Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 maja 2019 r.
12:36

NIK miażdży reformę edukacji. Według kontrolerów była nierzetelnie przygotowana i źle wdrażana

27 35 A A
2016 r. Protest lubelskich nauczycieli przeciwko reformie edukacji. Raport NIK potwierdził ich najgorsze obawy<br />
2016 r. Protest lubelskich nauczycieli przeciwko reformie edukacji. Raport NIK potwierdził ich najgorsze obawy
(fot. Maciej Kaczanowski)

Zastąpienie gimnazjów ośmioletnimi szkołami podstawowymi było zmianą nierzetelnie przygotowaną i źle wdrażaną – wynika z opublikowanego właśnie raportu Najwyższej Izby Kontroli. Krytyki nie uniknęły też pisane na kolanie podstawy programowe, niedostosowane do zmian sale lekcyjne i obciążenie finansowymi kosztami reformy samorządów. MEN odrzuca zarzuty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Reforma edukacji, której celem było m.in. stworzenie systemu oświaty na miarę XXI wieku została wprowadzona w niespełna dziewięć miesięcy. O tym, że przyniosła chaos i pogorszyła warunki nauki od dawna mówili rodzice, nauczyciele i samorządowcy.

MEN reformuje, samorząd płaci

Teraz takie same wnioski wysnuł NIK. Inspektorzy uznali, że minister edukacji nie dokonała rzetelnych analiz finansowych i organizacyjnych skutków wprowadzanych zmian. Dlatego subwencja oświatowa, z której miały być one sfinansowane, wzrosła o 6 proc, ale rzeczywiste wydatki samorządów na szkoły powiększyły się aż… o 12 proc.

Stało się tak, bo analizując potencjalne skutki reformy Anna Zalewska nie dysponowała m.in. pełnymi i rzetelnymi informacjami na temat kosztów reformy.

– Nie zgadzamy się, by nasi mieszkańcy ponosili koszty niewystarczającego finansowania reformy oświaty z budżetu państwa – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który podobnie jak prezydenci dziewięciu innych polskich miast złożyli w poniedziałek wezwania do zapłaty za – jak to określają – „reformę oświaty”. Za 2017 r. Lublin żąda 2,8 mln zł. Kwota za ubiegły rok nie została jeszcze wyliczona.

Zdublowany rocznik

Ale pieniądze to nie jedyna bolączka zmian w polskiej oświacie. Jest nią też szturm na szkoły średnie tzw. zdublowanego rocznika. Od września naukę rozpocząć ma ponad 705 tys. uczniów, czyli dodatkowo prawie 370 tys. absolwentów VIII klas szkół podstawowych. Rekrutacja będzie więc wyjątkowo trudna, a w szkołach zapanuje tłok i wielozmianowość. Dlaczego?

– Minister nie przeprowadził rzetelnych i kompleksowych analiz dotyczących możliwości przyjęcia do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych absolwentów VIII klas szkół podstawowych oraz III klas wygaszanych gimnazjów. Dane, które minister analizował, były niepełne i ograniczyły się do dostępności sal z 13 proc. szkół – uważają kontrolerzy NIK.

Stąd w ośmiu województwach liczba miejsc oferowanych w rekrutacji jest mniejsza od liczby uczniów szukających nowych szkół. W siedmiu województwach była wystarczająca lub, tak jak w przypadku Lubelszczyzny, większa (o 433 miejsca).

– Ten raport pokazuje, że rację mieliśmy my, samorządowcy, mówiąc od dłuższego czasu, że reforma jest źle oszacowana i wywoła określone koszty finansowe i społeczne. Ten podwójny rocznik jest tego przykładem. Musimy pomieścić w szkołach dwa razy tyle uczniów – stwierdził prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

– Już wiemy, że duża grupa uczniów nie dostanie się do wymarzonych szkół. To wina i odpowiedzialność pani minister edukacji Anny Zalewskiej – dodała z kolei posłanka PO Joanna Mucha (prezydent i posłanka towarzyszyli wczoraj szefowi PO Grzegorzowi Schetynie w Białej Podlaskiej – dop. red.).

NIK: niezbędna korekta podstaw programowych

NIK krytykuje też proces przygotowania nowych podstaw programowych, które nie są dostosowane do możliwości uczniów. Znacznie wcześniej mówili o tym rodzice.

– Lekcje codziennie od 8 do 15. Potem biegiem do domu, żeby nauczyć się do klasówek, odrobić lekcje, przeczytać lekturę. Nie ma czasu na zajęcia dodatkowe. Nie ma czasu dla rodziny. Nie ma czasu na zwyczajny odpoczynek i sen – denerwuje się mama siódmoklasisty z Lublina.

– Zdaniem dyrektorów szkół, do których NIK wystąpił po opinię, obowiązująca podstawa programowa jest zbyt obszerna, nieprzystająca do realiów szkolnych i przede wszystkim bardzo obciążająca dla uczniów. Ponadto wskazywano, że wiele treści jest zbędnych, a w konsekwencji nie ma czasu na utrwalanie rzeczy potrzebnych i ważnych – czytamy w raporcie.

Dlatego NIK apeluje m.in. o korektę podstaw programowych, zadbanie o poprawę warunków lokalowych i wyposażenia pracowni przedmiotowych.

MEN: Wszystko gra

Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na zarzuty NIK podkreśla, że reforma edukacji będąca odpowiedzią na oczekiwania większości Polaków została „starannie przygotowana, a jej wdrażanie jest stale monitorowane”.

Odpowiedzialna za reformę edukacji minister Anna Zalewska startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 12 obejmującego województwa dolnośląskie i opolskie.

e-Wydanie

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adam z Lublina / 23 maja 2019 o 12:53
+10
A Pani Zalewska w tym najtrudniejszym momencie zamiast próbować gasić pożary wybiera się jakby nigdy nic do Brukseli . W głowie się nie mieści taki brak odpowiedzialności za swoja pracę !
Avatar
Gość / 23 maja 2019 o 13:13
+9
Byłem rocznikiem, który chodził do gimnazjum. Było to już kilka lat po reformie, gdy wszystko okrzepło. Z doświadczenia wiem, że po pierwsze gimnazja to były siedliska patologii. Zupełnie nowe środowisko, do którego trafiali różni mieszani ze sobą ludzie, którzy się nie znają. To była mieszanka wybuchowa. Nie było warunków do nauki, bo wszelkie osiągnięcia prowadziły do tego, że odbiegało się od przeważnie niskiej średniej poziomu, a przez to stawało się outsiderem. Druga kwestia jest taka, że program w gimnazjum to była powtórka treści ze szkoły podstawowej. Nowości było w porywach 20%. Raport NIKu może miażdży reformę, ale sam fakt usunięcia gimnazjów jest bardzo na plus.
Byłem rocznikiem, który chodził do gimnazjum. Było to już kilka lat po reformie, gdy wszystko okrzepło. Z doświadczenia wiem, że po pierwsze gimnazja to były siedliska patologii. Zupełnie nowe środowisko, do którego trafiali różni mieszani ze sobą ludzie, którzy się nie znają. To była mieszanka wybuchowa. Nie było warunków do nauki, bo wszelkie osiągnięcia prowadziły do tego, że odbiegało się od przeważnie niskiej średniej poziomu, a przez to stawało się outsiderem. Druga kwestia jest taka, że program w gimnazjum to była powtórka treści ze s... rozwiń
Avatar
Adam z Lublina / 23 maja 2019 o 14:08
+8
Jako ojciec dwóch uczennic które skończyły gimnazja ( jedna w 2017, druga kończy w tym roku ) uważam że nie było niczego złego w tych szkołach. A za to że Zalewska zafundował młodszej "podwójny rocznik " już nigdy nie zagłosuje na żadnego polityka PiS.
Avatar
Janusz / 23 maja 2019 o 16:48
+7
Niestety czego pis nie dotknie to wszystko zepsuje. Stadnina koni arabów dogorywa , kraj się zadłuża na potęgę . Wszędzie wstawili sługusów w myśl zasady " mierny ale wierny". Likwidację gimnazjów osobiście popierałem ale sposób przeprowadzenia nie. ZROBILI TO PO PISOWSKU CZYLI NIJAK.
Avatar
Gosv / 23 maja 2019 o 14:25
+6
Jestem człowiekiem który ukończył 8-mioklasowa szkołe potem wiadomo szkoła średnia studia. Szkoła podstawowa przygotowała mnie z wiedzy ogólnej poprzez wspaniałą kadrę pedagogiczną. W chwili obecnej sam mam doczynienia z absolwentami gimnazjum którzy mówią o sobie jako elita tego kraju. Już na pierwszych zajęciach można zauważyć ogromne braki że szkoły podstawowej gimnazjum i średniej. Poprzez wypowiedzi można śmiało powiedzieć że większość tych ludzi nie zna języka polskiego wiedza oparta w większości o wiedzę z internetu. a majac 20 lat z czytaniem płynnym cofnęliśmy się do lat 50-tych ubiegłego wieku. Należy też zwrócić uwagę że część ludzi uczących w szkołach podstawowych czy gimnazjach to też nauczyciele z pierwszych lat istnienia gimnazjów w Polsce. Tak jak ma nauczyć głuchy głuchego mówić. Poziom nauczania z roku na rok jest niższy i to nie podlega żadnej dyskusji. Należało przy likwidacji gimnazjów również zweryfikować umiejętności nauczycieli oraz znieść kartę nauczyciela i wprowadzić kontrakty czyli umowy cywilno-prawne. Dałoby to oszczędności samorządom i nie prowadziłoby do patologii która obserwowaliśmy w kwietniu.
Jestem człowiekiem który ukończył 8-mioklasowa szkołe potem wiadomo szkoła średnia studia. Szkoła podstawowa przygotowała mnie z wiedzy ogólnej poprzez wspaniałą kadrę pedagogiczną. W chwili obecnej sam mam doczynienia z absolwentami gimnazjum którzy mówią o sobie jako elita tego kraju. Już na pierwszych zajęciach można zauważyć ogromne braki że szkoły podstawowej gimnazjum i średniej. Poprzez wypowiedzi można śmiało powiedzieć że większość tych ludzi nie zna języka polskiego wiedza oparta w większości o wiedzę z internetu. a majac 20 lat... rozwiń
Avatar
Tlove / 23 maja 2019 o 12:58
+6
"Jest super, jest super, więc o co ci chodzi?"
Avatar
tellchar / 23 maja 2019 o 17:55
+5
NIK to kwiatkowski z PALTFORMY ???   ps JAK MOGŁA BYĆ DOBRZE WDRAŻANA? , PRZECIEZ NAUCZYCIELE (znp to ex pzpr - czyli antypis) WALNELI KLASYCZNEGO FOCHA ... BO TRZEBA BYŁO NOWY PROGRAM OPRACOWAĆ ... I GRATISY  ZA PODRĘCZNIKI SIĘ SKOŃCZYŁY... BO 1000 KASIORY PISIORY NIE DALI ?!
 To ciekawe, że jak w tamtym roku NIK skrytykował PO za braki w realizacji programu budowy autostrad i dróg ekspresowych to wszyscy chwalili obiektywizm Kwiatkowskiego. A jak teraz NIK krytykuje PiS to już jest nieobiektywny... 
Avatar
KL / 23 maja 2019 o 14:56
+5
Tak się kończy zatrudnianie koleżanek na stanowiskach wiceministrów, dyrektorów departamentów, ekspertów itp itd.
Avatar
Lubelanka / 23 maja 2019 o 13:19
+4
Takie wyniku można było się spodziewać. Reforma nieprzemyslana, oparta na "niczym". Jej szybkość wdrażania mogła się skończyć katastrofą. Współczuję rodzicom i ich dzieciom. A Pani minister powinna być natychmiast pociagnieta do odpowiedzialności. Tylko jak tego dokonać??. Nie dopuścić, aby uciekła do Europarlamentu.
Avatar
Piotr / 23 maja 2019 o 15:10
+3
Przeczytajcie sobie darmowy rozdział „Dlaczego mózgowcy nie są popularni?”, książki „Hakerzy i malarze. Wielkie idee ery komputerów”. Opisuje problemy w USA, jakie występują w szkołach ***czytelnia.wiedzanaplus.pl/ebook/hakerzy-i-malarze-wielkie-idee-ery-komputerow
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 17:47
0
E, lepsio nie siej propagandy jak jaruzelski
Avatar
Najważniejsze że zlikwidowano gimnazja / 28 maja 2019 o 15:17
+1
Najważniejsze że zlikwidowano gimnazja i przywrócono system 8+4/5
Avatar
Lepsio / 26 maja 2019 o 05:10
0
Jak szefami NIK czy RPO są partyjniacy z Sekty Pancernej Brzozy to jaka może być opinia Tych jakże OBIEKTYWNYCH Panów? Dostali PO .... Ci nasi nauczyciele to teraz szukają wśród nasich obrońców. A przecież Korniszon może Wam załatwić POdwyżki jak odbierze Grekom te 6,5 miliarda euro co Im POżyczył bo w Grecji był kryzys. Kryzys w Grecji już minął dawno ale szkopy klepią, żeby nie odbierać Grekom swoich kredytów bo znów tam będzie kryzys. Prawie tak jak Iran po II wojnie dał kredyt w wysokości 140 mln US Dolar Egiptowi z uwagą, że zwrot nastąpi jak w Egipcie nastąpią lepsze czasy. I Król Egiptu rzekł do swego ministra finansów:" lepsze czasy nigdy nie nastąpią i przyjm to jako dochód Egiptu. Za rok pogonił naród Króla i Ten jakże udany Król zmarł na wygnaniu w Rzymie. A te 6,5 miliarda euro to ca 30 mld PLN. Sekta Pancernej Brzozy tylko takie transakcje POtrafiła czynić. Dobrze, że nie sprzedali szkopom LOTu za 2 PLN. A już LOT był na uwadze Amber Gold.
Jak szefami NIK czy RPO są partyjniacy z Sekty Pancernej Brzozy to jaka może być opinia Tych jakże OBIEKTYWNYCH Panów? Dostali PO .... Ci nasi nauczyciele to teraz szukają wśród nasich obrońców. A przecież Korniszon może Wam załatwić POdwyżki jak odbierze Grekom te 6,5 miliarda euro co Im POżyczył bo w Grecji był kryzys. Kryzys w Grecji już minął dawno ale szkopy klepią, żeby nie odbierać Grekom swoich kredytów bo znów tam będzie kryzys. Prawie tak jak Iran po II wojnie dał kredyt w wysokości 140 mln US Dolar Egiptowi z uwagą, że zwrot nastą... rozwiń
Avatar
gosc / 24 maja 2019 o 17:58
-2
Programy sa te same od 10 lat przynajjmniej w tresci . W taki sam sposob olalo PO i PIS edukacje. Przez czle 3 lata podstawowki uzupelnianie luk zamiast pisanie calych zdan. Durne ocenianie ksztaltujace tylko wyglad lekcji a nie wiedze ucznia. Przez to malo czadu na utrwalanie materialu i na praktyczne zastosowanie wiedzy. Potrzeba madrego czlowieka do naprawy sysyemu a nie kogos z rodziny rzadzacych
Avatar
dyktatorek / 24 maja 2019 o 10:44
+2
Przed deformą w sp uczyły się 6-latki z 12- latkami, po deformie 7-latki z 15-latkami. Program nauczania z ubiegłego wieku, niedostosowany do rzeczywistości. Brak sal lekcyjnych w szkołach podstawowych. Dzieci uczą się na korytarzach i do godziny 18. 2 godziny lekcji religii tygodniowo od przedszkola!!!!!!sic
Avatar
Bolo / 23 maja 2019 o 23:10
0
Gość POdpisany jako Adam z Lublina to dyrektor Paderewskiego!
Avatar
Wwww / 23 maja 2019 o 23:08
+1
Trzy pierwsze roczniki 86, 87 i 88, które szły do gimnazjum też miały niezły bajzel. Przez klasy 4-6 szły programem przewidzianym dla 8 letniej szkoły podstawowej, a po 6 klasie zaczynali gimnazjum. W 6 klasie przez rok mieli fizykę. Historie w 6 klasie kończyli na rozbiorach, by w gimnazjum zacząć ja od starożytności. Podobne zamieszanie było z j. polskim, biologia, geografia. Dopiero rocznik 89, który od 4 klasy szedł już innym programem poszedł do gimnazjum w sposób logiczny.
Avatar
Sebastian / 23 maja 2019 o 22:57
-1
Nie chce mi się  wkolko powtarzać, ale napiszę jeszcze raz. Po pierwsze szef NIK Kwiatkowski to człowiek z PO więc jak ma chwalić reformę PiS. Po drugie 4 letnie liceum i 5 letnie technikum to nie nowość, 20 lat temu liceum trwało 4, a technikum 5 lat. Roczniki były tak liczne jak obecnie jeden zdublowany.  Papiery można było złożyć tylko do jednej szkoły, gdzie pisało się egzamin wstępny. To było w latach 90-tych. Jeszcze wcześniej, za komuny, liceow było jeszcze mniej, nie było szkół prywatnych, społecznych i każdy się gdzieś uczył.
Avatar
tellchar / 23 maja 2019 o 17:55
+5
NIK to kwiatkowski z PALTFORMY ???   ps JAK MOGŁA BYĆ DOBRZE WDRAŻANA? , PRZECIEZ NAUCZYCIELE (znp to ex pzpr - czyli antypis) WALNELI KLASYCZNEGO FOCHA ... BO TRZEBA BYŁO NOWY PROGRAM OPRACOWAĆ ... I GRATISY  ZA PODRĘCZNIKI SIĘ SKOŃCZYŁY... BO 1000 KASIORY PISIORY NIE DALI ?!
 To ciekawe, że jak w tamtym roku NIK skrytykował PO za braki w realizacji programu budowy autostrad i dróg ekspresowych to wszyscy chwalili obiektywizm Kwiatkowskiego. A jak teraz NIK krytykuje PiS to już jest nieobiektywny... 
Avatar
Janusz / 23 maja 2019 o 16:48
+7
Niestety czego pis nie dotknie to wszystko zepsuje. Stadnina koni arabów dogorywa , kraj się zadłuża na potęgę . Wszędzie wstawili sługusów w myśl zasady " mierny ale wierny". Likwidację gimnazjów osobiście popierałem ale sposób przeprowadzenia nie. ZROBILI TO PO PISOWSKU CZYLI NIJAK.
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej
Lubelskie
galeria

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej 5 5

Najpierw zginą ryby, później wyniosą się ptaki wodne. To nie jest scenariusz rozpisany na lata. Stawy Echo wysychają już. Cała nadzieja w mokrej jesieni i śnieżnej zimie. Letnie, nawet największe ulewy, nic nie zmienią

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów 0 0

Jeden złoty, sześć srebrnych i cztery brązowe – tyle medali wywalczyli przedstawiciele naszego regionu podczas rozegranych w Ciechanowie mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji 0 16

Od jesieni ubiegłego roku twa przebudowa ulic przy starym rynku w Końskowoli. Uciążliwa inwestycja denerwuje kierowców. Tymczasem samorządowcy przyznają, że mają kłopoty z wykonawcą robót. Grożą zerwaniem umowy z wyłonioną w przetargu firmą

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony
galeria

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony 19 138

Coraz bardziej przesądzony jest wynik czwartkowego głosowania rozstrzygającego o losie górek czechowskich. Podczas głosowań w komisjach większość radnych opowiada się za prezydenckim projektem studium przestrzennego, które ma umożliwić budowę osiedli mieszkaniowych na 25 ha dawnego poligonu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019 0 0

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję
galeria

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję 108 96

Nietypowy happening zorganizowali we wtorek wieczorem przeciwnicy budowy bloków mieszkalnych na górkach czechowskich. Ich akcję próbowała udaremnić Straż Miejska

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej 11 10

Zaczęła się budowa peronu na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachód w ciągu odnawianej linii do Warszawy. Pociągi mają tutaj wrócić pod koniec września. Tymczasem już w lipcu kolejarze zafundują lubelskim kierowcom dość duże utrudnienia w ruchu

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci 18 4

Znaczna część mieszkańców północno-wschodniej części Puław w poniedziałek została odcięta od dostępu do ciepłej wody. Nie ma jej w ponad 70 budynkach wielorodzinnych. To skutek wymiany starej sieci ciepłowniczej.

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda 0 8

We wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zeznawał w procesie o zniesławienie, jaki miejskiemu radnemu i doradcy wojewody Tomaszowi Pitusze wytoczył organizator manifestacji

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego 12 23

Za dwa tygodnie zapadnie wyrok w sprawie byłej lubelskiej radnej PiS Anny Jaśkowskiej, która nazwała Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem, komunistą i agentem NKWD”. O zniesławienie pozwali ją synowie byłego premiera

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni 19 30

W czwartek ma zapaść decyzja w sprawie 13-piętrowego bloku na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki. Taką budowę planuje inwestor, który chce stawiać blok o wysokości 43,5 m, chociaż plan zagospodarowania pozwala na maksymalnie 26 m. Decyzja należy do Rady Miasta

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie 0 1

Kosmetyki naturalne coraz częściej pojawiają się na drogeryjnych półkach. W związku z tym nasuwa się pewne bardzo ważne pytanie. Czy działają? Jakie mają właściwości?

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków 0 0

Piłkarze z Łęcznej już drugi tydzień ciężko trenują, a w środę i niedzielę rozegrają kolejne mecze kontrolne. Ich rywalami będą zespoły Znicza Pruszków i Sokoła Adamów

Świece sojowe - ekologiczna alternatywa

Świece sojowe - ekologiczna alternatywa 0 0

Nawet, gdy jesteśmy osobami szanującymi środowisko i dbającymi o ekologię, niestety nie zawsze mamy wpływ na jakość produktów, które są wyposażeniem naszego domu. Czasami niektóre rzeczy muszą być wyprodukowane z nie do końca ekologicznych tworzyw, inaczej ich działanie będzie stało pod znakiem zapytania.

Kolejne urodziny w ZOO w Zamościu

Kolejne urodziny w ZOO w Zamościu 1 1

Miało być cesarskie cięcie, ale obyło się bez niego. W zamojskim Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Millera urodził się daniel. To potomek pary podarowanej w 2014 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.