Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 listopada 2017 r.
9:08

Lubelska posłanka PiS chce zakazać organizacji Halloween w szkołach

0 51 A A

Najpierw będą listy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, potem MEN naciśnie na kuratoria, a te zakażą w szkołach zabaw halloweenowych, których symbolem jest dynia. Taką akcję zapoczątkowała lubelska posłanka PiS Gabriela Masłowska. Ma wsparcie partyjnych kolegów i Kościoła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zapytam panią minister edukacji Annę Zalewską, czy jej resort ma przemyślenia dotyczące organizacji zabaw halloweenowych w szkołach. Nie chodzi mi o to, żeby ich zabraniać. W domu każdy może robić to, co uważa za stosowne. Warto natomiast poddać pod dyskusję zasadność organizowania Halloween w placówkach oświatowych – mówi nam Gabriela Masłowska. – Trzeba się zastanowić, co taka impreza urządzana w szkole przyniesie dobrego. Być może istnieją ciekawsze i skuteczniejsze sposoby wychowawcze – dodaje.

PiS: Zakazać!

Zdaniem posłów PiS z sejmowej komisji edukacji, minister Zalewska mogłaby za pośrednictwem kuratoriów zabronić organizowania w szkołach imprez kojarzących się z horrorem i niezgodnych „ani z polską, ani z chrześcijańską tradycją”.

– Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

– Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się dziecka na działanie złych duchów – twierdzą natomiast egzorcyści z Diecezji Płockiej.

– Skoro Episkopat wydaje takie oświadczenia, to przeanalizował wnikliwie temat. Nad sprawą pochylali się teologowie, psycholodzy, lekarze i filozofowie. Trzeba się zastanowić nad ich zdaniem – uważa posłanka Masłowska.

– Halloween nie jest świętem, które wzbudza mój entuzjazm, ale nie jestem za urzędowym zakazem jego obchodzenia – komentuje natomiast Wojciech Wilk, poseł Platformy Obywatelskiej. – W przypadku imprez dla dzieci decyzja powinna należeć do rodziców, dyrektorów i nauczycieli, którzy najlepiej wiedzą, jakie wydarzenia mogą być organizowane w szkołach.

Dlaczego Kościół jest przeciwny Halloween?

Holy Wins!

Tymczasem, bez niczyjej interwencji, szkolna moda na organizację zabaw halloweenowych mija. W żadnej ze szkól na Lubelszczyźnie, do których zwróciliśmy się z pytaniami o podobną zabawę, nie była ona w tym roku zorganizowana.

– Mam wrażenie, że w Polsce bardziej przyjęły się walentynki niż Hallowen, choć to drugie święto nie jest ani dobre, ani złe. To rodzaj pewnej zabawy, happeningu – mówi prof. Włodzimierz Piątkowski, kierownik Zakładu Socjologii Zdrowia, Medycyny i Rodziny UMCS.

Alternatywą dla Halloween mają być Bale Wszystkich Świętych, albo marsze świętych po hasłem Holy Wins, czyli Święty Zwycięża. Taki marsz zorganizowała 31 października Parafia pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie.

– Chcemy wracać do kultu świętych, który był w Kościele od zawsze – wyjaśnia ks. proboszcz Mirosław Matuszny. – Czasem dzieci i młodzież biorą przykład z różnych postaci filmowych, zupełnie fikcyjnych, my chcemy głośno powiedzieć o ludziach z przeszłości chrześcijańskiej, którzy swoją wiarą pokazali miłość do Boga i bliźniego. Chcemy zachęcić i dzieci, i starszych do naśladowania świętych.

Halloween

Zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach 31 października, czyli w wigilię Wszystkich Świętych. Najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Do Polski to święto zawitało w latach 90.

Sonda: Czy Halloween powinno być zakazane w szkołach?

Liczba głosów: 591
67.34%
Nie
32.66%
Tak
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 r. o 09:46
+1
Posłanka nie musi się przebierać i tak wszystkich straszy!
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 r. o 09:41
+1
Politycy PiSu zdobywając sobie 18,5% poparcia w wyborach uzurpują sobie prawo do stanowieniu o każdym aspekcie życia Polaków. Doszło już do tego, że chcą za nas decydować w co i kiedy mogą się bawić nasze dzieci. Pytam się : Jakim prawem?
Avatar
Pierwsza Klasa / 2 listopada 2017 r. o 09:36
+1
OOOOOOOO widać, ze Kościół PIERWSZA KLASA! Wszystkie dewotki z 1 klasy, hihihihihi
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 r. o 09:34
+1
Proponuję jeszcze aby zakazana była sprzedaż dyń! Zastanawiam się jak trzeba się nudzić żeby wymyślić coś takiego jak ta kobieta? Może niech zajmie się czymś pożytecznym a nie głupotami! Żal!
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 r. o 09:29
+1
masłowska lecz się na nogi bo na łeb już za póżno !!!
Avatar
robson / 3 listopada 2017 r. o 01:01
0
kolędnik napisał:
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem.
kolędnik napisał:
1 lsitopada to nie święto zmarłych - nigdy nie było - za komuny tak mówili w dzienniku, i widac co niektórym tak zostało. Natomiast 2 listopada jest dzień zaduszny, i on jest poświęcony wszystkim zmarłym.
rozwiń
Avatar
robson / 3 listopada 2017 r. o 00:59
0
undefined napisał:
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
 A co ty możesz o tym wiedzieć ? Nie masz pojęcia o takich sprawach.
Avatar
robson / 3 listopada 2017 r. o 00:58
0
A co ty możesz o tym wiedzieć ?
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 r. o 23:17
0
chcesz korridy? to do Hiszpanii! chcesz halloween? to do USA! Chcesz ubogacania kulturowego? to do Szwecji i Francji :)
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 r. o 21:20
0
No tak, cenzura. A ja nie życzę sobie takich marszów po mieście.
Avatar
robson / 3 listopada 2017 r. o 01:01
0
kolędnik napisał:
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem.
kolędnik napisał:
1 lsitopada to nie święto zmarłych - nigdy nie było - za komuny tak mówili w dzienniku, i widac co niektórym tak zostało. Natomiast 2 listopada jest dzień zaduszny, i on jest poświęcony wszystkim zmarłym.
rozwiń
Avatar
robson / 3 listopada 2017 r. o 00:59
0
undefined napisał:
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
 A co ty możesz o tym wiedzieć ? Nie masz pojęcia o takich sprawach.
Avatar
robson / 3 listopada 2017 r. o 00:58
0
A co ty możesz o tym wiedzieć ?
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 r. o 23:17
0
chcesz korridy? to do Hiszpanii! chcesz halloween? to do USA! Chcesz ubogacania kulturowego? to do Szwecji i Francji :)
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 r. o 21:20
0
No tak, cenzura. A ja nie życzę sobie takich marszów po mieście.
Avatar
kolędnik / 2 listopada 2017 r. o 20:29
0
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem....
Avatar
śnieżynka Dziadka Mroza / 2 listopada 2017 r. o 20:16
0
Dobrze wspominam Dziadka Mroza.Paczki były bogatsze,obfitsze,a i przy okazji były zabawy dla dzieci
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 r. o 19:55
0
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
Avatar
prawdziwy wolak / 2 listopada 2017 r. o 18:05
0
Jak już zajmuje się tym tematem, to sama by zdjęła kostium i maskę. Bo nie wierzę że Bóg stworzył takie coś co możne tak wygladać i być takie puste.
Avatar
stary belfer ... / 2 listopada 2017 r. o 17:37
0
Wreszcie ktoś rozsądny i z autorytetem w odpowiednich kolach zabrał się za próbę wyrugowania z naszej polskiej przestrzeni obyczajów i obrządków nie mających zakotwiczenia w prawdzie i tylko prawdzie!!! Narodowi należy uświadomić, że tą prawdą jest wiara w gadające węże, w wodę zamienianą w wino i facecika boso pomykającego po nazareńskim bajorku!!!
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 września 2020 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 września 2020 roku

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77
26 września 2020, 7:30

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77

Pokazy, degustacje i możliwość zakupu lokalnych produktów - to wszystko w ramach kolejnego jarmarku na Lubartowskiej 77, który odbędzie się w najbliższą sobotę w godz. 7.30-12.

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]

Trudna sytuacja Azotów Puławy. Drużyna Larsa Walthera przegrała w pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej z IFK Kristianstad 24:25. Rewanżowe spotkanie zostanie rozegrane za tydzień w Szwecji.

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

- Oczywiście, że to nas uskrzydla i daje chęci do dalszego szukania sposobu na przetrwanie – mówi szef Bajki. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o trudnej sytuacji studyjnego kina, które boryka się z finansowymi kłopotami. Widzowie zareagowali wspaniale. Obecnością i wsparciem

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Historyczny start Szymona Ładniaka na torze Hockenheimring. Młody lublinianin ukończył pierwszy wyścig na 5 miejscu.

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Nie milion złotych, jak planowano, a 452 tys. zł będzie kosztowała rozbudowa parkingu, nowy chodnik dla pieszych oraz zatoka postojowa w pobliżu kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie. Przetarg wygrała lokalna firma Art-Bruk.

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe
galeria

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe

Za kilka dni sejmik województwa zdecyduje o przekształceniu Muzeum Lubelskiego w Muzeum Narodowe. Tymczasem placówka rozpoczęła zbiórkę pamiątek z Kresów.

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Bogumiła Zieńczuk, była urzędniczka z gabinetu poprzedniego prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka (PiS), znalazła zatrudnienie w jednostce podległej Urzędowi Marszałkowskiemu. Od poniedziałku pracuje w bialskim ośrodku adopcyjnym

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Spory popyt na mieszkania powoduje, że deweloperzy rozpoczynają dużo nowych inwestycji. W sierpniu wystartowało tyle projektów co przed rokiem. W mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału, a trend ten wzmacniają rekordowo tanie kredyty i niemal nieoprocentowane lokaty.

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii
25 września 2020, 19:00

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii

Przed nami ostatnie wydarzenie z cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5). W piątek, 25 września o godz. 19 odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem wybitnego organisty Thomasa Emanuela Corneliusa.

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Zgodnie z informacjami z dzisiejszego raportu Ministerstwa Zdrowia, liczba osób, u których od początku pandemii wykryto infekcję koronawirusem, przekroczyła 80 tys. W woj. lubelskim jest to niecałe 2 200 przypadków. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 22 września.

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Przywrócenie komunikacji miejskiej było jedną z obietnic wyborczych obecnego burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego. Mieszkaniec dopytuje, kiedy w końcu autobusy pojadą ulicami miasta.

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"
film

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"

Warszawa. "Żenującym spektaklem" nazwał Borys Budka trwający od kilku dni konflikt w obozie rządzącym między PiS i koalicjantami, a w szczególności Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Wobec pogłosek o możliwym zerwaniu koalicji i wyrzuceniu z niej ugrupowania Ziobry, a jego samego z rządu, Koalicja Obywatelska złoży w sejmie wniosek o odwołanie go z funkcji ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego.

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Dobra wiadomość dla miłośników Biegu Zielonych Sznurowadeł. Tegoroczna impreza, mimo trudności związanych z epidemią, dojdzie do skutku. Organizatorzy podali jej nowy termin. Zawodnicy na starcie pojawią się już 17 października.

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Od 1 października wzmocnione mają być rozkłady niektórych linii komunikacji miejskiej. Nie należy się spodziewać powrotu takiej częstotliwości kursów, jaką znamy z poprzedniego roku akademickiego. Zmiany zapowiedziane przez Zarząd Transportu Miejskiego dotyczą niemal wyłącznie dni powszednich