Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

4 listopada 2015 r.
11:12

Nauczyciele gimnazjów zwierają szeregi. Zbiórka podpisów pod protestem przeciwko likwidacji szkół

0 78 A A
W całej Polsce jest blisko 7,5 tys. gimnazjów. Tylko 5,5 tys z nich funkcjonuje w tzw. zespołach szkół, czyli przy szkołach podstawowych lub średnich. <br />
1,1 mln gimnazjalistów uczy 173 tys. nauczycieli. Jak szacuje ZNP likwidacja gimnazjów oznacza rozwiązanie umów o pracę z nawet 100 tys. nauczycieli. Pracę straciliby też pracownicy niepedagogiczni: sekretarki, kucharki, woźne itd. (Fot. Dorota Awiorko)
W całej Polsce jest blisko 7,5 tys. gimnazjów. Tylko 5,5 tys z nich funkcjonuje w tzw. zespołach szkół, czyli przy szkołach podstawowych lub średnich.
1,1 mln gimnazjalistów uczy 173 tys. nauczycieli. Jak szacuje ZNP likwidacja gimnazjów oznacza rozwiązanie umów o pracę z nawet 100 tys. nauczycieli. Pracę straciliby też pracownicy niepedagogiczni: sekretarki, kucharki, woźne itd. (Fot. Dorota Awiorko)

Pracownicy Gimnazjum nr 16 w Lublinie zbierają podpisy pod protestem przeciwko likwidacji szkół. A w czwartek spotkają się nauczyciele ze wszystkich lubelskich gimnazjów. Będą się zastanawiać się, jak przeciwdziałać radykalnym zmianom zapowiadanym przez polityków PiS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O planach PiS, które chce zreformować polską edukację likwidując gimnazja, mówi się w szkołach z coraz większym strachem. Największe obawy nauczycieli wzbudziła wypowiedź prof. Piotra Glińskiego, szefa rady programowej PiS, który zapowiedział, że gimnazja zostaną zlikwidowane od 1 września 2016 r. Nastrojów nie uspokoiły zapewnienia Sławomira Kłosowskiego, byłego wiceministra edukacji w rządzie PiS, który tłumaczył, że w przyszłym roku odbędą się dopiero konsultacje z przedstawicielami oświaty.

Belfrowie w te zapewnienia nie wierzą, bo według innych polityków PiS konsultacje zaplanowano na pierwszą połowę roku, a od września rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Zgodnie z tym projektem, dzisiejsi szóstoklasiści będą ostatnimi uczniami gimnazjów. Obecni piątoklasiści uczyć będą się już w ośmioletniej podstawówce i czteroletnim liceum, z którego mają zniknąć klasy profilowane.

– W kontekście tych wypowiedzi jesteśmy oburzeni stanowiskiem przedstawicieli oświatowych związków zawodowych. Na łamach prasy mówią, żeby politykom dać czas. I zapewniają, że z nową ekipą rządzącą na pewno da się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie – denerwuje się jeden z nauczycieli z Gimnazjum nr 16 w Lublinie. – Uważamy, że nie ma na co czekać. Trzeba głośno mówić, że nie zgadzamy się na likwidację szkół. Pociągnie ona za sobą nie tylko utratę miejsc pracy, ale też całego dorobku wielu pedagogów.

Dlatego nauczyciele i inni pracownicy lubelskiej „16” (na zdjęciu) napisali oświadczenie, które zostanie przesłane do lubelskiego Kuratora Oświaty, prezydenta miasta oraz do innych gimnazjów i lokalnych mediów.

„Kształcąc i wychowując młodzież przez 16 lat, uwierzyliśmy w to, że gimnazjum ma się stać miejscem „wyrównywania szans”. Stworzyliśmy szkołę, która dla większości z nas jest dziełem życia. Nie oczekujemy, żeby budowano nam za to pomniki. Wdzięczność absolwentów jest dla nas nagrodą najpiękniejszą. Nie zgadzamy się, aby ktoś jednym podpisem niszczył nasz życiowy dorobek” – czytamy w piśmie.

– Kiedy zostanie wybrany nowy rząd o naszym stanowisku poinformujemy także jego przedstawicieli – zapewniają.

Plany PiS krytykują także nauczyciele z innych szkół. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni i często rozmawiamy na ten temat w pokoju nauczycielskim – przyznaje Elżbieta Sawa, nauczycielka chemii z Gimnazjum nr 15. – Na razie bazujemy na doniesieniach medialnych i z rosnącym niepokojem czekamy na wybór nowego ministra edukacji. Od tego, co powie zależeć będzie los wielu osób.

– Zmiana systemu nauczania nie będzie łatwa, ale mam nadzieję, że nie będzie obarczona aż tak wielkimi konsekwencjami, o których mówią moi koledzy po fachu. Nastroje w środowisku są jednak minorowe. Ludzie boją się o pracę – przyznaje Paweł Antoniak, nauczyciel geografii i fizyki w Gimnazjum nr 5.

W czwartek członkowie ZNP ze wszystkich lubelskich gimnazjów będą dyskutowali o wspólnym stanowisku w sprawie likwidacji szkół. – Sprawa jest bardzo poważna. Nie możemy pozwolić sobie, na czekanie. Musimy zacząć działać – mówi Celina Stasiak z lubelskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 18:37
0
Gimnazjum powinno zostać. Po usunięciu będą niezadowoleni i uczniowie jaki i rodzice.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 21:18
0
najlepszy komentarz jest tego debila a właściwie idioty który się zowie gość,permanentny debil nie mający za grosz pojęcia o edukacji w gimnazjach gdzie wg najnowszych badań nasza młodzież jest na czwartym miejscu w Europie pod względem edukacji
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 11:42
0
Jestem za pozostawieniem gimnazjum. W mojej miejscowości jest to szkoła która daje wiele możliwości zdobywania wiedzy w porównaniu do podstawówki o nędznej reputacji i żałosnym nauczaniu.
Avatar
Gość / 28 listopada 2015 o 13:52
0

 porownajcie sobie nauczycielskie tłuki podręczniki z gimbazy z podręcznikami z dawnej 7 i 8 klasy podstawowki, np z polskiego, historii, matmy... to jest taka różnica poziomów, że teraz w gimbazach sie hoduje IDIOTÓW!!!! Zlikwidować w cholere gimnazja! I zakazać takich durnot raz na zawsze!!!

Faktycznie!!! Historia w PRL stała na baaaaaaaaaaardzo wysokim poziomie!

Jesteś bardziej pusty i chamski niż ustawa przewiduje. Od razu czuć absolwenta PRL-owskiej ośmioklasowej szkoły. Każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista jest lepiej wyedukowany niż ty. Jak w władasz językiem angielskim ośmioklasowy "geniuszu"? Spróbujesz się zmierzyć z dzieciakami w obsłudze komputera czy smartfona cieniasie? Też się fachowiec znalazł. Każesz innym porównywać podręczniki, a sam porównałeś? Podaj jakich autorów i jakie porównywałeś podręczniki i ile zajęła cie analiza porównawcza i jakie do tego masz kwalifikacje frustracie!

Faktycznie!!! Historia w PRL stała na baaaaaaaaaaardzo wysokim poziomie!

Jesteś bardziej pusty i chamski niż ustawa przewiduje. Od razu czuć absolwenta PRL-owskiej ośmioklasowej szkoły. Każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista jest lepiej wyedukowany niż ty. Jak w władasz językiem angielskim ośmioklasowy "geniuszu"? Spróbujesz się zmierzyć z dzieciakami w obsłudze komputera czy smartfona cieniasie? Też się fachowiec znalazł. Każesz innym porównywać podręczniki, a sam porównałeś? Podaj jakich autorów i jakie porównywałe... rozwiń

Avatar
Papaja / 26 listopada 2015 o 09:31
0

Jak sobie Lublin wybrał PIS to teraz niech cierpi. Tyle komentarza.

PiS nie ma kompletnie nic do rzeczy. Całe bagno tkwi na peryferiach miast, w lokalnych społecznościach, gdzie rządzą wójtowie, starostowie i burmistrzowie. Jeżeli władza naczelna państwa oddała strategiczny element, jakim jest oświata publiczna w ręce lokalnych kacyków, to teraz mamy, co mamy. Czy u szczytu będzie PiS, czy PO, czy jakikolwiek inny diabeł, to w niczym nie zmieni tragicznej sytuacji edukacji państwowej i w dodatku PRZYMUSOWEJ. Czy państwo oddaje w ręce lokalnych "sobiepanów" armię, policję, energetykę? Nie oddaje, ponieważ w szybkim czasie ci osobnicy rozprzedaliby lub zrównali z ziemią te dziedziny. Ani J. Kaczyński, ani Tusk, ani Kopacz nie zlikwidowali ponad 500 szkół rocznie i tysiące w ciągu ostatniej 5-latki, tylko właśnie wasi wójtowie, starostowie i burmistrzowie. Których wybraliście, daliście im władzę, a państwo pieniądze na oświatę. A kto ma władzę i pieniądze, ten rządzi jak mu się spodoba. Tak więc oprzytomnijcie wreszcie i nie plećcie bzdur o tym, że gdyby państwo zabrało lub nie zabrało gimnazja, to byłoby lepiej. Byłoby lepiej gdyby uniemożliwić jakikolwiek wpływ lokalnych watażków, o których mowa, na szkolnictwo państwowe. Przecież Konstytucja stanowi, że oświata należy do państwa, a nie do burmistrza lub wójta! Niech więc państwo chroni tę bardzo ważną dziedzinę życia społecznego, a nie oddaje beztrosko komukolwiek, kto się nawinie. To tak jakbyśmy oddali za bezcen cały majątek ulicznemu handlarzowi, a on tuż za rogiem rozprzedałby za grube miliony. 

PiS nie ma kompletnie nic do rzeczy. Całe bagno tkwi na peryferiach miast, w lokalnych społecznościach, gdzie rządzą wójtowie, starostowie i burmistrzowie. Jeżeli władza naczelna państwa oddała strategiczny element, jakim jest oświata publiczna w ręce lokalnych kacyków, to teraz mamy, co mamy. Czy u szczytu będzie PiS, czy PO, czy jakikolwiek inny diabeł, to w niczym nie zmieni tragicznej sytuacji edukacji państwowej i w dodatku PRZYMUSOWEJ. Czy państwo oddaje w ręce lokalnych "sobiepanów" armię, policję, energetykę? Nie odd... rozwiń

Avatar
Gość / 25 listopada 2015 o 18:26
0
Jak sobie Lublin wybrał PIS to teraz niech cierpi. Tyle komentarza.
Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 11:35
0
Chcieliscie PISu ? Wszystkie będą kształtowane na wzór Prezesa !!!
Avatar
Gość / 17 listopada 2015 o 20:48
0
Jestem nauczycielem i jestem za likwidacją gimnazjów. Dlaczego? Bo sam jako jeden z pierwszych roczników stałem się ofiarą tego systemu. 3 lata liceum (a właściwie 2,5) to jest zdecydowanie za krótki czas by zdobyć gruntowne wykształcenie ogólne i zawrzeć przyjaźń na całe życie. Gimnazja nie wyrównują szans lecz wręcz utrwalają podział na tych po dobrych szkołach i słabych (w wieku 16 lat to już za późno na doganianie) Dołożyć jeszcze do tego reformę edukacji PO-PSL, która zniszczyła ogólnkoształcący charakter liceów to mamy obraz nędzy i rozpaczy.
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 22:04
0
Chcieliście pisu to macie, mam nadzieje,że i Karte nauczyciela zostanie zmieniona i pensum i wakacje będą inne
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 21:34
0
Przede wszystkim szkoła jest dla uczniów a nie nauczycieli. A SLD odnośnie reformy oświaty mówiło podobnie jak PIS i ZNP było wtedy cicho...
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 18:37
0
Gimnazjum powinno zostać. Po usunięciu będą niezadowoleni i uczniowie jaki i rodzice.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 21:18
0
najlepszy komentarz jest tego debila a właściwie idioty który się zowie gość,permanentny debil nie mający za grosz pojęcia o edukacji w gimnazjach gdzie wg najnowszych badań nasza młodzież jest na czwartym miejscu w Europie pod względem edukacji
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 11:42
0
Jestem za pozostawieniem gimnazjum. W mojej miejscowości jest to szkoła która daje wiele możliwości zdobywania wiedzy w porównaniu do podstawówki o nędznej reputacji i żałosnym nauczaniu.
Avatar
Gość / 28 listopada 2015 o 13:52
0

 porownajcie sobie nauczycielskie tłuki podręczniki z gimbazy z podręcznikami z dawnej 7 i 8 klasy podstawowki, np z polskiego, historii, matmy... to jest taka różnica poziomów, że teraz w gimbazach sie hoduje IDIOTÓW!!!! Zlikwidować w cholere gimnazja! I zakazać takich durnot raz na zawsze!!!

Faktycznie!!! Historia w PRL stała na baaaaaaaaaaardzo wysokim poziomie!

Jesteś bardziej pusty i chamski niż ustawa przewiduje. Od razu czuć absolwenta PRL-owskiej ośmioklasowej szkoły. Każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista jest lepiej wyedukowany niż ty. Jak w władasz językiem angielskim ośmioklasowy "geniuszu"? Spróbujesz się zmierzyć z dzieciakami w obsłudze komputera czy smartfona cieniasie? Też się fachowiec znalazł. Każesz innym porównywać podręczniki, a sam porównałeś? Podaj jakich autorów i jakie porównywałeś podręczniki i ile zajęła cie analiza porównawcza i jakie do tego masz kwalifikacje frustracie!

Faktycznie!!! Historia w PRL stała na baaaaaaaaaaardzo wysokim poziomie!

Jesteś bardziej pusty i chamski niż ustawa przewiduje. Od razu czuć absolwenta PRL-owskiej ośmioklasowej szkoły. Każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista jest lepiej wyedukowany niż ty. Jak w władasz językiem angielskim ośmioklasowy "geniuszu"? Spróbujesz się zmierzyć z dzieciakami w obsłudze komputera czy smartfona cieniasie? Też się fachowiec znalazł. Każesz innym porównywać podręczniki, a sam porównałeś? Podaj jakich autorów i jakie porównywałe... rozwiń

Avatar
Papaja / 26 listopada 2015 o 09:31
0

Jak sobie Lublin wybrał PIS to teraz niech cierpi. Tyle komentarza.

PiS nie ma kompletnie nic do rzeczy. Całe bagno tkwi na peryferiach miast, w lokalnych społecznościach, gdzie rządzą wójtowie, starostowie i burmistrzowie. Jeżeli władza naczelna państwa oddała strategiczny element, jakim jest oświata publiczna w ręce lokalnych kacyków, to teraz mamy, co mamy. Czy u szczytu będzie PiS, czy PO, czy jakikolwiek inny diabeł, to w niczym nie zmieni tragicznej sytuacji edukacji państwowej i w dodatku PRZYMUSOWEJ. Czy państwo oddaje w ręce lokalnych "sobiepanów" armię, policję, energetykę? Nie oddaje, ponieważ w szybkim czasie ci osobnicy rozprzedaliby lub zrównali z ziemią te dziedziny. Ani J. Kaczyński, ani Tusk, ani Kopacz nie zlikwidowali ponad 500 szkół rocznie i tysiące w ciągu ostatniej 5-latki, tylko właśnie wasi wójtowie, starostowie i burmistrzowie. Których wybraliście, daliście im władzę, a państwo pieniądze na oświatę. A kto ma władzę i pieniądze, ten rządzi jak mu się spodoba. Tak więc oprzytomnijcie wreszcie i nie plećcie bzdur o tym, że gdyby państwo zabrało lub nie zabrało gimnazja, to byłoby lepiej. Byłoby lepiej gdyby uniemożliwić jakikolwiek wpływ lokalnych watażków, o których mowa, na szkolnictwo państwowe. Przecież Konstytucja stanowi, że oświata należy do państwa, a nie do burmistrza lub wójta! Niech więc państwo chroni tę bardzo ważną dziedzinę życia społecznego, a nie oddaje beztrosko komukolwiek, kto się nawinie. To tak jakbyśmy oddali za bezcen cały majątek ulicznemu handlarzowi, a on tuż za rogiem rozprzedałby za grube miliony. 

PiS nie ma kompletnie nic do rzeczy. Całe bagno tkwi na peryferiach miast, w lokalnych społecznościach, gdzie rządzą wójtowie, starostowie i burmistrzowie. Jeżeli władza naczelna państwa oddała strategiczny element, jakim jest oświata publiczna w ręce lokalnych kacyków, to teraz mamy, co mamy. Czy u szczytu będzie PiS, czy PO, czy jakikolwiek inny diabeł, to w niczym nie zmieni tragicznej sytuacji edukacji państwowej i w dodatku PRZYMUSOWEJ. Czy państwo oddaje w ręce lokalnych "sobiepanów" armię, policję, energetykę? Nie odd... rozwiń

Avatar
Gość / 25 listopada 2015 o 18:26
0
Jak sobie Lublin wybrał PIS to teraz niech cierpi. Tyle komentarza.
Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 11:35
0
Chcieliscie PISu ? Wszystkie będą kształtowane na wzór Prezesa !!!
Avatar
Gość / 17 listopada 2015 o 20:48
0
Jestem nauczycielem i jestem za likwidacją gimnazjów. Dlaczego? Bo sam jako jeden z pierwszych roczników stałem się ofiarą tego systemu. 3 lata liceum (a właściwie 2,5) to jest zdecydowanie za krótki czas by zdobyć gruntowne wykształcenie ogólne i zawrzeć przyjaźń na całe życie. Gimnazja nie wyrównują szans lecz wręcz utrwalają podział na tych po dobrych szkołach i słabych (w wieku 16 lat to już za późno na doganianie) Dołożyć jeszcze do tego reformę edukacji PO-PSL, która zniszczyła ogólnkoształcący charakter liceów to mamy obraz nędzy i rozpaczy.
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 22:04
0
Chcieliście pisu to macie, mam nadzieje,że i Karte nauczyciela zostanie zmieniona i pensum i wakacje będą inne
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 21:34
0
Przede wszystkim szkoła jest dla uczniów a nie nauczycieli. A SLD odnośnie reformy oświaty mówiło podobnie jak PIS i ZNP było wtedy cicho...
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 9 1

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 0 3

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 18 5

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 7 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 15 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 2 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 13 1

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 11 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 15 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 10 2

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 4 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.