefined napisał:
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
 A co ty możesz o tym wiedzieć ? Nie masz pojęcia o takich sprawach.
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 00:58
0
A co ty możesz o tym wiedzieć ?
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 23:17
0
chcesz korridy? to do Hiszpanii! chcesz halloween? to do USA! Chcesz ubogacania kulturowego? to do Szwecji i Francji :)
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 21:20
0
No tak, cenzura. A ja nie życzę sobie takich marszów po mieście.
Avatar
kolędnik / 2 listopada 2017 o 20:29
0
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem....
Avatar
śnieżynka Dziadka Mroza / 2 listopada 2017 o 20:16
0
Dobrze wspominam Dziadka Mroza.Paczki były bogatsze,obfitsze,a i przy okazji były zabawy dla dzieci
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 19:55
0
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
Avatar
prawdziwy wolak / 2 listopada 2017 o 18:05
0
Jak już zajmuje się tym tematem, to sama by zdjęła kostium i maskę. Bo nie wierzę że Bóg stworzył takie coś co możne tak wygladać i być takie puste.
Avatar
stary belfer ... / 2 listopada 2017 o 17:37
0
Wreszcie ktoś rozsądny i z autorytetem w odpowiednich kolach zabrał się za próbę wyrugowania z naszej polskiej przestrzeni obyczajów i obrządków nie mających zakotwiczenia w prawdzie i tylko prawdzie!!! Narodowi należy uświadomić, że tą prawdą jest wiara w gadające węże, w wodę zamienianą w wino i facecika boso pomykającego po nazareńskim bajorku!!!
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Avia Świdnik - Motor Lublin 0:1. Z wolnego za trzy punkty

Avia Świdnik - Motor Lublin 0:1. Z wolnego za trzy punkty 5 3

Derby dla Motoru! Piłkarze Mariusza Sawy pokonali w Świdniku Avię 1:0. Bohaterem meczu nie był jednak Grzegorz Bonin, czy Tomasz Brzyski, a bramkarz gości Adrian Olszewski, który kilka razy uratował skórę kolegom

Lublin: Jest już projekt nowej dwupasmowej trasy

Lublin: Jest już projekt nowej dwupasmowej trasy 6 4

Gotowy jest już projekt nowej dwupasmówki, która ma być przedłużeniem ul. Dekutowskiego, czyli drogi biegnącej od al. Witosa (na przedłużeniu Grygowej) do ronda na skrzyżowaniu z Drogą Męczenników Majdanka.

Chonabibe Festiwal 2018 w Opolu Lubelskim. Program koncertów
17 sierpnia 2018, 21:00

Chonabibe Festiwal 2018 w Opolu Lubelskim. Program koncertów 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek w Opolu Lubelskim rozpocznie się dziewiąty Chonabibe Festiwal. Impreza reklamowana przez organizatorów jako „światowe dni relaksu” potrwa dwa dni.

1000 żołnierzy, 200 pojazdów, 100 samolotów. Wielka defilada w Warszawie [wideo]
film

1000 żołnierzy, 200 pojazdów, 100 samolotów. Wielka defilada w Warszawie [wideo] 14 3

W Warszawie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości. Wzięło w niej udział ponad 1000 żołnierzy i 900 rekonstruktorów. Ulicami stolicy przejechało także ponad 200 pojazdów wojskowych a nad Warszawą przeleciało ponad 100 samolotów i helikopterów.

Lublin: Kłopot z placem zabaw przy Przedszkolu Integracyjnym nr 39

Lublin: Kłopot z placem zabaw przy Przedszkolu Integracyjnym nr 39 0 0

Urządzenia do zabaw, także dla dzieci niepełnosprawnych, miały się pojawić obok Przedszkola Integracyjnego nr 39 przy ul. Balladyny.

Andrzej Duda: Polska powinna podnosić wydatki na wojsko
film

Andrzej Duda: Polska powinna podnosić wydatki na wojsko 0 7

– Cieszymy się z tego, że jest także na mocy porozumień bilateralnych silna obecność armii Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, ale chcielibyśmy, żeby była to obecność stała. Ale naszą ambicją jest to, aby polska armia była jak najsilniejsza, aby w jak największym stopniu była w stanie zabezpieczyć samodzielnie nasze bezpieczeństwo - mówił prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem Wielkiej Defilady Niepodległości w Warszawie.

Kino Bajka w Lublinie do tej pory miało tylko jedną salę. Powstaje druga, z innym repertuarem

Kino Bajka w Lublinie do tej pory miało tylko jedną salę. Powstaje druga, z innym repertuarem 51 2

To jeszcze odrapane pomieszczenie ale jesienią będzie tu nowoczesna sala kinowa. Bajka urządza nową przestrzeń dla widzów. – Będę miał miejsca i na filmy ambitne, i na te bardziej kasowe – planuje szef placówki. Chce żeby to widzowie nadali nazwy obu salom.

Za jednym razem dostał sześć mandatów na ponad 7 tys. zł. "Przykład bezgranicznej nieodpowiedzialności"

Za jednym razem dostał sześć mandatów na ponad 7 tys. zł. "Przykład bezgranicznej nieodpowiedzialności" 14 2

Sześć mandatów na kwotę 7 350 zł za naruszenia czasu pracy dla kierowcy, a także możliwe 10 tys. zł kary dla właściciela firmy przewozowej. Tak zakończyła się poniedziałkowa kontrola inspektorów ITD w Lublinie.

Lublin: Nie będzie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego z Inżynierską

Lublin: Nie będzie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego z Inżynierską 0 2

Ratusz nie zmieni organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego z Inżynierską.

Włodawa: Pod kurtyną dużo chłodniej

Włodawa: Pod kurtyną dużo chłodniej 0 0

Na upały mieszkańcy dostali zraszacz i pierwszą w mieście kurtynę wodną.

John Del Toro Richardson gwiazdą Puławskiego Lata Bluesowego [program]
21 sierpnia 2018, 0:00

John Del Toro Richardson gwiazdą Puławskiego Lata Bluesowego [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już 21 sierpnia w Puławach rozpocznie się kolejna edycja warsztatów dla młodych bluesmanów - Puławskie Lato Bluesowe. Wybitni instruktorzy i ciekawe zajęcia to jednak nie jedyne atrakcje imprezy, będą też wieczorne jam sessions i niezwykłe koncerty. Jedną z gwiazd festiwalu będzie John Del Toro Richardson z Teksasu.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie. Piknik na Błoniach pod Zamkiem [zdjęcia]
galeria

Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie. Piknik na Błoniach pod Zamkiem [zdjęcia] 5 5

Najpierw złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim.

500 kleszczy w ciele niewielkiego psa. Właścicielka z zarzutami
film

500 kleszczy w ciele niewielkiego psa. Właścicielka z zarzutami 0 1

Jelenia Góra (woj. dolnośląskie). Był wygłodzony i odwodniony, a jego ciało było pokryte kleszczami. Przykuty do łańcucha pies leżał na dolnośląskiej posesji. Był w tak złym stanie, że nie miał siły się ruszać. Weterynarze z Lubania wyjęli z jego ciała pół tysiąca kleszczy.

Pogoda na długi weekend. Największe upały już za nami?

Pogoda na długi weekend. Największe upały już za nami? 0 0

Lato szybko nas nie opuści. W najbliższym czasie możemy spodziewać się gorących dni, chociaż największe upały już za nami.

Soła – Stal Kraśnik 3:0, Podlasie – Hutnik Kraków 1:4. Nie poszli za ciosem

Soła – Stal Kraśnik 3:0, Podlasie – Hutnik Kraków 1:4. Nie poszli za ciosem 2 3

Po zwycięstwach na inaugurację piłkarze Stali Kraśnik i Podlasia Biała Podlaska szybko musieli przełknąć gorzkie pigułki. Beniaminek przegrał w Oświęcimiu 0:3. Z kolei bialczanie dostali lanie od innego nowicjusza – Hutnika Kraków i to u siebie 1:4.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!