Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 maja 2019 r.
15:42

Bicie, kopanie, gryzienie to w klasie codzienność. Tylko, że agresor wcale nie jest złym dzieckiem

47 45 A A

Pierwszaki z jednej z lubelskich podstawówek boją się chodzić na lekcje. Sprawa jest trudna, bo agresor z ich klasy wcale nie jest złym dzieckiem. Ma dysfunkcję - zespół Aspergera. – Syn nie jest agresywny. Broni się tylko wtedy gdy zostaje zaatakowany – przekonuje mama chłopca. – A my nie powinniśmy być tak stygmatyzowani.

To, że jedno z dzieci zachowuje się „dziwnie” rodzice uczniów klasy pierwszej zauważyli już podczas rozpoczęcia roku szkolnego.

– Chłopiec był pobudzony, nie był w stanie skupić uwagi na nauczycielu, nie reagował na próby uspokajania – relacjonuje jedna z mam. – Ale to pierwsza klasa, wszystkie dzieci były zestresowane. Nikomu z nas nie zapaliła się czerwona lampka. Później było już tylko gorzej.

Jak relacjonują rodzice, „incydenty” z udziałem chłopca powtarzają się regularnie. Zamykanie innych dzieci w szatni, popychanie, kopanie, zamachnięcie się na koleżankę krzesłem. A także popychanie i bicie – rękoma i przedmiotami, które wpadną w ręce: książkami, klockami wielkości pudełka po butach. 

– W październiku uderzył jednego z chłopców plecakiem, drwił z niego, złapał go za szyję i uderzył kilkakrotnie głową swojego kolegi o ścianę. Zdarzyło się to przy wszystkich dzieciach z klasy oraz nauczycielce. Interweniowała szkolna pielęgniarka oraz pedagog. Ustalono wtedy, że dziecko powinno zostać zdiagnozowane – wspominają rodzice.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 25,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 30 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
90 dni
koszt: 70,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 90 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
180 dni
koszt: 140,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 180 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
360 dni
koszt: 260,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 360 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
* poza reklamami w treściach wideo z zewnętrznych serwisów

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 dni temu o 16:11
+32
Może zabić ale wcale nie jest agresywny. Aha. Dlaczego zdrowe dzieci mają być narażone ma "chorobę " tego dziecka? To jest szkoła a nie karny obóz.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 16:43
+24
No i co z tego że chory? Jeśli stwarza zagrożenie to chyba logiczne, że nawet coś z tym zrobić. Czy trzeba czekać aż się tragedia stanie? Jak zwykle mądry Polak po szkodzie.
Avatar
. / 6 dni temu o 17:34
+19
Ale mi wytłumaczenie: chory i już! Tzn. może nawet kogoś pobić/zabić bo chory? Izolować go trzeba ot co! A nie pier.lić że chory. Normalni cierpią bo on ma "żółte papiery" no po prostu zaj.iście... Rodzinka powinna stuknąć się w te puste łby.
Avatar
obserwator / 6 dni temu o 18:23
+17
Dla takich dzieci są specjalne szkoły gdzie personel jest odpowiednio przeszkolony do radzenia sobie z tego typu zaburzeniami. Przy takich zachowaniach jak opisano niema gwarancji że szkoła zapewni bezpieczeństwo jak i odpowiedniego poziomu nauczania dla pozostałych uczni.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 19:28
+15
Nic przemocy nie usprawiedliwia. Są specjalne szkoly, gdzie jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna. To odpowiednie miejsce dla tego chłopca. A później kolejna tragedia jak w Warszawie.
Avatar
MM / 6 dni temu o 18:02
+15
Co to za wytłumaszenie że dzieci go prowokują ? nic nie tłumaczy agresji ,zarówno psychcznej jak i fizycznej ......nikogo !
Avatar
We / 6 dni temu o 22:20
+14
Kto wydał pozwolenie (opinię)że takie dziecko chodzi ze zdrowymi dziecmi.Specjalna sxkoła powinna byc gdzie jest kilkoro dzieci w klasie.Dlaczego normalne dzieci muszą przeżywac traumę idac do sxkoły.Rodzice powinni protestowac u władz.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:01
+13
Wyrozumiałości? Dla agresji! Zero tolerancji dla przemocy. Bez względu na zaburzenie!
Avatar
Rodzic / 5 dni temu o 01:53
+13
Nikt tu nie mówi o izolacji. Chodzi o zdrowe podejście do sprawy zarówno rodziców chłopca jak i innych organów. Czy naprawdę dobrym rozwiązaniem jest dla tego chłopca dalsze uczęszczanie do publicznej placówki, która nie ma oddziałów integracyjnych? Klasa liczy ponad 20 osób, w szkole jest ok. 1300 dzieci, do tego dochodzą różne bodźce i sytuacje w których szkoła nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa innym dzieciom. Bo niby jak? Nauczyciel nie towarzyszy uczniom w każdej sekundzie ich pobytu w szkole. Nie jest w stanie mieć oczu dookoła głowy dzień w dzień. W klasie jest nauczyciel wspomagający, ale jest tam też drugi chłopiec z tym samym zaburzeniem, który też wymaga pomocy. Nie zapominajmy o pozostałych ponad 20 jednostkach w tej klasie, które jednak chciałyby czas w szkole spędzić w spokojnej atmosferze skupiając się na nauce i zabawie, a nie na tym czy ktoś ich zaraz uderzy, napluje w twarz, a może popchnie na basenie, bo nie spodoba mu się ćwiczenie narzucone przez nauczyciela! Wszystkie te sytuacje już miały miejsce w tej klasie, więc nie są wzięte "z sufitu". Czy to nie za dużo jak na jedną klasę? Czy naprawdę ma dojść do tragedii, żeby ktoś tutaj się opamiętał? Proszę nie zarzucać nam braku tolerancji i empatii, bo przed tym artykułem, nie jednokrotnie były podejmowane próby współpracy, były dawane szanse dziecku i jego rodzicom. Każdy tłumaczył to zaburzeniem, chorobą, dysfunkcją. Również my jako rodzice. Ale miarka przebrała się w momencie kiedy agresja narosła do tego stopnia, że potrzebne było zaangażowanie policji i pogotowia, a dzieci zaczęły obwiniać siebie zaistniałą sytuacją, mimo, że nie były winne, bo zostały zaatakowane znienacka.
Nikt tu nie mówi o izolacji. Chodzi o zdrowe podejście do sprawy zarówno rodziców chłopca jak i innych organów. Czy naprawdę dobrym rozwiązaniem jest dla tego chłopca dalsze uczęszczanie do publicznej placówki, która nie ma oddziałów integracyjnych? Klasa liczy ponad 20 osób, w szkole jest ok. 1300 dzieci, do tego dochodzą różne bodźce i sytuacje w których szkoła nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa innym dzieciom. Bo niby jak? Nauczyciel nie towarzyszy uczniom w każdej sekundzie ich pobytu w szkole. Nie jest w stanie mieć oczu dookoła ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 dni temu o 16:02
+13
w Łęcznej jest to samo! są szkoły specjalne
Avatar
Gość / 2 dni temu o 23:22
+4
Ta szkoła nie posiada oddziałów integracyjnych!!! Dzieci boją się chodzić do szkoły!!! Tak nie może być!
Avatar
Zuzia.zia / 2 dni temu o 18:13
+6
To nie jest pierwsza tego typu sytuacja w tej szkole.Rodzice przerisują swoje dzieci do innych klas,czy szkół,ponieważ nic w tym temacie się nie zmienia.Dziecko które stwarza realne zagrożenie dla pozostałych uczniów rządzi się w tym momencie większymi prawami -to nie jest w porządku.
Avatar
Kiwi / 3 dni temu o 22:04
+1
Odizolowac wariata...czemu inni maja przez niego cierpiec...
Avatar
rodzic / 3 dni temu o 18:06
+5
Rodzice! Zacznijcie walczyc o swoje dzieci! Zbierzcie się i zbiorowo wypiszcie swoje dzieci ze szkoły. Przemocowiec zostanie sam. Niedlugo do tego dojdzie w większości szkół mających takie sytuacje.. Nie można dopuścić do tego żeby agresja zdominowała. Zmuszanie dzieci do przebywania z agresywnym to przemoc.
Avatar
ktos / 3 dni temu o 09:56
+3
os.oby z autyzmem i aspergerem SA UPOSLEDZONE i to BARDZO! Jest to przede wszystkim uposledzenie emocjonalne, nie mają wrazliwości na innych. A czynności intelektualne wykonują mechanicznie. Czytajcie: Adam Lanza i inni To nas czeka.
Avatar
praw / 3 dni temu o 09:27
+2
agresja pod kazdą postacią jest bezwzględnym wskazaniem do odizolowania agresora od normalnych dzieci.
Avatar
Gość / 3 dni temu o 01:28
+4
Żadna niepełnosprawność czy dysfunkcja nie może być przyzwoleniem na stosowanie agresji i przemocy!!
Avatar
Zeb McCahan / 4 dni temu o 23:34
0
Do "rdr" - sam jesteś zaburzony!
Avatar
Jan / 4 dni temu o 17:41
+2
Widzę że, większość pisze o Tym biednym dziecku jak by było upośledzonę a dzieci z zespołem Aspargera są bardzo inteligentne  dzieci te potrzebują terapii  dobrego nauczyciela wspomagającego a nie izolacji w ten sposób zrobić można więcej szkód niż pożytku. Proponuję spotkanie edukacyjne dla rodziców i ucznów z psychologiem ale nie szkolnym bo oni nie są przygotowani tu trzeba psychologa który,  na codzień zajmują się pracą z dziećmi z Aspargerem . Czas nauczyć co to jest Asparger  bo dorośli są gorsi od dzieci i szczują swoje dzieci nawet nie świadomie rozmawiając o tymw domu. Drogą mamo dziecka nie poddawaj się Twoja pociecha w niczym gorsza od tych dzieci które szczycą się nazywać "ZDROWYMI"  LUDZIE wyrozumiałości się naucie
 Otóż Asperger jest autyzmem wysokofunkcyjnym a opisane zachowanie raczej wskazuje na autyzm. 
 Otóż Asperger jest autyzmem wysokofunkcyjnym a opisane zachowanie raczej wskazuje na autyzm.  rozwiń
Avatar
rdr / 4 dni temu o 15:24
+5
To prawda, rodzi się coraz więcej takich. I coraz większe zagrozenie stanowią dla normalnych, ktorzy powinni miec spokojne warunki do nauki, bo w przyszlosci będą na tych zaburzonych pracować.
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy aquapark kosztował 33 mln zł. Mieszkańcy niezainteresowani, dług rośnie
galeria

Nowy aquapark kosztował 33 mln zł. Mieszkańcy niezainteresowani, dług rośnie 0 2

– Park Wodny to wizytówka miasta. Nowoczesny obiekt z powodzeniem powinien zaspakajać potrzeby mieszkańców na sport i rekreację – mówi Grzegorz Orzełowski, prezes Chełmskiego Parku Wodnego. – Jednak ciągle brakuje nam klientów, szczególnie w godzinach rannych i przedpołudniowych

Fraszki między informacjami: "Pan baron o narodzinach"
miasto poezji

Fraszki między informacjami: "Pan baron o narodzinach" 3 0

Trwa w Lublinie festiwal Miasto Poezji. Tradycyjnie bierzemy udział „Wierszami między newsami”

Nowy sztab szkoleniowy Górnika i powrót klubowej legendy

Nowy sztab szkoleniowy Górnika i powrót klubowej legendy 0 0

Po tym jak z „zielono-czarnymi” pożegnał się trener Marcin Broniszewski zarząd klubu bardzo szybko znalazł na jego miejsce nowego szkoleniowca. W nadchodzącym sezonie za wyniki zespołu odpowiadać będzie Kamil Kiereś

Lublin zamienił się w Miasto Poezji [zdjęcia[
galeria

Lublin zamienił się w Miasto Poezji [zdjęcia[ 0 1

Nawet najmłodsi już zostali wciągnięci w tryby rymów, rytmów, akcentów i strof. Wystarczy przejść przez plac Litewski, zagapić na tekstową reklamę wielkoformatową albo usiąść w cieniu drzew w… Bramie Grodzkiej. Nie mówiąc o wielkiej ilości Mieszkań Poezji czyli wydarzeń, które mógł zorganizować każdy. Wszystko to Miasto Poezji.

MŚ U-20: Polska - Kolumbia 0:1 [RELACJA NA ŻYWO]

MŚ U-20: Polska - Kolumbia 0:1 [RELACJA NA ŻYWO] 0 0

O godzinie 20.30 w Łodzi nasza reprezentacja młodzieżowa prowadzona przez Jacka Magierę zmierzy się ze swoimi równieśnikami z Kolumbii. Czy Biało-Czerwoni rozpoczną zmagania na Mundialu od wygranej?

SMS-y od radnego ze służbowej komórki wielu zaskoczyły. Będą konsekwencje?

SMS-y od radnego ze służbowej komórki wielu zaskoczyły. Będą konsekwencje? 7 25

Do głosowania na PiS zachęcał doradca wojewody i lubelski radny miejski Tomasz Pitucha. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie korzystał przy tym ze służbowego telefonu. – To niedopuszczalne – komentuje rzecznik wojewody. Ale urzędnik konsekwencji nie poniesie. – On tylko się pomylił

MŚ U-20: Tahiti-Senegal 0:3 na Arenie Lublin. Najszybszy gol w historii [zdjęcia]
galeria

MŚ U-20: Tahiti-Senegal 0:3 na Arenie Lublin. Najszybszy gol w historii [zdjęcia] 3 3

To się nazywa udane rozpoczęcie turnieju. W pierwszym meczu mistrzostw świata do lat 20, który rozgrywany był na Arenie Lublin Senegal łatwo pokonał Tahiti 3:0. Bohaterem drużyny z Afryki był Amadou Sagna – zdobywca wszystkich, trzech goli, w tym jednego, rekordowego.

Kaczyński w Rykach o Euro i wyborach do PE. "Rozstrzygające o przyszłości naszej cywilizacji"

Kaczyński w Rykach o Euro i wyborach do PE. "Rozstrzygające o przyszłości naszej cywilizacji" 1 21

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz posłanka Elżbieta Kruk pojawili się w czwartek w Rykach. Na finiszu kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego szef partii rządzącej zachęcał do udziału w głosowaniu. Przekonywał, że głos na PiS to brak euro i szybszy wzrost gospodarczy.

Protest w Warszawie. Fizjoterapeuci z Lublina wrócili do pracy

Protest w Warszawie. Fizjoterapeuci z Lublina wrócili do pracy 0 2

Fizjoterapeuci zaostrzyli protest. Od wtorku razem z diagnostami laboratoryjnymi prowadzą głodówkę w warszawskim szpitalu przy ul. Żwirki i Wigury. Od początku brali w niej udział pracownicy z jednego z lubelskich szpitali (na razie jako jedyni z województwa lubelskiego), ale w czwartek wrócili do pracy.

Cofanie liczników w samochodach. Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Cofanie liczników w samochodach. Kiedy ustawa wejdzie w życie? 0 4

25 maja miały wejść w życie przepisy zaostrzające kary za cofanie liczników. Za sprawą legislacyjnego bałaganu, tak się jednak nie stanie.

Stadion w Białej Podlaskiej ze znakiem zapytania

Stadion w Białej Podlaskiej ze znakiem zapytania 0 2

Wciąż nie wiadomo, w jakiej koncepcji miasto przebuduje stadion. Póki co odbyło się tylko spotkanie z podwykonawcami.

Kolejna trąba powietrzna w woj. lubelskim? Zjawisko uchwycili nasi czytelnicy [wideo, zdjęcia]
film

Kolejna trąba powietrzna w woj. lubelskim? Zjawisko uchwycili nasi czytelnicy [wideo, zdjęcia] 64 15

W czwartek przez woj. lubelskie, najprawdopodobniej przeszła kolejna trąba powietrzna. Zdjęcia przysłał nam czytelnik Miłosz Sulowski

Zbudują szerokie tory w Terespolu. Ważna inwestycja na granicy

Zbudują szerokie tory w Terespolu. Ważna inwestycja na granicy 0 1

Zwiększą się możliwości przeładunku towarów na przygranicznej stacji Terespol. Wszystko dzięki nowej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych

Strażacka defilada na przebudowanym placu w Świdniku [zdjęcia]
galeria

Strażacka defilada na przebudowanym placu w Świdniku [zdjęcia] 0 11

Plac Konstytucji 3 Maja w Świdniku jest już otwarty. Po gruntownej przebudowie miejsce to bardzo się zmieniło. W czwartek świętowali tam strażacy.

Chce pomóc na własny koszt, urzędnicy zwlekają z decyzją. "Czekam od marca"

Chce pomóc na własny koszt, urzędnicy zwlekają z decyzją. "Czekam od marca" 0 14

Paweł Romański, prezes puławskiego Towarzystwa Szkolnego „Nauka i Praca” chce na własny koszt wykonać podjazd dla osób niepełnosprawnych. Od marca czeka na decyzję miejskich urzędników.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.