Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

22 stycznia 2020 r.
20:35

Autor skandalicznej książki uczy jak bić dzieci. "Robiąc dziecku lanie trzeba być czujnym, bo ktoś może to zgłosić na policję"

140 26 A A

– Zanim uderzysz dziecko zdejmij mu pieluchę. Klaps to wyraz posłuszeństwa Bogu. Robiąc dziecku lanie trzeba być czujnym, bo ktoś może to zgłosić na policję – to porady z książki „Pasterz dziecięcego serca”. Pracownicy jednego z lubelskich żłobków alarmują Rzecznika Praw Dziecka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autorem książki jest Tedd Tripp, pastor z Ohio, mówca konferencyjny, ojciec trójki dzieci i dziadek siedmiorga wnucząt. Jego wydawcy dodają, że jest „cenionym specjalistą w zakresie poradnictwa, wychowywania i duszpasterstwa”.

– Książka uczy jak wpajać dzieciom, co w życiu naprawdę się liczy i jak komunikować to słowem i czynem – czytamy w słowie wstępnym publikacji Wydawnictwa Prawda. – Mówi o tym, czym jest komunikacja i dyscyplina, gdy stosowane są przez mądrze kochających rodziców.

Cytaty z książki pojawiły się w środę w zamkniętej Facebookowej grupie zrzeszającej profesjonalistów pracujących w duchu rodzicielstwa bliskości. Należą do niej lekarze, psycholodzy, psychoterapeuci i osoby zajmujące się dziećmi.

– Wszyscy byliśmy oburzeni – przyznaje Karolina Rutkowska, założycielka żłobka Wolne Dzieci w Lublinie, która razem z innymi pracownikami placówki przygotowuje pismo do obecnego i poprzedniego Rzecznika Praw Dziecka. Z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wycofania książki. Zamierzają napisać też do prezydenta Andrzeja Dudy.

– Ten podręcznik był już wydawany w Polsce, ale ponieważ jest skierowany do wąskiego grona babtystów, jego treść „ukryła się”. Zresztą kilka lat temu było jeszcze ciche przyzwolenie na bicie dzieci. Teraz to przestępstwo! – podkreśla Rutkowska.

Książka do bicia wręcz zachęca. Jak podkreślają osoby pracujące z dziećmi, jest takiego bicia instruktażem.

„Powiedz dziecku, ile klapsów otrzyma. (…) Usuń rzeczy, które mogą zneutralizować karę (pielucha, kalesony itp.). Zaraz po wykonaniu kary załóż odzież z powrotem. Najlepiej, jeżeli dziecko położysz na swoich kolanach zamiast na krześle czy łóżku” – czytamy.

Według autora karać należy nawet 8-miesieczne dzieci. – Buntem mogą być protesty niemowlaka przed zmianą pieluchy, albo usztywnianie się, gdy chcesz posadzić je na kolanach. Procedura karania jest zawsze taka sama – tłumaczy pastor.

Z lektury rodzic dowiaduje się też, że „dawanie klapsa” nie jest wyładowaniem swojej złości, lecz „próbą przywrócenia go do stanu, w którym Bóg obiecuje swoje błogosławieństwo”. Musi też uważać, bo „niektórzy są nawet gotowi donieść policji, że sprawiasz swoim dzieciom lanie”.

– To jest wstrętne – stwierdza Karolina Rutkowska. – Ta książka namawia do „bicia ich na zimno”, z rozmysłem. Tłumaczy, że jest to działanie z boskiego przyzwolenia. Namawia do bicia niemowląt chociaż chyba każdy zdaje sobie sprawę, że nie mają one rozwiniętych funkcji poznawczych żeby zrozumieć karę.

Do krytyki książki odniósł się już jej wydawca.

– W związku z kontrowersjami wokół książki „Pasterz serca dziecka” została podjęta decyzja o tymczasowym wstrzymaniu jej sprzedaży. W ciągu najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja o jej przywróceniu do sprzedaży lub wycofaniu z oferty. Decyzję ogłosimy w osobnym komunikacie – informuje wydawnictwo Słowo Prawdy.

Głos zabrał też Rzecznik Praw Dziecka.

– Trudno uwierzyć, że to prawda. Tę książkę trzeba jak najszybciej wycofać z rynku. To nawoływanie do bicia dzieci, a to przestępstwo. Zajmę się tym w trybie pilnym! – zapewnił wczoraj Mikołaj Pawlak. 

e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mar / 22 stycznia 2020 o 21:12
+21
Hej politycznie poprawni miłośnicy bezstresowego wychowania. 40 już lat temu będąc w głębokiej "podstawówce" przyszło mi do głowy zacząć jarać cybuchy. Jak się tata dowiedział dostałem kilka pasów na gołą d..e i tak pomogło, że nie palę do tej pory. Dziękuję.
 Zdjac pieluche czytales to? Chyba trzeba mieć mocno nasrane w glowie
Avatar
Gość / 22 stycznia 2020 o 22:09
+16
Lać dziecko, które nosi jeszcze pieluchy? I co ono z tego zrozumie? Ja bym łał tego pastora i to kijem przez łeb.
Avatar
..... / 22 stycznia 2020 o 20:59
+16
Tego całego pastora lać ile wlezie tylko najpierw zdjąć mu spodnie żeby dobrze poczuł swoją szkołę IMBECYL!!!!!!
Avatar
Tomasz / 23 stycznia 2020 o 08:32
+12
"Zanim uderzysz dziecko zdejmij mu pieluchę. Klaps to wyraz posłuszeństwa Bogu. Robiąc dziecku lanie trzeba być czujnym, bo ktoś może to zgłosić na policję" RELIGIA TO CHOROBA UMYSŁOWA!
Avatar
Gość / 22 stycznia 2020 o 22:33
+11
Przysięgam, że doniosę na policję na każdego, kto krzywdzi dziecko. Słusznie się obawiacie dranie. Lepiej nawet nie próbujcie
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 08:57
+9
Dzieci bić nie wolno i jest to od dawna zabronione więc autor nawołujący do przestępstwa powinien być ukarany przez sąd
Avatar
chujecki / 22 stycznia 2020 o 22:20
+6
A co na to pastor Chojecki?
Avatar
tylko nie mów nikomu / 23 stycznia 2020 o 06:19
+5
Dobrze, że po zdjęciu pieluchy nie było przyucźania do "pieszczot" tj. w tęczowych książkach napisano. I trzeba pamiętać, że obecna młodzież zachowuje się "lepiej" (nie mówić) dzięki bez klapsowemu wychowaniu.
 W tym to mistrzami sa panowie w czarnych sukienkach zamieszkujący na koszt podatników w budynlach z plusem na dachu. W końcu takich tomaszów f. jak ten z opola lubelskiego jest na pęczki.
Avatar
Gość / 22 stycznia 2020 o 22:46
+4
Kto to babtyści?
Avatar
Ja / 23 stycznia 2020 o 14:44
+3
Do Eweliny, która bije dzieci "żeby znało swoje miejsce"- to rozumiem, że jak tobie jebnąć, jak fikasz, to tez jest OK
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 14:48
+2
Ja czasami swojego syna straszę, ze dostanie w tyłek :) Niestety on nie wie czego ma się bać..., bo nigdy nie dostał :) Czasami mu opowiadam, ze niektórzy rodzice leją dzieci pasem, ale też w swoim czteroletnim umyśle nie może pojąc co to znaczy i czy to boli:), więc na śmiechu się kończy. :) chyba "by mi ręka uschła", jakbym mojego syna uderzyła.
Avatar
Ja / 23 stycznia 2020 o 14:44
+3
Do Eweliny, która bije dzieci "żeby znało swoje miejsce"- to rozumiem, że jak tobie jebnąć, jak fikasz, to tez jest OK
Avatar
aaaa / 23 stycznia 2020 o 13:07
+2
Kocham te skrajności bandy histeryków. Dzieciak ma wiedzieć, że nie jest nietykalny. Mój jak raz i drugi został mocniej klepnięty w tyłek za miotanie się i wrzaski szybko zrozumiał, że jedyne co w ten sposób zyska, to piekący pośladek. Bunt dwulatka skończył się błyskawicznie. Tak samo roczna córka, wieczny cyrk przy przewijaniu. Ale szybko skojarzyła, że to też kończy się niemiłym uczuciem, przestała. I nikt ich ani nie katował, ani się nad nimi nie znęcał, najpierw były wielokrotne próby załatwienia sprawy polubownie. Zimny, "obliczony" klaps jest dobry, tłuczenie w furii nie. Akcja = reakcja, jak nie rozumie po dobroci, to trzeba inaczej. I moje dzieci dalej będą dostawały po tyłku, jak zasłużą. Na szczęście od dawna się to nie zdarzyło i bardzo mnie to cieszy. A wy sobie chowajcie rozpuszczone potworki, którym się wydaje, że im wszystko wolno.
Tym samym robisz krzywdę sobie i swoim dzieciom. Dzieci nie rozumieją, że bicie to kara za ich zachowanie. Jedynie poczują się niesprawiedliwie potraktowane i skupią się na swoim bólu. Gdy dorosną, to przy Tobie będą zachowywać się dobrze (strach przed biciem), a za Twoimi plecami niekoniecznie. A gdy coś się im stanie, nawet Ci o tym nie powiedzą, bo będą bały się reakcji. Także jedyną osobą, która wychowuje "rozpuszczone potworki" jesteś Ty.
Tym samym robisz krzywdę sobie i swoim dzieciom. Dzieci nie rozumieją, że bicie to kara za ich zachowanie. Jedynie poczują się niesprawiedliwie potraktowane i skupią się na swoim bólu. Gdy dorosną, to przy Tobie będą zachowywać się dobrze (strach przed biciem), a za Twoimi plecami niekoniecznie. A gdy coś się im stanie, nawet Ci o tym nie powiedzą, bo będą bały się reakcji. Także jedyną osobą, która wychowuje "rozpuszczone potworki" jesteś Ty. rozwiń
Avatar
Ona / 23 stycznia 2020 o 11:14
+1
 Do eweliny Jebnieta jestes? Ktos powinien odebrac ci dzieci
 
Avatar
Ona / 23 stycznia 2020 o 11:09
0
Jebnieta jestes? Ktos powinien odebrac ci dzieci 
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 11:01
+2
Do Eweliny ,lecz się kobieto ,bicie to przemoc ,jak dostaniesz po gębie to tez będziesz tłumaczyć akcja reakcja ??polecam psychologa ,nie umiesz radzić sobie z agresją i tyle
Avatar
gj / 23 stycznia 2020 o 10:42
+2
Tłumaczenie religiją i Bogiem swoich chorych pomysłów to doskonała droga do fanatyzmu. No bo jak "bóg tak chce" to co ma robić osoba wierząca? Tak samo zachowują się islamiści, taranujący autami niewinnych ludzi "w imię boga!" Ja też mogę powiedzieć, że ukradę ze sklepu to i owo bo "Bóg chce mnie doprowadzić do stanu błogosławieństwa"... Oszołomstwo połączone z fanatyzmem to zawsze mieszanka piorunująca! Ludzie, nie dajcie sobie wmówić, że trzeba robić tak i siak tylko dlatego, że ktoś wam powie, że Bóg tak chce. Macie własne sumienie i działajcie w zgodzie z nim a nie z odgórnymi zasadami wymyślanymi po to, bo tępić lub usprawiedliwać pewne zachowania. Myślcie, nie przyjmujcie nic za pewnik!
Tłumaczenie religiją i Bogiem swoich chorych pomysłów to doskonała droga do fanatyzmu. No bo jak "bóg tak chce" to co ma robić osoba wierząca? Tak samo zachowują się islamiści, taranujący autami niewinnych ludzi "w imię boga!" Ja też mogę powiedzieć, że ukradę ze sklepu to i owo bo "Bóg chce mnie doprowadzić do stanu błogosławieństwa"... Oszołomstwo połączone z fanatyzmem to zawsze mieszanka piorunująca! Ludzie, nie dajcie sobie wmówić, że trzeba robić tak i siak tylko dlatego, że ktoś wam powie, że Bóg tak chce... rozwiń
Avatar
Japolan / 23 stycznia 2020 o 09:07
-3
Dzieci bić nie wolno i jest to od dawna zabronione więc autor nawołujący do przestępstwa powinien być ukarany przez sąd
Spróbujcie ukarać amerykańskiego pastora. Co jeszcze? Czyżby rozstrzelanie za samo czytanie książek, które waszym cenzor(k)om "śmierdzą"? Co za podły totalitaryzm pod pozorem ochrony dzieci!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 08:57
+9
Dzieci bić nie wolno i jest to od dawna zabronione więc autor nawołujący do przestępstwa powinien być ukarany przez sąd
Avatar
Tomasz / 23 stycznia 2020 o 08:32
+12
"Zanim uderzysz dziecko zdejmij mu pieluchę. Klaps to wyraz posłuszeństwa Bogu. Robiąc dziecku lanie trzeba być czujnym, bo ktoś może to zgłosić na policję" RELIGIA TO CHOROBA UMYSŁOWA!
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 1

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 9 1

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 16 5

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 5 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 17 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany
film

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany 0 1