Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

4 września 2019 r.
10:47

Nowe przedmioty w szkołach? Nauczyciele zbierają podpisy

12 17 A A
– Nowe przedmioty to kolejne obciążenie dla dzieci – uważa wielu rodziców<br />
– Nowe przedmioty to kolejne obciążenie dla dzieci – uważa wielu rodziców

Już nie tylko język polski czy matematyka. Pojawiają się pomysły na prowadzenie w szkołach nowych zajęć. Ostatnim z nich są lekcje o zmianach klimatu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pedagodzy z Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli zbierają podpisy pod petycją o wprowadzeniu do szkół zajęć związanych z zmianami klimatycznymi.

– Są niezwykle potrzebne – uważa Alicja Barcikowska z Fundacji Sanctus Nemus z Izbicy, która petycję już podpisała. – O sytuacji związanej z zanieczyszczeniami i zmianami klimatu trzeba mówić głośno. Tylko odpowiednia edukacja prowadzona już od najmłodszych lat może nauczyć ludzi troszczyć się o środowisko. Teraz ta tematyka znajduje się dopiero w programie liceum przy okazji zajęć z geografii i fizyki.

Ale pomysłów na wprowadzenie do szkół nowych zajęć jest więcej. Główny Inspektor Sanitarny chciałby, aby w szkołach odbywały się lekcje poświęcone szkodliwości stosowania dopalaczy oraz lekcje mówiące o zagrożeniach związanych z e-papierosami.

– Chcemy pokazać, że e-papierosy prowadzą do uzależnienia do nikotyny, wpływają negatywnie na płuca, że istnieje też zagrożenie, że będą one narzędziem do podgrzewania substancji psychoaktywnych – mówi Jan Bondar, rzecznik GIS. 

Rzecznik Praw Obywatelskich chciałby wprowadzenia w polskich szkołach obowiązkowej edukacji seksualnej, która przyczyniłaby się do zmniejszenia ilości ciąż wśród nastolatek; spadku zachorowań na infekcje przenoszone drogą płciową oraz przestępstw na tle seksualnym. Jej efektem mógłby być też spadek zachowań homofobicznych. 

Z kolei rzecznik praw pacjenta postuluje wprowadzenie wiedzy o zdrowiu. – Przykładowy program mógłby obejmować zasady zdrowego trybu życia, prawa i obowiązki pacjenta, podstawy organizacji systemu ochrony zdrowia – proponuje.

Ale to nie wszystkie propozycje. Szef Komisji Nadzoru Finansowego apeluje o wprowadzenie do szkół lekcji finansów osobistych. Tematyka: jak działa rynek finansowy, co to jest budżet, inflacja, PKB. Są też pomysły, by wprowadzić lekcje patriotyzmu, tolerancji, demokracji.

W tym roku w Lublinie najmłodsi uczniowie podstawówek będą mogli się uczyć podstaw ekonomii. Tego, czym są pieniądze, jak je oszczędzać i zarabiać, dowiedzą się z podręcznika, jaki za sprawą radnego Michała Krawczyka i Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan” trafia właśnie do szkolnych bibliotek. 

– Wszystkie te pomysły są bardzo dobre i potrzebne, ale trzeba pamiętać, że uczniowie są i tak przeciążeni nauką. Dlatego nie powinno się wprowadzać nowych lekcji, a jedynie na podstawie dobrych pomysłów organizować lekcje wychowawcze – uważa pani Ewa, mama siódmoklasisty z Lublina.

– Pomysły są doskonałe, ale powinny być realizowane wyłącznie na pierwszym etapie nauki. Potem dzieci i tak mają za dużo lekcji – uważa pan Paweł, ojciec piątoklasistki.

– Uczniowie są przeciążeni nauką – przyznaje Alicja Barcikowska, ale z pomysłu się nie wycofuje. – Powinniśmy wchodzić do szkół z nowymi treściami, ale na pewno nie traktowanymi jako odrębne lekcje, ale jako zajęcia dodatkowe.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 12:20
+20
Większość z tych tematów powinna być realizowana na godz. Wychowawczej.
Avatar
ddd / 4 września 2019 o 10:55
+17
A może dodatkowe lekce matematyki, historii i polskiego? Klimat? dzieci maja to załatwić na przyrodzie! od tego to jest.
Avatar
Teacher A. / 4 września 2019 o 11:48
+12
Wszystko to można zmieścić w ramach istniejących przedmiotów, na których to zajmuje się głównie głupotami, zamiast rozmawiać z młodzieżą choćby o podstawowych sprawach z ochrony zdrowia i klimatu. Gruntowna reforma programowa jest potrzebna, a nie "nowe przedmioty". Tyle że politykom nie na rękę jest myślące społeczeństwo, i tak otwór odbytowy pantofelka jest na lekcjach ważniejszy niż profilaktyka.
Avatar
HI / 4 września 2019 o 10:56
+11
"Nowe przedmioty w szkołach? Nauczyciele zbierają podpisy"*** Tak, tak. Nauka zbierania podpisów jest obecnie bardzo ważna. Ileż to można załatwić, zbierając podpisy . . .
Avatar
Mark / 4 września 2019 o 10:52
+10
A może przedmiot demaskujący wszechobecny marksizm kulturowy i celowe oglupianie społeczeństw przez globalnych komunistów agendy NWO?
Avatar
Japolan / 4 września 2019 o 11:17
+7
Do tego lekcje stawiania wieżowców z kartonu oraz wciskania mieszkań frajerom.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 12:52
+6
Głupota. Globalne ocieplenie to wymysł lewaków. Człowiek był dopiero w planach a Ziemia była skuta lodem, lub przeciwnie, nawet na biegunach rosła roślinność tropikalna.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 11:26
+6
To wśród tych ekologicznych tematów zawrzyjcie jeszcze jeden ,taki uświadamiający że drzewa zjedzone przez kornika drukarza tlenu już nie dają . Myślę że to bardzo ważny temat którego nie rozumieją ci pseudo ekolodzy którzy to swoją głupotą zarażają najpierw ulicę a potem zagranicę.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 23:33
+4
Jak dla mnie potrzebny jest przedmiot na którym można się nauczyć który urząd czym się zajmuje, jak wypełnić pita, założyć działalność, złożyć wniosek o dotacje, pozyskać sponsorów, jak konstruować umowy i je czytać, zapoznanie z prawami pracownika, konsumenta, pacjenta ect. W tym spora część społeczeństwa w ogóle się nie orientuje, a młodzież po skończeniu szkoły w tych tematach polega głównie na rodzicach, bo nie ma na kim tak naprawdę
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 20:09
+3
Ta i ciekawe gdzie te dodatkowe zajęcia uczniowie wcisną, jak zobaczyłem jak teraz przykładowe plany zajęć wyglądają to ręce mi opadły. Ja powiem jak to wyglądało za moich czasów, miałem tą (nie)przyjemność, że cały okres mojej edukacji to były rządy PO-PSL. I powiem tak - wszystko chyliło się już wtedy ku upadkowi, przeszedłem wszystkie możliwe reformy edukacyjne i mówiąc kolokwialnie były o kant d... potłuc. W gimnazjum nawalone było tyle zajęć, że zwyczajnie nie miałem siły jechać ani na jakieś dodatkowe zajęcia ani nawet na korepetycje z czegoś. Do gimnazjum do którego chodziłem lekcje w najlepszym wypadku kończyły się o godzinie 14 z hakiem ale na ogół wychodziło się sporo minut po godzinie 15 a czasem po godzinie 16-tej. Nauki było w cholerę dużo ale to akurat na plus, bo to uczyło obowiązkowości, ale wtedy jako dziecko tego nienawidziłem, zresztą nie ja jeden. Nie mam pojęcia o chodziło w reformie gimnazjalnej ale to nieważne. Potem było liceum - chyba najlepszy czas jaki można sobie wyobrazić, luz, imprezy ale przede wszystkim sympatyczny kontakt z rówieśnikami - w przeciwieństwie do gimnazjum w liceum nikt sobie nie dokucza, nie dręczy, raczej panuje dobra atmosfera, bezkonfliktowa. W liceum było tak, że na pierwszym roku były wszystkie przedmioty i tak samo irytujący plan zajęć jak w gimnazjum - długie siedzenie w szkole i potem człowiek nie wie jak się nazywa. natomiast w 2 i 3 klasie liceum znaczna część przedmiotów ubyła - jako że humanistyczny umysł byłem, to straciłem: biologię, chemię, geografię, fizykę - pojawiła mi się za te cztery przedmioty przyroda - zlepek 4w1, nie trzeba być Einsteinem by stwierdzić, że realizując 4 przedmioty pod postacią jednego, że będzie to fiasko - tacy młodzi ludzie nic z tego nie wyniosą albo bardzo mało, nie da się zrealizować dokładnie materiału z czterech dziedzin na jednym przedmiocie - to niewykonalne, wiedza uzyskana w ten sposób będzie bardzo, bardzo powierzchowna. Informatyka także mi odleciała, czego akurat nie żałowałem, bo raz sobie radziłem z komputerem a raz nie, średnio mi się podobał ten przedmiot. Ścisłe umysły natomiast miały coś takiego jak historia i społeczeństwo - przedmiot który łączył historię i wos czyli 2w1. Nie pamiętam jakie były dokładnie ludzi opinie o tym ale raczej było to na zasadzie aby zdać. Poprzez takie wycinki przedmiotów w 2 klasie liceum miałem najbardziej luźny plan zajęć - o ile dobrze pamiętam w poniedziałki i piątki kończyłem (bagatela) o chyba 13:35, we wtorki o 14 z hakiem, w środy po godzinie 16-tej a w czwartki grubo po 15-tej. Plan był naprawdę obiedzony z zajęć. W klasie maturalnej nie było już tak dobrze - zintensyfikowała się liczba przedmiotów rozszerzonych/fakultatywnych, matematyki przybyło także więcej - z uwagi na to, że sprawiała trudności, polskiego i angielskiego także przybyło ale to wiadomo, żeby było czyste sumienie, że program zrealizowany i do matury fest żeby było, że człowiek uczciwie zrobił swoje, a nie sobie bimbał.
Ta i ciekawe gdzie te dodatkowe zajęcia uczniowie wcisną, jak zobaczyłem jak teraz przykładowe plany zajęć wyglądają to ręce mi opadły. Ja powiem jak to wyglądało za moich czasów, miałem tą (nie)przyjemność, że cały okres mojej edukacji to były rządy PO-PSL. I powiem tak - wszystko chyliło się już wtedy ku upadkowi, przeszedłem wszystkie możliwe reformy edukacyjne i mówiąc kolokwialnie były o kant d... potłuc. W gimnazjum nawalone było tyle zajęć, że zwyczajnie nie miałem siły jechać ani na jakieś dodatkowe zajęcia ani nawet na korepetycje z... rozwiń
Avatar
olo / wczoraj o 09:58
0
za to drzewa wyciete i sprzedane za bezcen produkują tlenu w dym...
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 23:33
+4
Jak dla mnie potrzebny jest przedmiot na którym można się nauczyć który urząd czym się zajmuje, jak wypełnić pita, założyć działalność, złożyć wniosek o dotacje, pozyskać sponsorów, jak konstruować umowy i je czytać, zapoznanie z prawami pracownika, konsumenta, pacjenta ect. W tym spora część społeczeństwa w ogóle się nie orientuje, a młodzież po skończeniu szkoły w tych tematach polega głównie na rodzicach, bo nie ma na kim tak naprawdę
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 20:09
+3
Ta i ciekawe gdzie te dodatkowe zajęcia uczniowie wcisną, jak zobaczyłem jak teraz przykładowe plany zajęć wyglądają to ręce mi opadły. Ja powiem jak to wyglądało za moich czasów, miałem tą (nie)przyjemność, że cały okres mojej edukacji to były rządy PO-PSL. I powiem tak - wszystko chyliło się już wtedy ku upadkowi, przeszedłem wszystkie możliwe reformy edukacyjne i mówiąc kolokwialnie były o kant d... potłuc. W gimnazjum nawalone było tyle zajęć, że zwyczajnie nie miałem siły jechać ani na jakieś dodatkowe zajęcia ani nawet na korepetycje z czegoś. Do gimnazjum do którego chodziłem lekcje w najlepszym wypadku kończyły się o godzinie 14 z hakiem ale na ogół wychodziło się sporo minut po godzinie 15 a czasem po godzinie 16-tej. Nauki było w cholerę dużo ale to akurat na plus, bo to uczyło obowiązkowości, ale wtedy jako dziecko tego nienawidziłem, zresztą nie ja jeden. Nie mam pojęcia o chodziło w reformie gimnazjalnej ale to nieważne. Potem było liceum - chyba najlepszy czas jaki można sobie wyobrazić, luz, imprezy ale przede wszystkim sympatyczny kontakt z rówieśnikami - w przeciwieństwie do gimnazjum w liceum nikt sobie nie dokucza, nie dręczy, raczej panuje dobra atmosfera, bezkonfliktowa. W liceum było tak, że na pierwszym roku były wszystkie przedmioty i tak samo irytujący plan zajęć jak w gimnazjum - długie siedzenie w szkole i potem człowiek nie wie jak się nazywa. natomiast w 2 i 3 klasie liceum znaczna część przedmiotów ubyła - jako że humanistyczny umysł byłem, to straciłem: biologię, chemię, geografię, fizykę - pojawiła mi się za te cztery przedmioty przyroda - zlepek 4w1, nie trzeba być Einsteinem by stwierdzić, że realizując 4 przedmioty pod postacią jednego, że będzie to fiasko - tacy młodzi ludzie nic z tego nie wyniosą albo bardzo mało, nie da się zrealizować dokładnie materiału z czterech dziedzin na jednym przedmiocie - to niewykonalne, wiedza uzyskana w ten sposób będzie bardzo, bardzo powierzchowna. Informatyka także mi odleciała, czego akurat nie żałowałem, bo raz sobie radziłem z komputerem a raz nie, średnio mi się podobał ten przedmiot. Ścisłe umysły natomiast miały coś takiego jak historia i społeczeństwo - przedmiot który łączył historię i wos czyli 2w1. Nie pamiętam jakie były dokładnie ludzi opinie o tym ale raczej było to na zasadzie aby zdać. Poprzez takie wycinki przedmiotów w 2 klasie liceum miałem najbardziej luźny plan zajęć - o ile dobrze pamiętam w poniedziałki i piątki kończyłem (bagatela) o chyba 13:35, we wtorki o 14 z hakiem, w środy po godzinie 16-tej a w czwartki grubo po 15-tej. Plan był naprawdę obiedzony z zajęć. W klasie maturalnej nie było już tak dobrze - zintensyfikowała się liczba przedmiotów rozszerzonych/fakultatywnych, matematyki przybyło także więcej - z uwagi na to, że sprawiała trudności, polskiego i angielskiego także przybyło ale to wiadomo, żeby było czyste sumienie, że program zrealizowany i do matury fest żeby było, że człowiek uczciwie zrobił swoje, a nie sobie bimbał.
Ta i ciekawe gdzie te dodatkowe zajęcia uczniowie wcisną, jak zobaczyłem jak teraz przykładowe plany zajęć wyglądają to ręce mi opadły. Ja powiem jak to wyglądało za moich czasów, miałem tą (nie)przyjemność, że cały okres mojej edukacji to były rządy PO-PSL. I powiem tak - wszystko chyliło się już wtedy ku upadkowi, przeszedłem wszystkie możliwe reformy edukacyjne i mówiąc kolokwialnie były o kant d... potłuc. W gimnazjum nawalone było tyle zajęć, że zwyczajnie nie miałem siły jechać ani na jakieś dodatkowe zajęcia ani nawet na korepetycje z... rozwiń
Avatar
HI / 4 września 2019 o 14:20
+2
Głupota. Globalne ocieplenie to wymysł lewaków. Człowiek był dopiero w planach a Ziemia była skuta lodem, lub przeciwnie, nawet na biegunach rosła roślinność tropikalna.
 "Sam widziałem."???
Avatar
Bored / 4 września 2019 o 13:37
0
W tych proponowanych oświeconych nowych przedmiotach może znajdzie się w końcu coś na temat wiedzy o masturbacji, może się uda. 
Avatar
As / 4 września 2019 o 13:25
-2
Mówcie to betonowemu Żukowi od wycinki drzew.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 12:52
+6
Głupota. Globalne ocieplenie to wymysł lewaków. Człowiek był dopiero w planach a Ziemia była skuta lodem, lub przeciwnie, nawet na biegunach rosła roślinność tropikalna.
Avatar
STYX / 4 września 2019 o 12:24
-3
tylko lekcje religii
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 12:20
+20
Większość z tych tematów powinna być realizowana na godz. Wychowawczej.
Avatar
Teacher A. / 4 września 2019 o 11:48
+12
Wszystko to można zmieścić w ramach istniejących przedmiotów, na których to zajmuje się głównie głupotami, zamiast rozmawiać z młodzieżą choćby o podstawowych sprawach z ochrony zdrowia i klimatu. Gruntowna reforma programowa jest potrzebna, a nie "nowe przedmioty". Tyle że politykom nie na rękę jest myślące społeczeństwo, i tak otwór odbytowy pantofelka jest na lekcjach ważniejszy niż profilaktyka.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach 0 0

Klub radnych Porozumienia Samorządowego w powiecie bialskim proponuje aby przyjąć stanowisko w sprawie złej sytuacji finansowej szpitala w Międzyrzecu Podlaskim i przekazać je premierowi. Pierwsze półrocze szpital zamknął ze stratą 1 mln zł. Z kolei, NFZ odpowiada że zapewnia szpitalom powiatowym dodatkowe środki.

Pogoda w niedzielę. Ma być słonecznie i ciepło
film

Pogoda w niedzielę. Ma być słonecznie i ciepło 0 0

W niedzielę prawie w całym kraju będzie pogodnie. Jedynie na północnym-wschodzie pojawi się więcej chmur. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 st. C na Suwalszczyźnie, 22 st. C w centrum kraju do 24 st. C na południowym-zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, południowo-zachodni i południowy.

PiS zapowiada kolejne 500 plus. Premier przedstawił "Pakiet dla przedsiębiorców"
Wybory 2019
film

PiS zapowiada kolejne 500 plus. Premier przedstawił "Pakiet dla przedsiębiorców" 0 6

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji wyborczej w Katowicach obiecał „Pakt dla przedsiębiorców”. W skład programu ma wejść m.in. ulga w płatności ZUS dla małych firm i mikrofirm, która średnio wyniesie 500 złotych.

Najbliższa wyprzedaż garażowa już w niedzielę. Można znaleźć znaleźć m.in. pamiątki i antyki

Najbliższa wyprzedaż garażowa już w niedzielę. Można znaleźć znaleźć m.in. pamiątki i antyki 0 0

To już 11. edycja wydarzenia na terenie Targu pod Zamkiem. Tym razem organizatorzy zachęcają do jesiennych porządków. Zasady pozostają niezmienione. Każdy chętny może przyjść i sprzedać lub kupić dowolny przedmiot.

Azoty Puławy – Zagłębie Lubin 27:23

Azoty Puławy – Zagłębie Lubin 27:23 0 1

Mecz walki w Puławach. Azoty po bardzo trudnym spotkaniu pokonały u siebie Zagłębie Lubin różnicą czterech trafień

Górnik Łęczna czyli 40-latek z dużymi ambicjami
galeria

Górnik Łęczna czyli 40-latek z dużymi ambicjami 0 1

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna na swoich obiektach świętował jubileusz 40-lecia istnienia. Na specjalnie przygotowanej uroczystości przed meczem z Gryfem Wejherowo pojawiło się wielu byłych zawodników i trenerów klubu z Łęcznej. Nie brakowało wobec tego wyróżnień dla osób, które na przestrzeni lat najbardziej przyczyniły się do rozwoju klubu

Wykopki w Skansenie
22 września 2019, 11:30

Wykopki w Skansenie 0 0

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza 22 września o godz. 11.30 na "Wykopki w Skansenie" - pokaz dawnych tradycji związanych z kopaniem ziemniaków.

Chełmianka – Hutnik Kraków 2:3. Pierwsza porażka u siebie

Chełmianka – Hutnik Kraków 2:3. Pierwsza porażka u siebie 0 1

Punkt był na wyciągnięcie ręki, ale piłkarze Artura Bożyka musieli obejść się smakiem. W sobotę Chełmianka doznała pierwszej porażki na swoim stadionie. Lepszy okazał się Hutnik Kraków, który wygrał w Chełmie 3:2.

Czwarta "Mila pamięci ofiar komunizmu". Wystartowało ponad 550 osób [ZDJĘCIA]
galeria

Czwarta "Mila pamięci ofiar komunizmu". Wystartowało ponad 550 osób [ZDJĘCIA] 0 4

To jedyny taki bieg nie tylko w Polsce, ale i na świecie. "Mila pamięci ofiar komunizmu" organizowana w Lublinie od 2016 r. odbywa się zawsze w okolicy rocznicy agresji ZSRR na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r.

Lublinianka – Powiślak 3:1. Koniec problemu ze skutecznością [zdjęcia]
galeria

Lublinianka – Powiślak 3:1. Koniec problemu ze skutecznością [zdjęcia] 0 1

Sporo działo się w sobotę na Wieniawie. Co najważniejsze, kibice gospodarzy powinni być zadowoleni. Lublinianka pokonała Powiślaka Końskowola 3:1, a bohaterem gospodarzy był Jarosław Milcz, którzy jeszcze w pierwszej połowie ustrzelił hat-tricka.

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu 36 51

W sobotę Motor Lublin przegrał na boisku w Zabierzowie z Jutrzenką Giebułtów 0:1. Beniaminek przed tym spotkaniem miał na koncie tylko cztery punkty i zajmował przedostatnie miejsce w tabeli grupy czwartej. Po końcowym gwizdku trener żółto-biało-niebieskich poinformował, że oddaje się do dyspozycji zarządu.

Lubelskie Święto Cydru. Degustacje i koncerty [ZDJĘCIA]
galeria

Lubelskie Święto Cydru. Degustacje i koncerty [ZDJĘCIA] 0 4

Rozbicie 600-litrowej beczki zainaugurowało Lubelskie Święto Cydru na Starym Mieście w Lublinie. Podczas odbywającej się dziś szóstej edycji tej imprezy z beczki popłynął Cydr Lubelski Niefiltrowany BIO - edycja limitowana. Powstała z jabłek z upraw ekologicznych.

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności 7 4

Szpital w Janowie Lubelskim buduje farmę fotowoltaiczną. To pierwsza taka inwestycja realizowana przez szpital w naszym województwie. Na solary stawiają też dwa największe lubelskie szpitale – przy al. Kraśnickiej i przy ul. Jaczewskiego.

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców 0 4

Policję zaalarmowała matka 33-letniego mieszkańca gminy Kąkolewnica (powiat radzyński). Kobieta w piwnicy swojego domu znalazła bowiem przedmiot przypominający niewybuch.

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:1. Remis ze wskazaniem na gospodarzy

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:1. Remis ze wskazaniem na gospodarzy 0 17

Jeden z najciekawszych, sobotnich meczów w III lidze zakończył się remisem. Wisła Puławy prowadziła w Zamościu 1:0, ale Hetman szybko wyrównał. Później to piłkarze Jacka Ziarkowskiego byli bliżej wygranej, ale ostatecznie obie ekipy dopisały do swoich kont po jednym „oczku”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.