Egzamin maturalny w 2021 roku będzie obowiązkowo przeprowadzany jedynie w formie pisemnej. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał dzisiaj stosowne rozporządzenie.
- Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną - czytamy na ministerialnej stronie.
Zniesiony został także obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający ciągle mogą zadeklarować chęć zdawania egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, "jeżeli potrzebują wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej."
W wyniku konsultacji (jak podaje MEN, wpłynęło 2487 opinii od nauczycieli, uczniów, nauczycieli akademickich, jednostek naukowych, jak i stowarzyszeń) zmiany wprowadzono również w wymaganiach egzaminacyjnych.
W przypadku egzaminu ósmoklasisty:
- z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza;
- z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych);
- z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.
W przypadku egzaminu maturalnego:
- z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów;
- z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.
Zgodnie z harmonogramem, egzaminy próbne mają sie odbyć w marcu przyszłego roku, a dwa miesiące później egzaminy główne.
Poniżej wymagania na egzaminach ósmoklasistów i maturalnym: